Jak na mobilní připojení?

25. 7. 2007 07:00    Rubrika: Ostatní    Autor: Markéta Sadílková

Doba dovolených je v plném proudu a mnoho lidí řeší otázku jak se připojit na internet i během dovolené. Možností je mnoho a tak jsme je pro Vás shrnuli na jedno místo - dozvíte se tak o možnosti připojení k internetu mimo domov, co všechno budete potřebovat a v neposlední řadě i kolik Vás to bude stát.

Jak na mobilní připojení?

V zásadě lze rozdělit mobilní připojení na dva druhy. Prvními jsou připojení prostřednictvím operátorů mobilních telekomunikačních služeb, tj. technologie GPRS, EDGE, HSDPA, internet 4G a další. Odlišný způsob představuje připojení přes Wi-Fi či WiMAX.

Většina lidí odjíždějících na dovolenou, kteří se neobejdou bez internetu, nejdříve hledá co nejdostupnější připojení. Takovou možností jsou bezesporu služby mobilních operátorů. Připojení lze poměrně rychle zařídit, a pokud nemáte vysoké požadavky, nepotřebujete ani speciální zařízení – postačí mobilní telefon. Jiné je to, když chcete velice rychlé spojení pro přenášení velkých objemů dat
Připojení přes mobilní operátory využívá několika standardů. V následujících odstavcích se dozvíte podstatné informace o jednotlivých nejdůležitějších standardech.

GPRS

Služba GPRS někdy též označována jako 2.5G je asi nejdostupnější službou na poli mobilního připojení. K této službě potřebuje pouze obyčejný mobilní telefon (dnes již téměř všechny mají podporu datových přenosů GPRS) a signál mobilní sítě vybraného operátora. Připojení touto technologií dnes umožňují všichni operátoři.
Nevýhodou této služby je (dle dnešních měřítek) velmi pomalé připojení – 80kb/s, navíc s vysokou latencí.

EDGE

Služba EDGE nebo též EGPRS je vylepšená služba GPRS. K této službě opět postačí mobilní telefon podporující služby EDGE. Jinak je tomu ovšem v případě dostupnosti. Služba EDGE je dostupná především ve větších městech, ale i tak je na tom oproti jiným službám s pokrytím docela dobře. Velkou výhodou této služby je, že v případě nedostupnosti signálu EDGE se připojení automaticky přepne na GPRS. Většinou je proto tato služba označována jako GRPS/EDGE.
Přenosová rychlost je vyšší než u GPRS - zhruba 200kb/s.

UMTS

UMTS je nástupnický standart standardu GSM. Někdy označován též jako 3G. Touto technologií však nedisponují všichni čeští mobilní operátoři a navíc pokrytí není příliš rozsáhlé (jedná se především o větší města). K použití UMTS je potřeba speciální modem či datová karta. Ačkoliv v České Republice toto není příliš využívaná služba, v zahraničí, zvláště v Japonsku, je poměrně oblíbená.
Přenosová rychlost je lepší než u EDGE (teoreticky technologie umožňuje rychlost do 2 Mb/s, u nás do 1 Mb/s, prakticky okolo 384 Kb/s), ovšem pokrytí je nižší.

HSDPA

Protokol HSDPA (3.5G) je vylepšený protokol UMTS. K připojení pomocí tohoto protokolu je nutná datová karta či modem. Jelikož je to vylepšený protokol UMTS má zhruba stejně malé pokrytí – pouze města Praha a Brno. Tato technologie je opět využitelnější v zahraničí.
Přenosová rychlost je teoreticky až 14.4 Mb/s, prakticky však dosahuje rychlosti okolo 500-1100kb/s.

"4G"

Standard, který T-Mobile marketingově nazývá 4G, je zatím nejmladším protokolem na poli mobilního internetu. Reklamní trik zabírá, název 4G zní jako převratná technologie. V reálu se ale jedná o UMTS, tedy mobilní síť třetí generace (3G). K připojení pomocí 4G je tak spaciální datová karta. Pokrytí 4G bylo jeho největším problémem (v době masivní reklamní kampaně plné "šťastně připojených majitelů notebooků" měla tato služba pokrytí pouze v centru Prahy). Dnes již je pokrytí o něco lepší, krom Prahy se na 4G připojíte ve většině větších českých měst. Rychlost připojení je "až 1Mb/s", v praxi cca 500 Kb/s.

CDMA

Standard CDMA je vlastně konkurenčním standardem pro GSM. Hlavním rozdílem je, že CDMA umožní více uživatelům v jeden okamžik využívat jedno pásmo. K jeho využívání je potřeba speciální modem. Pokrytí České Republiky je dnes poměrně rozsáhlé. V podstatě celá ČR kromě příhraničních oblastí.
Rychlost přenosu je oproti GSM podstatně vyšší a dosahuje cca 300 Kb/s (teoreticky až 1 Mb/s).

Bezdrátová připojení

Jak již bylo na začátku článku předesláno, existují dvě kategorie připojení na cestách. Tou druhou je připojení přes technologie Wi-Fi a WiMAX. Jedná se o bezdrátové technologie, které však nemají zdaleka takové pokrytí - jsou vázány na konkrétní lokaci. Pro jejich použití potřebujete mít notebook vybavený Wi-Fi příp. WiMAX kartou, ať již interní a nebo ve formě např. PC Card.
Připojení pomocí WiMAXu je zatím v současné době u nás ve fázi testování. To je velice slibné a ukazuje se, že WiMAX může mít dosah až 50km.

Připojení přes WiFi je však pro běžného uživatele mnohem zajímavější. Pokud se chystáte na dovolenou spolu s notebookem, tak máte možnost se připojit k mnoha Wi-Fi sítím - v hotelech, na veřejných místech, na nádražích a podobně. Dokonce i společnost O2 provozuje vlastní Wi-Fi HotSpoty. Připojení do takovýchto veřejných sítí bývá zpoplatněno, většinou za strávený čas.

Další možností využití Wi-Fi je možnost připojit se do nějaké již vybudované uzavřené či komunitní síti. Tuto možnost volte však pouze v případě delšího pobytu na jednom místě a je třeba se domluvit předem, zda v dané lokalitě je dostatečná síla signálu.

Wi-Fi sítí je v České Republice poměrně hodně, především ve větších zástavbách. Často je tak možné zkusit pouze štěstí, neboť hodně sítí bývá špatně zabezpečeno či je otevřeno úmyslně. Ale i v takovémto případě je slušnost nahlásit připojení administrátorům. Ohledně legality připojení se bez vědomí provozovatele nezabezpečené Wi-Fi se vedou dlouhé debaty, v praxi je však třeba počítat s tím, že takový čin legální není.

Ve stručnosti jsme si představili nejdůležitější a u nás nejčastěji využívané standardy pro přístup k internetu přes mobilní operátory a teď jsou na řadě konkrétní služby. Nejvíce služeb nabízí společnost O2, která s pokročilými mobilními datovými přenosy v ČR začala z operátorů nejdřív. Nejméně pak Vodafone.

02

Společnost O2 nabízí připojení přes GPRS, EDGE, UMTS, CDMA a HSDPA.
V tabulce pak najdete shrnuty tarify pro mobilní připojení.

Tarify pro mobilní připojení společnosti O2

Tak trochu stranou stojí tarif O2 Hot Spot využívající technologii Wi-Fi a připojení v blízkosti Hot spotů. Ty se nacházejí především ve větších městech.

Je třeba podotknout, že uváděné rychlosti připojení nejsou konstantní po celé zúčtovací období, ale klesají v závislosti na přenesených datech. Této službě se říká FUP(Fair Use Policy) a zajišťuje rovnoměrný přístup všech zákazníků. To znamená, že omezuje služby jako je P2P či nadměrné stahování.

Společnost O2 má pro každý tarif speciální pravidla a tyto pravidla uplatňuje pouze pro připojení přes CDMA nebo HSDPA. Pro používání emailu či www stránek většinou omezení nejsou příliš velká, ale pro P2P provoz lze omezit rychlost až na 16kb/s a to již v případě přenesení 1.5GB dat-platí pro tarif O2 Internet Mobil 512. Pro data přenášená přes HSDPA platí ještě navíc rozdílné hodnoty pro provoz ve špičce a mimo špičku.

Detailní podmínky jednotlivých limitů- viz. společnost O2.

T-mobile

Společnost T-Mobile nabízí připojení přes GPRS, EDGE a technologii 4G (tedy 3G :-). Vybrat si pak můžete celkem ze tří tarifů. Tarify jsou rozděleny podle maximální rychlosti v kb/s.
Tarify jsou uvedeny v následující tabulce. Tarifem internet 4G Basic se nelze připojovat přes GPRS/EDGE.

Tarify pro mobilní připojení společnosti O2

Společnost T-Mobile uplatňuje službu FUP. Pro tarif Internet 4G Premium po 10GB stáhnutých dat dojde k omezení na 128kb/s. U dalších tarifů na 64kb/s po přenesení 1GB(Internet 4G Basic) respektive 3GB(Internet 4G Standard) dat. Společnost T-Mobile umožňuje dokoupit si dodatečný limit 1GB přenesených dat za 99kč bez DPH.

Vodafone

Společnost Vodafone nabízí mobilní připojení pouze technologií GPRS/EDGE. V nabídce jsou pak dva tarify:
Na Skok - u tohoto tarifu se platí pouze za skutečně přenesená data: 0.060kč /1kB
Připojení na Dlouho - cena začíná na měsíčním paušálu 238 Kč vč. DPH, ve kterém je 10 MB dat ke stažení. Za neomezeně stažená data pak zaplatíte 714 Kč vč. DPH.

Společnost Vodafone uplatňuje FUP dvěma způsoby. Prvním je trvalé snížení propustnosti sítě pro P2P a obdobné protokoly. A druhým způsobem je možnost omezení poskytování služby po přenesení 3GB dat. Toto omezení se týká pouze daného zúčtovacího období.

Závěr

V článku jsme uvedli nejzákladnější způsoby přiojení na cestách. Z cen u jednotlivých operátorů je vidět, že za mobilitu se platí nemalá cena. I z tohoto důvodu je lepší o dovolené notebook nechat doma a nenechat si ničím rušit dovolenou :-).


| Diskuse | Ostatní
Sdílej: