RECENZE: Acer Aspire 1500 - první notebook se 64-bit procesorem.

12. 2. 2004 00:00    Rubrika: Recenze    Autor: import starších článků

Acer je první firma, která v ČR uvedla notebook se 64 bitovým procesorem a NOTEBOOK.cz je prvním časopisem, který jej v ČR dostal k recenzi. Aspire 1500 nabízí výkonnou grafickou kartu, duální DVD vypalovačkou, a především procesor Athlon 64.

Acer Aspire 1500 - první notebook se 64-bit procesorem.

Základní popis (konstrukce, mobilita, ergonomie)
Nový Aspire se v detailech liší od ostatních příslušníků této modelové rodiny, ale základní charakteristiky zůstávají podobné: notebooku dominuje stříbřité víko a plastový korpus v kombinaci tmavých odstínů šedi. Rozměry korpusu jsou 334 x 286,5 x 42/49 mm a jeho hmotnost činí 3,36 kg. Displej má úhlopříčku 15 palců. Napájecí zdroj o rozměrech 165 x 63 x 36 mm je poměrně velký a těžký, a tak zabere hodně místa při transportu.

Mobilita u Aspire 1500 není příliš vysoká; notebook je velký a těžký pro časté přenášení. To ovšem odpovídá tomu, že je notebook navržen jako náhrada výkonných desktopů, kterou lze snadno přepravit z místa na místo.

Většina konektorů včetně čtyř USB portů verze 2.0 je umístěna na zadní straně notebooku, a tak při připojování periferních zařízení nepřekáží spojovací kabely v práci. Infraport je na levém boku spolu s rychlým portem IEEE 1392 (FireWire), bohužel těsně pod dvířky optické mechaniky, takže její používání může kolidovat s připojením mobilu přes IrDA. Dva sloty PCMCIA jsou taktéž na levé straně a mají vlastní dvířka, takže není problém se záslepkou, která někdy v těchto slotech bývá a je nutné ji při používání PCMCIA karet odkládat.

Aspire 1500 je vybaven optickou mechanikou DVD-Dual Drive (duální vypalovačka pro formáty DVD +/- RW) v levém boku a též dnes už nepříliš obvyklou disketovou mechanikou, která je umístěna na pravém boku.

Víko notebooku lze snadno otevřít jednou rukou. V zavřené poloze je zajištěno dvěma aretačními pojistkami, které se otevírají jediným tlačítkem uprostřed horní hrany víka.

Pracovní plocha (ovládací prvky, ergonomie)
Při pohledu na pracovní plochu mě jako první upoutalo sání vzduchu v horní části nad klávesnicí. Klávesnice je kvůli tomu posunutá směrem dopředu k uživateli, a zbývají tak velmi krátké opěrky na zápěstí, což mi při dlouhém psaní přišlo nepohodlné. Samotných kláves je 84 a jsou provedeny ve stejné tmavošedé barvě jako okolní plocha. Mají na sobě české i anglické popisky, oboje ve stejné bílé barvě, a popisky speciálních kláves ve světle modré. Barva popisků s povrchem dobře kontrastuje, ovšem stejná barva anglické i české klávesnice může být na úkor přehlednosti.

Přepínací klávesa Fn je v dolní řadě druhá zleva, a ponechává tak Ctrl na obvyklém rohovém místě, což hodnotím kladně. Speciální klávesy mají jako u každého notebooku rozložení odlišné od PC a je třeba se tomu přizpůsobit. PrtSc, Pause, Ins a Del nalezneme v pravém horním rohu. Jako u většiny Acerů zde bohužel chybí samostatné klávesy Home a End, ty jsou přístupné pouze v kombinaci kláves Fn + PgUp, resp. PgDn. Ty jsou u kurzorových kláves. Enter je pouze jednořádkový. Obě Win klávesy jsou na obvyklých místech po stranách mezerníku.

V prostoru nad klávesnicí je mimo otvoru chladiče umístěno tlačítko Power pro spuštění notebooku, dvě tlačítka pro zapnutí modulu bezdrátové sítě a modulu Bluetooth (který v testovaném notebooku integrován není) a další čtyři tlačítka, která slouží pro rychlý start přednastavených aplikací. Dvě tlačítka jsou již výrobcem předdefinována pro start webbrowseru a e-mailového klienta, všechna čtyři však lze libovolně předefinovat.

Polohovacím zařízením je u Aspire 1500 klasický TouchPad se dvěma tlačítky myši a čtyřsměrným rolovacím pro pohyb v dokumentech. Při velkém rozlišení displeje je na touchpadu třeba často "přehmatávat", proto doporučuji nastavit rychlejší pohyb kurzoru, než jaký je přednastaven výrobcem.

Indikační diody jsou umístěny v dolní části víka pod displejem a slouží k signalizaci zapnutého notebooku, režimu spánku, aktivity pevného disku, stavu dobíjení baterie, Caps a Num Lock a zapnuté bezdrátové sítě. Diody signalizující stav zapnutí a spánku jsou viditelné z obou stran notebooku. Díky svému umístění jsou všechny diody při práci dobře viditelné.

Výkony a parametry
Největší pozornosti v redakci se těšil procesor a jeho chování. Testovaný notebook byl osazen procesorem Athlon 64 3000+ DTR (DeskTopReplacement), určeným pro notebooky. Ve skutečnosti dokáže pracovat na maximální frekvenci 1.8 GHz, ale díky technologii PowerNow pro úsporu energie může zpomalit i na frekvenci 800 MHz. Opravdový potenciál procesoru se zřejmě ukáže až ve Windows XP 64bit Edition, které je již dnes možno získat ve zkušební beta verzi. Další informace o tomto procesoru i odkaz na XP 64 najdete v našem článku Athlon 64 - nový rozměr i v notebooku.

Ve výkonových testech v našich dosavadních žebříčcích obsadil Athlon 64 1. místo v CPU a 2. místo v FPU benchmarku, kde AMD jasně vede nad Intelem. Lepší výsledky má Intel tradičně v oblasti MMX testů.

Operační paměť RAM má velikost 512 MB. V notebooku jsou 2 sloty a oba jsou zabrány 256MB DDR 333 moduly. Výrobce prozatím neudává, jaké jsou možnosti rozšíření. Podle udávaných parametrů procesoru Athlon 64 by to mělo být až 4 GB, ale za předpokladu čtyř slotů. S přenosovou rychlostí 1.199 MB/s se umístila na druhé pozici v našem žebříčku testů na 32bit Windowsech s 32bit testovacím programem.

Pevný disk TOSHIBA s označením MK6021GAS nabízí kapacitu 60 GB a pracuje na standardu ATA-100. Točí se rychlostí 4200 otáček za minutu, disponuje vyrovnávací pamětí o velikosti 2 MB. Ve velmi těsném výkonovém žebříčku našich výkonových testů se s tímto diskem Aspire 1501LMi umístil na pěkném třetím místě v objemu přenášených dat za sekundu.

Pro zobrazování grafiky používá Acer Aspire 1500 čip ATI Mobility Radeon 9600, který v současnosti patří mezi nejlepší z grafických čipů pro notebooky. Obsahuje vlastních 64 MB videopaměti.

Aspire 1501LMi si velice dobře vedl v testech 3Dmarků. V obou našich žebříčcích se umístil na 2. příčce. Uvážím-li, že notebook na 1. místě měl 2x tolik videopaměti a o 1 GHz vyšší taktovací frekvenci procesoru (P4 HT 2.8GHz), je výsledek velice zajímavý. O jedno místo dokonce přeskočil i notebook s PRO verzí stejného grafického čipu. S takovýmto notebookem se nemusíte bát žádné náročnější multimediální 3D aplikace, natož pak kancelářského SW či internetu. Opravdový potenciál tohoto notebooku se doufám projeví s příchodem oficiální verze Windows XP 64-bit Edition.

Pro spojení se světem je vybaven jak obligátním modemem, tak i Gigabitovou Ethernetovou kartou a modulem bezdrátové sítě Wi-Fi standardu 802.11g.

Displej
TFT displej má u Aspire 1500 úhlopříčku 15 palců a rozlišení 1400 x 1050 pixelů, což velmi usnadňuje práci s více dokumenty. Kvalita a ostrost displeje je standardní a odpovídá cenové kategorii. Při přehrávání DVD videa obraz lehce rozmazával v rychlých pohybech, což je ovšem u notebooků a LCD monitorů běžné. Jiné rozměry ani rozlišení LCD Acer pro tento model notebooku nenabízí.

Multimédia
Aspire 1500 je vybaven čtyřmi rychlými USB 2.0 konektory, jedním IEEE 1392 (FireWire), umístěným na levém boku a výstupem S-video. Má integrovánu i čtečku paměťových karet 3 v 1, která podporuje formáty SD, MS a MMC. K multimédiím patří i již zmíněná duální DVD +/- RW vypalovací mechanika. Přehrávání audia a videa lze ovládat jen pomocí programů. Hlasitost lze z klávesnice ovládat pomocí funkční klávesy Fn, podobně jako jas a další funkce. Reproduktory umístěné v přední části boků notebooku mají na poměry notebooků obstojný zvuk.

Chlazení a provozní hluk
Otvor pro sání vzduchu je umístěn v horní části pracovní plochy, takže v podstatě nehrozí nebezpečí jeho zakrytí. Výdechy pak jsou vzadu a na pravém boku. Proud vzduchu však není příliš silný, a tak to nevadí ani při současném používání myši na pravé straně notebooku.

Zahřívání notebooku při běžném provozu bylo nad moje očekávání malé. Větráček se při úsporném režimu PowerNow spouští jen občas a na nízké otáčky. Při plném výkonu však již běží ventilátor téměř nepřetržitě a je poměrně hlučný. Nejvíce tepla notebook produkuje nad výdechem na boku notebooku a na spodku notebooku. I tak je teplota nad očekávání nízká. Rozhodně nižší než například u stájového kolegy Acer Ferrari 3000. Řekl bych, že zahříváním se blíží spíše k notebookům s procesorem Pentium M nebo Pentium 4 M.

Baterie
Baterie v tomto notebooku je opravdu velká a zabírá velký kus spodní části notebooku. Zato nabízí velkou kapacitu 6600 mAh. V našem standardním* redakčním testu jsme s touto baterií naměřili dobu 3 hodiny a 18 minut. To je myslím na notebook se 64-bitovým procesorem slušný výkon. Měření samozřejmě probíhalo na nižší taktovací frekvenci procesoru.

Možnost výměny baterie u tohoto notebooku není nijak komplikovaná, ovšem budete-li chtít na cesty brát další, počítejte s tím, že zabere hodně místa a přidá vám do brašny další cca 1 kg hmotnosti.

Příslušenství
Standard: napájecí zdroj s kabelem (zahnutý konec se zástrčkou), telefonní kabel, uživatelský manuál v české i anglické verzi.

Software: recovery CD pro Windows XP Home v anglické i české verzi (uživatel si může vybrat), Norton AntiVirus 2003, NTI CD & DVD maker a další podpůrné programy pro nastavení notebooku.

Závěr
Acer Aspire 1500 především nabízí novou technologii a vysoký výkon generovaný 64-bitovým procesorem, jehož možnosti jsou však prozatím limitovány absencí oficiální 64-bitové verze operačního systému Windows pro desktopy. Celkový výkon je podpořen i výkonnou grafickou kartou. Mobilita není příliš vysoká, ovšem u tohoto přístroje není klíčovým parametrem. Body si získává i slušnou výbavou, která mimo jiné zahrnuje duální DVD vypalovačku, čtečku paměťových karet, WiFi a 1Gbps LAN kartu. V současné době je Acer Aspire 1500 prodáván za doporučenou koncovou cenu 54.990 Kč bez DPH. Konkurenta za takovou cenu s takovým výkonem a DVD vypalovačkou budete hledat jen těžko. Výrobcem je poskytována 2-letá záruční lhůta.

Klady a zápory:
+ celkový výkon (64-bitový procesor, výkonná grafická karta)
+ DVD vypalovačka
+ čtečka paměťových karet (i když "jen" 3 v 1)
+ relativně malé zahřívání notebooku na poměry AMD a P4 HT

- hlučné chlazení
- krátké opěrky pro ruce
- rozměry a hmotnost

Pod čarou:
Přepínání frekvence procesoru pracovalo ve spojení s Win XP trochu záhadně. PowerNow sice pracovalo korektně, ale v jiných profilech spotřeby, než by se dalo předpokládat. V tuto chvíli bohužel není jasné, zda-li je to chyba špatné spolupráce OS nebo BIOSu, respektive notebooku s relativně novým procesorem. Koho by zajímalo něco více, ten může napsat na info@notebook.cz.

- Radek Pavlis & Viktor Péder -

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci serveru NOTEBOOK.cz.

Recenze

Diskuse