Jarní úklid notebooku - 1. zvenku

15. 4. 2005 07:00    Rubrika: Ostatní    Autor: Martin Janouch

Typický notebook, používaný na cestách, je daleko více vystaven prachu a špíně než klasické stolní PC. Majitelé ho využívají pro práci i zábavu, hromadí v něm více a více dokumentů, střídají se programy a tím se notebook zanáší i zevnitř. A tak, s příchodem jara, je čas na veliký úklid.

Jarní úklid notebooku - 1. zvenku

Vnější čištění

Jelikož si notebook můžete vzít kdykoliv k sobě a používat ho při skoro jakékoliv příležitosti, je to na něm velice znát. Na displeji je jedna šmouha přes druhou, v klávesnici se objevují drobky z jídel, otvor pro paměťové karty skoro není k nalezení. Tyto i další věci zvyšují mechanické opotřebení notebooku a my si proto řekneme, jak je odstranit.

Displej - LCD je doslova magnetem pro statický prach a šmouhy. Na jeho čištění je vhodné použít speciální antistatická čistidla, která jsou dnes již běžně na trhu. Nejen že vám LCD vyčistí, ale zároveň i zabrání dalšímu usazování prachu. Důležitý je i výběr správného hadříku. Měl by být z jemné tkaniny, bez většího množství chloupků. Ideální jsou hadříky prodávané pro čištění displeje mobilů a PDA. Nikdy nestříkejte čistidlo přímo na LCD! Může se stát, že vám skápne do klávesnice a poškodí vnitřní elektroniku notebooku. Vy ho pak také setřete a tím dostanete na hadřík malé mechanické nečistoty, které vám mohou posléze poškrábat displej.

Klávesnice - pokud jste majitelem notebooku s vyndavací klávesnicí, stačí vám ji po vyjmutí vyklepat a setřít ji hadříkem se slabým saponátem, stejně jako prostor pod ní. Pro ostatní majitele je vhodné nejprve vysát prach a nečistoty vysavačem a poté také klávesnici otřít. Nezapomeňte, že musíte použít hodně slabý čistící roztok a hadřík nesmí být příliš silně napuštěn, aby saponát nemohl stékat pod klávesnici.

Výstupy větrání a konektorů - každý notebook je opatřen otvory odvádějícími teplý vzduch od procesoru, pamětí a pevného disku. Stejně tak na každém notebooku najdete vstup pro USB, PCMCIA, sluchátka atd. Tyto otvory jsou bohužel ideálním místem pro hromadění prachu. Nejdostupnějším prostředkem pro jeho odstranění je opět vysavač. Není vhodné používat pinzetu, nebo podobné pomůcky, protože by se mohla nenávratně poškodit vnitřní elektronika.

Optická mechanika - ještě daleko více než LCD je důležité před poškrábáním ochránit laser optické mechaniky. Pro jeho čištění se používají tzv. čistící CD. Součástí balení je jednak samotné CD s nalepenými čistícími třásněmi a také lahvička se speciálním roztokem. Tuto sadu dostanete ve většině obchodů s výpočetní technikou, stejně jako je možné sehnat lahvičky se stlačeným technickým vzduchem, který se dá využít k profouknutí mechaniky i výstupů konektorů a větrání a tím k odstranění prachu.

Šasi - Na ošetření celého šasi doporučuji použít stejné antistatické čistidlo jako na LCD displej. Na rozdíl od něj ovšem můžete použít hrubší hadřík a větší sílu. Chcete-li použít jiné čistící prostředky, měli byste se nejdříve informovat o jejich „agresivitě“ vůči různým materiálům.

O "vnitřním" čištění si povíme příští týden.


| Diskuse | Ostatní