Acer TravelMate P236-M – obchodní společník v malém

19. 10. 2015 08:00    Rubrika: Představení    Autor: Jakub Pavlis

TravelMate P236-M je základní lehký a přenosný business notebook, který nabídne moderní hardware a dobrou mobilitu za velice příjemných cenových podmínek. V kombinaci plastu a hliníku objevíte procesory Intel generace Broadwell, antireflexní displej i hybridní pevný disk.

Acer TravelMate P236-M – obchodní společník v malém

Malý 13'' business notebook s příjemnou cenovkou je přístroj, který najde uplatnění opravdu leckde, Díky mobilitě se hodí pro uživatele, kteří často s notebookem cestují, ať už do práce, nebo do školy, nebo jen tak. A právě díky ceně je vhodný i pro studenty, nezabere příliš místa v lavici a lze na něj s trochou snahy vydělat za jeden semestr.

Jde o střední třídu a i v ní spíše o nižší úroveň, od notebooku tedy není možné čekat příliš, ale už fakt, že výrobce nespoléhá jen na levné plasty, nýbrž displej chrání hliníkovým víkem, je dobré znamení. Rozměry 327 x 228 x 19,65 mm jsou v naprosté normě kategorie, i hmotnost 1,5 kg patří i v rámci kategorie 13'' Ultrabooků k lepšímu průměru, ovšem na cestách vás nějak přehnaně tížit nebude. Mobilitě je podřízeno mnohé, i čtyřčlánková Li-Pol baterie s kapacitou 3220 mAh a výkonem 49 Wh a dobou výdrže kolem 7 hodiny (přehrávání filmů nebo práce s browserem a zapnutou Wi-Fi). Mimochodem, tyto hodnoty dávají tušit, jak mnoho dílů sdílí tento notebook třeba s Aspire V3. Ale to je jen dobře, větší série znamenají nižší cenu.


Totéž co o šasi je možné říci i o displeji - pod víkem najdeme 13,3'' displej s rozlišením Full HD (1920 x 1080 pixelů) s podsvícením pomocí LED. Má matný antireflexní povrch, což u mobilně zaměřených přístrojů oceňuji, ovšem technologicky se u obou variant jedná jen o zastaralý TN panel, pokud toužíte po IPS, je třeba hledat v jiných modelových řadách.


V TravelMate P236-M najdeme nejobvyklejší aktuální mobilní procesor od Intelu, totiž nízkonapěťové Core i5-5200U (2,2 (2,7 TB) GHz, 3 MB L3 cache, DMI2, TDP 15 W) s grafickým integrovaným čipem Intel HD 5500. Jedná se jak po stránce výpočtů obecných, tak grafických, o solidní základ, který umožní bezproblémovou práci prakticky s jakýmkoli softwarem kromě toho, který potřebuje práci s 3D (hry, modelování) nebo obří datové toky (střih videa, úprava profi fotek). Paměťový systém představují 4 GB DDR3-1600 běžící v single-channel módu, tedy vždy realizované jediným modulem, na desce jsou dva sloty, je tedy možné snadno paměť rozšířit, což lze vzhledem k integrované grafice jen doporučit.


Jako datové úložiště slouží 500GB hybridní disk s 8 GB flash paměti pro urychlení chodu operačního systému. Optická mechanika si do přístroje cestu nenašla, ale to je u této kategorie samozřejmé.

Co se týče konektivity, do Aceru se vešlo vše potřebné, tedy Wi-Fi a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.0 i gigabitový Ethernet, který se do tenčích Ultrabooků již nevejde. Z portů je k dispozici dvojice USB, bohužel pouze jedno 3.0, následuje HDMI, kombo audiojack (kombinace in/out na jednom jacku) a čtečka paměťových karet SD /HC/XC, HD webkamera a mikrofon. V českých podmínkách může někomu chybět externí VGA kvůli připojení většiny projektorů, což lze řešit nepraktickým adaptérem.

Notebook je vybaven operačním systémem Windows 8.1 Pro 64bit a možností upgrade na Windows 10. Acer nabízí i všechny základní utility a obslužné programy. Záruka je dvouletá.

Koncová cena pro Acer TravelMate P236-M v konfiguraci s procesorem Intel Core i5-5200U (2,2 (2,7 TB) GHz, 3 MB L3 cache, DMI2, TDP 15 W), 4 GB RAM, Intel HD 5500, HDD 500 GB, Wi-Fi ac, Bt 4.0, USB 3.0+2.0 s Win 8.1 Pro činí 14 041 Kč bez DPH (16 990 Kč s DPH).

Představení

Diskuse