RECENZE: Umax VisionBook 675WX - dlouhý, široký a bystrozraký

4. 9. 2003 01:00    Rubrika: Recenze    Autor: Radek Pavlis

Umax ČR rozšířil svou nejvyšší modelovou řadu VisionBook 600 o nový notebook s označením 675WX, který zaujme především širokoúhlým 17-ti palcovým displejem a výkonem ekvivalentním PC. V konfiguraci s desktopovým procesorem, DVD vypalovačkou, kvalitní grafickou kartou a integrovanou PC kamerou aspiruje na multimediální centrum v domácnosti, přesto si stále zachovává přijatelné rozměry a hmotnost, která připouští i občasné přenášení notebooku.

Umax VisionBook 675WX - dlouhý, široký a bystrozraký

Vzhledově vychází VisionBook 675 z notebooků řady VisionBook 630, a to nejen celkovou koncepcí, ale i mnoha detaily. Jeho hlavní rozdíl spočívá v šíři korpusu, která je s celkovými rozměry 393 x 275 x 37,5 mm o 64 mm větší než 630 a umožňuje tak implementaci širokoúhlého displeje s úhlopříčkou 17". Korpus přístroje s celkovými rozměry 393 x 275 x 37,5 mm je vyroben z plastu tmavošedé barvy se stříbrnými ozdobnými lištami. Také celá svrchní strana víka s velkým logem UMAX je barvy stříbrné. Hmotnost dosahuje 3,4 kg, a tak řadí VisionBook 675 mezi nejtěžší přístroje na trhu.

O grafiku se stará chip ATI Mobility Radeon 9000 se 64 MB paměti RAM, který při testování 3D grafiky podával velice dobré výsledky. Displej s úhlopříčkou 17" poskytuje příjemné rozlišení 1440 x 900 pixelů. Obraz byl i v náročnějších sekvencích plynulý a potíže nastávaly až při hladových 3D aplikacích. Přehrávání DVD videa však představovalo mírné zklamání, protože obraz se v rychlejších sekvencích lehce rozmazával. Ocenění zaslouží výborný audiovýstup čtyř reproduktorů (dva po stranách klávesnice a další dva v čelním panelu) podporovaný subwooferem na spodní straně notebooku, ale bohužel je silně degradován rezonující klávesnicí, která při vyšší hlasitosti a basech nepříjemně drnčí. Podle slov zástupce UMAX ČR byl testovaný notebook prvním vzorkem a u prodávaných kusů by již měl být tento problém odstraněn.

Rozložení pracovní plochy využívá šíře korpusu, a tak na ní nacházíme nejen plnohodnotnou klávesnici s rozměry stejnými jako u PC, ale napravo i klávesnici numerickou, která se od PC liší modifikovaným uspořádáním do tří sloupců. Z celkového počtu 99 kláves jich 17 připadá na numerickou část. Klávesnice má české i anglické popisky bílé barvy. Jako u většiny notebooků je nutné si zvyknout na atypické rozmístění speciálních kláves: Ins a Del jsou zde v pravém horním rohu. Klávesa Fn je umístěna v levém dolním rohu a s její pomocí jsou přístupné další speciální funkce, např. úprava hlasitosti, jasu apod. V ozdobné liště nad klávesnicí se nacházejí čtyři tlačítka - jedno slouží jako Power pro start notebooku, další dvě jsou výrobcem přednastavena pro rychlý start e-mailového klienta a webbrowseru a pro poslední si uživatel sám může definovat spouštěnou aplikaci. Nalevo od nich jsou čtyři diody pro indikaci aktivity disku a funkcí Num, Caps a Scroll Lock. Další tři diody jsou umístěny ve víku pod displejem a jejich identické protějšky na opačné straně víka, aby byly vidět i při zavřeném notebooku. Dvě z nich slouží, jak je obvyklé, pro signalizaci zapnutý notebook a stav dobíjení baterie, ta třetí po použití k tomu určené utilitky umožňuje indikovat novou došlou poštu v e-mailové schránce. Jako polohovací zařízení je implementován standardně TouchPad se dvěma tlačítky myši a třetím dvojsměrným rolovacím.

O výkon notebooku je postaráno desktopovým procesorem Pentium 4 s taktovací frekvencí 2,66 GHz, který má v testované konfiguraci k dispozici 512 MB paměti So-DIMM DDR 333 MHz, ovšem na přání ji lze zvýšit až do 1 GB. Úložná kapacita dodávaného harddisku je 60 GB a novou dimenzi úložných možností dává notebooku VisionBook 675 WX integrovaná DVD vypalovačka. Zvolený typ procesoru i náročná grafika mají však výrazný vliv na spotřebu elektrické energie a na chlazení přístroje - pro to jsou ve spodní části tři ventilátory, z nichž ten největší se spouští poměrně často a je velice hlučný. Baterie s udanou kapacitou 4400 mAh dodávala při našem standardním* redakčním testu energii po dobu 2 hodin a ještě 8 minut navrch. Vzhledem k tomu, že notebook je koncipován především jako náhrada desktopového zařízení, nepředpokládá se častá výměna baterií, pokud však k ní dojde, je to nelehká situace a je třeba odšroubovat 4 šroubky.

Konektivita je na dobré úrovni. 675 má LPT i COM port, výstup na VGA monitor, PS/2, S-video-out, zásuvky modemu a integrované síťové karty, 3xUSB verze 2.0, jednu PCMCIA, Mini-IEEE 1394 port, 3 audiokonektory (mikrofon, sluchátka a digital audio) a 2 infračervené porty - jeden klasický IRDa a jeden pro dálkový ovladač, který funguje s volitelným TV tunerem. Součástí standardní dodávky je brašna, AC adaptér, telefonní kabel, uživatelská příručka a instalační Cd s OS Windows XP Professional a další užitečné utility.

UMAX VisionBook 675WX je díky svým dobrým multimediálním vlastnostem adeptem na domácí multimediální centrum kde 5 exkluzivních reproduktorů umocní sílu zážitku. Širokoúhlý displej však může dobře posloužit i v nejedné kanceláři. Rozměry a hmotnost jej předurčují na desku pracovního stolu, odkud jej lze rychle uklidit, je-li třeba, a občas jej můžete i bez větších problémů přemístit např. z práce domů a naopak. V současné době je tento model nabízen v doporučených koncových cenách od necelých 55tis Kč bez DPH s dvouletou zárukou.

Klady: širokoúhlý displej, kvalitní audio a grafika, velká klávesnice
Zápory: hlučný ventilátor

Technická data

 • Instalovaný procesor: Pentium 4 2660
 • RAM (MB): 512
 • HDD (GB): 60
 • Disketová jednotka: interní 1.44MB
 • CD/DVD: DVD-RW
 • LCD: TFT 17"
 • LCD rozlišení: 1440x900
 • Video: ATI Mobility Radeon 9000 (M9), 64 MB DDR SDRAM
 • Modem: Interní Faxmodem 56k
 • LAN: 10/100, Wireless LAN
 • Zvuková karta: SiS 7012 Audio Device, 4x repro + subwoofer
 • Polohovací zařízení: touchpad + rolovací tlačítka
 • Software: Win XP Pro
 • Baterie / výdrž: Li-Ion 4400 mAh / 2 hod 8 min
 • Porty: 3x USB 2.0, 1x COM, 1x LPT, 1x PS2, 1x PCMCIA, 1x IrDA, 1x IEEE 1394 FireWire, 1x externí monitor, 1x video out, SPDIF výstup, interní webkamera
 • Rozměry: 393 x 275 x 36 mm
 • Hmotnost (kg): 3,4
 • Záruka: 2 roky

| Diskuse | Recenze