Logitech V20 - hluboký přednes v úhledném balení

8. 11. 2005 07:00    Rubrika: Příslušenství    Autor: Michal Hron

Integrované reproduktory notebooků (až na zářné výjimky) nikdy nebyly dostatečně kvalitní na poslech hudby nebo použití na větší firemní prezentaci. Známá firma Logitech pro majitele notebooků připravila řešení v podobě stylových a hlavně kvalitních reproduktorů napájených z portu USB. Snaží se z možností tohoto portu vytěžit maximum, což se jim i velmi dobře daří. Pokud jste dosud nad tímto řešením lámali hůl, "vé dvacítky" vás přesvědčí stejně jako mne.

Logitech V20 - hluboký přednes v úhledném balení

To je igelitu
Reproduktory Logitech V20 jsou zabaleny do úhledné krabice, do níž se za kýženým výrobkem dostanete jednoduše. Již na krabici naleznete zřetelně napsány snad všechny informace, které potřebujete vědět. Aby nám ale výrobce zpestřil rozbalování produktu, nešetřil igelitem a lepenkou, neboť pomocí těchto artiklů obalil snad vše, co obalit jde (ideální dárek pod stromeček :-). Po postupném odkrývání tak zjistíte celý obsah balení, který čítá dva reproduktory, velmi hezkou a praktickou brašnu na jejich přenášení a jednoduchý manuál v češtině. Po CD nepátrejte, nenaleznete - není potřeba.

Reproduktory jsou vyrobeny z plastu s kovově šedou povrchovou úpravou, černou kovovou mřížku kryjící samotné měniče pak ohraničuje stříbrná linie. Zajímavým detailem je logo výrobce umístěné na čelní straně vždy ve vnějším dolním rohu reproduktorů, a především šikovně řešené odklopné nožičky na zadní straně, kterými jsou vedeny i kabely vystupující z obou bedýnek. Z jedné tu vystupuje datový konektor USB, z druhé pak běžný dvoužilový audio kabel zakončený konektorem Jack 3,5 mm. Ten se zapojuje na levou stranu pravého reproduktoru, USB kabel pak samozřejmě do počítače.

Levý reproduktor neskrývá nic zajímavého, proto se podíváme především na horní stranu toho pravého. Zde totiž nalezneme sedm malých tlačítek, které funkčnost externích repráčků posunují o krok dále. Čtyři z nich ovládají kompatibilní zvukové přehrávače, jedná se o tlačítka s funkcemi Přehrát/Pausa, Stop, Předchozí a Další. Za touto čtveřicí pak najdeme modře svítící indikační diodu, která informuje o napájení reproduktorů – pokud dáte hlasitost na maximum a port USB nebude schopen tento výkon „utáhnout“, LEDka pohasne a zvuk bude zkreslený. V takovém případě musíte hlasitost snížit tak, aby dioda opět svítila nepřerušovaným světlem. Vedle diody pak najdeme tlačítko pro funkci Mute, která ale slouží spíše jako hlavní vypínač – po jeho stisku se dioda rozsvítí červeně a reproduktory jsou v režimu stand-by. Poslední dvojice tlačítek pak slouží k ovládání hlasitosti.

Mikrosystém během okamžiku
Popisem instalace se nemá téměř smysl zabývat, reproduktory jednoduše připojíte do portu USB (pozor, komunikují jen s USB 2.0!) a systém si potřebné ovladače nalezne v lepším případě sám, v horším budete muset absolvovat jednoduchého průvodce nově přidaným hardwarem. Nová periferie je pro systém viditelná jako běžné USB zvukové zařízení, žádné speciální ovladače nevyžaduje.

Mnohem zajímavějším cílem popisu je ale kvalita samotného přednesu reproduktorů. Sám sobě jsem se smál, když jsem po zapojení ještě 15 minut nevěřícně koukal, odkud se linou tak krásně prokreslené hloubky. Nečekejte zázraky, ale u takto malých reproduktorů, navíc napájených z USB portu, se jedná o skutečně nevídaný výkon. Při nižší, avšak pro domácí použití zcela postačující hlasitosti dokáží nové Logitechy ze svých měničů vykouzlit skutečně pozoruhodně kvalitní zvuk, který nestrádá (samozřejmě v rámci mezí) v jediném frekvenčním pásmu. Hloubky jsou zcela vyváženy se středy a výšky už jen podtrhují podávaný přednes.

Abych ale pouze nepěl chválu, u náročné hudby se hloubky občas nepěkně zkreslují do chrčivých zvuků, navíc při zvyšování hlasitosti je zřetelně slyšitelná pomyslná laťka, po které hloubky ustupují do pozadí a z výsledného zvuku jsou slyšet pouhé výšky a středy. Ty má na starost dvoupalcový měnič, basy pak obstarává tlakový třípalcový měnič. Z technického soudku se pak sluší uvést reálný výkon 2 x 1W, frekvenční rozsah 70 Hz až 20 kHz a odstup signálu a šumu činí při frekvenci 1 kHz přibližně 70 dB.

Lépe to (ne)jde
Reproduktory Logitech V20 představují dle mého názoru téměř špičku kvality zvuku, kterou lze za rozumnou cenu při napájení z portu USB z reproduktorů vyzískat. Přednes „vé dvacítek“ je při nižších hlasitostech kvalitní a dá se srovnávat i s běžnými audio mikrosystémy. Jistě by mohl Logitech popřemýšlet nad dřevěnou ozvučnicí, která je stále v kvalitě nepřekonaná. Cena repráčků není zrovna nízká, na internetu se pohybuje okolo 1700 Kč bez DPH - vzhledem k velké mobilitě a kvalitě zvuku i zpracování je ale úměrná. Sympatická je i přítomnost stylového pouzdra pro přenášení.

Fotogalerie


| Diskuse | Příslušenství