RECENZE: Acer Aspire 1410 - běžně i široce

2. 12. 2004 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Viktor Péder

Doposud jsem byl zvyklý, že notebooky Acer Aspire byly z kategorie velkých a těžkých, tzv. náhrad stolního počítače. Aspire 1410 je vybaven procesorem Celeron M a váží méně než 3kg. Volitelně je vybaven běžným 15 nebo širokoúhlým 15,4 palcovým displejem.

Acer Aspire 1410 - běžně i široce

(NOTEBOOK.cz byl opět první redakcí v ČR, která měla možnost otestovat zcela nový model notebooku.)

Základní popis
Celkově na mě vzhled notebooku působil sympaticky. Moderně volené barvy korespondují se současnou designovou linií všech notebooků Acer. Převažuje stříbrná barva vkusně doplněná černou. Rozměry 364 x 279 x 34-39 mm a hmotnost 2,9 kg připouští ještě slušnou míru mobility a poměrně časté přenášení notebooku z místa na místo. K mobilitě přispívá i příjemně malý zdroj cca 100 x 45 x 25 mm (díky úspornému procesoru). Plastová konstrukce se zdá být bytelná, displej by mohl být tužší, ale podobně je na tom v této cenové kategorii i konkurence. Při přepravě a používání bude notebook vyžadovat mírné zacházení.

Rozložení portů je hodně dáno podlouhlou baterií, která zabírá cca polovinu zadní části notebooku, kam se dále vešel jen konektor pro externí monitor, Kensingtonský zámek a napájecí konektor. Na čele je IRDA port (nepraktické pro delší práci s mobilem), audio konektory (praktické pro sluchátka, ne však pro externí bedýnky a současnou práci na notebooku), 1x USB (pohotové např. pro rychlou práci s flashdiskem) a tlačítka na aktivaci bezdrátových technologií (pohotové pro rychlé použití). Nalevo je "jen" optická mechanika. Všechny ostatní porty jsou napravo (FireWire, PCMCIA, 2x USB, S-Video OUT, LAN, Modem, výdech chladícího vzduchu).

Klávesnice a ovládací prvky
Klávesnice je dle mého soudu řešena dobře, má vše co potřebuje i s dobrým rozložením kláves. Namátkou jmenuji pozitiva: F1 až F12 jsou ve skupinkách po čtyřech (lepší orientace), vlevo dole je nejprve Ctrl a pak Fn, Enter je vysoký přes dvě řady kláves, Ins a Del jsou vpravo nahoře, Home+End+PgUP/Dn jsou ve sloupku vpravo na kraji klávesnice a mají navíc funkce pro ovládání audio/video přehrávání ve spojení s klávesou Fn. Nechybí obě Win klávesy. Kontrast bílých popisek s černým povrchem kláves je dobrý za všech světelných podmínek.

Touchpad pod klávesnicí je širokoúhlý, má dvě běžná tlačítka a jedno čtyřsměrné rolovací. V případě potřeby máte možnost touchpad kdykoliv pohotově deaktivovat pomocí klávesy Fn. Jediné co mě překvapilo, byl fakt, že při výkonové zátěži se touchpad lehce zahříval, ale nebylo to výrazné a nijak výrazně mi to nevadilo. Nad klávesnicí jsou tři diody (Caps a Num Lock, HDD)a čtyři tlačítka rychlého startu s možností vlastní definice; poslední je možno nastavit tak, aby při příchodu nové pošty svítilo.

Hlavní HW parametry
„Levná varianta Centrina“ - i tak by se dal charakterizovat Aspire 1410. Z notoricky známé trojice komponent - procesor Pentium M, čipová sada Intel 855 a bezdrátová síťová karta od Intelu - dávajících dohromady sadu Centrino obsahuje totiž pouze osvědčený čipset Intel 855GME (pro CPU Intel se systémovou sběrnicí do 400MHz a operační paměti do DDR-333). Procesor i bezdrátová síťová karta jsou sice centrinovským komponentům velmi podobné, avšak podstatně levnější.

Srdce systému tvoří CPU Intel Celeron M; jedná se o "ořezanou" variantu Pentia M se starším jádrem Banias vyráběného ještě 130nm výrobním procesem. V základu se sice jedná o identické procesory, Celeron M však nedisponuje technologií SpeedStep (dynamická změna frekvence procesoru v závislosti na požadavcích na výkon, která umožňuje razantní spoření energie) a také má menší vyrovnávací paměť L2 (512KB oproti 1MB u plnohodnotného Pentia M - Banias). Rozdíl ve vyrovnávací paměti je v praxi neznatelný, neboť 512KB je stále ještě dostatečné množství pro téměř všechny aplikace. Horší již to je s absencí uměle deaktivovaného SpeedStepu; díky nižší frekvenci a menší L2 cache však nejsou vyzářené teplo a spotřeba Celeronu M nikterak strašlivé - činí 24.5W. Je na tom podstatně lépe než třeba desktopový Celeron D (84W), který je k vidění v celé řadě notebooků stejné cenové kategorie. Ve výkonu však na tom jsou oba velmi podobně. Výkon procesoru je stavěn na běžnou práci s dokumenty a internetem ,čemuž dokonale postačuje. Testovaný Aspire 1412 je vybaven 1400MHz Celeronem M, v době uvedení recenze je již v nabídce "jen" 1500MHz varianta (Aspire 1413).

V našich výkonnostních testech CPU i FPU jsme mu naměřili stejné skóre jako starším procesorům Pentium M 1.4 GHz. To znamená dvacáté pořadí mezi dosud testovanými procesory - menší cache se tedy neprojevila.

Operační paměť (Samsung) má kapacitu 512 MB (levnější varianta 256 MB) a pracuje na maximální frekvenci, kterou podporuje čipová sada Intel 855 - tedy 333MHz; to i přesto, že na webu Aceru je uvedena pomalejší paměť typu DDR-266. Testy její vysoký výkon potvrdily, naměřili jsme přenosovou rychlost 982MB/s; pro notebook s čipovou sadou Intel 855 to je vysoce nadprůměrná hodnota. Obsazeny jsou obě patice na standardní paměti SoDIMM. Maximální velikost instalované paměti je 2GB.

Pevný disk Hitachi ze série 4K40 je jedním z nejlevnějších, jaké lze vůbec pořídit. Tomu odpovídá i menší kapacita 40GB a slabší parametry - ty jsou dokonce vůbec nejhorší, jaké jsou v současnosti k vidění: vyrovnávací paměť má pouze 2MB a rychlost otáčení je 4200 ot/min. Jak již je však pro disky Hitachi tradicí, i s takto nízkými parametry podaly v našem syntetickém testu nadprůměrný výkon: přenosová rychlost 85.36MB/s i průměrná přístupová doba 18.30ms patří k lepšímu průměru našich výsledků.

Pro čtení a zápis dat na optické disky je k disposici v této cenové kategorii opravdu překvapivě mechanika DVD+/-RW od Lite-On, typ Slimtype DVDRW SOSW-852S. Tato velmi rychlá vypalovačka (na CD přepisuje až 24x rychlostně) zvládá dle výrobce i zápis na disky DVD+R DualLayer (8.5GB na jeden disk).

Pro síťovou komunikaci a připojení k internetu disponuje Aspire klasickým standardem - 56Kb/s modemem, 10/100Mb/s síťovou kartou a integrovanou bezdrátovou sťovou kartou Wi-Fi standardu 802.11g (54Mb/s). Jediným rozdílem oproti běžným Centrino notebookům je fakt, že karta není od Intelu, ale od Aceru.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika
Aspire 1410 disponují 15“ displejem s nativním rozlišením XGA 1024x768 bodů (1413LMi) a dražší varianta (1413WLMi) je vybavena širokoúhlým 15.4“ panelem a rozlišením 1280 x 800 bodů, což byl i případ testovaného notebooku. Kvalita obrazu je dobrá. Jas, kontrast i podsvícení jsou na průměrné úrovni odpovídající cenové kategorii.

O obrazová data se stará již notoricky známé grafické jádro Intel Extreme Graphics 2 integrované v northbridge čipsetu Intel 855. Představuje ukázkové levné, spolehlivé, ale v 3D nevýkonné řešení. Díky absenci dnes již zásadních technologií pro výpočet obrazu ve třetím rozměru (podporuje pouze funkce ze specifikace DirectX 7 a neobsahuje hardwarovou jednotku T&L) se o vykreslování obrazu v 3D hrách a podobných programech musí z velké části starat procesor. Grafický čip také nedisponuje vlastní pamětí pro obrazová data, takže si pro své potřeby dynamicky „ukusuje“ paměť ze systémové RAM. To vše se podepisuje na velmi nízkém výkonu ve 3D benchmarkovacích programech - 2258 bodů v 3D Mark 2001 a 114 bodů v 3D Mark 03 prozrazuje, že tento notebook se opravdu nehodí pro současné hry, maximálně postačí nenáročným hrám z let minulých a 2D hrám. Pokud však na notebooku nehodláte hrát hry, tak vám to může být jedno - na práci s 2D (psaní textu, internet atp.) stačí naprosto bez problémů.

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky

Multimedia
Přestože je v modelu Aspire 1410 i možnost širokoúhlého displeje, nejde o multimediální notebook. Repro je běžné pro levnější notebooky, bez rušivých efektů (drnčení klávesnice atp.), ale bez výrazného projevu, vhodné pro zvukovou signalizaci při běžné práci. Pro občasné podkreslení hudbou či příležitostné hraní her to stačí. Notebook je vybaven i integrovaným mikrofonem (ne všechny levnější notebooky ho mají, což může chybět při audio/video konferenci přes internet).

Chlazení a provozní hluk
Při běžné práci je notebook ticho, trochu tepla je cítit vpravo pod klávesnicí i na klávesnici, zespodu potom přijatelně v oblasti pamětí a procesoru. Při dlouhodobé výkonové zátěži je teplo na stejných místech, ale je výrazněji cítit a zahřívá se i touchpad. Teplo přichází hlavně z pamětí, ty jsou umístěny zespodu. Teplota je ovšem stále přijatelná. Větráček při zátěži běží více, ale rovněž na přijatelné úrovni.

Baterie
Udaná kapacita baterie 2200 mAh je nižší než bývá zvykem u výkonnějších notebooků a je hlavně důsledkem stlačování cen (obvyklé i u jiných značek). Při našem standardním* testu baterie dokázala dodávat energii po dobu 2 hodin a 14 minut, což dokonce přesahuje údaj výrobce (až 2 hodiny). Manipulace s baterií je bezproblémová, takže ji lze v případě potřeby pohotově vyměnit.

Závěr
Acer Aspire 1410 je určen pro nenáročné uživatele doma i v kanceláři, kde rozhodně bez problému zastane základní práci s dokumenty a internetem. Zajímavá je možnost volby běžného nebo širokoúhlého displeje, což ocení hlavně příznivci DVD videa. Nabízí i poměrně přijatelnou úroveň mobility, která je mezi současnými Acer Aspire notebooky ojedinělá a připouští každodenní přenášení např. mezi domovem a prací. Ve srovnání se staršími modely zde Acer významně zapracoval na ergonomii klávesnice.

Klady a zápory:
+ líbivý design
+ vylepšená klávesnice oproti starším Acer notebookům
+ DVD vypalovačka v této cenové kategorii
+ možno širokoúhlý displej v této cenové kategorii

- starší varianta Celeron M (jádro Banias)
- slabý 3D grafický výkon (typické pro tuto grafickou kartu, i u konkurence)


Viktor Péder, Josef Šonka

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.

Foto galerie Acer Aspire 1410

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: Acer Aspire 1412WLMi
 • Instalovaný procesor: Celeron M 330 1.4 GHz (Banias, 512kB L2)
 • RAM (MB): 512 DDR-333 (2x 256 MB)
 • HDD (GB): 40 (Hitachi Travelstar 4K40, ATA-100, 4200 otáček)
 • DVD: DVD+/-RW (Lite-On Slimtype DVDRW SOSW-852S, podpora i DVD+R DL)
 • LCD: TFT 15,4" širokoúhlý
 • LCD rozliąení: 1280 x 800
 • Video: Intel i852GM, do 64MB (sdílená)
 • Modem: 56k interní
 • LAN: 10/100, WiFi 802.11 g
 • Zvuková karta: Intel 82801DBM ICH4-M - AC'97
 • Polohovací zařízení: touchpad, rolování
 • Software: Windows XP Home
 • Baterie/výdrľ: Li-Ion 2200 mAh / 2 hod 14 min
 • Rozhraní: 3x USB 2.0, PCMCIA, IrDA, IEEE 1394 FireWire, externí monitor, S-Video out, 3x audio
 • Rozměry: 364 x 279 x 33,9-38,9 mm
 • Hmotnost (kg): 2,9
 • Záruka: 1 rok firmy, 2 roky občané, možno prodloužit na 3 roky


| Diskuse | Recenze