SiS - grafické karty pro notebooky (2)

27. 2. 2004 00:00    Rubrika: Ostatní    Autor: import starších článků

V minulém dílu našeho nového grafického seriálu jsme si řekli něco málo o dvou nejrozšířenějších zástupcích stáje S3 (Savage8 a UniChrome 2D/3D) a porovnali jejich výkony se škálou karet pro notebooky, dostupných na českém trhu. Jak si možná pamatujete, nebyl jejich výkon v konkurenci bijců od ATI a nVIDIA nijak oslnivý. Dnes si pro změnu posvítíme na jiného menšího hráče, a sice čipset M650 pod značkou SiS. Povede si lépe než jeho testovaný předchůdce?

SiS - grafické karty pro notebooky (2)

Čipsety firmy Silicon Integrated System Corp. (SiS) patří k léty osvědčeným řešením pro "valuable systems", jak nazývá segment levnějších počítačů sama firma. Levný však v tomto případě neznamená podřadný, ale spíše užitkově specifičtější. Sama společnost vznikla v roce 1987 na Taiwanu za účelem vývoje a produkce technologicky pokročilých počítačových zařízení a v konkurenci hardwarově nabitých devadesátých let se jí podařilo udržet v popředí světového IT průmyslu. Kromě čipsetů pro oba lídry procesorového trhu produkuje také řídící obvody a přídavné karty pro disková rozhraní, síťovou infrastrukturu či grafické procesory (GPU) pro výrobce grafických karet. Pro mobilní platformu nyní nabízí tři druhy čipsetů, SiS648MX a SiSM661MX pro procesor Intel Pentium M a SiSM661FX jako základnu pro procesor Pentium 4.

Avšak přejděme od čipsetů ke grafice. Na českém trhu je kandidátem na nejčastější výskyt v noteboocích čipová sada od SiS s označením M650 (vlastní ji např. námi testovaní Acer Aspire 1703SC a Asus L4800H). Tento pár čipů kromě podpory procesorů Pentium 4 obsahuje v Northbridge (jeden z párů hlavních čipů, druhý se již zavedeně označuje jako Southbridge) integrovaný grafický 2D/3D subsystém pod názvem Real256 Graphics s podporou AGP 4x a hardwarovým MPEG I a MPEG II dekodérem pro přehrávání komprimovaného videa. Ten, jak je u integrovaných grafických řešení obvyklé, využívá pro své paměťové nároky hlavní paměť RAM, kterou tak sdílí s hlavním procesorem. Díky paměťovému ovladači pro RAM typu DDR333 tak může přistupovat k datům rychlostí až 2.7 GB za sekundu (nutno ovšem podotknout, že externí grafické karty zejména pro stolní počítače již nějakou dobu využívají moduly DDR2, kde je šířka pásma pro 256 bitovou sběrnici až 32 GB/s). Velikost sdílené paměti je proměnlivá dle velikosti hlavní paměti RAM, maximálně však může grafická karta disponovat 64 megabajty úložného prostoru.

Pokud srovnáme skoupé (nesnadno dosažitelné) informace o M650 a o minule testovaném S3 CLE266 (UniChrome), dojdeme k následujícímu shrnutí:

 S3 CLE266 (UniChrome)SiS M650 (Real256 Graphics)
Technologie čipu128-bit256-bit
Velikost sdílené pamětimax. 64MBmax. 64MB
Paměťová propustnost2,1 GB/s2,7 GB/s
Počet Pixel Pipelines12
Počet text. jednotek24
AGP8x (nemá externí slot)4x (+ externí slot 4x)

Již zde je vidět mírný papírový náskok zástupce barev SiS oproti S3, daný již samotnou architekturou 3D čipu, který je u SiS 256-bitový oproti 128 bitům S3. Je to o něco víc překvapivé, když si uvědomíme, že oba čipy dělí téměř roční rozestup v datech uvedení - ovšem ve prospěch S3 CLE266! V novějším čipsetu firmy S3 byl zjevně důraz kladen na jiné vybavení než 3D grafický výkon. U notebooků to nemusí být naškodu, záleží jen na požadavcích uživatele.

Výsledky našeho srovnávacího testu za pomoci benchmarku 3DMark 2001 SE pak již hovoří definitivně jasnou řečí ve prospěch čipu SiS:

Rozdíl 145 bodů mezi Acerem Aspire 1703SC a Asusem L4800H je možné přičíst hlavně výkonnějšímu procesoru u použitých sestav (Pentium 4 2,6GHz Aceru oproti Pentiu 4 2,0GHz u Asusu), jde však o poměrně zanedbatelný rozdíl. Procesor obecně v současné době nemá na grafický výkon v 3D takový vliv, mnohem víc práce odvádí vlastní grafické jádro, ve vyšších rozlišeních je pak důležitý dostatek paměti. Naměřené výsledky nejsou nijak závratné a znovu musíme zopakovat verdikt z minulého dílu: integrované řešení je optimální pro běh kancelářských či výpočetně náročných aplikací, nehodí se však pro hry. Ty jednodušší, v nízkém rozlišení a rychlosti si s nimi zahrajete, pro náročnější trojrozměrný zážitek je nutné sáhnout po externím řešení. To je samozřejmě dražší, požadujete-li však po svém notebooku široký záběr užitných funkcí, bez výkonné grafické karty se tak jako tak neobejdete.

- Aleš Miklík -


Spuvisející články:
S3 (VIA) - grafické karty pro notebooky (1)
Intel - grafické karty pro notebooky (3)
nVIDIA - grafické karty pro notebooky (4)
ATI - grafické karty pro notebooky (5)

Ostatní

Diskuse