RECENZE: Acer TravelMate 621LV

15. 3. 2002 01:00    Rubrika: Recenze    Autor: Viktor Péder

Acer TravelMate modelové řady 620 patří do vyšší kategorie notebooků. Testovaný notebook v konfiguraci s označením 621LV je vybaven větší ze dvou variant displeje tedy 15" se skvělým rozlišením 1400x1050. Procesor Pentium III-M 1GHz má k dispozici ke zpracování dat 256MB RAM ostatně jako všechny základní konfigurace této modelové řady.

Acer TravelMate 621LV

Notebook je barevně odlišen na dvě logické čísti tedy víko s displejem a samotné tělo notebooku. Víko je z vnější strany stříbrné respektive je vyrobeno ze slitiny hliníku. Vnitřní strana víka i zbytek těla notebooku je tmavě šedý s modrým nádechem. Výška 35mm v poměru k základně dává notebooku příjemně tenký vzhled.

Při pohledu na zavřeny notebook jsou vidět 3 indikační diody pro indikaci práce bezdrátové sítě, zapnutí notebooku a červená dioda signalizující režim spánku. Diody viditelné z vnější strany jsou tradičně vidět i uvnitř na spodní části víka hned pod plochou displeje a vedle nich jsou umístěny další 4 pro indikaci HD, dobíjení baterie, Caps a Num Lock. Na hlavní pracovní ploše nad klávesnicí blíže k pravému okraji je umístěn mikrofon. Reproduktory jsou na přední straně notebooku. Klávesnice je tvořena z 85 kláves. Stejně jako u vývojově starší modelové řady 610 je i zde použita klávesnice s ergonomickým zakřivením, které zajišťuje menší namáhání zápěstí což zajišťuje příjemnější práci hlavně při delším a častém psaní. Na níže přiložených obrázcích nenaleznete české znaky na klávesách, ale to je dáno tím, že testovaný notebook je demo vzorek, který se do ČR dostal dříve než kusy k prodeji. Notebooky určené k prodeji samozřejmě české znaky na klávesách mají. Skupina devíti funkčních kláves běžně dostupných na klasické klávesnici mezi hlavní skupinou kláves a numerickou klávesnicí je zde opět přizpůsobena notebooku. Z části jsou funkční klávesy přístupné přímo a z části přes klávesu Fn a je třeba si na to zvyknout. Nad klávesnicí je funkční tlačítko InviLink pro aktivaci dálkového ovládání pře IR vhodného pro prezentační účely, trojice definovatelných tlačítek P1-3 pro rychlý start programů a další dvě definovatelná tlačítka, která jsou standardně přednastavena pro poštovní program a internetový prohlížeč čemuž odpovídají také zobrazené symboly. Průhledné tlačítko se symbolem obálky pro rychlé spuštění poštovního programu je podsvíceno zeleným světlem, které svítí respektive bliká jen pokud se ve Vaší e-mailové schránce objeví nová pošta. K indikaci nové pošty slouží programová utilita, která pravidelně v nastaveném intervalu kontroluje zda-li se na poštovním serveru objevila nová zpráva. Pokud tlačítko začne blikat stačí jej jen stisknout a otevře se poštovní program, který poštu stáhne do počítače. Blikání tlačítka neustane ihned po spuštění poštovního programu, ale až po uplynutí dalšího kontrolního intervalu za předpokladu, že veškerá pošta již byla vyzvednuta. Klasická trojice prvků, TouchPad se dvěma klávesami myši, umístěná pod klávesnicí je doplněna o rolovací tlačítko ve tvaru kolečka. Tvar kolečka proto, že nově má tento prvek 4 polohy z nichž dvě jsou jako obvykle pro posun dokumentů nahoru a dolu a další dvě nové polohy pro posun dokumentů do stran.

Jak bylo již uvedeno je notebook osazen mobilním procesorem Intel Pentium III-M o frekvenci 1GHz (nejdražší varianta řady 620 je osazena stejným typem procesoru o frekvenci 1.2GHz). Technologie Enhanced SpeedStep obsažená v procesoru pro automatické přepínání operační kmitočtové frekvence v závislosti na zatížení procesoru značnou měrou přispívá k úspoře energie baterie, která při našem testu vydržela pracovat 4 hodiny a 49 minut což je dobrý výsledek. Operační paměť 256MB RAM je standardním základem celé modelové řady 620 a je plně dostačujícím spíše komfortem pro naprostou většinu prováděných úkonů. Slabší stránkou testovaného notebooku byla grafická karta Intel 830M, která si automaticky alokuje z operační paměti 8 až 32MB dle své potřeby. Hodnotu alokované paměti nelze nastavit v BIOSu jako tomu bývalo u starších modelů. Při běžné práci s kancelářským SW bylo vše v pořádku, ale u multimediálních aplikací s většími nároky na paměť zřejmě automatická alokace pokulhává což se projevilo tím, že se ztrácely či trhaly kusy obrazu nebo některé programy prostě nešlo spustit v maximálním rozlišení displeje 1400x1050. Velké rozlišení displeje ve spojení s grafickou kartou se bohužel negativně projevilo také při přehrávání DVD filmů v celoobrazovkovém režimu kdy při rychlejších scénách docházelo k rozmazávání obrazu. Doufejme jen, že ostré verze určené k prodeji tento problém budou mít vyřešen novějšími ovladači grafické karty.

Notebook je vybaven základními prvky rozhraní, které jsou dnes nejvíce používána tedy 2x USB, Fast IrDa opět sporně umístěným na čele notebooku, 1x PCMCIA typu II, 2x audio, 1x LPT a 1x konektor pro externí monitor. Nechybí ani S-video, FireWire 1394, SmartCard pro ochranu dat a samozřejmě modem s integrovanou 10/100 LAN kartou. Rozšířit lze také o bezdrátovou síť standardu 802.11b s přenosovou kapacitou 11Mbps. Někdo by mohl postrádat snad jen PS2 konektor pro připojení externí myši. Pro ty komu standardní výbava rozhraní nestačí je zde možnost připojení příplatkové dokovací stanice nebo port replikátoru přes 100-pinový konektor umístěný na zadní straně notebooku. Prvkem pro snadné rozšiřování notebooku především o další baterie nebo HD je také AcerMedia Bay nebo-li MultiBay kde je standardně umístěno CD, DVD či combo DVD/CD-RW. MultiBay lze také nechat prázdné a jen jej uzavřít plastovým krytem pro úsporu hmotnosti na cestách.

Acer TravelMate 621LV je moderním notebookem nabízejícím dobrý výpočetní výkon, konektivitu a modularitu. Nadstandardní rozlišení displeje si v multimediích užijete jen pokud výrobce vylepší ovladač pro grafickou kartu. Celkový dojem s designu a ergonomie vylepšené zakřivenou klávesnicí je dobrý. Rozměry a hmotnost jsou přijatelné pro časté cestování. V den zveřejnění recenze je cena 61.990,- ve srovnání s konkurencí se stejným procesorem, pamětí RAM a především rozlišením LCD nejlepší.

+ ergonomická klávesnice
+ rozlišení LCD

- grafická karta (ovladače?)

Technická data

 • Instalovaný procesor: Mobile Intel Pentium III-M 1000
 • RAM (MB): 256
 • HDD (GB): 20
 • Disketová jednotka: příplatek
 • CD/DVD: DVD (8)
 • LCD: TFT 15"
 • LCD rozlišení: 1400x1050
 • Video: Intel 830M, 3D, 8-32MB sílená operační pamě s automatickou alokací
 • Modem: Interní Faxmodem 56k (nehomologovaný)
 • LAN: Interní 10/100 Mbps LAN
 • Zvuková karta: SoundBlaster-Pro and MS DirectSound compatible
 • Polohovací zařízení: TouchPad + rolovací tlačítko
 • Software: Win XP Home
 • Baterie: Li-Ion
 • Porty: CardBus slot typu II, Smart Card slot, paralelní ECP/EPP, VGA, reproduktor/sluchátka/line-out, mikrofon/line-in, FIR, 2x USB, IEEE 1394, S-video out (NTSC/PAL), port pro docking station
 • Rozměry: 323 (š) x 265 (h) x 35 (v) mm
 • Hmotnost (kg): 2,66
 • Cena v Kč bez DPH: 61.990,-
 • Délka záruky: 3 roky

| Diskuse | Recenze