ATI Mobility Radeon HD 2300 - nová generace?

4. 7. 2007 07:00    Rubrika: Technologie    Autor: Branislav Brna

Nová řada mobilních grafických řešení ATI Mobility Radeon je konečně tady a poněkud nesměle se začíná prosazovat na trhu. Podíváme se, co všechno dovede a jak si stojí ve srovnání s konkurencí. Naše dnešní destinace zní low-end aneb ATI Mobility Radeon HD 2300.

ATI Mobility Radeon HD 2300 - nová generace?

Nová řada grafických karet je postavena na jádře s kódovým označením R600 a přichází spolu s konkurenční NVIDIA řady GeForce 8x00M. Oba dva konkurenti tak po poměrně dlouhém čase věnovaném vývoji přichází s kartami, které mají hardwarově podporovat zbrusu nový standard DirectX 10 a novou filozofii renderování založenou na universálně programovatelných unifikovaných shaderech, namísto jednoúčelových jednotek pro Pixel a Vertex shadery (viz náš článek o současných technologiích a trendech v mobilních grafických karetách).

Bohužel v každé rodině se najde nějaká ta černá ovce, kterou je v tomto případě právě Mobility Radeon HD 2300, který oproti ostatním kartám této modelové řady vybočuje hned v několika směrech. Prvním a prakticky nejdůležitějším rozdílem oproti zbytku rodiny je právě použitá architektura jádra a tak bohužel na místo nablýskané R600 u této karty nalezneme pouze více než rok starou architekturu R520. Z tohoto údaje vyplívá hned několik důležitých zjištění mezi, které patří absence podpory nového rozhraní DirectX10 a taktéž chybějící podpora nové technologie PowerPlay ve verzi s pořadovým číslem 7, sloužící pro zlepšení výdrže baterie. Dalším rozdílem je 90nm výrobní proces, kterým je karta vyráběna – u zbytku karet této nové generace najdeme jádro vyráběno 65nm výrobním procesem.

Samotné jádro obsahuje 115 milionů tranzistorů, 4 Pixel a 2 Vertex pipelines. Frekvence jádra se pohybuje v závislosti od výrobce v rozmezí 450-480 MHz. HD 2300 je možné osadit až dvoukanálovými 128bit DDR1/DDR2/GDDR3 paměťmi s kapacitou 128MB. Takt pamětí je taktéž na výrobci, který si tak může vybrat z rozmezí 400-550 MHz. Šířka sběrnice jádra je stanovena na 256 bitů.
Tyto specifikace jsou velmi povědomé - v praxi je totiž nový HD 2300 jenom přejmenovaným více než rok starým Radeonem X1300 se zvýšenými frekvencemi a přidanou jednotkou UVD (Unified Video Decoder).
Z výčtu technologií stojí za zmínku ještě Avivo HD, která hardwarovou kompresí/dekompresí MPEG2/4, DivX, WMV9, VC-1 a H.264 a redukcí obrazového šumu za pomoci UVD, ulehčuje práci s videem a odlehčuje zatížení CPU.

Jak si tedy tato karta vede po výkonové stránce ve srovnáni s konkurencí?
tabulka

Z grafu můžete vidět, že výkony HD 2300 v testech nejsou příliš oslnivé a v některých případech se tak této nové kartě vyrovnává i stará GeForce Go 7300. Důvodem proč je tomu tak je samozřejmě jasný a spočívá ve výše zmíněných specifikacích, které ač se marketing ATI snaží sebevíc, nemají s označením "nová generace" pranic společného. Dobře to demonstruje taktéž rozdíl ve výkonu v nejnovějším 3DMarku v porovnání se současným low-endem Nvidie v podobě GeForce 8400M G. ATI Mobility Radeon HD 2300 se tak hodí spíše pro hraní starších her a přehrávaní HD videa, k čemu je tato karta vlastně i stavěná. Pokud tedy chcete low-end z opravdové nové generace budete se muset podívat na Radeon HD 2400, o kterém si povíme příště.

Technologie

Diskuse