GeForce Go 6600 - nVidia zkompletovala řadu

18. 2. 2005 07:00    Rubrika: Technologie    Autor: Lukáš Rákosník

Nejnovější přírůstek v řadě GeForce Go 6, využívající novou PCI-Express sběrnici, překlenuje propast mezi levnou grafikou Go 6200 a supervýkonnou Go 6800 a má se stát hlavním trumfem nVidie pro získávání úspěchů na komerčním poli.

GeForce Go 6600 - nVidia zkompletovala řadu

Americký výrobce tímto modelem určeným pro hlavní proud zkompletoval nabídku grafických čipů pro celý trh notebooků a má tak šanci dorovnat jasný náskok kanadského grafického giganta ATi v této sféře. Go 6600 je firemní náhradou modelu FX Go 5600, založeném ještě na dnes pozvolna ustupujícím grafickém rozhraní AGP. Co se nabídky konkurence týká, je přímým soupeřem Mobility Radeonu X700 od ATi.

Základním rysem GeForce Go 6600 je použití grafického jádra s kódovým označením NV43M, což je mobilní verze čipu používaného od července 2004 v desktopových grafikách řady 6600. Jádro NV43M je vyráběno 110nm technologií s důrazem na vysoký výkon při co nejnižší spotřebě. Čip se bude vyskytovat ve dvou variantách. První varianta počítá s dodáváním holého čipu výrobcům notebooků, kteří čip zakomponují do základní desky notebooku podle svých potřeb, v druhé variantě se bude na trh dodávat čip jako zásuvný MXM modul pro notebooky vybavené MXM rozhraním (více na článku o MXM).

GeForce Go 6600 operuje na 128bitovém rozhraní stejně jako předešlý model FX Go 5600, rovněž maximální velikost grafické paměti je 128MB, ale nová Go 6600 bude navíc podporovat i DDR2 a GDDR3 paměťové moduly. Shodná je i maximální spotřeba základní verze čipu, a to 18 wattů, ale to je asi tak poslední společná vlastnost těchto dvou grafik. Díky PCI-E rozhraní dosahuje celková propustnost Go 6600 až 11,2 GB/s,což je stejně jako u konkurenční ATi Mobility Radeon X700, ale s vyšším fillrate 3 gigatexely (ATi udává u MR X700 fillrate 2,8 gigatexelů).

Co se frekvencí grafického jádra a pamětí týká, nVidia nabídla základní verzi čipu s takty 375MHz/300MHz (jádro/paměť),aa dále verzi Ultra s takty 450 MHz / 350 MHz (jádro/paměť). Varianta Ultra si vzhledem k vyšším taktům řekne o větší příděl energie (asi 26,5W), srovnatelný se spotřebou nejnovějších procesorů Pentium M Dothan. Duální RAMDAC (digitálně-analogový konvertor, tzn. převodník digitálních dat z pamětí karty na analogový výstupní signál) v obou případech běží na 400MHz, při nabízeném maximálním rozlišení na připojeném výstupním zobrazovacím zařízení 2048x1536 pixelů (při 85Hz).

Dalším parametrem nastiňujícím možnosti grafického výkonu čipu je počet vykreslovacích pipelines v jádře. Go 6600 disponuje 8 pixelovými pipelines pro vykreslování obrazu (high-endové čipy GeForce Go 6800 a Mobility Radeon X800 obsahují 12, low-endové MR X300 a Go 6200 pouze 4 pipelines) a 3 vertexovými pipelines pro modelování scén (to je ale pouze poloviční počet oproti konkurenční MR X700).

Důležitou otázkou ve sféře grafických karet pro notebooky je především úspora energie. Oproti očekávání nVidia u Go 6600 nepoužila žádnou hardwarovou šetřící technologii, ale plně spoléhá na softwarovou utilitu PowerMizer 5.0. PowerMizer (viz. článek) upravuje napětí a frekvenci grafického jádra podle nároků spouštěných aplikací na grafický výkon. Jednoduše řečeno: čím menší frekvence grafického čipu, tím menší je potřeba napětí přiváděného k čipu, a tím nižší je spotřeba baterií. Tímto způsobem vystačí baterie při psaní v textovém editoru několikanásobně déle, než při hraní např. DOOMa III (a že s hraním takovýchto her na notebooku vybaveném Go 6600 při klasickém rozlišení rozhodně problém mít nebudete).

GeForce Go 6600 přináší i řadu dalších vylepšujících technologií, typických pro celou šestkovou řadu mobilních i desktopových grafických karet od nVidie. Za všechny zmiňme alespoň PureVideo Technology (hardwarová akcelerace MPEG2/DVD a WMV-HD – formát videa od Microsoftu), Ultra Shadow II (pokročilá technologie stínování scén) nebo CineFX 3.0 (vylepšuje kvalitu 3D zobrazování). Výhodou řady GeForce Go oproti novým Mobility Radeonům od ATi je podpora Microsoft DirectX 9.0c Shader Model 3.0, konkurenční karty zatím podporují pouze Shader Model 2.0, ale ten je a bude pro hraní nových her ještě dlouho postačující. Samozřejmostí u karet nVidia je Unified Driver Architecture (ovládací software ke kartě, který zajišťuje zpětnou kompatibilitu se staršími kartami a zároveň podporuje i budoucí výrobky) a technologie nView, zajišťující přenos obrazu na více výstupních grafických zařízení.

GeForce Go 6600 přesně podle předpokladů více než dvakrát výkonnostně předčí generačně starší FX Go 5600 a s přehledem překoná i high-endový model FX Go 5700. Co se konkurenčního boje týká, jsme velice zvědavi především na srovnání s ATi Mobility Radeonem X700 (ATi Mobility Radeonem X700). Rozhodující slovo k prosazení karty na trhu budou jako vždy mít výrobci notebooků, dle seznamu spolupracujících výrobců udávaného nVidií (Acer, Asus, Sony, Toshiba, MSI, AOpen a dalších 15 firem) má Go 6600 nejspíš o budoucnost postaráno.

NVidia GeForce Go 6600 najde uplatnění hlavně v noteboocích zaměřených na zábavu v podobě hraní 3D náročných her nebo přehrávání multimédií, u kterých nebude kladen přílišný důraz na spotřebu. Jednoduše zvládne editaci a přehrávání videa a animací, o kancelářských aplikacích ani nemluvě.

Technologie

Diskuse