Fujitsu CELSIUS H910 - pracovní stanice pro pokročilé
20. 6. 2011 07:00 Rubrika: Představení Autor: Jakub Pavlis
Řada CELSIUS od Fujitsu představuje špičkové pracovní stanice pro profesionály, pro něž je nejdůležitější výkon a spolehlivost. 17'' model H910 obsahující procesory Intel Core i7 včetně těch čtyřjádrových nabízí profesionální certifikované grafické karty od NVIDIA, podporu až 32 GB RAM, výborné zabezpečení, dokování a plnou konektivitu. Profesionálové ovšem jako obvykle sáhnou hlouběji do kapsy, doporučená cena začíná až nad 50 000 Kč bez DPH.
Řada CELSIUS, to zdaleka nejsou jen notebooky, vlastně desktopy tvoří většinu nabídky. Počítače tedy nespojuje forma, ale obsah – tedy fakt, že jde o nejvýkonnější pracovní stanice, u kterých výrobce garantuje především dokonalý návrh a kompatibilitu a přidává snazší správu. Certifikace od předních producentů profesionálního software – zejména grafického – je samozřejmostí, vždyť ji zajišťuje už výrobce grafické karty.
Design notebooků je spíše jednodušší a konzervativnější, což si trh ve velké většině žádá. Oproti řadě konkurentů si ale Fujitsu dovolilo vedle tmavší šedočerné barvy použít i stříbrnou na plochu kolem klávesnice (touchpad je ve stejné barvě) a tlačítka klávesnice samotné pojala dokonce přímo v bílé. Mě osobně bílá na klávesnici neimponuje hlavně kvůli praktičnosti, je na ní vidět každé smítko, ale přiznávám, že na tomto notebooku vypadá elegantně. Přesto je klávesnice odolná proti polití a samozřejmě má oddělený numerický blok. Velikost šasi nesmí překvapit, přeci jen se jedná o 17'' notebook.
Rozměry jsou 417 x 287 x 33 – 44 mm, hmotnost 4,25 kg. Zde je vidět, že výrobce prakticky rezignoval na jakékoli hmotnostní optimalizace, v této kategorii není problém sehnat přístroj o více než 1 kilogram lehčí. Důvodem je jistě fakt, že mobilita je prostě u tohoto Celsia vůbec na posledním místě, důležitější je návrh chlazení, pevnost šasi, ve kterém jsou použity i prvky z magnézia na víko, a odolnost celého přístroje. Na přenášení notebooku tak bude vhodnější pořídit velmi kvalitní brašnu s popruhem přes rameno nebo rovnou dobrý batoh. Notebook obsahuje osmičlánkovou Li-Ion baterii s výkonem 84 Wh a kapacitou 5800 mAh, což rozhodně není žádný střízlík, notebook v chodu udrží 2 hodiny, ovšem nejspíše ji využijete jen málokdy, notebook je téměř výhradně vhodný pro používání na stole, ale pořád můžete kdykoli zaklapnout víko a odnést notebook na poradu, předváděčku nebo domů.
Širokoúhlý displej má úhlopříčku 17,3'' (43,9 cm) a rozlišení Full HD (1920 x 1080), jeho povrch má antireflexní úpravu a podsvícení obstarávají LED (diody). I na takto velkém displeji představuje Full HD rozlišení spíše jemnější body a menší fonty, není to však nepohodlné a hlavní výhodou je bezproblémové zobrazování dvou pracovních oken v dostatečné velikosti. Největší škoda tedy je, že jde stále o TFT displej, ale pokročilejší technologie (IPS např.) jsou prostě stále příliš drahé a většina uživatelů je nedocení.
V hardwarovém designu oproti tomu vnějšímu inženýři u japonské firmy roztáhly křídla a nekladly si žádné velké omezení. V oficiálním ceníku sice Fujitsu nabízí pro ČR jedinou konfiguraci, která je trochu střízlivější, ale i na českých webech lze koupit sestavu se čtyřjádrovým procesorem a grafickou kartou Quadro 4000M. My si však představíme oficiální konfiguraci. Ta je založena na dvoujádrovém procesoru Intel Core i7-2620 (2,7 GHz, 4 MB L3 cache, DMI, TDP 35 W) Tento procesor patří mezi oblíbence výrobců, při nevysokém TDP dává úžasný výkon a podporuje všechny technologie, kterými se Intel tak rád chlubí. K procesoru už samozřejmě patří čipset Intel 67QM Express. Grafickou kartu dodává NVIDIA a bylo vybráno jedno z jejích kvalitních profesionálních řešení, karta Quadro 3000M, která obsahuje 240 streamprocesorů, má 256bitovou paměťovou sběrnici a 2 GB GDDR3 pamětí. Samozřejmostí je podpora DirectX 11 a OpenGL 4.1, jedinou nepříjemností tak zůstává TDP 75 W, což je více než u celého zbytku počítače dohromady. Paměťový systém sestává z 8 GB ve dvou DDR3-1333 modulech.
Jako úložný prostor slouží 500GB pevný disk s rychlostí 7200 ot./min, Fujitsu má v nabídce i SSD disky až do kapacity 512 GB. HDD jsou chráněny proti otřesům díky čidlu, které bleskurychle zaparkuje čtecí a zapisovací hlavy, SSD toto samozřejmě nepotřebuje. Optická mechanika je typu Super Multi DVD, na webu se zmiňuje i možnost osadit Blu-ray vypalovačku, pro ČR však zatím k dispozici není.
Konektivita je na nejvyšší úrovni stran dnešních technologií, obsahuje Wi-Fi a/b/g/n, gigabitový Ethernet a Bluetooth 3.0, volitelně také WLAN modul Gobi 3000 se dvěma anténami UMTS. Po bocích přístroje najdeme jeden port USB 3.0, trojici USB 2.0 (jeden kombinovaný s eSATA), dva audiokonektory, DisplayPort a externí VGA (Mini D-Sub) a slot pro paměťové karty (MS /Pro/Duo, SD/HC/XS). Nechybí dokovací konektor, díky kterému je snazší používat notebook doma či na pracovišti s velkým monitorem, to pokud ani vestavěný monitor na grafickou práci nestačí. Dále následují sloty pro ExpressCard a SmartCard.
O zabezpečení se stará čtečka otisků prstů umístěná na pozici rolovacího tlačítka touchpadu spolu s TPM 1.2 čipem, BIOS s podporou Computrace, čtečka SmartCard a Kensington Lock, nechybí ani 2MPx webkamera s vestavěným duálním mikrofonem.
Fujitsu CELSIUS H910 je dodáváno s operačním systémem Windows 7 Professional a tříletou zárukou. Kromě všech utilit výrobce najdete na disku Adobe Reader, Nero Essentials, Norton Internet Security trial a součástí dodávky je i DVD s ovladači a nástroji systému.
Koncová cena Fujitsu CELSIUS H910 v konfiguraci s procesorem Intel Core i7-2620M (2,7 GHz, 4 MB L3 cache, DMI, TDP 35 W), 8 GB RAM, NVIDIA Quadro 3000M, HDD 500 GB, Wi-Fi, LAN 10/100/1000, 1x USB 3.0, 3x USB 2.0, Bt a s Windows 7 Pro 64 činí 53 630 Kč bez DPH (64 356 Kč s DPH).