Advertisement

RECENZE: HP-Compaq nx9000 - integrovaný bezdrát 54Mbps

13. 11. 2003 01:00    Rubrika: Recenze    Autor: Viktor Péder

Modelová řada notebooků nx90xx patří do cenově příznivé kategorie s hmotností nad 3 kg, přitom její design patří k těm lepším. Podle posledního dvojčíslí v označení se pozná především, jakým procesorem je notebook osazen. Nx9000 je osazen mobilní variantou procesoru Pentium 4-M. Jako první je dodáván s integrovanou WLAN 802.11b/g podporující datový přenos až 54Mbps.

HP-Compaq nx9000 - integrovaný bezdrát 54Mbps

Notebook má podle velikosti displeje 14"/15" rozměry 3.84 x 32.75 x 27.23 cm / 4.12 x 32.75 x 27.23 cm a váží 3,06 / 3,29 kg. Na první pohled je celkem robustní, ale designově příjemný. Víko je šedé, po stranách stříbrné. Uprostřed víka dominuje velké logo HP. Na přední straně jsou čtyři LED diody. Dvě z nich svítí modře a indikují zapnutý stav a činnost pevného disku. Třetí svítí zeleně a signalizuje provoz na síť a dobíjení. Pokud bliká žlutě, je to znamením docházející baterie, naopak jeho nepřtržité svícení informuje o nabíjení baterie. Čtvrtá dioda slouží k signalizaci připojení k síti prostřednictvím WiFi. Na pravé straně je optická mechanika, v našem případě combo DVD/CD-RW, a hned za ní konektor PS/2 pro klávesnici či myš. Na levé straně jsou tlačítka na ovládání hlasitosti zvuku a třetí pro jeho úplné vypnutí. Vedle tlačítek je sluchátkový výstup, mikrofonový vstup a FireWire rozhraní. Dále zde je 2x PCMCIA typu II, neboli 1x typu III a konektor pro 56k modem. Na zadní straně je výstup chlazení, VGA výstup, paralelní port, S-Video výstup, LAN 10/100 konektor, 2x USB v2.0 a konektor pro napájení. Zezadu je přístupný také sériový port, který je u nových notebooků stále vzácnější, ale někteří uživatelé ho stále mohou potřebovat. Na spodní straně stojí za zmínku přítomnost rozšiřujícího (docking/replikátor) portu.

Po odklopení víka, které je jištěno relativně velkým, a tedy dobře ovladatelným zámkem, spatříme ovládací prvky notebooku. Pro ovládání kurzoru je zde touchpad, který má po pravé straně místo pro rolování ohraničené vystouplým pruhem, což se v praxi osvědčilo jako příjemná věc. Nastavit rolování na okraji touchpadu sice umožňuje leckterý notebook, ale plastické oddělení této plochy jasně definuje prostor a při práci nemůže dojít k tomu, že prstem zabloudíte do oblasti, kam právě nechcete. Pod touchpadem jsou dvě kurzorová tlačítka a nad ním jedno pro pohotové vypnutí touchpadu, což se může osvědčit těm, kteří často a hodně píší text a nechtějí být rušeni občasným přeskočením kurzoru při náhodném položení palce na touchpad. Zapnutý stav touchpadu indikuje pruh pod tlačítkem, který svítí modře.

Klávesnice při psaní potřebuje o něco silnější stisk, než bývá zvykem, jinak jí však nelze v podstatě nic vytknout. Svým rozložením se snaží maximálně kopírovat tradiční PC klávesnici včetně velkého Enteru. Šipky jsou umístěny klasicky vpravo dole, Win klávesy mezi Ctrl a Alt. Fn tlačítko je umístěno jako druhé zleva dole hned vedle Ctrl. Přes Fn se ovládá jas displeje, přepínání mezi displejem a externím monitorem, NumLock a ScrollLock, režim spánku a hlasitost reproduktorů. Šestice kláves Del, Ins, Home, End a PgUp/Dn je umístěna klasicky vpravo nahoře. Popisky kláves jsou bílé, a tak dobře kontrastují s černým plastovým podkladem. Klávesa Fn a její doprovodné funkce jsou značeny modře. České znaky kláves na našich fotografiích nenaleznete, protože testovaný kus byl předprodejním vzorkem, ovšem notebooky dodávané na trh již budou obsahovat českou lokalizaci. Nad klávesnicí je tlačítko hlavního vypínače, tři modře svítící indikační diody a o kus dále je pět multimediálních uživatelsky definovatelných tlačítek.

Testovaný notebook byl vybaven barevným TFT displejem o velikosti 15" s rozlišením 1024x768. Grafiku ovládá chip ATI Mobility Radeon IGP-340M, který ke své práci používá sdílenou operační paměť RAM, jejíž velikost lze v BIOSu nastavit na hodnoty 8, 16, 32, 64 MB nebo "Auto" pro automatické nastavení. Grafika podporuje DVD-video, které bylo při testu přehráváno plynule bez trhání či rozmazávání. Výkonově je tento chip určen především pro běžnou kancelářskou práci a internet. Zvládá i multimédia a nenáročnou 3D grafiku při malém rozlišení.

Model nx9000 je připraven pro procesory Intel Pentium 4-M. Testovaná konfigurace obsahovala procesor s taktovací frekvencí 2GHz, ale současná hlavní nabídka výrobce obsahuje již procesor s frekvencí 2.2GHz, 512 KB L2 cache a FSB 400MHz. Uvedené procesory obsahují funkci pro úsporu energie, označovanou u Intelu SpeedStep, která dynamicky přepíná taktovací frekvence procesoru podle aktuálních potřeb běžících aplikací. Uvedená funkce zajišťuje nižší zahřívání procesoru, potažmo menší potřebu chlazení a tišší provoz notebooku ve srovnání s desktopovými procesory, kde větráček běží o poznání častěji. Baterie s udanou kapacitou 4400 mAh v našem standardním* redakčním testu na konfiguraci s procesorem Pentium 4-M vydržela pracovat 2 hodiny a 44 minuty.

HP-Compaq nx9000 se svými rozměry, hmotností a výbavou řadí do cenově příznivější kategorie. Mezi jeho přednosti patří klávesnice a netradičně řešený touchpad. Výkonově je určen pro běžné, nepříliš náročné uživatele, kterým může dobře posloužit jako mobilní náhrada stolního PC. Jeho doporučená koncová cena v době recenze v nejnižší nabízené konfiguraci s procesorem Pentium 4-M 2.2GHz, 256MB SDRAM, 40GB, 15.0" XGA displejem, combo mechanikou DVD/CD-RW, WLAN 802.11b/g (WiFi) a Windows XP Pro CZ činí 43.980,- Kč bez DPH. Základní lokální záruka je poskytována na 2 roky s možností rozšíření až na 3. Mezinárodní záruka je 1 rok.

Klady: klávesnice, touchpad, design
Zápory: hmotnost

Technická data

 • Instalovaný procesor: Pentium 4-M 2.0 GHz
 • RAM: 256
 • HDD (GB): 40
 • Disketová jednotka: u modelu nx9000 není (modely 9005 a 9010 ano)
 • CD/DVD: DVD/CD-RW
 • LCD: TFT 15"
 • LCD rozlišení: 1024x768
 • Video: ATI Mobility Radeon IGP340, 4xAGP, pamě VRAM 64MB
 • Modem: Interní Faxmodem 56k
 • LAN: 10/100, wireless LAN
 • Zvuková karta: ALi M5451 PCI AC-Link Controller Audio Device
 • Polohovací zařízení: TouchPad s rolovací ploškou
 • Software: Win XP Pro
 • Baterie / výdrž: Li-Ion 4.400 mAh / 2 hod 44 min
 • Porty: 2x USB 2.0, 1x COM, 1x LPT, 1x PS2, 2x PCMCIA, 1x IrDA, 1x IEEE 1394 FireWire, 1x externí monitor, 1x S-Video out, 2x audio, dokovací konektor
 • Rozměry: 4,12 x 32,75 x 27,23 cm
 • Hmotnost (kg): 3,29
 • Záruka: 2 roky


| Diskuse | Recenze