5 chladících podložek pro notebooky v testu

23. 5. 2006 07:00    Rubrika: Příslušenství    Autor: Vladimír Dutka

S masivním nárůstem počtu prodaných notebooků a růstem jejich výkonu se začaly na trhu objevovat takzvané chladící podložky, nebo chcete-li coolerpady. Rozhodli jsme se otestovat 5 modelů, a Vám tak přinášíme srovnání jak jejich zpracování a ergonomie, tak i hodnoty, kterých dosáhly v testu.

Proč utrácet za podložku pod notebook, když má vlastní fungující chlazení?
Chladící systémy v noteboocích jsou kompromisem mezi efektivním chlazením a nízkou hmotností, příp. hlučností, a spotřebou. Pro běžnou práci samozřejmě postačují, ale pokud notebook používáte i k hraní her nebo pracujete s náročnými aplikacemi, poznáte, že po delší práci / hraní se z notebooku stává vydatné topení. Samozřejmě je to jiné u každého přístroje, největší rozdíly jsou v procesoru a grafické kartě, neboť ti jsou největšími žrouty energie. Rozhodujícím faktorem je i samotný výrobce notebooku, protože někdo řeší chlazení lépe a jiný hůře - často v návaznosti k ceně notebooku.

Dlouhodobé teplotní namáhání notebooku vede ke zkrácení životnosti komponent (naštěstí doby, kdy díky přehřátí docházelo k zamrzání systému, jeho nestabilitě, či v nejhorším případě k fyzickému poškození komponent, jsou díky tepelným ochranám pryč). Přínos chladící podložky tak spočívá v dodatečném ochlazení těla notebooku, kde předchází nepříjemnostem spojeným s jeho přehříváním.

V tomto článku se tedy zaměříme na to, do jaké míry splňují testované chladiče tento požadavek, a při tom je porovnáme i z hlediska jiných vlastností, které jsou důležité pro jejich každodenní používání - například vhodnosti pro použití pokud píšete na klávesnici notebooku (což v případě vysoké nebo neskloněné podložky není příliš pohodlné), možnosti regulace otáček ventilátorů podložky a nebo třeba integraci USB hubu (takže připojením podložky do USB notebooku nepřijdete o jeden port).

Test chladícího výkonu proběhl následovně: Notebook byl namáhán tak, aby se dostal k horní hranici své teploty, tedy v tomto případě 50°C (49,4 – 50,1) a poté jsem nechal jednu podložku v chodu 90 minut a pokračoval přitom v zátěži. Výsledná teplota byla změřena infračerveným teploměrem a naměřené hodnoty najdete v tabulce na konci článku. Jako nejvyšší je brána teplota naměřená na spodní straně notebooku. Teplota v místnosti byla po celou dobu měření na 25°C.

S výjimkou posledních dvou testovaných modelů byl obsahem krabice vždy jen přístroj a USB kabel bez jakýchkoliv návodů či doplňků. Všechny potom stačilo zapojit do USB a nebylo třeba žádné instalace.Přehled vlastností
Chladič rozměry (š x h x v) (mm) hmotnost (g) počet větráčků (průměr v mm) otáčky (rpm) max. příkon (W) hlučnost (dB) cena (Kč bez DPH)
Primecooler PC-NTB 1 300 x 246 x 28-19 1210 2 (60) 2500 0,8 22 685
ViPowER VPEQT-NB3FU 300 x 230 x 16,8 460 3 (60) 1500 0,9 25 699
ViPowER VPP-9900 300 x 250 x 45-20 550 2 (60) 3200 N/A N/A 598
Thermaltake Tai-Chi M 320 x 330 x 43-14 1233 2 (70) 1000 0,6 14 719
Revoltec RNC 1000 300 x 262 x 20 660 2 (70) 1800-2600 1,2 N/A 722

Pozn.: U některých parametrů se neshodují údaje z internetových zdrojů výrobce s údaji na krabici. V takovém případě jsem použil data z obalu přístroje. Jde o údaj otáček u ViPowER VPP-9900 (výrobce uvádí 4200 otáček za minutu) a u Primecooleru u hlasitosti (výrobce uvádí 17 dB) a příkonu (na internetu je údaj 1,21W)
N/A znamená, že data nebyla k dispozici (Not Available)

Primecooler PC-NTB 1

   

Konstrukce: Jeho tělo je kovové, vcelku jednoduché a elegantní. Problémem však je, že styčnou plochu mezi chladičem a notebookem nezajišťují pogumované stupínky, které by bezpečně jistili notebook, ale drážky (nepogumované), a například můj notebook s 15-ti palcovým monitorem na něj byl trochu velký. Potíž je v tom, že jeho "nožičky" se jednoduše nevešly na podložku a přístroj tak nebyl moc stabilní. U notebooků s větším displejem je tato nepříjemnost již pořádným problémem.

Primecooler nefouká vzduch na spodek notebooku, ale naopak jej od něj odsává. Vzhledem k tomu, že notebooky v drtivé většině případů mají právě na svém spodku sání, je tento směr diskutabilní. Na výběr je ze dvou barevných provedení podložky, černé a stříbrné.

Ergonomie a hlučnost: Podložka je relativně vysoká a i přes lehký skon, který nabízí, je práce s notebookem na ní nejméně příjemná v porovnání s ostatními. Vzhledem k očekávanému používání zejména u náročných aplikací, kdy větráček samotného notebooku jede naplno, není hlučnost nikterak nesnesitelná. Ve srovnání s ostatními testovanými modely nevyčnívá ani na jedné straně spektra, ale při normálním chodu počítače spolehlivě přehluší větráčky v něm. Na webových stránkách jsem našel údaje o hlasitosti 17dB, ale spíš se přikláním k údaji na krabici, kde stojí 22dB.

Výbava: Jako jeden ze dvou zapůjčených přístrojů neměl žádnou náhradu za zabraný USB port, ale závažnost tohoto nedostatku nechám na individuálním posouzení. Primecooler nenabízí ani možnost vypnout ventilátory jinak, než vytažením konektoru.

ViPowER VPEQT-NB3FU

   

Konstrukce: Tělo je plastové a působí poněkud nepevným dojmem. Při jeho instalaci pod notebook s hmotností 3,1 kg jsem byl upřímně trochu nesvůj a malinko jsem se o tuto podložku bál. Obavy byly plané jen napůl. Nestalo se samozřejmě, že bych ji rozdrtil, ale po položení notebooku na podložku byla potřeba trocha manipulace a hledání "té správné polohy", jinak se při položení rukou na klávesnici dostavil zvuk, který naznačoval, že jeden z větráčků je lehce skřípnutý.

Zajištění notebooku proti posunu je opět slabší. Jsou k dispozici dva výstupky v zadní části plochy a vpředu se počítač opírá buď o plastový okraj nebo svými "nožičkami" o tělo podložky. V zadní části dokonce podložka pod tlakem notebooku lehce pruží. Vzduch je opět odsáván od počítače, a to zadním otvorem, ale i přes použití tří ventilátorů dosáhla podložka nízkých chladících výkonů.

Ergonomie a hlučnost: Tento model je ze všech pěti nejtenčí, a i když není sklopený, práce na něm není nikterak nepříjemná. Snad jen kdyby se při tlaku na klávesnici podložka neprohýbala, dopadla by tato část vcelku dobře, protože hlučnost, kterou se coolerpad projevuje, zaslouží pochvalu. I přes výrobcem udávanou hlučnost 25 dB (tedy ještě vyšší hodnotu než Primecooler) se projevuje velmi nenápadně a i v případě, že počítač je v klidu, Vás nebude vůbec rušit.

Výbava: V této oblasti se stává jednoznačným vítězem, protože nabízí jak možnost vypínaní posuvníkem na přední straně, tak kontrolní LED pro každý větráček tamtéž. Na pravé straně z pohledu uživatele je navíc 4 portový USB 2.0 HUB. Kabel pro napájení z USB má vlastní zdířku, a Vy tak dostanete 3 porty navíc, což je rozhodně příjemné. Navíc je vedle napájení z USB k dispozici ještě zásuvka pro napájecí adaptér, ten však nebyl součástí balení a my jsme jej neměli možnost vyzkoušet.

ViPowER VPP-9900

   

Konstrukce: Tento designově zajímavý coolerpad z čirého plastu (Acrylic) není jen líbivá zbytečnost, ale jak uvidíte v části testů, patří k nejvýkonnějším (a bohužel i nejhlasitějším) z námi testovaných zařízení. Styk s notebookem je zajištěn čtyřmi gumovými styčnými body dostatečné velikosti a počítač na podložce sedí naprosto perfektně. Kromě průhledného plastu a výrazného sklonu se konstrukčně liší ještě jednou maličkostí, a tou jsou modré LED umístěné ve větráčcích (4 v každém). Podsvícení, které se line zpod notebooku, je sice jen malým zpestřením, ale pokud si někdo na vzhledu svého laptopu zakládá, může to být vítaným prvkem (záleží na vkusu). Celá podložka stojí na čtyřech nohách a vzduch proudí směrem k tělu notebooku bez problému.

Ergonomie a hlučnost: Dva protipóly. Za ergonomii dostává jedničku s hvězdičkou, ale hlučností u nás bezmála propadá. Sklon je velmi výrazný a práce na klávesnici je subjektivně dokonce lepší než bez této podložky. Dalším plusem je zvýšení pozice monitoru, který se tímto dostává zhruba tam, kde bývá monitor u desktopů a to je (opět subjektivně hodnoceno) pro práci na stole velmi příjemné. Svou hlučností překonal konkurenci také, ale v negativním smyslu slova. Bohužel jsem neměl příležitost změřit hlučnost exaktně, ale silně připomíná hlučné chlazení desktopů a zvuk větráčku notebooku, byť v plném zápřahu, se ve zvuku této podložky beze zbytku ztrácel.

Výbava: Tak jako u předchozích modelů nenajdeme v krabici nic jiného než přístroj a kabel, ale stejně jako u nich ani tady nic jiného nepotřebujeme. Bohužel nemá podložka žádný vypínač, a tak je vždy potřeba vytáhnout konektor. To je trochu nemilé v případě, kdy necháme počítač spát a chlazeni napájené přes USB běží dál, ale jde jen o detail. Náhrada portu USB je vyřešena rozdvojením kabelu, který tak kromě spojení počítače s podložkou zajišťuje i náhradní port na asi deseticentimetrovém kablíku.

Thermaltake Tai-Chi M

    

Konstrukce: Hliníkové tělo podložky působí masivním dojmem, avšak stále si zachovává jistou eleganci a nikomu by na stole v práci ostudu rozhodně nedělalo. Zhruba v předních dvou třetinách (tam kde končí černá část) je pant, který umožní podložku složit do kompaktnějších rozměrů. Při manipulaci po stole jde ale o velmi nepříjemnou vlastnost, jelikož se jen obtížně uchopuje jednou rukou, aniž by část nepoškrábala stůl. Notebook je na svém místě držen především díky přednímu panelu, o který se opírá svou čelní stranou. To má hned dvě nevýhody. První je, že to nedovoluje posunutí notebooku dopředu, a tak (v případě větších rozměrů notebooku) jsou zadní nožičky ve vzduchu a počítač se tak snadno poškrábe o hliníkové tělo podložky. Druhá pak ta, že se můžete rozloučit s veškerými rozhraními na čele přístroje, kde často bývá třeba Line In/Out, infraport nebo čtečka karet. Ventilátory nasávají vzduch ze stran a ženou jej směrem k notebooku.

Ergonomie a hlasitost: Sklon je výrobcem udávám 15° a je velmi podobný sklonu u předchozího modelu. Práce je velmi příjemná, majitelé malých notebooků možná přivítají podpěru pro zápěstí, kterou poskytuje přední část. Hlasitost je vzorová a po zapnutí jsem dokonce nevěděl, jestli už se větráčky točí nebo ne. Tichý chod je dán mimo jiné nízkými otáčkami ventilátorů (1000rpm je nejméně v našem testu), což se ale bohužel negativně projevilo na jeho výkonnosti.

Výbava: Podložka nabízí jak vypínač, tak náhradní USB port, takže očekávané minimum splňuje. Navíc nabízí vysunovací držák na pero a (například) bloček papírů na poznámky či jiné maličkosti, který je umístěn na pravé straně vzadu. V krabici se poprvé objevuje stručný návod na zapojení.

Revoltec RNC 1000

   

Konstrukce: Lehké plastové tělo se pyšní neotřelým designem a hliníkovým krytem ventilátorů. Přístroj je připraven na přenášení s sebou, čemuž napomáhá hned několik vlastností. Zejména jde o hmotnost 660g a kompaktní rozměry. Čím se však podložka odlišuje od ostatních, je fakt, že všechny výstupky, které na horní straně slouží k podepření notebooku a na dolní straně zajišťují sklon pracovní plochy, se dají snadno sklopit a podložka tak má čistě pravidelné a hladké tvary. Zapomenout nesmíme ani na speciální přihrádky na spodní straně, kam při přenášení můžeme schovat například napájecí USB kabel. K dispozici jsou dvě, každá o rozměrech 100 x 52 x 12 mm. Zadní strana je podepřená a vzduch k ventilátorům proudí tedy ze stran a zezadu.

Ergonomie a hlučnost: Sklon není tak zásadní jako například u předcházejícího modelu, ale psaní na klávesnici je stále příjemné. Notebook je s podložkou spojen pevně, jen samotný chladič, respektive jeho zadní podpěry, mají tendenci trochu klouzat po stole do stran, nicméně při práci to ani nepoznáte. Rychlost otáček lze regulovat potenciometrem na zadní straně a podle toho se samozřejmě kromě výkonu mění i hlasitost větráčků. Při nejnižších otáčkách (1800rpm) je úroveň hluku příjemně nenápadná a nebude Vás nijak rušit. Při zapnutí nejvyššího výkonu (2600rpm) se situace samozřejmě mění, ale hlasitost stále nepřekoná ViPowER VPP-9900.

Výbava: Jako jediný nabízí tento chladič možnost manuálně regulovat otáčky ventilátorů a tím získává cennou výhodu. Kladný bod má i za vypínač, nevýhodou je naopak absence náhrady za zabraný USB port. Výhodnost dvou zmíněných přihrádek na spodní straně nechám k posouzení Vám. Ještě tu najdeme dvě LED značící stav ventilátorů, otázkou však zůstává, jestli je pro ně nejvhodnějším místem vrchní strana chladící podložky, kde je neuvidíte. S přístrojem vybalíte z krabice i stručný vícejazyčný návod na zapojení.

Výsledky srovnání
Chladič výsledná teplota (°C) pořadí dle výsledné teploty ventilátory (výkon, regulace) ergonomie výbava (USB, vypínač) hlučnost mobilita (hmotnost, rozměry) CELKOVÉ UMÍSTĚNÍ
Revoltec RNC 1000 38,8 2 1 3 1 4 2 1
ViPowER VPEQT-NB3FU 43,3 4 4 4 1 2 1 2
ViPowER VPP-9900 38,6 1 2 1 4 5 3 2
Thermaltake Tai-Chi M 44,2 5 5 2 2 1 4 4
Primecooler PC-NTB 1 40,7 3 3 5 5 3 5 5

Pozn.: Čísla v tabulce znamenají pořadí, které jednotlivé modely obsazují v jednotlivých kategoriích, méně je tedy lépe. Celkové umístění se počítá jako průměr dílčích

Zhodnocení
Musíme konstatovat, že se nenašla chladící podložka, která by překonala předsudek, že bude buď výkonná a hlučná, nebo tichá, kompaktní ale nevýkonná. V průměru došlo k ochlazení spodní strany o 9 stupňů Celsia, což jistě přispěje k delší životnosti součástí počítače, navíc některé modely nabízí i příjemné ergonomické změny pro práci s notebookem na stole.

Celkovým vítězem se podle stanovených kritérií stává Revoltec RNC 1000, který sice postrádá náhradní USB port a na maximální otáčky je docela hlasitý, ale regulací výkonu, který je navíc jedním z nejlepších, dobrou přenositelností a příjemnou ergonomií si prvenství zaslouží. Pokud netrváte na zásadní změně teploty Vašeho notebooku, podložka je pro Vás spíše doplňkem na pracovním stole a na čelní straně Vašeho počítače nejsou každodenně používaná rozhraní, pak doporučuji model Thermaltake Tai-Chi M. Ten nabídne konzervativní design v hliníkovém provedení a nebude rušit hlasitým projevem.

Průhledný model ViPowER VPP-9900 nabízí skvělé chlazení a neotřelý design spolu s osobitým modrým podsvícením, ovšem za cenu vyšší hlasitosti. Tipuji, že by se mohl uplatnit především u hráčů PC her, kteří (stejně jako autor) neruší okolí a hrají se sluchátky a hlasitost tak není takovým problémem. Výrobek stejné firmy s označením VPEQT-NB3FU je šikovným malým cestovatelem. Především vysoce přenosným notebookům, které mnohdy trpí nedostatkem rozhraní, nabízí další 4 USB 2.0 porty a tichý chod. Škoda jen nepřesvědčivého zpracování. Poslední příčka pro Primecooler PC-NTB 1 není žádnou hanbou a neznamená nic víc, než že ostatní testované modely lépe vyhovují nastaveným kritériím. Nabízí celkem slušný odvod tepla, hlasitost není nijak hrozná, jen nemá žádnou nadprůměrnou vlastnost a je škoda, že nenahradí USB port.

Při ceně kolem 700 korun bez DPH nejde o nijak závažnou investici a přitom vhodně zvolený typ může přinést požadované výhody. Všechny podložky více či méně splňují svou primární funkci, a tou je dodatečné chlazení, které prospívá namáhaným součástem notebooku. Otázkou tedy zůstává, co navíc od tohoto doplňku očekáváte, a podle toho se rozhodnout.

Příslušenství

Diskuse