Esenciální kancelářský notebook pro firemní flotily - Lenovo ThinkPad E15 Gen2
1. 9. 2021 06:20 Rubrika: Představení Autor: Jakub Pavlis
Pokud si mám představit notebook, který firmy svým zaměstnancům kupují po desítkách či stovkách kusů, bude to ThinkPad. Esence korporátního notebooku. 15'' model z řady E představuje základní cenovou třídu a zaujme možností nakonfigurovat procesory jak od Intelu, tak AMD.
ThinkPady pro mě vždy byly čímsi jako esencí firemních či kancelářských notebooků. Značka má desetiletí dlouhou tradici, bez problémů zvládla změnu majitele a pořád si drží základní styl - jednoduché tmavé notebooky velmi konzervativního střihu, kde se pozornost upírá na ergonomii a spolehlivost a stylové požadavky jdou trochu stranou. A i když klasická „cihlovitost“ z dob IBM už je ta tam, černé notebooky s drobounkým červeným akcentem přes jejich střízlivost a nenápadnost pořád snadno v záplavě kancelářských notebooků rozeznáte.
Řada E je základem nabídky v rámci ThinkPadů, což znamená, že patří k nižší střední třídě. Nemá žádnou specifickou nadstandardní výbavu či výkon, jedinou výjimkou je červený puntík trackpointu, tedy maličký, prstem ovládaný joystick uprostřed klávesnice s tlačítky umístěnými nad plochou touchapdu. To je pro ThinkPady typické a ikonické a jsem rád, že Lenovo tento bod zachovává i u nejlevnějších ThinkPadů v nabídce.
15'' notebooky jsou zaměřeny především na práci na kancelářském stole a přenášení mezi místnostmi, takže od nich nemůžeme očekávat nejvyšší mobilitu, pořád je ale můžete zaklapnout a odnést, kam chcete. Klávesnice je vlastně dost velká a pohodlná, navíc jí nechybí ani numerický blok a podsvícení. Šasi je stále testováno podle armádních norem a i když asi nelze mluvit o zvláštní odolnosti, o spolehlivosti určitě. Výrobce používá kombinaci materiálů, zatímco většina notebooku je z tmavého plastu, víko displeje z hliníku. Rozměry se velmi podobají předchozí generaci, činí 365 x 240 x 18,9 mm a hmotnost je 1,7 kg.
Displej je napříč všemi sestavami stejný, jde o průměrný displej s charakteristikami běžnými u většiny notebooků v této třídě – získáte15,6‘‘ Full HD (1920 x 1080 pixelů) IPS panel s antireflexním povrchem a svítivostí 250 nitů, což sice není úplně nejvíce, ale pro práci v uzavřených prostorech je naprosto vyhovující. V některých sestavách se lze setkat i se svítivějším modelem obrazovky s 300 nity, několik málo konfigurací nabídne i displej dotykový, jinak ovšem se shodnými parametry.
Specialitou tohoto modelu je poměrně široké rozkročení stran nabízeného hardware, přesněji procesorů, protože můžete vybírat z nízkonapěťových čipů jak od Intelu, tak AMD. Procesory Intelu jsou z 11. generace, tedy Tiger Lake vyráběné 10nm procesem. Z každé kategorie najdeme jednoho zástupce – čtyřjádrové Intel Core i7-1065G7 (2,8 GHz, TB 4,7 GHz, HT), Intel Core i5 1135G7 (2,4 GHz, TB 4,2 GHz, HT), oba s grafikou Intel Iris Xe (G7 gen. 11), a dvoujádrový Core i3-1115G4 (3 GHz, TB 4,1 GHz, HT) s grafikou Intel UHD. Od AMD jsou v nabídce procesory, či lépe řečeno APU, dva s jádry Zen 2: osmijádrový Ryzen 7 5700U (1,8 GHz, TB 4,3 GHz, HT) a šestijádrový Ryzen 5 5500U (2,1 GHz, TB4 GHz, HT), ty jsou zase vybaveny integrovanými grafikami AMD Radeon.
Paměť je zapojena do jednoho slotu a maximální podpora je pro 32 GB, osazovány jsou modely DDR4-3200 o kapacitách 8 nebo 16 GB. Úložiště dat je vyřešeno osazením jednoho M.2 SSD o kapacitě 512 nebo 256 GB, v notebooku je relativně snadno přístupný i druhý volný M.2 slot pro případná rozšíření.
Soubor rozhraní a portů obsahuje jeden USB-C s podporou Thunderboltu 4, přes který se notebook také nabíjí, dvojici USB-A, jeden ve verzi 3.2 a druhý 2.0, výklopný konektor ethernetu (RJ-45), obrazový HDMI 1.4 v plné velikosti a kombinovaný sluchátkový 3,5 mm jack.
O konektivitu se stará nejnovější WiFi 6 AX201 a podporu má i Bluetooth 5.2. Důležitou součástí je i zabezpečení, zde máme v základní výbavě TPM 2.0 modul a slot pro Kensington lock, volitelná je čtečka otisků prstů. Pokud se raději přihlašujete pomocí Windows Hello a obrazem tváře, notebooky mají „hybridní“ kameru, tedy schopnou číst i v infračerveném spektru.
V Čechách jsou dostupné sestavy s cenami od 18.790,- Kč za model s procesorem Intel Core i3, 8 GB paměti a 256 GB SSD, naopak nejdražší sestava je za 29.990,- Kč a je vybavena procesorem Core i7, 16 GB RAM a 512 GB SSD. Víceméně uprostřed se nachází konfigurace s Intel Core i5 a sestavy s AMD, kupříkladu za konfiguraci s AMD Ryzen 4 5700U, 16 GB RAM a 512 GB SSD dáte 26.490 Kč. Ceny jsou uvedeny včetně DPH.