Acer TravelMate P459 - univerzální businessman

7. 11. 2017 08:00    Rubrika: Představení    Autor: Jakub Pavlis

TravelMate P459 je 15'' počítač pro firemní použití nižší střední třídy. Jeho silnými stránkami jsou cena, použití aktuálních technologií generace Kaby Lake, IPS displeje, M.2 SSD, přítomnost USB-C nebo osazená čtečka otisků prstů.

Acer TravelMate P459 - univerzální businessman

TravelMate, původně značka amerických laptopů od Texas Instruments, se již 20 let vyrábí na Taiwanu. V nabídce Aceru představuje střední třídu notebooků pro převážně firemní zákazníky, přičemž hlavním argumentem pro nákup je vysoká orientace na nízkou cenu. Vykoupeno je to třeba méně kvalitními materiály šasi nebo horším dílenským zpracováním notebooku, než jaké najdete ve firemním sektoru dražších přístrojů, ale tak je to všude a oproti slavnějším značkám (třeba ThinkPadu E) příliš rozdílů nenaleznete, tedy pokud se podíváte do stejné cenové hladiny.

Šasi tohoto TravelMate je celé z plastu, ale má elegantní černou barvu a jednoduchý až strohý tvar, což mu dle mého názoru dodává na „business looku“. Při rozměrech 380 x 255 x 25 mm je hmotnost 2,1 kg na 15'' notebook poblíž průměru. Klávesnice je podsvícená, o polohování se stará obvyklý touchpad. Chod bez přístupu k elektřině zajišťuje čtyřčlánková Li-Ion baterie s výkonem 45 Wh a kapacitou 3220 mAh.

Pod víkem najdeme 15'' displej s rozlišením Full HD (1920 x 1020 pixelů) s IPS matricí, jde tedy o nadprůměrný displej, který by měl v porovnání s TFT technologií mít lepší podání barev a především mnohem širší pozorovací úhly. Podsvícení samozřejmě obstarávají LED. Má matný povrch, u Aceru nazývaný ComfiView.


TravelMate P459 se na český trh dodává v konfiguracích s nízkonapěťovými procesory Intel Kaby Lake Core i5-7200U (2,5 (3,1 TB) GHz, 3 MB L3 cache, DMI2, TDP 15 W). O zpracování grafických dat se stará integrovaný čip Intel HD Graphics 620. Ten dává k dispozici dostatek výkonu pro sledování firmu, flashové věcičky na netu, samozřejmě i pro kancelářskou práci. Naopak na hraní her se příliš nehodí, což lze vyřešit vrcholnou konfigurací, která disponuje i dedikovanou kartou NVIDIA GeForce 940MX se 2 GB GDDR5 paměti, ta stačí na většinu dnešních her včetně AAA titulů, i když budete muset použít nastavení s minimem detailů, případně snížit rozlišení displeje. Paměťový systém představuje 8 GB DDR4-2133, výrobce neuvádí, zda v druhém případě jde o dvoukanálové zapojení nebo větší modul, každopádně na desce jsou dva sloty, rozšíření o druhý modul je tedy v principu možné.

Jako datové úložiště slouží 256GB SSD připojené do M.2 slotu. Zda je možné osadit další HDD nebo SSD výrobce neuvadí, do 15'' šasi by se však vejít měly.


Co se týče konektivity, stěžovat si nelze nejspíše na nic, je zde Wi-Fi a/b/g/n/ac i gigabitový Ethernet (LAN 10/100/1000) s plnohodnotným konektorem. Acer v oficiálních specifikacích neuvádí Bluetooth, ale vzhledem k jejich stručnosti mi nepřijde pravděpodobné, že by jím notebook nedisponoval. Nebo že by další technologie na ústupu? Z portů je k dispozici jeden USB 3.1 Type-C Gen1, jeden USB 3.1 s velkým konektorem typu A a trojice portů USB 2.0, následuje HDMI a dokonce i starý VGA výstup, který ocení ti, co musí pracovat stále se starými projektory. Kombo audiojack (kombinace in/out na jednom jacku), mikrofon a webkamera doplňují výbavu po stránce multimediální a nechybí čtečka paměťových karet. Pro lepší zabezpečení disponuje notebook i TPM čipem pro zabezpečenou správu hesel a i v nejlevnějších konfiguracích má osazenu čtečku otisků prstů.

Notebook je vybaven operačním systémem Windows 10 Pro. O dalším software se výrobce nezmiňuje, ale lze předpokládat přítomnost běžného vybavení včetně trialu bezpečnostního programu. Záruka je dvouletá.

Koncová cena pro Acer TravelMate P459 v konfiguraci s procesorem Intel Core i5-7200U (2,5 (3,1 TB) GHz, 3 MB L3 cache, DMI2, TDP 15 W), 8 GB RAM, Intel HD 620, SSD 256 GB, Wi-Fi ac, USB 3.1 Type-C Gen1, USB 3.0+2.0 s Win 10 Pro činí 18 562 Kč bez DPH (22 460 Kč s DPH).

Představení

Diskuse