SanDisk Cruzer U3 Micro 1GB - flashdisk a něco navíc

8. 8. 2006 07:00    Rubrika: Příslušenství    Autor: Martin Mihulka

SanDisk inovoval svou řadu flashdisků se jménem Cruzer Micro a krom vyšší kapacity podporují nyní všechny inovované modely technologii U3 smart. Díky tomu si můžete na opravdu malinkém flashdisku nosit s sebou i sadu často používaných programů a spouštět je bez nutnosti instalace na hostitelském PC. Otestovali jsme 1GB variantu s cenou pod 800 Kč bez DPH.

SanDisk Cruzer U3 Micro 1GB - flashdisk a něco navíc

Jak už název napovídá, Cruzer U3 Micro je skutečně malý flashdisk. Ovšem malý je jen svými rozměry (7,94 x 20,6 x 57,15 mm) nikoliv kapacitou. Výrobcem je nabízen v kapacitách 512 MB, 1, 2 a 4 GB (testována byla 1GB verze) a ještě existuje ve značně odolnější verzi Titanium (v názvu místo slova Micro) jen v kapacitě 1 nebo 2 GB. Jedná se pochopitelně o flashdisky určené pro rozhraní USB 2.0 a zpětně kompatibilní i s USB 1.1.

Cruzer U3 Micro je celý plastový, převládající barvou je černá. Na vrchní straně má bílý, opět plastový, posuvník. Bílý plast není jen bezúčelným prvkem, ale je pod ním zabudována oranžová dioda svítící při aktivitě flashdisku. Hlavní funkcí této plastové části je ovšem vysouvání/zasouvání USB konektoru z/do těla flashdisku. Při úplném vysunutí se konektor zaaretuje.

Zbývá dodat, že v rohu těla flashdisku je i kroužek pro dodávanou šňůru na krk (tzv. klíčenku) a pokud nechcete tento Micro disk rychle ztratit, tak jej doporučuji propojit se šňůrkou co nejdříve. Někam založit či z kapsy vytrousit takto malý disk totiž není vůbec problém.

Výjimečnost toho flashdisku však není v jeho velikosti nebo designu, ale v dodávaném softwaru resp. v technologii U3 smart. Tato technologie umožňuje instalaci speciálně upraveného softwaru přímo na flashdisk. Z něj je potom software spouštěn a nic se nemusí instalovat na počítač. Tak je zvýšena bezpečnost vašich dat, která se pak zbytečně neukládají na navštívený počítač. Úplně tato hrozba pochopitelně odstraněna není. Bezpečnosti přispívá i hardwarová podpora 128bitového AES šifrování.

Software
Cruzer U3 Micro má v sobě nainstalován software, který se inicializuje při zasunutí disku do USB konektoru počítače s nainstalovanými Windows (ve verzích 2000 SP4, XP, Server 2003).

Flashdisk se v počítači objeví rozdělen na dvě části, jedna menší je systémová a obsahuje U3 základní software a druhá je standardní datová a na ní jsou instalovány programy, které první část využívá. Zajímavé je, že první část se ve Windows hlásí jako CD-ROM disk s kapacitou necelé 4MB.

Poprvé vás uvítá program LaunchPad Tour, který představí funkce Cruzeru U3 a v důkladném tutorialu vysvětlí, jak disk používat. Od toho momentu máte v liště běžících programů ikonku U3, která je hlavním spouštěcím a ovládacím prvkem flashdisku. Po kliknutí na ni se zobrazí popup okno s se všemi funkcemi U3 disku. A jaké funkce to tedy jsou?

Pokud pomineme základní přenos a zobrazení souborů, pak nám zbude spravování na Cruzeru nainstalovaných programů, správa samotného U3 disku a ovládacího programu, download (z U3 portálu) a instalace nových U3 smart kompatibilních programů. Všechny tyto funkce mají několik submenu s důkladným popisem a vysvětlením a je zde jasně znát snaha, aby i počítačově minimálně gramotní uživatelé byly schopni využít přidané hodnoty tohoto zařízení.

V popup okně se zobrazuje i aktuální volná kapacita a také tam najdeme užitečné tlačítko rychlého odpojení. Pomocí konfiguračního softwaru je možno nastavit, který U3 software se bude automaticky po zasunutí flashdisku spouštět a v jakém pořadí budou tyto programy nabíhat.

A teď již k samotným dodávaným programům.
První na řadě jsou SignUp Shield Passwords a SignUp Shield Suite, kde první je správce hesel a druhý umí vyplňovat formuláře, generovat hesla apod. Umožní přenášet hesla ke všem emailovým a bankovním účtům jen na tomto flashdisku. Vše chráněné jedním Master heslem. Hesla se automaticky vyplňují pomocí Internet Exploreru verze 5.5 a vyšší či pomocí FireFoxu.

FireFox mimochodem také existuje v U3 verzi, ač ta není k správné funkci SignUp Shield Passwords nutná. SignUp Shield Suite také umí generovat náhodná hesla, chránit před nebezpečnými stránkami, zřizovat aliasy emailů a vyplňovat různé formuláře. Tyto funkce vypadají poměrně zajímavě, ale jsou součástí časově velmi omezeného SignUp Shield Suite, nikoliv neomezeného SignUp Shield Passwords. I samotný správce hesel ale spousta lidí dle mého názoru uvítá.

Dalším předinstalovaným softwarem je Avast! Antivirus. Verze ovšem není licencovaná, takže se neupdatuje a virová databáze je ještě z roku 2005.

Na disku je i synchronizační software CruzerSync, který je především vázán na Outlook, ale pro synchronizaci lze nastavit i adresáře a v nich konkrétní typy souborů, které budou udržovány v posledním aktualizovaném stavu. Pokud nepoužíváte notebook a v práci i doma pracujete na různých počítačích a potřebujete pokaždé pracovat s aktuálními verzemi dokumentů, pak je CruzerSync nainstalovaný na Cruzer U3 rozhodně volba, která stojí za úvahu. CruzerSync je dodáván pouze v 30denní trial verzi.

Posledním předinstalovaným programem je oblíbený komunikátor pro IP telefonování Skype a na 1 měsíc máte zdarma Skype Voicemail.

Na stránkách výrobce SanDisk najdeme i desítky dalších programů ke stažení. Jsou mezi nimi komunikátory, hry, grafické programy i multimediální přehrávače. SanDisk tvrdí, že další U3 kompatibilní software bude dále přibývat a není důvod mu nevěřit.

Testy
U3 Micro jsme otestovali pomocí programu HD Tach a naměřené hodnoty jsou:

Average speed: 17,4 MB/s
Burst speed: 18,4 MB/s
Random Access: 1 ms

Disk byl otestován i praktickým testem, kdy na něj byl přenesen 250 MB soubor. Jeho zápis trval 34,5 vteřiny a naopak jeho čtení U3 Micro zvládl již za vteřin 16. To odpovídá rychlosti 7,25 MB/s pro zápis 15,6 MB/s pro čtení.

Závěr
SanDisk Cruzer U3 Micro je malý, rychlý a elegantní flashdisk, který je navíc sklouben s technologií U3 smart, a tím umožňuje i laickému uživateli spouštět spoustu software přímo z flashdisku. Flashdisk tak najde místo u počítačových profesionálů i příležitostných uživatelů, studentů i návštěvníků internetových kaváren. Obzvláště když je jeho cena jen lehce vyšší než cena konkurence bez U3 technologie. Testovaná 1 GB verze stojí 790 Kč bez DPH (940 Kč s DPH) a vztahuje se na ni doživotní záruka. 512MB verze stojí 430 Kč bez DPH, 2GB verze 1520 Kč a 4GB je za 3040 Kč bez DPH.

Fotogalerie

Příslušenství

Diskuse