AMD oznamuje mobilní platformy Tigris a Congo

11. 9. 2009 03:54    Rubrika: Krátké zprávy    Autor: Aleš Lalík

AMD představilo dvojici nových mobilních platforem s kódovými označeními "Tigris" a "Congo", které se primárně zaměří na lepší multimediální výkon a zároveň delší výdrž při práci na baterii. Letošní příchod Tigris tak dodržel termín z dříve uniklé <a href="http://notebook.cz/clanky/kratke-zpravy/2009/0413-unikla-roadmapa-mobilnich-platforem-amd" target="_blank">roadmapy AMD</a>.

AMD oznamuje mobilní platformy Tigris a Congo

Platforma Tigris je určená pro střední třídu notebooků, a jejím základem budou procesory s jádrem "Caspian", vyráběné pokročilejším 45nm postupem. Ačkoliv TDP zůstalo na hodnotě 35W, procesory by měly být úspornější než jejich předchůdci. Tigris nabídne pro notebooky trojici modelů Turion II Ultra Dual-Core s frekvencemi 2,4-2,6 GHz a dva běžné Turion II Dual-Core, taktované na 2,2 a 2,3 GHz.

Dále jsou k dispozici dva Athlony II Ultra Dual-Core (2,0 a 2,1 GHz) a jednojádrový Sempron (2,0 Ghz), jenž má jako jediný nižší TDP 25W. Inovace se dočkal také integrovaný grafický čip, nyní označený ATI Radeon HD 4200. I nadále zůstává podpora DirectX 10.1 a oproti předchozí Radeon HD 3200 se přirozeně dočkáme určitého výkonnostního růstu.

Pro velmi tenké notebooky je připravena druhé generace úsporné platformy, tentokrát nazvané Congo. Jejím základem je procesor Athlon Neo, nyní ve dvoujádrové verzi, společně s integrovaným čipem ATI Radeon HD 3200. Oproti Tigrisu dosáhne Congo delší výdrže při práci na baterii, samozřejmě za cenu o něco nižšího výkonu. Podrobnější informace jako například TDP procesoru budou zveřejněny.

Dostupnost notebooků s oběma platformami bude záležet na samotných výrobcích, ovšem údajně bychom se měli dočkat modelů od mnoha firem.

Zdroj: engadget.com


| Diskuse | Krátké zprávy