OpenOffice 2 - Writer

19. 10. 2005 07:00    Rubrika: Ostatní    Autor: Jiří Pomazal

Ve druhém díle našeho seriálu se podíváme na zoubek asi nejpoužívanější součásti kancelářského balíku OpenOffice (OO): textovému editoru s názvem Writer. Co nám může nabídnout a jaké jsou jeho největší přednosti v porovnání s konkurencí?

OpenOffice 2 - Writer

Základní popis a ovládací prvky
Po spuštění Writeru se ocitnete ve velmi známém prostředí, ne nepodobnému jiným textovým editorům dneška - např. MS Wordu. Základem je virtuální "list" papíru, kde editujete a vytváříte samotný dokument. K tomu používáte funkce, které naleznete na panelech nástrojů (zde naleznete ty nejpoužívanější) a nebo v menu (přes menu jsou dosažitelné všechny funkce programu). Skladba menu má podobnou strukturu jako Word, narazíme zde ale na odlišnosti (především v pojmenování funkcí).

Nejpoužívanější panely nástrojů jsou samozřejmě defaultně zobrazeny ihned při prvním spuštění aplikace a umístěny pod hlavním menu. Jedná se především o formátování textu, otevření, uložení, tisk, kontrolu pravopisu, převod do PDF (který u současných Office tolik chybí), vložení Hyperlinku a tabulky. Dále je zde tlačítko pro zobrazení velmi bohatých kreslících nástrojů a nebo velice užitečný je nástroj Navigátor. Ten obsahuje výčet všech dostupných objektů v dokumentu. V případě, že se v dokumentu (dokumentech) některý z těchto objektů nachází, objeví se vedle názvu plus a po rozbalení výpis všech prvků daného objektu. Například v položce hyperlinks se po rozbalení zobrazí všechny hypertextové odkazy v daném dokumentu a lze mezi nimi rychle přecházet.

Povedené funkce
Dobře provedené jsou dle mého názoru nástroje pro vkládání objektů. Krom běžného vkládání poznámek, znaků a obrázků lze například i připojit obsah libovolného souboru. Před importem se zobrazí dialog filtru, který vám dovolí vybrat jazyk, formátování a další možnosti. Jiný velmi povedený nástroj je kreslení. Vybrat si lze z velkého množství předdefinovaných tvarů, ikon a jiných obrázků. Samo sebou lze upravovat průhlednost, pozici atp. Lze vytvářet i jednoduché 3D objekty, i když jejich možnosti nejsou tak bohaté jako například u konkurenčního MS Wordu. Další přidanou hodnotou, která je dostupná ve všech aplikacích balíku OO je Media Player. Jedná se o vestavěný přehrávač multimediálních souborů. Využívá kodeků instalovaných v systému, a tak jej lze zcela v klidu použít k přehrávání jakéhokoli videa či audia.

Méně povedené funkce
Aby bylo hodnocení objektivní, musíme si ukázat i na věci, které buď chybí úplně, nebo prostě ještě nestačí na konkurenci. Například MS Word podporuje tzv. Zobrazení miniatur. Po jeho aktivaci se v levé části okna objeví náhled miniatur všech stránek a lze je jednoduše procházet. To je zvláště užitečné u větších dokumentů, u Writeru však tuto funkci nenajdeme. Pokud mám být hodně kritický, slabší je také kontrola pravopisu, kde MS přeci jen nabízí komplexnější nástroje. Word 2003 vám ohlídá například i používání čárek ve větě. Nejde však o nic závažného, je jen otázkou času, kdy se kontrola pravopisu a gramatiky dostane na úroveň konkurence.

Podporované formáty a kompatibilita
Hotový dokument lze uložit do mnoha formátů. Výchozím je OpenDocument text (.odt). Pokud ale budete chtít otevírat tento formát pro úpravy např. v MS Wordu, moc nepochodíte. Word nedokáže tento soubor rozkódovat a výsledkem otevírání je jen rozsypaný čaj. Do formátu .doc lze ale ukládat samozřejmě také, a to do všech používaných verzí (95-2003); můžete si jej i nastavit jako výchozí formát pro ukládání. Ukládat lze i do spousty dalších formátů - k dispozici je XML, HTML, TXT, RTF a především PDF.

Při otevírání dokumentů ve formátu .doc (Word) nemá aplikace Writer absolutně žádný problém a jejich obsah zobrazí téměř se stoprocentní věrností. Problémy mohou nastat jen v případech složitých tabulek, nebo vložených speciálních prvků, kdy je občas třeba provést drobné úpravy.

Shrnuto
OpenOffice Writer je vyspělý a plnohodnotný textový procesor, který najde uplatnění jak v profesionální sféře, tak i v domácím počítači. Jeho největšími devízami (kromě pořizovacích nákladů:-) jsou snadná ovladatelnost, přehlednost ovládacích prvků a především podpora širokého spektra formátů. Zapracovat by se mělo především na nástrojích pro kontrolu gramatiky, kde přeci jen na svou konkurenci malinko ztrácí.| Diskuse | Ostatní