RECENZE: HP Omnibook xt6200 - pokračovatel tradice

11. 9. 2002 01:00    Rubrika: Recenze    Autor: Viktor Péder

HP omnibook série 6000 prošel již několika obměnami. Navenek se stále jedná o velmi podobný notebook, ale uvnitř vývoj sleduje nejnovější trendy. Cenově příznivější ze dvou současných modelů série 6000 nese označení xt6200. Celkově tato série notebooků patří do vyšší stření třídy.

HP Omnibook xt6200 - pokračovatel tradice

Převážná část těla notebooku včetně vnitřní strany víka a pracovní plochy je vyrobena z plastu tmavě šedé barvy. Vrchní část víka však doplňuje zaoblená plocha světle šedé až stříbrné barvy s lehce namodralým odstínem. Celkový vzhled notebooku o velikosti 31.5x26.1x3.6 cm vzbuzuje poměrně dobrý dojem. Hmotnost 2.4kg patří v této kategorii k těm lepším hodnotám.

Víko, které v zavřené poloze téměř dokonale lícuje se spodní částí notebooku v sobě ukrývá 14" TFT displej s rozlišením 1024x768. Zakoupit lze také větší variantu s displejem o velikosti 15" a rozlišením 1400x1050. Grafiku zpracovává integrovaná karta ATI Mobility Radeon M6 s vlastní pamětí 32MB. Dostatečný výkon pro klasické kancelářské aplikace a internet je pro takovouto kartu samozřejmostí. Výkon postačuje i pro středně náročná 3D multimedia. Přehrávání DVDvideo filmů bylo bez nežádoucího rozmazání i v rychlých akčních scénkách. U DVDvidea se však jako první projevil jeden problém. Obraz zasekával a poskakoval v intervalech několika vteřin. Stejný problém se projevil ale i při nenáročných 3D aplikacích a dokonce i při spořiči obrazovky. Z dalších testů se naštěstí ukázalo, že šlo zřejmě o chybu jen konkrétního zapůjčeného kusu a ne tohoto modelu jako takového. Stane se. Záruční oprava by vše měla vyřešit.

U displeje nad klávesnicí kde začíná hlavní pracovní plocha je umístěno posuvné tlačítko hlavního vypínače, čtveřice definovatelných tlačítek pro rychlý start aplikací, jedno větší tlačítko pro režim spánku a čtveřice diod pro indikaci nastavení klávesnice. Zde jsou umístěny také stereo reproduktory, které jsou poměrně blízko u sebe. Klávesnice je v rámci možností notebooků rozložením podobná klasické klávesnici především v oblasti šestice pozičních kláves takže klávesa Fn je zde jen pro ovládání doprovodných funkcí notebooku. Kláves je celkem 87. Hlavní popisky včetně českých znaků jsou bílé a dobře kontrastují s tmavým povrchem kláves. Popisky funkcí dostupných přes klávesu Fn jsou tmavě žluté. Pod klávesnicí je umístěno tlačítko pro deaktivaci funkce touchpadu. Je-li touchpad aktivní svítí u něj modrá dioda. Touchpad má pod sebou mimo dvojice tlačítek myši také rolovací tlačítko. Z Ovládacích prvků notebooku za zmínku dále stojí regulace hlasitosti kolíbkovým tlačítkem na pravém boku notebooku. Zvuk lze také pohotově úplně vypnout dalším speciálním tlačítkem což signalizuje rozsvícením oranžová dioda.

Ve standardní konfiguraci je omnibook xt6200 osazen mobilním procesorem Intel Pentium 4-M s frekvencí 1.6GHz. Teplo produkované procesorem a paměťmi je odváděno do spodní části notebooku. Větráček chladiče se zapíná jen zřídka kdy, především pak při větším zatížení procesoru kdy ho technologie Enhanced SpeedStep přepne na maximální výkon. Chod větráčku je poměrně tichý a nenarušuje příliš poklid práce. Opak bývá pravidlem spíše u notebooků s desktopovým procesorem. Standardních 256MB operační paměti DDR SDRAM 266 MHz (pc2100) postačí naprosté většině uživatelů tohoto notebooku ke spokojené práci. Komu by to nestačilo má podle údajů výrobce možnost rozšířit až na 2GB. Základních 20GB na pevném disku je dnes běžná kapacita, která rovněž postačí většině uživatelů. DVD optická mechanika je tradičně u série 6000 umístněna v modulárním doku odkud ji lze snadno a rychle vyjmout a nahradit za jiné zařízení jako je další pevný disk, přídavná baterie pro delší provoz či jen plastová záslepka aby byl notebook lehčí pro přenášení. Základní baterie s udanou kapacitou 3400mAH při našem standardním* testu zatížení vydržela pracovat 2 hodiny a 56 minut.

Pro dodatečné rozšíření notebooku především o komunikační zařízení jsou přítomny dva PCMCIA sloty. Mezi hlavní již integrovaná komunikační zařízení patří v první řadě faxmodem se síťovou kartou 10/100. Přítomen je také infrared, 2x USB 1s a 1p konektor. K notebooku lze připojit externí monitor přes klasický VGA konektor a myš či klávesnici přes PS2 konektor. Pro multimedia jsou připraveny dva audio a jeden S-VHS konektor. Komu by nestačil jmenovaný výčet rozhraní má ještě možnost notebook zapojit do dokovací stanice pomocí velkého konektoru umístěného na zadní straně.

HP omnibook xt6200 je i přes delší tradici designu stále moderně vyhlížejícím notebookem, který díky průběžnému vývoji technologií vnitřních částí nabízí ve své době celkově vysoký výkon, konektivitu a modularitu. Cenově v této konfiguraci patří k těm dražším, ale vzhledově, rozměrově a především hmotností patří k těm lepším. Doporučená cena v době uveřejnění recenze byla 59.990,- Kč bez DPH. Základní poskytovaná záruka činí 1 rok.

+ klávesnice
- cena

Technická data

 • Instalovaný procesor: Pentium 4-M 1600
 • RAM (MB): 256
 • HDD (GB): 20
 • Disketová jednotka: příplatek
 • CD/DVD: DVD
 • LCD: TFT 14,1"
 • LCD rozlišení: 1024x768
 • Video: ATI Mobility Radeon M6-P, 32MB
 • Modem: Interní Faxmodem 56k
 • LAN: Interní 10/100 Mbps LAN
 • Zvuková karta: ALi M5451 AC-97
 • Polohovací zařízení: TouchPad + rolovací tlačítko, možnost rychlého vypnutí speciálním tlačítkem
 • Software: Win XP Pro CZ
 • Baterie: Li-Ion
 • Porty: 2x USB, 1x COM, 1x LPT, 1x PS2, 2x PCMCIA, 1x IrDA, 1x externí monitor, 1x S-Video out, 2x audio, dokovací konektor
 • Rozměry: 31.5x26.1x3.6 cm
 • Hmotnost (kg): 2,41
 • Cena v Kč bez DPH: 59.990,- (v den uveřejnění recenze)
 • Délka záruky: 1 rok

| Diskuse | Recenze