Notebooky a jejich historie (1)
5. 11. 2004 06:00 Rubrika: Ostatní Autor: Václav Návrat
Historie notebooků se začíná psát už na začátku 80. let. Jak to všechno bylo?
Ačkoliv to vypadá, že odvětví notebooků je velmi mladé, první přenosné počítače se začaly objevovat již na začátku 80. let. Pravda, nejednalo se o notebooky "knížkového" typu, jak je známe nyní, ale o pořádné macky vážící desítky kilo s rozměry připomínající spíše kufr zabalený na velmi dlouhou cestu. Přesto však daly základy a určily směr dnešním notebookům.
Na přelomu 70. a 80. let začala pronikat potřeba přenosných počítačů pro vědecké výzkumné potřeby a zrodilo se hned několik pradědečků notebooků. Historikové se dodnes přou, kdo vlastně sestavil úplně první přenosný počítač.
Jedním z možných prvních je počítač sestrojený Britem Williamem Moggridgem pro Grid Systems Corporation. Zajímavostí je, že v podstatě nedostal ani žádné jméno. Vážil jednu pětinu toho, co jiné počítače se stejným výkonem. Převážně byl používán pro potřeby NASA a v 80. letech zapojen do projektu vesmírného letectví. Ve své době byl nabízen za 800 dolarů a byl dodáván pouze s manuálem. Podle něj byl notebook popsán jako "Lap-top s 340 kilobajtovou bublinovou pamětí, magnesiovým krytem a elektroluminescenčním grafickým displejem".
(foto zde)
Dalším adeptem je Gavilian Computer. Manny Fernandez, bývalý knižní nakladatel, který začal s jeho návrhem, si jej představoval jako dobře vypadající počítač pro vedoucí pracovníky, kteří na počítači začínají. Představil ho v roce 1983 jako "první laptop". Mnoho historiků Gavilianovi přisuzuje prvenství pro první plně funkční notebook na světe.
Poslední z trojice, a zřejmě také neúspěšnější, je Osborne 1. Historiky je považován za první skutečně přenosný počítač. Byl totiž mimo jiné vybaven vlastním akumulátorem a nebylo proto nutné jej vždy zapojovat do sítě 110V (napětí americké elektrické sítě). V roce 1981 jej představil Adam Osborne, zakladatel Osborne Computer Corporation. Jednalo se o poměrně revoluční notebook, ale i ten měl své nedostatky. Hlavním problémem byla pouze 5" obrazovka, která umožňovala na řádek umístit maximálně 52 znaků. Proto počítač disponoval joystickem, pomocí kterého se dal řádek posouvat a bylo tak možné vložit na jeden řádek až 128 znaků. Počítač byl od začátku konstruován s myšlenkou jeho častého přenášení, a to byl také jeden z důvodů, proč byla obrazovka tak extrémně malá. Pokud by byla větší, zabírala by více místa a také by byla těžší, což by se jednak podepsalo na možnosti přenášení, a jednak při případném pádu by byl Osborne 1 náchylnější k poškození. Za povšimnutí stojí dvě kapsy umístěné pod disketovými mechanikami. Ty jednak mohli sloužit jako skvělý úložný prostor pro diskety, v té době pochopitelně ještě 5ti palcové. Kapsy ovšem nesloužily pouze jako odkladiště, ale hlavně byly určené pro přídavná zařízení, jako například modem. Ten se pak propojil s notebookem pouze pomocí kabelu (viz. foto). Osborne 1 ovšem nebyl propracovaný jen po technické stránce, ale i softwarové, a proto přišel hned s celou sadou programů obsahující:
- operační systém CP/M
- tabulkový procesor SuperCalc
- textový editor WordStar
- programovací jazyk Microsoft MBASIC
- programovací jazyk Digital Research CBASIC
Firmě Osborne Computer Corp. se dařilo opravdu dobře, v podstatě přes noc se dostala na špičku. V době největšího rozmachu byla schopna prodat až 10 000 počítačů za měsíc a v září 1981 přesáhla magického obratu jednoho milionu dolarů za měsíc. Tento úspěch bohužel netrval dlouho. Firma předčasně oznámila vývoj nástupců Osborne 1. Lidé přestali kupovat "jedničku" a čekali na jeho následníky. Bohužel ty ještě nebyly ve fázi, aby se mohly začít hromadně vyrábět, a tak příjmy firmy šli rapidně dolů. V září 1983 byl ohlášen bankrot. Někteří ale usuzují, že firma by takto stejně dříve nebo později skončila. V té době byl již několik roků dostupný počítač IBM PC a spousta lidí na něho přecházela. Časem se totiž ukázalo, že cokoliv nebylo kompatibilní s IBM, bylo předem odsouzeno k neúspěchu.
Parametry Osborne 1
představeno: duben 1981
cena: 1795 dolarů
váha: 11 kg
CPU: Zilog Z80 @ 4 MHz
RAM: 64K
displej: zabudovaný 5" monitor, 52 x 24 text
ukládání: dvojitá 5,25 palcová mechanika, 91K
OS: CP/M
(ve sbaleném stavu) (v provozním stavu) (displej) (bez krytu)
(programy) (propojení s modemem) (základní deska)
Zdroj: http://inventors.about.com/
Související články:
Notebooky a jejich historie (2)