Zyxel přístupové body standardu WiFi 6

18. 4. 2023 19:00    Rubrika: Příslušenství    Autor: TZ

Standard WiFi 6 je v současnosti jasnou volbou při budování i modernizaci bezdrátových sítí. Své portfolio na WiFi 6 zaměřila i značka Zyxel, která nabízí velmi levnou cestu k výkonnější WiFi, a to díky řadě přístupových bodů, které jsou svými vlastnostmi alternativou k UniFi.

Zyxel přístupové body standardu WiFi 6

Zyxel již v loňském roce uvedl na trh přístupové body NWA50AX a NWA90AX s nenápadným a kompaktním designem a samozřejmě s podporou bezdrátového standardu WiFi 6 na obou vysílacích rádiích těchto přístupových bodů. Tuto dvojici zařízení, která se liší pouze dodatečnými funkcemi vyššího modelu NWA90AX pro správu rozsáhlých podnikových sítí, doplňuje ještě model NWA55AXE s certifikací odolnosti IP55, určený pro umístění v exteriéru.

Zyxel má tedy řešení jak pro vnitřní prostory, kde lze NWA50AX či NWA90AX s pomocí standardně dodávaného montážního rámečku umístit na strop nebo na stěnu, tak lze použít NWA55AXE pro pokrytí parkovišť, nádvoří, kempů, restauračních zahrádek či zahrad signálem sítě WiFi 6.

Kompletní výbava včetně PoE

Nejprodávanějším produktem z nové řady přístupových bodů je Zyxel NWA50AX, který za skutečně bezkonkurenční cenu přináší plnou výbavu pro firmy i náročné domácí uživatele nebo z domu pracující profesionály.

Maximální datová propustnost zařízení je až 575 Mb/s v pásmu 2,4 GHz a

1 200 Mb/s v pásmu 5 GHz. Kromě toho umí NWA50AX provozovat až 8 samostatných WiFi sítí s různými identifikátory (SSID) na jednom rádiu a také podporuje nejnovější standard zabezpečení bezdrátové sítě šifrováním WPA3-PSK. Přestože NWA50AX podporuje napájení po Ethernetu (PoE), je k zařízení přiložen také adaptér do elektrické sítě, takže lze tento přístupový bod provozovat i bez PoE přepínače nebo injektoru.

Příznivou, a v současné době velmi důležitou vlastností je i nízká spotřeba nových WiFi 6 přístupových bodů Zyxel. Ta může dosahovat maxima na úrovni 16 wattů, ale v běžném provozu se zpravidla pohybuje hluboko pod deseti watty. Ve spojení s moderními PoE přepínači Zyxel lze navíc nastavit časový harmonogram napájení PoE portů a díky tomu šetřit energii v době, kdy bezdrátovou síť nikdo nevyužívá. U rozsáhlých instalací, čítajících desítky přístupových bodů, může být úspora elektřiny významným argumentem pro použití kombinace PoE přepínačů a přístupových bodů Zyxel.

Instalace a řízení prostřednictvím cloudu

Důležitou vlastností moderních přístupových bodů Zyxel je nejen podpora standardu WiFi 6, ale také možnost jejich jednoduché správy a řízení. Všechny aktuální přístupové body Zyxel proto podporují možnost správy zařízení prostřednictvím cloudové správy Nebula. Pro správce sítě to znamená, že Nebula funguje jako softwarový kontrolér, který prostřednictvím internetového prohlížeče nebo mobilní aplikace pro telefony a tablety poskytuje přístup k nastavení všech podporovaných přístupových bodů a ke konfiguraci sítě odkudkoli a z jakéhokoli zařízení.

Nebula umožňuje i hromadnou správu všech přístupových bodů v rámci organizace, kdy jednotlivá zařízení navzájem přebírají aktuální konfiguraci automaticky, což zásadně zjednodušuje správu celé infrastruktury. Například i přidání nového přístupového bodu je naprosto snadné, protože stačí jen naskenovat QR kód na jeho štítku a přiřadit jej k příslušné lokalitě. Veškerá nastavení si pak přístupový bod načte automaticky, za předpokladu, že je připojený k internetu.

Základní funkce cloudové služby Nebula jsou k dispozici zdarma, pokročilejší možnosti správy sítě a zařízení vyžadují placenou licenci. Kromě přístupových bodů je prostřednictvím cloudové správy Nebula možné spravovat také moderní přepínače nebo firewally Zyxel. Záleží přitom jen na provozovateli sítě, zdali se rozhodne pro lokální správu prostřednictvím hardwarového kontroléru, nebo využije rozsáhlé možnosti vzdálené správy prostřednictvím cloudu Nebula.

Pro nové sítě i modernizaci

Kompaktní a v interiéru nenápadné přístupové body Zyxel NWA50AX a NWA90AX mohou velmi snadno nahradit stávající zařízení starších standardů a během chvíle výrazně posílit pokrytí prostoru výkonnou bezdrátovou sítí, s možností paralelních datových přenosů a velkého množství současně připojených koncových zařízení. Není přitom nutné zasahovat do stávající kabeláže a s pomocí dodávaného adaptéru lze tyto přístupové body standardu WiFi 6 provozovat i v místech bez možnosti napájení přes PoE. Exteriérový model Zyxel NWA55AXE je navíc kromě šíření signálu bezdrátové sítě standardu WiFi 6 ve venkovním prostředí vhodný i pro vytváření spolehlivého bezdrátového propojení mezi budovami. Slouží k tomu technologie Zyxel Smart Mesh.

Příslušenství . Tiskové zprávy

Diskuse