Co nás čeká v roce 2006?

29. 12. 2005 07:00    Rubrika: Ostatní    Autor: Josef Šonka

Rok 2005 se chýlí ke konci a můžeme se těšit na další. Příští rok má ambice stát se zlomovým v oblasti mobilní výpočetní techniky. Oba velcí hráči na trhu procesorů se totiž chystají uvést své mobilní dvoujádrová CPU, která by měla otevřít cestu větší flexibilitě ve výkonu i spotřebě a směřují segment PC na cestu paralelismu. Změn a novinek nás čeká ale mnohem víc.

Centrino / Napa
Veleúspěšná sada od Intelu se hned začátkem roku (6. ledna) dočká své třetí generace s kódovým označením Napa. Zatímco Centrino / Sonoma bylo hlavním přínosem díky čipsetu Intel 915M, který umožňuje použití nových periferií (pamětí DDR2, disků SATA a především sběrnice PCI-Express) a díky standardizaci grafických modulů PCI-Express defacto spustilo novou vlnu výkonných PCI-Express grafických karet, u Centrino / Napa bude přelomovou součástí procesor. Tím bude první mobilní CPU s dvěma jádry, nesoucí prozatím kódové označení Yonah. Zlepšení se dočkáme i u bezdrátové síťové karty a čipové sady, avšak ve srovnání s procesorem půjde o úpravy menšího významu (podpora pamětí DDR2-667, disků SATA-300 a pod.).

Nástup dualcore
Oba soupeři na poli procesorů, Intel i AMD, hodlají tento rok vstoupit na pole vícejádrových mobilních procesorů. Intel hned začátkem roku, AMD v jeho polovině. Notebookům se tak otevírá ohromná flexibilita mezi hodnotami "vysoký výkon" a "nízká spotřeba". Při zatížení systému poběží všechna jádra (do roku 2008 budou dvě, potom se začne počet zvyšovat) "na plný plyn" a umožní tak notebooku dosáhnout značného výkonu při paralelním zpracování úloh. Při běžné práci bude naopak možno vypnout daleko větší část procesoru, než je tomu doposud - stačit bude jediné jádro a pouze část paměti cache, oboje ještě s proměnnou frekvencí.

AMD Yamato
AMD se i přes podařený procesor Turion64 stále nedokáže prosadit marketingově proti sadě Centrino. Chystá proto svou sadu s označením Yamato. Ta by se stejně jako Centrino / Napa měla sestávat z dvoujádrového úsporného procesoru, čipové sady a bezdrátové síťové karty. Narozdíl od Intelu však tyto komponenty AMD nevyrábí, a proto hodlá jak u čipsetů, tak i u bezdrátových síťových karet přistoupit k certifikaci bezproblémových a úsporných komponent ostatních výrobců.

LED podsvícení
Ve velké míře se mohou notebookové displeje těšit na podsvícení pomocí diod (LED). LED mají totiž větší svítivost při nižší spotřebě, a navíc jsou i odolnější než současná podsvícení tvořená studenou katodou. V současné době se s LED podsvícením objevují první vlaštovky (notebook SONY s tímto podsvícením jsme testovali zde), v příštím roce by jejich počet měl podle některých zdrojů převážit nad podsvícením studenou katodou.

Šíření sítí WiMAX
Hranice možností běžně dostupných bezdrátových připojení by měla podstatně rozšířit technologie WiMAX, kterou propaguje hlavně Intel. První reálné komerční sítě se začínají objevovat až nyní, v druhé polovině roku 2005. Nabízejí přitom bezdrátový internet rychlostí až 10Mb/s do vzdálenosti 20km, o čemž si současná Wi-Fi může nechat jenom zdát.

Útěk Apple k Intelu
Společnost Apple se po letech používání RISC procesorů PowerPC od IBM rozhodla přejít na platformu x86 k Intelu. Důvodem jsou notebooky a jejich mobilní procesory - Yonah je podle všeho vynikající CPU a spolupráce s IBM v posledních letech vázne čím dál víc. Apple se tímto dostává na velmi tenký led, neboť firmě hrozí, že ztratí svůj punc výjimečnosti a splyne s šedivým světem PC.

Windows Vista
Po několika letech plných odkladů, rušení a znovuohlášení již ohlášených technologií a restrukturalizaci celé firmy by měl Microsoft v polovině roku dokončit operační systém nové generace s názvem Vista (kódové označení Longhorn). Vista slibuje přepracovaný systém zabezpečení, rozšířený souborový systém, zjednodušení práce vývojářů software a úplně nové grafické rozhraní, na nějž si ovšem budou muset nechat zajít chuť majitelé notebooků s integrovanými grafickými kartami. Pokročilejší bude i systém řízení spotřeby a nebo práce s multimédii; kdy se však Visty opravdu dočkáme, ukáže až čas.


| Diskuse | Ostatní