Acer Aspire E1-510 - cenový underground

5. 5. 2014 08:00    Rubrika: Představení    Autor: Jakub Pavlis

Extralevné notebooky jako by vymizely, jejich pozici a často i schopnosti přebraly tablety a někdy dokonce smartphony. Ale Acer si myslí, že i v kategorii velice hluboko pod 10 000 Kč lze uživatelům nabídnout funkcionality, které ocení. Dokonce čtyřjádrový procesor, 15'' displej nebo 500GB harddisk.

Acer Aspire E1-510 - cenový underground

Trh s extralevnými notebooky jako by poslední dobou ani neexistoval. Jejich pozici i funkcionalitu převzaly především tablety, které nabídnou vyšší dobu výdrže, mnohem vyšší mobilitu a dotykový displej. Jako by všechno hrálo do karet jim. Tak k čemu se zabývat notebookem s výkonem lepšího chytrého telefonu? Ale Acer to vidí jinak. Do jednoduchého, čistě plastového šasi poskládal levné, ale zajímavé součástky a nabízí je za neodolatelnou cenu. Najde své kupce?

U Aspire E1-510 jde určitě o to, k čemu přesně přístroj potřebujete. Pokud chcete jen být online a užívat si konzumování obsahu, proti tabletům nemá šanci. Podle mě je jeho pozice pojmenovatelná jako „psací stroj“. V okamžiku, kdy je vaším hlavním požadavkem na přístroj kromě konektivity pohodlné vytváření dokumentů (zejm. v kancelářských programech) a tabulek, snadno zjistíte, že velký přehledný displej je mnohem ergonomičtější než „pidiaturní“ placička a kvalitní velké hardwarové klávesnici se nic nevyrovná. Jako příjemný bonus pak můžete brát možnost pohodlněji sledovat filmy a větší úložný prostor také není na škodu.

A co je tento Aspire tedy zač? Jde o jednoduchý a nevýrazný 15'' přístroj lehce lesklé černé barvy. Klávesnice má i numerický pad, jinak je ale zarovnána do přesného obdélníku, takže například směrové šipky jsou velmi malé a funkční klávesy jsou v jednolité řadě. Design je tedy zcela jednoduchý a plně podřízený funkci. Nicméně notebook drží pohromadě a funguje.


Ani rozměry nás příliš nepřekvapí, 391,6 x 256 x 25,3 mm jsou téměř stejná čísla jako u dražších přístrojů. Hmotnost 2,35 kg je pro tuto kategorii přijatelná, vzhledem k výbavě to není úplně zářivé číslo, ale naopak vzhledem k ceně je to naprosto v pořádku a notebook umožňuje i běžné nošení v brašně. Se čtyřčlánkovou Li-Ion baterií s výkonem 37 Wh vydrží notebook v chodu až 4 hodiny podle výrobce, v zahraničních redakcích se dostali s profilem simulujícím brouzdání po internetu se zaplou Wi-Fi téměř na 5 hodin.

Displej je pouze základní, ale setkáváme se s ním v celé řadě i dražších přístrojů. Rozlišení HD ready (1366 x 768 pixelů), LED podsvícení, lesklý povrch. Tedy zcela očekávatelné údaje a pro zamýšlené použití notebooku celkem vhodné.


Standardně je při stlačování ceny nutno počítat s trochu jinou kategorií procesorů, než jsme zvyklí dnes vídat. Acer nakonec zvolil zajímavý čtyřjádrový procesor Intel Celeron N2920 (1,86 (2,0 TB) GHz, 2 MB L3 cache, DMI, TDP 7,5 W), který sice nepodporuje Hyper-Threading, ale i tak zvládne zpracovávat 4 výpočetní vlákna. Výkon je samozřejmě i přes počet jader jen základní, ale na běžnou kancelářskou práci i multimédia nebo flash hry bez obtíží stačí. Procesor v sobě skrývá i grafickou část Intel HD se 4 výpočetními jednotkami a základní frekvencí 313 MHz (max. 844 MHz). Tato grafika je vhodná opravdu pouze k přehrávání jednoduchého 2D obsahu nebo akceleraci prostředí Windows, hry si prostě nezahrajete (pro představu, hra Anno 2070 z roku 2011 má v low nastavení a nižším než nativním rozlišení displeje 14,6 fps (za hratelné se považují hodnoty kolem 25 fps). Vzhledem k nízkému výkonu sestavy výrobce neplýtval ani na paměti a osadil 2 GB DDR3-1066 (rychlejší neumožňuje paměťový řadič procesoru). 2 GB stačí na práci ve Windows a vzhledem k zaměření notebooku by uživatelům mohla postačovat.


Datové úložiště znamená běžný 5400otáčkový pevný disk s kapacitou 500 GB, což je právě tak dostačující. Nechybí ani optická mechanika, samozřejmě v DVD Super Multi provedení. V této oblasti tedy není notebooku co vytknout.

Na konektivitě se překvapivě příliš nešetřilo. Najdeme zde gigabitový Ethernet, Bluetooth verze 4.0 i Wi-Fi b/g/n. A na bocích přístroje najdete tři USB, ovšem pouze jediný ve specifikaci 3.0, následuje externí VGA a HDMI konektor, kombinovaný audiokonektor (in + out) a čtečka paměťových karet. Za samozřejmost je považována 1Mpx webkamera s mikrofonem a dvojicí reproduktorů.

Notebook je v vybaven operačním systémem Windows 8.1 64bit. Kromě ovladačů je notebook vybaven i programy typu trial bezpečnostního programu a MS Office, výrobce plný výčet neuvádí. Záruka platí po dobu 24 měsíců.

Koncová cena pro Acer Aspire E1-510 v konfiguraci s procesorem Intel Celeron N2920 (1,86 (2,0 TB) GHz, 2 MB L3 cache, DMI, TDP 7,5 W), 2 GB RAM, s integrovanou grafickou kartou Intel HD, HDD 500 GB, Wi-Fi, BT, 1x USB 3.0, Wi-Fi a s Win 8.1 64bit činí 6817 Kč bez DPH (8249 Kč s DPH).


| Diskuse | Představení