Nokia 6681 - mobilní internet pro notebook

11. 10. 2005 07:00    Rubrika: Příslušenství    Autor: Michal Hron

Nokia s novinkami nešetří, a ačkoli je model 6681 již delší dobu na trhu, stále se jedná o zajímavý artikl hodný recenze. Tento chytrý telefon nabízí především pro nás zajímavé rychlé datové přenosy EDGE, a v některých situacích poslouží i jako příležitostná náhrada vašeho přenosného počítače.

Nokia 6681 - mobilní internet pro notebook

Jelikož trendem posledních let je mobilní vysokorychlostní internet snad na všechny způsoby, rozhodli jsme se v redakci k recenzování mobilních telefonů jakožto hojně používaných prostředníků mezi internetem a přenosnými počítači. Jelikož je ale oborové zaměření tohoto serveru odlišné od jiných médií specializujících se přímo na mobilní telefony, bude základní kámen našich článků postaven do zcela jiné roviny. V našem nepravidelném seriálu si budeme představovat mobilní telefony, které zvládají vyspělé datové technologie, a zaměříme se na možnosti a schopnosti daného přístroje komunikovat s počítačem. A abychom se nešetřili, začínáme rovnou s jedním z vrcholných chytrých telefonů světové jedničky na poli mobilní komunikace – Nokií 6681.

Trocha teorie
Nokia 6681 se řadí mezi tzv. chytré telefony, které jsou postaveny na operačním systému Symbian. Ten vychází z pradávného Epocu používaného v úspěšných kapesních počítačích (handheldech) značky Psion. Dnes se na jeho vývoji podílí mnoho světových výrobců mobilních telefonů jako je například Siemens či Samsung, finská Nokia si ale z pomyslného akciového koláče sdružení Symbian ukusuje největší podíl a má tak nepsané právo veta. Její grafické nástavby tohoto operačního systému jsou nejrozšířenějším artiklem na poli smartphonů, přesněji koncepce zvaná Series60 trhá světové prodejní žebříčky. Krom této verze grafického prostředí se lze setkat i s pojmy Series80 (komunikátory Nokia 9500 a 9300), Series90 (specifické zařízení Nokia 7710) a UIQ (Sony Ericsson P800/900/910i).

Operační systém Symbian již ve své specifikaci z velké části napevno určuje budoucí vlastnosti přístroje. Jádro systému i grafické prostředí zůstává až na pár výjimek stále stejné, funkční základ chytrých telefonů je tak velmi podobný. Nokia 6681 je zástupcem nejrozšířenější řady Series60, ve které nalezneme nespočet chytrých telefonů – a to především z vlastních řad, tedy Nokií. Rozdíly mezi nimi jsou po stránce technologií téměř nulové, primem v této oblasti je především nabídka co nejširšího portfolia na poli cenovém i designovém, přičemž cenového rozdílu se dosahuje snad jen dodávaným příslušenstvím v základu a použitím starší verze operačního systému.

Otevřený operační systém Symbian dovoluje uživatelům dohrávat aplikace, které v přístroji postrádají. Chytré telefony tak v mnohém sekundují známým kapesním počítačům při zachování rozumných rozměrů, navíc mohou nabídnout samozřejmě radiovou část pro síťovou komunikaci a v mnohých případech i kvalitní digitální fotoaparát.

Vše potřebné je v krabici
Začněme balením, jehož obsah je pro mnohé zákazníky tím nejdůležitějším. V úhledné krabici na vás čeká samozřejmě přístroj včetně Li-Ion baterie, dále pak nabíječka, datový kabel USB, stereofonní sluchátka, paměťová karta MMC o velikosti 64 MB, šňůrka na zápěstí, čtečka paměťových karet SD/MMC s USB rozhraním a disk CD-ROM s obslužnými programy, potřebnými ovladači a manuály (bohužel jen v angličtině). Dále je přibalen podrobný manuál v českém jazyce a drobná reklama na tiskárny kompatibilní s tímto chytrým telefonem. Jelikož je ale na telefonu vidět, že má za sebou již testování v několika předchozích redakcích, v našem balení již schází jak sluchátka, tak čtečka paměťových karet a samozřejmě i poutko na zápěstí, tudíž v recenzi nenaleznete ani jejich krátký popis. Přihlédneme-li ale k výpisu standardně dodávaného příslušenství, dostanete v balení naprosto vše potřebné k pohodlné a bezproblémové práci s přístrojem.

Konstrukce – zlatý střed
Přístroj má rozměry 108,4 x 55,5 x 21,9 mm a hmotnost 131 gramů. Jeho tělo je provedeno v (dnes již okoukané) stříbrné barvě, na trhu se ale můžete setkat i s modrým provedením. Po obvodu pak naleznete i mnoho chromových detailů. Díky již viditelnému delšímu používání přístroje můžeme svědomitě nahlédnout i na kvalitu konstrukce – krytka fotoaparátu na zadní části telefonu již vydává nepříjemné skřípavé zvuky, krom toho má celý zadní kryt poměrně znatelnou vůli. Oproti jiným telefonům je ale tento nedostatek snesitelný, ke zbytku konstrukčního řešení telefonu nemám výhrad.

Čelní straně přístroje dominuje především rozměrný displej používající rozlišení 176 x 208 obrazových bodů a až 262144 barevných odstínů. Jedná se o aktivní technologii TFT, s jeho čitelností na přímém slunci nebudete mít velké potíže. Zajímavý detail se pak ukrývá v levém rohu nad displejem, kde je umístěn světelný senzor – díky němu lze ušetřit podstatnou část baterie, jelikož automaticky upravuje intenzitu podsvícení. V přístroji naleznete baterii typu Li-Ion o kapacitě 900 mAh zajišťující telefonu „papírovou“ výdrž 6-11 dní pohotovosti nebo 3-6 hodin nepřetržitého hovoru. Praxe je ale jiná, a pokud chcete využívat hojně datových přenosů, budete muset k nabíječce minimálně jednou za dva dny.

Klávesnice Nokie 6681 je skutečnou ukázkou konstrukčního umu, sžijete se s ní během pár okamžiků. Klávesy jsou sice poměrně titěrné, díky svému schodovitému profilování ale dostatečně hmatatelné. Mají jistou odezvu a příjemný odpor, kurzorová klávesa funguje naprosto bezchybně (trochu zvyku si vyžádá pouze potvrzování). Funkční tlačítka jsou umístěny ve sloupečcích po boku hlavní části klávesnice, tlačítko pro vypnutí/zapnutí přístroje a rychlou změnu profilů na pravém boku, na levém se pak nachází klávesa pro ovládání hlasového vytáčení a funkce PTT, při hovoru pak pomocí něj aktivujete hlasité handsfree.

Horní část přístroje ukrývá pouze štěrbinu hlasitého reproduktoru, vedle ní se nachází otvor pro upevnění poutka. Vespod je pak klasicky systémový konektor zvaný Pop port a zdířka pro nabíječku. Opomenout nesmím ani poslední, ale důležitý prvek na těle přístroje – jsou jím dvířka na levém boku, která ukrývají slot pro paměťovou kartu. Jsou aktivní, což znamená, že při jejich otevření telefon automaticky ukončí potřebné aplikace a vyndání karty za chodu je tak zcela bezpečné. Telefon si rozumí s formátem RS MMC dual voltage, v základním balení dostanete již zmiňovanou kartu s kapacitou 64 MB.

Ovládání, zprávy a telefonování
Ovládání všech Symbianových telefonů přebírá mnoho užitečných drobností, na jaké jsme zvyklí z běžných telefonů této značky. Celý systém práce s telefonem je postaven na hlavní pětisměrné kurzorové klávese a dvou kontextových klávesách umístěných po jejích stranách. Do hlavní nabídky se dostanete speciální klávesou v levé chromované skupince funkčních kláves, ikony můžete dle libosti přesouvat, složky pak mazat, přesouvat či vytvářet nové. Jednoduše řečeno, hlavní nabídku si uzpůsobíte přesně dle svých představ.

S modelem 6681 přišla Nokia i s novou funkcí aktivního pohotovostního displeje, kterou známe z kapesních počítačů jako Today. Jedná se o přehled všech událostí přímo na startovní obrazovce telefonu. Na jednom místě tak vidíte nadcházející události v kalendáři, přehrávanou skladbu, počet přijatých emailů či zpráv a mnoho dalších užitečných informací. Se zapnutím této funkce ale přicházíte o možnost nastavení zkratek jednotlivým směrům kurzorové klávesy k nejpoužívanějším aplikacím. To je ale ošetřeno řádkem pěti „zástupců“ na aktivní ploše.

Stiskem kurzorové klávesy se dostanete do telefonního seznamu, do kterého uložíte neomezeně vícepoložkových kontaktů. Ke každému z nich lze přiřadit následující informace: jméno, příjmení, společnost, funkce, telefon, mobil, fax, e-mail, ID uživatele. Ke kontaktu je možné přidat i obrázek a další detail dle potřeby (různé typy telefonů, web adresu, adresu, narozeniny, poznámku). Vyhledávání je možné dle řetězce znaků, celý seznam můžete jednoduše synchronizovat s Outlookem pomocí dodávaného softwaru PC Suite. Přístroj neumí plně spolupracovat s pamětí na SIM kartě, kontakty je třeba zkopírovat do paměti telefonu.

Zprávy jsou zastoupeny všemi myslitelnými typy – naleznete zde SMS, EMS, MMS, email a po instalaci vhodné aplikace můžete komunikovat i pomocí známých IM protokolů. Bylo by zbytečné detailně opakovat to, co bylo již mnohokrát napsáno, proto vezmu problematiku textové komunikace velice zkrátka. U zpráv SMS, EMS a MMS se viditelně odečítají znaky či velikost v kb, slovník T9 zkracuje počet znaků u SMS na 70 (píše s diakritikou), pomocí položky „Komu“ lze velmi jednoduše přidat více příjemců, počet uložených zpráv je omezen pouze dostupnou pamětí telefonu. Emailový klient umí stahovat celá těla zprávy, případně jen hlavičky, můžete mu nastavit automatickou kontrolu v zadaných intervalech, telefon si poradí i s více schránkami naráz.

Organizace času a kancelář
Pro organizaci času je připraven pohodlný a plně synchronizovatelný kalendář, který nabízí všechny myslitelné pohledy. Jeho paměť je opět omezena pouze volnou pamětí přístroje, která činí rovných 10 MB. To je dostatečná hodnota pro nespočet uložených událostí, kontaktů či zpráv, instalované aplikace či multimediální obsah můžete ukládat na paměťovou kartu.

Klasickou bolístkou v základní výbavě chytrých telefonů platformy Series60 je jednoduchý neopakovaný budík. K dispozici máte i jednoduché poznámky, v nabídce naleznete i stopky, odpočítávání času, peněženku pro ukládání tajných hesel či PINů vašich kreditních karet, kalkulačku, jednoduché úkoly, konvertor či hlasový záznamník. Výbava je to skutečně velmi dobrá, navíc je třeba myslet na to, že si jakoukoli chybějící aplikaci lze dodatečně dohrát.

Nokia 6681 s sebou přináší i mnoho dalších užitečných aplikací. Jednou z nich je „Info Print“, která vám umožní tisk telefonního seznamu, zpráv či obsahu kalendáře jednoduše pomocí technologie Bluetooth odesláním na kompatibilní tiskárnu. Zůstaneme-li u této bezdrátové technologie, je připraven i jednoduchý program sloužící k připojení externí klávesnice, která je v nabídce příslušenství a aplikace pro odeslání fotografií přímo na některou z kompatibilních tiskáren HP. Nejdůležitějším lákadlem je ale sada aplikací QuickOffice umožňující prohlížení dokumentů formátu .doc, .xls a .ppt kdekoli v terénu. Předinstalován je i prohlížeč PDF souborů.

Data a programové zázemí
Základem celé komunikace přístroje s počítačem je program zvaný PC Suite, který naleznete na dodávaném CD. Jeho pomocí lze spravovat veškerý obsah telefonu, synchronizovat PIM aplikace, instalovat nový software či zálohovat data. Jedná se o skutečně výkonného pomocníka, který vám v mnohém pomůže. Po jeho instalaci je třeba připojit telefon jedním z možných způsobů, tedy pomocí dodávaného USB kabelu nebo přes Bluetooth.

Celé ovládání dostupných aplikací k tomuto chytrému telefonu je situováno do dvou ikon v tray liště systému. Jedna z nich slouží pouze ke spuštění synchronizace. U té je samozřejmostí možnost nastavení výchozích složek Outlooku a zda se má přístroj automaticky synchronizovat při každém připojení. O průběhu synchronizace jste podrobně informováni, program umí spravovat i několik synchronizačních profilů různých uživatelů. Dojde-li ke konfliktu, je možné nastavit prioritu zařízení (telefon nebo notebook) a o řešení se tak postará již samotný program.

Druhá ikona pak spouští samotné zázemí programu PC Suite. Jelikož nás tento ovládací prvek zajímá nejvíce, popíšeme si jeho nejzásadnější funkce podrobněji:

Zálohování
Záloha dat je v poslední době nepostradatelnou součástí nejen chytrých mobilních telefonů. V tomto případě je tato funkce vypilována do posledního detailu, a kdo by čekal pouhou zálohu dat kalendáře, kontaktů či zpráv, bude mile překvapen. Program vám umožní zálohovat kromě již zmiňovaných položek i nastavení přístroje, uživatelské soubory (tedy veškerou hudbu, dokumenty, poznámky, fotografie, videa…) a dokonce i záložky ve webovém prohlížeči. Na přání vám také zkopíruje veškerá data z paměťové karty. Záloha samozřejmě funguje i opačným směrem, tudíž pokud z jakéhokoli důvodu přijdete o veškerá data v telefonu, stačí pár kliků a přístroj bude opět v původním stavu.

Kromě této rozšířené zálohy nabídne tato sekce i zjednodušenou formu přenosu dat do notebooku, která slouží především k přesunu kontaktů, zpráv a poznámek v kalendáři do jiného mobilního telefonu prostřednictvím notebooku. Nokia ale myslela i na kritickou situaci, kdy po ruce nemáte žádný notebook nebo PC, v telefonu tak najdete i aplikaci umožňující přímý přenos dat mezi přístroji Series60.

Synchronizovat
Tato položka pouze vyvolá nabídku synchronizace, o které jsem psal již výše. Je sympatické, že Nokia spojila veškeré funkce, které jsou jinak dostupné i samostatně, do jednoho jednoduchého rozcestníku. Pro méně zkušené uživatele je to velké usnadnění práce s telefonem.

Správce souborů
Netřeba snad ani představovat, tato funkce přidá do běžného průzkumníka ve Windows potřebné ovládací prvky pro možnost přístupu do paměti telefonu. Umožňuje pak běžnou práci se soubory a složkami telefonu tak, jak jsme zvyklý v běžném průzkumníku, přístupná je i paměťová karta (samozřejmě jen v případě, že je vložena do přístroje). Správce souborů umožňuje i správu kontaktů a zpráv v telefonu a spolupracuje s dalšími aplikacemi sady PC Suite pro úpravu kontaktů a odesílání zpráv SMS, pro které je nutné instalovat podpůrnou aplikaci do přístroje. O vše se ale postará sám program, na vás bude pouze potvrzování jednotlivých kroků na notebooku i samotném telefonu.

Instalovat aplikace
Jedná se o instalační rozhraní určené pro aplikace pro OS Symbian. Umožňuje jednoduché odeslání požadované aplikace do telefonu, poté musíte jen potvrzovat instalační kroky již v samotném přístroji. Toto lze ale jednoduše obejít i jednoduchým odeslání instalačního souboru přímo do telefonu základními systémovými prostředky – v takovém případě se instalátor objeví v přístroji jako příchozí zpráva a po jejím otevření se sama instalace spustí. Není se čeho bát, Symbian je uživatelsky velmi přívětivý systém.

Připojení k internetu
Pro nás nejdůležitější aplikace je na předposledním místě ve výpisu dostupných funkcí v okně balíku PC Suite, svou důležitostí by si ale zasloužila umístění minimálně v první trojici. Aplikace zvaná Nokia One Touch Access vám během několika okamžiků umožní plné využití mobilního internetu díky velice jednoduchému nastavení. Program vám nabídne obsáhlý seznam světových operátorů, ve kterém stačí vybrat právě toho vašeho a vše potvrdit. Poté automaticky nastaví přístupové body a potřebné hodnoty pro připojení zcela automaticky bez nutnosti vašeho zásahu. Na stejném principu je pak i v telefonu připravena aplikace Setting Wizard, který dokáže též automaticky nakonfigurovat datové účty v přístroji a pomoci s nastavením emailové schránky. Absolvujete-li oba kroky, můžete ihned naplno využívat kouzlo mobilního internetu – samozřejmě pouze za předpokladu, že je funkční propojení telefonu a notebooku, které lze jednoduše konfigurovat pod položkou Správa spojení balíku PC Suite.

Pro přístup k internetu ale nemusíte být vázáni pouze na váš notebook, v přístroji je předinstalován i povedený internetový prohlížeč zvládající jednoduché webové stránky (x)HTML, případně se můžete spolehnout na jednodušší protokol WAP. Pro pohodlnou práci s internetem ale doporučuji stažení Symbianové Opery, která je v novějších přístrojích této značky již standardem.

Pokud toužíte po přehledu technologií, Nokia 6681 si poradí s GPRS i EDGE v nejvyšší konfiguraci třídy 10. Pokud se nacházíte v některé z mnoha městských aglomerací pokrytých právě signálem EDGE, můžete se těšit na rychlost pohybující se okolo 150 - 208 kbps, u GPRS se lze pomocí komprimačních doplňkových prográmků dodávaných samotnými operátory dostat k rychlosti okolo 70 kbps. V centru Prahy, kde jsem připojení testoval, jsem na EDGE dosahoval maxima okolo 100 kbps, což je pro běžnou práci již dostačující hodnota.

Ostatní aplikace
Další funkce v základním balíku jsou již spíše zábavní. Například Přenos hudby se řadí přesně mezi ty, bez kterých by se mnoho uživatelů obešlo. Jelikož se ale Nokia snaží udělat ovládání co nejjednodušší, jsou i tyto prvky zaneseny do základního balíku. Díky této funkci lze jednoduše přenášet hudbu v MP3 či AAC formátu přímo do paměti telefonu do určené složky, případně na paměťovou kartu. Zkušenější uživatelé ale pro přenos těchto multimediálních souborů využijí spíše běžných průzkumníků nebo dodávané čtečky paměťových karet.

PC Suite umožňuje i tvorbu tapet a vyzváněcích tónů, obsahuje i jednoduchý multimediální přehrávač k zobrazení obsahu telefonu. Lze pomocí něj odesílat zprávy SMS či ukládat nové kontakty. Většina těchto doplňků je ale zastíněna jinými a více využívanými funkcemi samotného operačního systému či kancelářského balíku Office. Je velká škoda, že Nokia pozapomněla na možnost uskutečnění hovoru pomocí připojeného telefonu, pokud to budete od telefonu požadovat, je nutné se spolehnout na jiný program pro správu telefonu. Například v poslední době se silně rozvíjející produkt Mobil Edit! dokáže nahradit bez sebemenšího problému celý PC Suite a přidá i mnoho funkcí navíc.

Zábava a doplňkové funkce
Jelikož nejen prací živ je člověk, je v telefonu připravena i široká škála zábavních funkcí. Mezi nejpřednější z nich patří bezesporu již zmiňovaná podpora MP3/AAC hudebních souborů a díky vestavěné aplikaci a dodávaným sluchátkům tak lze z telefonu vytvořit pohodlný MP3 přehrávač. Konečně se jedná o stereofonní poslech, Nokia se tvářila, že stereo udělat neumí. Sluchátka lze využít i jako náhlavní soupravu. Ve chvílích nudy si můžete zahrát i jednu z předinstalovaných her, možné je instalovat další ve formě pro Symbian nebo pomocí podpory Javy 2.0.

Zapomenout nesmíme ani na vestavěný fotoaparát. Ten se vyznačuje nativním rozlišením 1,3 Mpix a fotografie jím pořízené se dají s přimhouřením oka použít již i k tisku. Pro publikování na webu jsou ale možnosti fotoaparátu více než dostačující, vzhledem k umělohmotné optice berme ale tento prvek stále jako ryze doplňkový. Fotografii lze pomoci nastavením vytváření bílé, jasu či barevné palety. Přístroj umí pořídit sekvenci šesti snímků a poradí si se samospouští. Pro zhoršené světelné podmínky je pak připravena přisvětlovací dioda (náhrada blesku), která svými výkony překvapila nejen mne. Nokia 6681 si samozřejmě poradí i s videem, statické i dynamické scény lze nadále upravovat přímo v telefonu pomocí dodávaných aplikací. Profesionální úpravy ale raději přenechte notebooku.

Výkonný pomocník
Nokia 6681 je velice výkonným nástrojem nejen v pracovním, ale i v osobním životě. Při cestě do práce vám umožní vyřízení důležitých emailů včetně přečtení příloh například ve Wordu, na dovolené si ráda zapamatuje pořízené scenérie navštívených destinací, ve chvílích volna rozmazlí vaše uši oblíbenou hudbou. V případě nouze si na ní můžete prohlédnout webové stránky, a především nechá do světa internetu nahlédnout i váš notebook téměř kdekoliv vás napadne. Svými vyspělými funkcemi a otevřeným operačním systémem se řadí do nejvyšší třídy mobilních telefonů, její koupí získáte silný komunikační nástroj. Abych ale nemluvil jen v superlativech, kvalita její konstrukce je vzhledem k ceně podprůměrná a softwarové chyby, jakou je bezesporu neopakovaný budík, by mohla Nokia již konečně vyřešit. Nokia 6681 je v době uvedení článku na trhu dostupná za cenu pohybující se okolo patnácti tisíc korun včetně DPH.

Příslušenství

Diskuse