Fujitsu Lifebook A544 - každodenní pracant

3. 3. 2014 08:00    Rubrika: Představení    Autor: Jan Konvalina

I když se výrobci předhání, kdo přinese výkonnější, užší, nebo lehčí notebook, přesto většinu prodejů tvoří běžné 15" notebooky. U Fujitsu do této kategorie patří i Lifebook A544. Na první pohled běžný notebook, který však nabídne moderní design a sympatickou cenu.

Fujitsu Lifebook A544 - každodenní pracant

Značka Fujitsu není možná na našem trhu příliš v povědomí, ale své místo tu rozhodně má. Fujitsu Lifebook A544 je multimediální notebook, vhodný především do domácnosti nebo pro studium. Vzhledem k absenci dedikované grafické karty není pro hry příliš vhodný, a tak zůstává kancelářská činnost a multimédia. Velmi konzervativní design, který spoléhá především na černou barvu, ostudu neudělá, ale ani příliš pozornosti nepřiláká. Materiálem je výhradně plast, který je matný jak kolem klávesnice, tak i na víku a kolem displeje. Klávesnice včetně numerického bloku je typu chiclet a bohužel bez podsvícení. Potěší především vyčleněné kurzorové šipky a dostatečně velký touchpad bez hardwarových tlačítek. Na vrchní straně už nalezneme pouze perforovaný pruh nad klávesnicí, kde se vměstnaly reproduktory a stavové diody pod touchpadem.

Fujitsu Lifebook A544 je notebook s 15,6'' (39.6 cm) úhlopříčkou a rozměry 378 x 252 x 31 mm. Ty jsou díky displeji těžko ovlivnitelné. Co ale ovlivnit lze, je hmotnost, a ta je poměrně vysokých 2,4 kg. To už půjde jinde než v batohu pocítit. Nezbývá než doufat, že zvýšené hmotnosti odpovídá i robustnost a odolnost. Rezervy jsou i vy výdrži na baterii, ta se pohybuje kolem 5 hodin, a tak bude třeba mít napájecí kabel neustále s sebou.


Vzhledem k tomu, že se pohybujeme v nižší střední třídě, nepřekvapí nás ani displej. Ten nabídne HD rozlišení 1366 x 768 pixelů s obyčejnou TN matricí. Kontrast displeje je 300:1 a díky LED podsvícení je maximální svítivost 200 cd. Sympatická je především matná povrchová úprava displeje. Rozlišení je dnes sotva postačující u 14'' úhlopříček, ale je už načase nasadit Full HD i u nižšího segmentu. Výkon je více než postačující.

Zájemce o Fujitsu Lifebook si může vybrat ze 3 procesorů. Všechny jsou od Intelu a jedná se o 4. generaci Haswell. Nejlevnější konfigurace je s Core i3 - 4000M (2,4 GHz, 3MB L3 cache, 37W TDP) ve střední konfiguraci Core i5 – 4200M (2,5 až 3,1 GHz, 3MB L3 cache, 37W TDP) a jako nejvýkonnější procesor je možné zvolit Core i7 – 4702MQ (2,2 až 3,2 GHz, 6MB L3 cache, 37W TDP). U všech procesorů je k dispozici pouze integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 4600, ta vyniká nízkou spotřebou, ale příliš ne výkonem. Ten bude dostatečný na filmy ve vysokém rozlišení a veškerou kancelářskou práci. Kompromisy přijdou až u hraní her. Zahrát si půjde pouze starší hry a téměř vždy bude nutné omezit detaily. V nativním rozlišení a s nízkými detaily si půjde zahrát třeba Diablo 3. Operační paměť je pouze 4GB DDR3L v jednokanálovém zapojení s možností rozšíření až na 16 GB. Přítomny jsou dva sloty.


I v případě pevných disků je poměrně široký výběr, možnosti jsou hned 4. První 3 disky jsou klasické konstrukce a liší se pouze kapacitou. 500GB, 750GB a 1TB mají vždy 5400 otáček. Čtvrtá varianta je hybridní disk s kapacitou 500 GB a 8GB SSD jako cache. To bude ta nejlepší volba, už jen kvůli rychlosti, kdy pevné disky jsou dnes nejužší hrdlo. V Lifebooku A544 je přítomna i DVD mechanika, která pouze přidala gramy navíc a dnes si troufnu říci, že zbytečně.

Z bezdrátových technologií je zde Wi-Fi a/b/g/n a Bluetooth 4.0. Konektory jsou zastoupeny čtyřmi USB porty, z nichž 3 jsou verze 3.0 a jeden pouze 2.0. Dále HDMI a archaické VGA. Nechybí ani nezbytná čtečka paměťových karet a zámek Kensington.


Je velmi zajímavé, že Fujitsu nabízí u Lifebooku A544 hned dva operační systémy. Buď předinstalovaný Windows 7 Professional, nebo možnost upgradu na Windows 8.1. Vzhledem k absenci dotykového displeje je pro mnoho lidí Windows 7 velkým lákadlem. O doplňkovém software se výrobce nezmiňuje, ale určitě můžeme očekávat pár trial verzí nejznámějších programů.

Fujitsu Lifebook A544 ve střední konfiguraci s procesorem Intel Core i5 – 4200M (2,5 až 3,1 GHz, 3MB L3 cache 37W TDP), grafickým čipem Intel HD Graphics 4600, 4GB DDR3L, 750GB HDD a Windows 7 Professional nebo Windows 8.1 se prodává za 18 390 Kč s DPH.


| Diskuse | Představení