Mobilní grafické karty - přehled výkonu

21. 10. 2009 07:00    Rubrika: Ostatní    Autor: Aleš Lalík

V současnosti je na poli mobilních grafických karet značný výběr zastoupený nejen modely obou předních výrobců AMD/ATI a NVIDIA, ale také integrovanými čipy Intel a nabídku uzavírá VIA. Zorientovat se v tomto množství karet, lišících se občas jenom nepatrně svým výkonem, je proto složité nejen pro koncové uživatele. Cílem dnešního přehledu je usnadnit výběr vhodné karty krátkým pohledem na její výkon.

Mobilní grafické karty - přehled výkonu

Trh s mobilními grafickými kartami nabízí poměrně bohatý výběr z velkého množství modelů, v němž se často nachází modely zasahující do dvou a více generací jednotlivého výrobce. Z hlediska prodejů si však hlavní podíl drží dlouhodobě integrované řešení umístěné v čipsetu, značně převyšující počty dedikovaných grafických karet. V tomto segmentu jednoznačně vede Intel se svými Graphics Media Accelerator (GMA), jenž lze nalézt ve velkém množství čipsetů od těch určených pro Atom až po sadu Centrino.

Svá integrovaná řešení mají pochopitelně také AMD/ATI a NVIDIA, osazovanými počty ale Intelu rozhodně nekonkurují. Tento segment uzavřeme integrovanými GPU od VIA, nazvanými v aktuální generaci Chrome9. U nich se však vzhledem k minimálnímu rozšíření (v našich končinách) jedná spíše o okrajovou záležitost.

Naopak na poli diskrétních grafických karet je situace naprosto opačná. Intel v tomto segmentu již několik let nepředstavil žádnou grafiku a dominantní postavení si získali ATI společně s NVIDIA. Obě společnosti nabízí široké spektrum karet sahající od low-endu až po velmi výkonné karty, zapomenout se nesmí ani na profesionální verze ATI Mobility FireGL a NVIDIA Quadro. Těm se ale nebudeme v dnešním přehledu podrobněji věnovat.

Před dalším pokračováním ještě jedno upozornění k testům. Na výsledky jednotlivých benchmarků je nutno nahlížet s určitou rezervou, protože karty byly testovány na noteboocích s rozdílnými konfiguracemi a vliv na výkon tak mají například osazené procesory, velikost a typ RAM, nainstalovaný operační systém a mnoho dalších faktorů.

Pro přibližné srovnání a určitou názornou vypovídací hodnotu byl zvolen benchmark 3DMark, v němž byly změřeny prakticky všechny GPU, na rozdíl od mnoha různých herních titulů. Data byla převzata ze dvou zdrojů: primárním jsou hodnoty naměřené v našich recenzích, pro neotestované karty byly převzaty údaje z magazínu Notebookcheck. U některých novinek bohužel ještě nebyla provedena měření, proto se s nimi ani nesetkáme v příslušných grafech.

ATI Mobility Radeon HD 4800

Integrovaná GPU a low-end

Ze stáje AMD/ATI spadá do integrovaných řešení v současnosti dvojice čipů, a sice starší ATI Radeon (Mobility) HD 3200 a novinka ATI (Mobility) Radeon HD 4200.

Nejbohatší výběr je v tomto případě pochopitelně u Intelu. Základ tvoří grafické čipy GMA 500, určené pro úsporné Atomy řady Z5x0, zatímco běžné Atomy dostaly GMA 950. V "dospělých" noteboocích se pak setkáme s několika variacemi na čip GMA 4500M, označených ve výkonnější verzi jako GMA 4500MHD. I druhá verze dosahuje značného rozptylu výkonu daných nejenom několika modely s odlišnými takty GPU. Výkon naměřený v našich recenzích se proto pohybuje v benchmarku 3DMark 03 od necelých 1700 až po 2900 bodů.

Příznivci NVIDIA se u integrovaných GPU tohoto výrobce musí spokojit s jedinou verzí GeForce 9400M G, používanou jak v platformě NVIDIA Ion kombinující výše zmíněný čipset s procesorem Intel Atom, tak i v noteboocích s "plnohodnotnými" procesory Intel (zejména Apple). Předchůdcem byl NVIDIA GeForce 9100M G.

Na závěr je do přehledu integrovaných řešení zařazen čip VIA Chrome9 HC3.

Pokud se přesuneme k dedikovaným kartám, z předchozí generace ATI Mobility Radeon HD 3000 zařadíme do přehledu ATI Mobility Radeon HD 3410 a výše taktovaný HD 3470. Aktuální řadu zastupuje v tomto segmentu pouze jediná karta z nejnižší série pojmenovaná ATI Mobility Radeon HD 4330.

Dřívějšími kartami NVIDIA, spadající do základní řady, jsou GeForce 9200M GS, GeForce 9300M GS a GeForce 9300M G. Nejnovější přírůstky NVIDIA do kategorie základních karet se rozdělují do dvou skupin, z nichž první tvoří GeForce G102M, GeForce G105M a GeForce G110M. Druhou část zastupuje pouze jediný model, GeForce G210M.

Konečně se dostáváme k prvním grafickým srovnáním všech výše jmenovaných GPU, seřazeném podle výkonu.

3DMark 03

3DMark 06

Z grafů je patrné, že ačkoliv má Intel největší podíl prodejů, výkonem zaostává za integrovanými GPU ATI a NVIDIA. Dedikované karty spadající do low-endu se svým výkonem příliš neliší od svých integrovaných sourozenců, ovšem jejich TDP (maximální teplo vyzářitelné daným grafickým čipem v maximální zátěži) se pohybuje podle konkrétního modelu až do přibližně 14 W, zatímco třeba GMA 4500MHD si vystačí s 5 W TDP.

Střední třída

Tentokrát se už setkáme pouze se zástupci firem ATI a NVIDIA, zato jejich nabídka je výrazně bohatší. Začněme tedy prvním výrobcem.

Dřívější modely do porovnání budou zastupovat ATI Mobility Radeon HD 3650 a jeho výkonnější sourozenec HD 3670. Prozatím nejnovější generaci v této třídě tvoří Mobility Radeon HD 4530 a HD 4570, následované duem HD 4650 a HD 4670.

Kalifornská NVIDIA má nabídku podstatně širší, sestávající z šesti rozdílných karet série GeForce 9M. Jedná se o GeForce 9500M G, GeForce 9500M GS, GeForce 9600M GS, GeForce 9600M GT, GeForce 9650M GS a GeForce 9650M GT. V následující generaci již došlo k podstatnému zredukování na polovinu, obsahuje GeForce GT 120M, rychleji taktovanou GeForce GT 130M a dva modely z "dvoustovkové" série, GeForce GT 230M a GeForce GT 240M.

3DMark 03

3DMark 06

ATI má tentokrát rovnoměrněji rozložený výkon jednotlivých karet, ovšem rozdíl mezi řadami Mobility Radeon HD 4500 a HD 4600 je znatelný. S mírnou ztrátou skončila NVIDIA, ovšem výkon jejich karet je zejména v 3DMarku 06 odstupňovaný velmi mírně a určitě by si zasloužil větší rozdíly.

Co se TDP týče, můžeme od karet v tomto segmentu očekávat odběr pohybující se přibližně od 12 W až po 30 W.

Vyšší střední a high-end

Poslední skupinou karet je vyšší střední třída, doprovázená opravdovým high-endem mezi grafickými kartami.

ATI má pro tento segment připraven řadu Mobility Radeon HD 4800, do níž spadají také nové čipy vyráběné úsporným 40nm procesem. Jedná se o modely Mobility Radeon HD 4830 a HD 4860 následované staršími HD 4850 a HD 4870. Předchůdci pro nejvyšší segment byli v podstatě jenom dvoučipové modely v CrossFire režimu, Mobility Radeon HD 3850 X2 a HD 3870 X2.

NVIDIA nabízela v předchozí generaci dohromady šest karet a stejný počet zůstal i u nových verzí GeForce 100M a 200M. Dříve jsme se mohli setkat s kartami GeForce 9700M GT, GeForce 9700M GTS, GeForce 9800M GS, GeForce 9800M GTS, GeForce 9800M GT a konečně GeForce 9800M GTX. Nejnovější rodinu reprezentují GeForce GTS 150M, GeForce GTX 160M, GeForce GTS 250M, GeForce GTS 260M, GeForce GTX 260M a nakonec GeForce GTX 280M.

Nejvyšší třída nabízí výrobcům možnost zapojení dvou grafických karet pro další navýšení výkonu, s čímž se můžeme setkat vzhledem k prostorové a energetické náročnosti pouze u velkých herních notebooků, kde je také dostatek místa na dostatečně dimenzované chlazení. Přínos CrossFire (ATI) nebo SLI režimu (NVIDIA) je individuální u každé hry a výsledek ovlivňuje do značné míry také vyladěnost ovladačů karet.

3DMark 03

3DMark 06

V posledním segmentu je výkon obou výrobců vyrovnaný u novějšího 3DMarku, ve starším vede kanadská ATI. Zajímavými kartami by pak mohly být zmiňované, ale dosud neotestované karty ATI Mobility Radeon HD 4830 a HD 4860, jejichž příjemnou výhodou by měla být nižší spotřeba daná 40nm výrobou. High-endové karty totiž mohou mít až 75W TDP, což je značný odběr a pochopitelně vznikající odpadní teplo, nemluvě o případném CrossFire nebo SLI režimu.

Závěr

Oproti dřívějším dobám se v současnosti začalo objevovat vyšší množství notebooků s grafickými kartami ATI, což je z konkurenčního hlediska (a tedy pro zákazníky) jenom dobře. NVIDIA má však stále co nabídnout, zejména v absolutním high-endu. Po prostudování grafů je tedy na každém, po jakém notebooku nakonec sáhne, grafika je pouze jednou z jeho částí a narozdíl od stolních počítačů si nelze vše sestavit přesně dle svých představ.

Zdroj: notebookchceck.net


| Diskuse | Ostatní
Sdílej: