RECENZE: Acer TravelMate C102TCi Tablet PC - jiná koncepce

20. 3. 2003 01:00    Rubrika: Recenze    Autor: Radek Pavlis

TM C102TCi je první vlaštovkou od Aceru patřící do kategorie Tablet PC. Jeho konstrukční koncepce se v základu neliší od standardního notebooku, ale otočením displeje z něj lze udělat Tablet PC. Osazen je procesorem ULV Pentium III-M 800MHz. Díky absenci české lokalizace Win XP Tablet PC Edition nabízí tento Acer hlavně malé rozměry a zvýšení majitelova image.

Acer TravelMate C102TCi Tablet PC - jiná koncepce

Tento tablet je opravdu maličký - svými rozměry 251 x 208 x 25.4/29.4 mm, což je méně než velikost strany A4, už ani běžný notebook nepřipomíná. Velice příjemná je i hmotnost: pouhých 1,4 kg připouští i dlouhodobější držení přístroje v jedné ruce. Korpus přístroje je vyroben z plastu v kombinaci několika stupňů šedi: z vnější strany je tmavý, vnitřní prostor je naopak laděn do světlých, stříbřitých odstínů.

Důležitá je také celková koncepce přístroje, která v tomto případě kopíruje běžnou strukturu notebooku. Tedy všechna hardwarová zařízení jsou uložena vespod pod klávesnicí, pouze displej je uložen do víka :o). TM C102TCi tak lze po odklopení víka používat jako každý jiný notebook. Další dimenzi mu však přidává možnost otočit otevřené víko o 180 stupňů a pak jej přiklopit zpět na klávesnici, čímž získáme plnohodnotné tablet PC s displejem na jedné ze svrchních stran, které pak lze pohodlně držet v jedné ruce a druhou ovládat notebook přes dotykový displej.

Dotykový 10,4" TFT displej má aktivní podsvícení a velice pěkné rozlišení 1024 x 768 pixelů. K psaní na displej slouží samostatné pero, které nepotřebuje (!) vlastní baterii. Toto pero má tloušťku běžné propisky, takže se dobře drží v ruce, a mimo hrotu, které slouží k psaní na displeji, má na opačném konci "gumu", která v prostředí grafických editorů opravdu slouží ke gumování. Bohužel, toto pero vzhledem k své velikosti není možné nikam zasunout do tabletu a je nutné nosit ho zvlášť (např. v brašničce je pro něj přihrádka). Ovšem tablet ve svých útrobách - konkrétně ve víku - ukrývá ještě druhé vyjímatelné a subtilnější pero, takže na cestách je možné se bez toho většího obejít.

Samotný proces používání pera pro psaní na displeji a pro stiskávání tlačítek vyžaduje trochu cviku a dobrého kalibrování pera. Je to dáno především tím, že ochranná vrstva na displeji je poměrně široká, a pero tak vlastně ukazuje trochu jinam, než kde se skutečně nachází kurzor.

S displejem je třeba zmínit i grafickou kartu, která u TM C102TCi nepředstavuje nijak zářivý výkon. Jedná se o chipset SMI Lynx 3DM+ graphics s pamětí 8MB VRAM, který je určen především pro běžnou práci a internet. S využitím jako plnohodnotného multimediálního společníka ve chvílích volna s ním počítat nelze.

Vzhledem k tomu, že Windows XP tablet edition má v sobě implementovanou podporu pro používání všech funkcí prostřednictvím dotykového displeje, mohlo by se zdát, že je klávesnice již zbytečná. Přesto si troufám tvrdit, že tomu tak není a provedení tabletu ve formě klasického notebooku s otočným displejem je mu jen ku prospěchu. Klávesnice je sice výrazně užší, než jsme zvyklí z PC, ale disponuje všemi standardními klávesami (celkem 84). Navíc má, podobně jako další stroje od firmy Acer, mírné ergonomické zakřivení. Kvůli nezvykle malým klávesám je nutné se s ní chvíli sžívat, ale to ostatně platí u každého mobilního počítače.

Klávesy jsou v černé barvě, mají malý ponor a přesný stisk. V horní řadě jsou klávesy Esc, F1 až F12, PrtScr, Pause, Ins a Del; klávesy pro posun kurzoru a PgUp, PgDn jsou v pravém dolním rohu. Klávesy Home a End jsou dostupné při stisku přepínací klávesy Fn, která je v dolní řadě druhá zleva (vedle klávesy Ctrl) a slouží i ke spouštění dalších speciálních funkcí, jako je změna jasu displeje, nastavení hlasitosti, zapnutí numerické klávesnice, přechod do spánkového režimu atd. Klávesnice standardně neobsahuje české popisky a zřejmě ani nebude do té doby, dokud Win XP Tablet PC Edition nebudou lokalizovány a nestoupne prodej na zajímavější čísla.

Pod klávesnicí se nachází touchpad se dvěmi tlačítky myši a třetím rolovacím. Ovšem k pohybu po obrazovce se mi nezdál moc vhodný, protože jeho plocha je příliš malá. Ale vzhledem k tomu, že se po displeji lze pohybovat mnohem pohodlněji pomocí pera, není to až tak velký nedostatek.

Další důležitá tlačítka se nacházejí jednak nad klávesnicí, jednak v pravém dolním rohu displeje. Ta nad klávesnicí slouží stejně jako u ostatních notebooků Acer k rychlému startu aplikací. Dvě jsou výrobcem přednastavena pro spuštění e-mailového klienta a web-browseru, další dvě jsou libovolně definovatelná a páté tlačítko slouží pro zapnutí bezdrátové sítě, která je v TM C102TCi integrována. Tlačítka na displeji se využijí především tehdy, je-li notebook přestavěn do podoby tabletu a slouží pro emulaci kláves Enter, Tab, Esc, Ctrl+Alt+Del a také k rotaci displeje (landscape nebo portrait). Způsob, jakým se provádí otáčení obrazu, však nepovažuji za nejšťastnější - vždy po stisku příslušné kombinace kláves se displej otočí o 90 stupňů ve směru hodinových ručiček. Tedy nelze volit jeho orientaci přímo a chci-li ho např. otočit vzhůru nohama, musím provést rotaci dvakrát.

O provoz přístroje se stará procesor Mobile Intel Pentium III taktovaný na 800 MHz. Jedná se o typ ULV (Ultra Low Voltage), který má minimální spotřebu elektrické energie. Snižují se tak nároky na baterii a výrazným způsobem i na chlazení - ventilátor je u C102TCi téměř neslyšitelný, ovšem při delší práci se značně zahřívá spodní část přístroje. Dále tablet disponuje pamětí 256 SDRAM. Celkově je to nižší konfigurace, než jsme zvyklí u notebooků srovnatelné cenové kategorie, ale samozřejmě je to dáno jinými parametry přístroje. V této konfiguraci zvládá tablet kancelářské aplikace uspokojivě, pouze jejich start je poněkud pomalejší. Provoz softwaru náročnějšího na výpočetní kapacity pak již může činit potíže.

Interní disk měl v testované konfiguraci kapacitu 30 GB. Dále jsou spolu s tabletem dodávány externí mechaniky DVD/CD-RW s rozhraním FireWire a FDD, které se připojuje přes USB port. Optická mechanika má napájení přes vlastní adaptér, není tedy použitelná volně v terénu, kde není dostupná elektrická síť. Samozřejmostí je i integrovaný 10/100 Fast Ethernet a 56 Kbps modem, navíc je zde také 801.11b wireless LAN. Interní baterie má udávanou kapacitu 1800 mAh, a proto při standardním* testu vydržela dodávat energii jen po dobu 1hod a 46min což ubírá na bodech za mobilitu.

TravelMate C102TCi není tak štědře vybaven porty, jak je dnes zvykem, ale ty důležité má integrovány: 2 x USB, 1 x IEEE 1394, 1 x IrDa, 1 x PCMCIA typ II, zásuvky RJ-45 (LAN) a RJ-11 (modem), VGA/video port, konektror pro sluchátka a mikrofon, a navíc ne úplně běžný SmartCard slot sloužící k ochraně dat před neoprávněným vstupem.

Zhodnotit TravelMate C102TCi není až tak snadné, protože tablety jsou úplně novou třídou mobilních přístrojů. Jako notebook má přeci jen nižší výkonnostní parametry, než je v této cenové kategorii u notebooků obvyklé, ale nové možnosti kategorie tablet PC tento nedostatek bohatě vyvažují. Bohužel v současné době ještě není implementována podpora rozeznávání českého písma ve Win XP a uživatel je odkázán jen na anglický slovník, který ke všemu nelze vypnout. Chcete li psát česky respektive "cesky" s perem, je třeba tak činit písmenko po písmenku nebo z virtuální klávesnice. Microsoft zatím přesné údaje o vydání české lokalizace operačního systemu Windows XP Tablet PC edition nezveřejnil, podle informací od zástupce Microsoftu to ale s největší pravděpodobností v tomto kalendářním roce nebude.

Celkově se však jedná o vysoce mobilní přístroj s pěkným designem a dostatečným výkonem pro většinu kancelářského software. Právě v této oblasti také může úspěšně nabídnout své služby, které jistě ocení manažeři nebo lidé na cestách. TM 102TCi také dokáže vylepšit image svého majitele. V současné době je možné pořídit jej za cenu 59.990,- Kč.

Klady: tichý provoz, rozměry, image
Zápory: grafika, výkon, baterie

Technická data

 • Testovaná konfigurace: TM C102TCi - Tablet PC
 • Instalovaný procesor: mobilní ULV Pnetium III-M 800
 • RAM (MB): 256
 • HDD (GB): 30
 • Disketová jednotka: 1.44MB externí USB
 • CD/DVD: DVD+CD-RW externí
 • LCD: TFT 10,4"
 • LCD rozlišení: 1024x768
 • Video: SMI Lynx 3DM+ graphics chipset, 8MB VRAM
 • Modem: Interní Faxmodem 56k
 • LAN: Interní 10/100 Mbps LAN, Wireless 802.11b
 • Zvuková karta: SoundBlaster-Pro and MS-Sound compatible, sterero repro
 • Polohovací zařízení: TouchPad + rolovací tlačítko, dotyková obrazovka
 • Software: Win XP Tapblet PC Edition
 • Baterie: Li-Ion
 • Porty: 2x USB, 1x PCMCIA, 1x IrDA, 1x IEEE 1394 FireWire, 1x externí monitor, 2x audio, 1x SmartCard
 • Rozměry: 251x208x25.4/29.4mm
 • Hmotnost (kg): 1,4
 • Batrerie kapacita/výdrž: 1800mAh / 1hod 46min
 • Cena: 59.990,- Kč (20.03.2003)
 • Záruka: 2 roky

| Diskuse | Recenze