Typhoon DVB-T Duo - digitální televize do notebooku

13. 9. 2005 07:00    Rubrika: Příslušenství    Autor: Jiří Pomazal

Nechcete ani na cestách přijít o váš oblíbený seriál? Hádáte se doma s rodinou o program v televizi? A máte notebook? Pokud jste na všechny tyto otázky odpověděli kladně, je PCMCIA TV karta Typhoon DVB-T to pravé pro vás. Nabízí příjem analogového a digitálního signálu, včetně podpory pro nahrávání z videa či kamery.

Typhoon DVB-T Duo - digitální televize do notebooku

Copak je uvnitř?
Mimo samotné PCMCIA CardBus karty najdeme v podlouhlé krabici ještě neméně důležitou anténu pro příjem digitálního i analogového signálu. Výrobce počítal i s tím, že se pravděpodobně budete pokoušet připojit anténu vlastní, a proto jsou přibaleny i čtyři anténní redukce. Z krabice pak dále ještě vypadne kabel pro nahrávání z externích zdrojů jako jspu videa a kamery. Umí připojit S-video, compozite video a levý a pravý kanál audia (cinch). Trochu mě zarazila přítomnost hned dvou českých manuálů popisující ve zkratce základní instalaci a funkce - oba jsou přitom naprosto shodné! No alespoň si tentokráte nemůžeme stěžovat na laxnost výrobce a méně zběhlý uživatelé lámat hlavu s cizojazyčným manuálem, který je samozřejmě přiložen také. Instalační CD pak obsahuje DirectX 9.0, ovladače pro kartu (jen Windows 2000/XP) a samotný software pro sledování televize a ovládání dalších funkcí. Jako přídavná hodnota se na CD ještě nachází program pro snadnou tvorbu DVD - DVD MovieFactory.

Samotná karta nemůže ničím překvapit. Zasouvá se do 32 bitového rozhraní PCMCIA (cardbus) a její rozměry a konstrukce jsou proto dané. Hlava karty je z pochopitelných důvodů přeci jen větší. Mimo jiné obsahuje dokonce i aktivní větráček, což se projeví okamžitě po připojení slabounkým "vrněním". Její výška vyvolala v mém případě menší nepříjemnost - po zasunutí karty jsem se již bohužel nedostal na kolečko na boku notebooku ovládající hlasitost a kartu jsem byl nucen vyndávat a znovu zasouvat. Chyba je ale samo sebou především na straně notebooku a špatně rozložených ovládacích prvků. Tímto chci jen varovat případné zájemce, aby si po instalaci karty neznepřístupnili nějaký důležitý ovládací prvek či dokonce port v blízkosti rozhraní PCMCIA a především nad ním.

Na čele karty najdeme jeden digitální a jeden analogový vstup pro anténu a pak vstup pro nahrávání z externích zdrojů (využívá dodávaného redukčního propojovacího kabelu). Určité zvláštnosti si lze všimnout po stranách hlavy karty: jsou zde vidět 2 infraporty pro příjem signálu z dálkového ovladače. Po instalaci softwaru se dokonce v tray liště Windows objeví ikonka indikující aktivaci dálkového ovládání; toho se ale v krabici nedohledáte, a dokonce ani manuál nic takového nepopisuje... Jednoznačně je to škoda, podobná zařízení si o dálkové ovládání přímo říkají. Dle informací od distributora bude ještě jedna verze balení i s dálkovým ovladačem, avšak bude dražší. Samotný ovladač by měl jít sehnat také; ani jedno (balení s ovladačem i ovladač samotný) však momentálně nemá ani výrobce a ani jejich cena není známa.

Je to všechno tak jednoduché ... možná až příliš
Instalace karty i softwaru je velice jednoduchá. Stačí jen zasunout a technologie Plug&Play se již postará o detekci a požádá vás o vložení CD s ovladači. Nezapomeňte také připojit digitální a analogovou anténu (nebo jen jednu z nich) do příslušného vstupu - nebudete pak jako já zbytečně koukat 50 vteřin do černa a hledat "procesní" chybu :x Před zahájením instalace ovladačů budete ještě upozorněni na nutnost mít v systému DirectX 9.0; pokud toto váš systém nesplňuje, nainstalujte jej z přiloženého CD. Na tomto místě chci upozornit, že software na CD je již značně "okoralý" a použijí ho asi jen lidé bez přístupu k Internetu. Těm co jsou online vřele doporučuji navštívit stránky výrobce (uvedeno v manuálu) a stáhnout jak aktualizované drivery, tak i poslední verzi aplikace DTV, která zpřístupňuje veškeré funkce karty – například podporu Teletextu a nebo EPG (elektronického programového průvodce). Po instalaci driverů, softwaru a nezbytném restartu jste již připraveni.

Teď už to ovšem začne trošku skřípat. První překvápko následuje ihned po spuštění aplikace DTV, která je svým vzhledem a rozložením ovládacích prvků až nehorázně podobná výchozímu vzhledu aplikace Windows Media Player. Bohužel vzhled je asi tak jediné, co má DTV s WMP společného. Proč bohužel? DTV je opravdu jednoduchá aplikace s minimální možností nastavení a konfigurace. Základní nabídku tvoří sada tlačítek v levém sloupci - lze přepínat signál z analogu na digitální, aktivovat zachytávání signálu z S-video nebo kompozitního vstupu, ladit kanály, prohlížet teletext a EPG (teletext ani EPG bohužel prozatím nepodporují české znaky) a přehrávat nahraná videa.

Dostupné jsou také funkce PIP (picture in picture - obraz v obraze) a Twin mode. Při aktivaci PIP se v malém okénku zobrazí náhled vybrané TV stanice (beze zvuku) a vy přitom stále sledujete druhý program v hlavním okně; Twin mode pak dovoluje zobrazit naráz dva kanály. Bohužel tyto dvě funkce mají smysl pouze při současném zapojení digitální i analogové antény, neboť pro více obrazů je zapotřebí použití více tunerů. Hlavní video je například získáváno z digitální antény a video v okně PIP je analogové (stejně tak je tomu i u režimu Twin). Zároveň není ani možné naráz zobrazit nahrané video souběžně s živým vysíláním; o video desktopu se raději ani nezmiňuji. Přitom hardwaru karty by to jistě nečinilo žádné potíže.

Pojďme se nyní podívat na ladění stanic. V případě digitální antény je to jednoduché - stačí nastavit patřičný region a funkce autoscan (dostupné je i manuální zadání frekvence) naladí všechny dostupné multiplexy a stanice. U nás je zatím jen jediný multiplex patřící Českým radiokomunikacím, v němž najdete všechny plošně šířené TV stanice včetně několika rozhlasových. Úspěšnost ladění závisí především na síle signálu (je indikován na spodním panelu infantilně vypadajícími barevnými puntíky..). Při použití dodávané anténky jsem hned na první pokus naladil všechny dostupné stanice – Praha 5. Ovšem při přesunu na Prahu 8 a opětovném ladění byla již úspěšnost menší - určitě lze tedy doporučit použití antény s větším ziskem, případně směrové. Kvalita obrazu je dle očekávání vynikající. Horší úroveň signálu se stejně jako u jiných HDTV tunerů projevuje občasným "cukáním" obrazu, které je dost nepříjemné.

Digitální vysílání je u nás šířeno ve formátu MPEG 2, tedy ve stejném kompresním algoritmu jaký lze najít u DVD. Při bližším pozorování jsou viditelné typické čtverečky způsobené kompresí obrazu. Je to dáno také tím, že naše radiokomunikace si tak trochu šetří přenosové pásmo pro další kanály a služby. S formátem MPEG 2 je také spojeno časově programovatelné nahrávání stanic: v případě že nahráváte z digitální antény se video ukládá prostě tak, jak přichází (MPEG 2), a procesor tedy není zatěžován kompresí. Pokud ovšem máte silnější systém, lze v menu setting nastavit požadovaný kodek.

Analogové vysílání také podporuje automatické ladění, avšak již ne manuální doladění. Tuner i software zvládají všechny světové standardy (včetně našeho D/K). Při použití dodávané antény jsou výsledky opravdu nedostatečné - je vyloženě nutností použití velké širokopásmové antény (nejlépe se zesilovačem). Analogový signál lze též nahrávat ve formátech MPEG 1/2 či libovolném systémovém kodeku. Možnost "típat" statické obrázky je snad již samozřejmostí.

Ještě se trochu pozastavím nad HW nároky. Na krabici si lze přečíst požadovanou sestavu :
Pentium 4 2,0 GHz s minimálně 256 a optimálně 512 MB RAM. V českém manuálu je ale už výrobce o něco skromnější: minimum P4 na 1 GHz a 256 MB RAM. Jak to tedy je? Osobně jsem kartu testoval na několika konfiguracích od Pentia 4 na zmíněných 2 GHz, přes Pentium M 1,3 GHz a konče Celeronem M na 1 GHz a mohu říci, že v procesoru problém není. Kámen úrazu je totiž paměť. Problémy nastávají v případě, kdy systém sice obsahuje minimální požadovanou velikost 256 MB, ale ta je navíc ještě sdílena integrovanou grafickou kartou. Běžný uživatel toto nemusí vzít na vědomí. Aplikace DTV má pak velice nepěkné tendence k pádu při jakékoli akci. Nelze například naladit ani analogový signál, při spuštění konfiguračního okna tuhne systém a tak by se dalo pokračovat. Proto dříve než se rozhodnete ke koupi karty, zkontrolujte si velikost své paměti, případně v BIOSu omezte velikost sdílené paměti grafickou kartou (pokud nemáte grfiku s vlastní pamětí), což problém povětšinou vyřeší.

Resumé
Samotná karta Typhoon DVB-T Duo se povedla. Je lehce přenosná a není problém ji vzít s sebou na cesty - notebook se s ní promění na plnohodnotný televizor. Samozřejmě je nutné brát v úvahu spotřebu karty, takže v případě delšího sledování se bez elektrické sítě neobejdete. Obraz z digitální antény je kvalitní, i když pro opravdu nerušené sledování je třeba také patřičná síla signálu. Obstojně si poradí i s analogovým vysíláním, avšak zde je třeba lepší antény. Potěší také možnost zachytávání videa z externích zdrojů přes dodávanou kabelovou redukci. Dodávaný software je však více než rozporuplný; některé funkce jsou opravdu nedotaženy nebo naopak úplně chybí. Cena karty je stanovena na 3 170,00 Kč bez DPH a vztahuje se na ní dvouletá záruční lhůta.

Fotogalerie


| Diskuse | Příslušenství