Samsung 990 EVO SSD s NVMe, vylepšený výkon, úspornější provoz

29. 4. 2024 07:00    Rubrika: Příslušenství    Autor: TZ

Disk s rozhraním NVMe, špičkovými technickými parametry a úsporným provozem se hodí pro každodenní činnost všeho druhu od hraní přes práci až po úpravu fotografií a videozáznamů. Ocení ho tak uživatelé všeho druhu.

Samsung 990 EVO SSD s NVMe, vylepšený výkon, úspornější provoz

Výkon disku 990 EVO se v porovnání s předchozím modelem 970 EVO Plus vylepšil až o 43 %. Sekvenční čtení dosahuje rychlosti až 5000 MB/s, rychlost zápisu činí až 4200 MB/s. Při náhodném čtení a zápisu se dostaneme na hodnoty 700 000, resp. 800 000 operací za vteřinu.

Díky technologii Host Memory Buffer (HMB), která funguje v kombinaci s DRAM pamětí procesoru připojeného zařízení, dosáhne SSD disk optimálního výkonu i bez vlastní DRAM paměti. Pro uživatele přecházející ze starších standardních SSD disků to znamená podstatně rychlejší načítání her a rychlejší přístup k souborům.

V porovnání se zmíněným diskem 970 EVO Plus nabízí Samsung 990 EVO i podstatně lepší energetickou účinnost – až o 70 %, což znamená možnost podstatně delšího využití po připojení k notebooku bez obav o výdrž baterie. Disk kromě toho podporuje funkci Modern Standby, což znamená okamžité zapnutí či vypnutí disku bez ztráty připojení k internetu a také nepřetržitý přísun notifikací.

Štítek pro rozptýlení tepla dokáže efektivně regulovat teplotu NAND čipu, takže všechny operace mohou běžet bez přerušení na plný výkon, aniž by hrozilo přehřátí a poškození disku.

Disk podporuje rozhraní PCIe 4.0 x4 i PCIe 5.0 x2. Je tedy kompatibilní se současnými počítači se sloty PCIe 4.0 M.2, ale zvládá i technologii budoucnosti PCIe 5.0 s úspornějším provozem a lepším tepelným řízením.

Software Samsung Magician nabízí sadu optimalizačních nástrojů s vylepšenými funkcemi pro všechny SSD disky od Samsungu, tedy i pro 990 EVO. Díky softwaru lze například zjednodušit proces migrace dat. Kromě toho Samsung Magician chrání důležité informace, monitoruje stav disku a upozorňuje uživatele na možné aktualizace firmwaru.

Disk 990 EVO je k dispozici ve dvou verzích s kapacitou 1 a 2 TB. Maloobchodní doporučená cena byla stanovena na 2 499 Kč za model s kapacitou 1 TB a 4 499 Kč za variantu s 2 TB.

Příslušenství . Tiskové zprávy

Diskuse