Apple představí své první notebooky s Intelem 9. ledna

30. 12. 2005 01:03    Rubrika: Krátké zprávy    Autor: Josef Šonka

Necelé dva týdny nás dělí od prvních notebooků Apple s procesory Intel. Pro Apple se jedná o zásadní krok a naprostou změnu základu svého hardware. RISC procesory PowerPC budou po mnoha letech vyměněny za úhlavního konkurenta, založeného na opačném principu (CISC). O důvodech se již psalo mnohokrát a nejsou úplně oficiální. Za vším bude patrně neochota IBM u vývoje mobilních PowerPC procesorů (Apple je malý zákazník pro vývoj takového rozsahu) na jedné straně a nástup povedeného dualcore procesoru Intel Yonah na straně druhé.

Apple představí své první notebooky s Intelem 9. ledna

O lepší mobilitě procesorů od Intelu vypovídá i fakt, že nové PowerBooky i iBooky by měly být tenčí a lehčí, než ty stávající s PowerPC. Tyto nové notebooky budou pro Apple vyrábět firmy Quanta a Asustek, tak jako tomu bylo doposud u stávajících řad. K představení nových modelů dojde na Mac World Expo v San Franciscu (USA), které bude probíhat od 9. do 13. ledna 2006.

Firma Apple se na tuto riskantní cestu "velkého třesku" dost možná vydat musela. Masivní přesun výroby notebooků do Číny spojený s dramatickým zlevňováním a změnou orientace prodeje PC na kvantitu při minimální marži je absolutně v rozporu s její obchodní strategií. Propast mezi levnými PC notebooky a drahými Apple se zvětšuje čím dál víc a Apple ztrácí podíl na trhu, což je pro něj velkým rizikem. Notebooky totiž tvoří více jak 50% jeho prodeje.


| Diskuse | Krátké zprávy