Asus Eee PC X101H jde s cenou opravdu nízko

19. 7. 2011 02:51    Rubrika: Krátké zprávy    Autor: Tomáš Traxler

Dle dokumentů zveřejněných na FCC bude již brzy Asus prodávat notebook s cenou blížící se 200 USD.

Asus Eee PC X101H jde s cenou opravdu nízko

Asus Eee PC X101 je mino notebook vybavený 8GB SSD, operačním systémem MeeGo. Plánována je i odlišná verze Asus Eee PC X101H, která bude obsahovat větší disk a poběží na operačním systému Microsoft Windows.

Laptop má 2 USB porty, slot na SD kartu, Ethernet port a VGA konektor.

FCC certifikace by mohla značit, že by se model mohl dostat i do Spojených států, nemusí to být ale podmínkou. Někdy společnosti žádají o certifikaci FCC pro případ, že by produkt chtěly později ve Spojených státech uvést.

Asus poskytl FCC manuál a několik fotografií. Není ale jasné, jaký operační systém laptop používá, ovšem z obrázků je patrné, že disponuje klávesou “Windows” pro vyvolání nabídky Start, z čehož lze usuzovat na osaditelnost tímto systémem u některých konfigurací.

Z fotografií poskytnutých společností Asus je dále viditelné, že notebook má vyjímatelnou baterii a kryt přes paměti RAM, který lze odšroubovat, takže uživatel bude moci provést menší upgrade bez porušení záruky. Model Eee PC X101 bude údajně dostupný pouze s tří článkovou baterií, ale modely X101 a X101H mohou pracovat i s šesti článkovou baterií.

Cena modelu Eee PC X101 by se měla pohybovat okolo 200 dolarů (asi 3500Kč). Tato verze s MeeGo je zajímavá hlavně cenou, která je velice podobná „stodolarovému“ OLPC XO-1. Projekt „One Laptop per Child“ měl přinést levný laptop dostupný pro každého. Původně měl notebook stát 100 dolarů, to se ovšem nepovedlo splnit a cena se nakonec vyšplhala na 199 dolarů.

Kolik bude stát model s Windows, není známo.

Asus plánuje netbook uvést ve Spojených státech ještě toto léto.


| Diskuse | Krátké zprávy