Pod kterým OS funguje 4GB RAM?
21. 9. 2007 03:16 Rubrika: Krátké zprávy Autor: Stanislav Kepák
Na thinkpad fóru se objevily zajímavé uživatelské zkušenosti, jak se chovají 32 i 64 bitové operační systémy (především Microsoftu) na notebooku s 4GB RAM – přesněji kolik RAM může (umí) systém využít. Jako testovací sestava posloužilo Lenovo Thinkpad T61p, procesorem je Intel Core 2 T7700, grafická karta quadro FX 570M s 256MB paměti a konečně 2x2GB RAM. Testy měly přinést reálné poznatky, nikoliv z internetu vyčtené "jedna paní povídala" informace. Pojďme se podívat na výsledky, kterých uživatel s nickem erik dosáhl se zapnutým mapováním fyzické paměti na virtuální adresní prostor.
Prvním testovaným operačním systémem byly 32-bit Windows XP Professional SP2. Systém dokázal zpracovat pouze 3GB RAM. Teoretické maximum je kolem 3,5GB, avšak do této hodnoty se počítá i grafická paměť a také alokovaná paměť dalších periferií.
Identicky dopadly 32-bit Windows Vista Ultimate, opět pouze 3GB paměti.
Překvapením byl 32-bit Windows Server 2003 Standard. Očekávány byly opět 3GB, ale k dispozici byly necelé 4GB. Systém podporuje 36-bit rozšíření, které umožňuje využít celé 4GB. Na to však, kromě OS, potřebujete také kompatibilní motherboard a BIOS. Pokud tedy máte 4GB RAM a chcete 32-bit operační systém, který dokáže takovéto kapacity využít, je Windows Server 2003 vhodnou volbou.
Naopak žádné překvapení se nekonalo u 64-bit systémů, v tomto případě 64-bit Windows Vista Ultimate. 64-bitové operační systémy totiž dokáží adresovat 16 EB (exa byte) což je daleko za hranicí dnešních možností.
Linux bohužel testován nebyl, ale jeho uživatelé obvykle bývají zkušenější a vhodnou volbou distribuce se tomuto problému vyhnou.
Zdroj: thinkpad fórum