RECENZE: Acer Aspire 1520 - výkon za rozumnou cenu

11. 11. 2004 06:00    Rubrika: Recenze    Autor: Josef Šonka

Vyladěnější následovník série Aspire 1510 přichází dobýt stoly domácností a malých firem v novém kabátě, s možností širokoúhlého displeje a DVD Dual Layer vypalovačky. K tomu si přidejte jeden z nejvýkonnějších současných procesorů, cenu do 40 tis Kč bez DPH a dostanete Aspire 1520.

Acer Aspire 1520 - výkon za rozumnou cenu

(NOTEBOOK.cz byl opět první redakcí v ČR, která měla možnost otestovat zcela nový model notebooku.)

Základní popis
Acer Aspire 1524WLMi je poměrně rozměrný a těžký DTR (DeskTop Replacement neboli náhrada stolniho PC) notebook. Používá osvědčený case, který najdeme například u Aspire 1660. Tělo je z černého plastu, vrch víka a hlavní části pracovní plochy jsou potom z hladkého plastu stříbrné barvy.

Ergonomie novějšího case je přehledně vyřešená, všechny potřebné porty a optická mechanika se nacházejí soustředěné na levém boku a zadní části notebooku. Zvláště umístění optické mechaniky, FireWire a infračerveného portu na levé straně je velmi příjemné - vysunutá dvířka mechaniky, případný mobilní telefon nasměrovaný k infraportu nebo připojená digitální videokamera jsou při ruce, přitom však (pravákům) nepřekáží při práci s myší a nebo nepotřebují jinak zbytečný prostor mezi čelem notebooku a krajem stolu.

K příjemným překvapením rozhraní na levém boku patří i dva sloty PCMCIA, zakryté dvířky. Není zde tedy použita ošklivá záslepka jako u většiny jednoslotových modelů.

Pro indikaci stavu notebooku a zámků klávesnice slouží přehledná řada diod s obrázky symbolů periferií a stavů, jejichž funkci jednotlivé diody oznamují. Umístěny jsou na vnitřní straně víka, v pásu pod displejem. Jejich viditelnost je velmi dobrá, přitom jsou poblíž displeje, takže vždy na dohled.

Víko lze otevřít jednoduše, po odjištění jediného zámečku; panty kladou poměrně tuhý odpor. Díky hmotnosti notebooku se však s víkem nezdvihá i systémová část, jako se tomu děje u některých lehčích notebooků s tuhými panty, a k otevření tedy stačí jedna ruka.

Mobility nového Aspiru naprosto vystihuje zkratka třídy, do které patří – DTR. Díky výkonnému, avšak nepříliš úspornému procesoru (název "AMD Athlon 64 for DTR notebooks" hovoří sám za sebe) notebook potřebuje rozměrné a těžké chlazení; to se (spolu s rozměry displeje) podepsalo na jeho celkových rozměrech: 361 x 292,5 x 47,3 mm opravdu není málo, stejně tak i hmotnost 3.6 kg. To vše "vhodně" doplňuje rozměrný, 165 x 62 x 37 mm velký zdroj Lite-On s mezním příkonem 135W. Notebook je zkrátka určen pro stání na stole pouze s občasným transportem a nehodí se pro častější přenášení.

Klávesnice a ovládací prvky
Bytelná klávesnice je tradičně černé barvy, s bílými popiskami hlavních funkcí a světle modrými popiskami funkcí dostupných s Fn. Rozložení je uživatelsky příjemné, jak je u řady Aspire již zvykem. Ctrl je úplně vlevo dole, funkční klávese Fn je až druhá. Enter je veliký jako dvě řady kláves. Stejně tak jsem ocenil rozměrný pravý Shift a mezerník. Co bych však rozložení kláves vytkl, je absence samostatných kláves Home a End - ty jsou dostupné pouze s klávesou Fn. Chybí totiž řada kláves Home, End, PageUp a PageDown umístěná tradičně úplně vpravo; PageUp a PageDown jsou tedy velmi malá tlačítka vmáčknutá nad kurzorové šipky.

Z černé části pracovní plochy mezi klávesnicí a displejem opticky vystupuje série tlačítek pro rychlé spuštění předdefinovaných programů, webového prohlížeče, emailového klienta a vypínače Wi-Fi a Bluetooth (pokud by byl nainstalován).

Pro polohování slouží rozměrný dvoutlačítkový touchpad s čtyřsměrným rolovacím tlačítkem.

Hlavní HW parametry
Notebook je postaven na universální čipové sadě VIA K8M800 podporující stolní i mobilní procesory AMD Athlon 64 a AGP 8x grafický adaptér. Nadto je v čipsetu ještě integrována zvuková karta (VIA Vinyl) a modem, oboje standardu AC 97.

Testovaná varianta (Acer Aspire 1524WLMi) obsahovala velmi výkonný procesor AMD Athlon 64 s ratingem 3400+ (skutečná frekvence 2200MHz). Jedná se sice o mobilní variantu se sníženým příkonem a teplotním vyzařováním, avšak určenou pro maximální mobilní výkon za přijatelnou cenu. Procesor je tedy přímo určen pro veliké DTR notebooky a při vytížení hodně "topí".
Disponuje 1MB L2 cache, vlastním jednokanálovým paměťovým řadičem standardu DDR-400 a tzv. NX bitem, sloužícím k lepší antivirové ochraně systému; také podporuje jak současné 32-bitové instrukce, tak i 64-bitové, jejichž reálné využití se snad již konečně blíží (nedávno byla ohlášena první 64-bitová hra a Windows XP 64 mají být hotové v prvním čtvrtletí 2005). Krom toho procesor disponuje samozřejmě technologií PowerNow!, měnící plynule jeho frekvenci a pracovní napětí dle výkonnostních požadavků, což se příznivě projevuje na zahřívání, hlučnosti a spotřebě notebooku pokud pracujeme jen s nenáročnými aplikacemi pro zpracování dokumentů atp.
Dle očekávání byl jeho změřený výkon naprosto drtivý - jedná se o nejvýkonnější procesor našich testů CPU (s velikou rezervou na druhého v pořadí), jen těsně skončil na druhém místě u benchmarku FPU (za dalším Athlonem 64),a mezi procesory AMD vybojoval také velmi těsně druhé místo v testu MMX (celkem se jedná o 12. procesor v testu).

Operační paměť o kapacitě 512MB je bohužel pouze standardu DDR-333, použity byly značkové moduly Samsung. Čtete správně - "moduly", tedy dva moduly po 256MB. Osazené jsou tedy oba paměťové sloty a při případném rozšíření bude třeba jeden z těchto modulů nahradit, takže nejenže bude zbytečný, ale o jeho kapacitu bude potom paměť menší. Touto pro upgrade naprosto nevhodnou, ale o trošku levnější konfigurací bohužel "trpí" všechny notebooky Acer s 512MB RAM.
V testech paměť přenesla 1168MB/s, což představuje skvělou osmou příčku našeho žebříčku. Pouze čtyři čipové sady obsažené v noteboocích u nás testovaných předvedly vyšší výkon než v Athlonu 64 integrovaný paměťový řadič AMD Hammer. Ve všech případech se ale jednalo o stolní čipsety - Paměťový řadič v mobilním procesoru AMD Athlon 64 je tedy nejrychlejším "mobilním řadičem" v současnosti.

Pro ukládání dat má Aspire 1524WLMi 60GB pevný disk Hitachi Travelstar 80GN (IC25N060ATMR04-0), který je již evergreenem mezi 60 GB disky. Přes své nízké otáčky (4200 ot/min) disponuje díky větší paměti cache (8MB) poměrně solidním naměřeným výkonem - 88.64 MB/s představuje dokonce třetí nejvyšší přenosovou rychlost našich testů (jedná se o druhý nejvýkonnější disk) a průměrná přístupová doba 18.74 ms patří k lepšímu průměru.

Optická mechanika je tipu DVD+/-RW, konkrétně Lite-On DVDRW SOSW-852S. Dle specifikací výrobce zvládá zápis na disky DVD+/-RW, DVD+/-R, CD-RW a CD-R a překvapivě také na DVD+R DL (Dual Layer, 8.5 GB). To je velmi příjemným detailem, podtrhujícím dobrý dojem z celého notebooku.

Ke komunikaci s okolím slouží Aspiru obligátní 56kb faxmodem VIA, síťová karta Realtek standardu Gigabit Ethernet (10/100/1000Mb/s) a bezdrátová síťová karta Acer standardu IEEE 802.11g (54Mb/s).

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika
Jak již písmeno W v názvu tipu notebooku (Aspire 1524WLMi) napovídá, jedná se o širokoúhlou (wide) variantu. Je tedy osazen 15.4" displejem s rozlišením 1280 x 800 bodů (poměr stran 16:10). Obrazové parametry displeje (jas, kontrast a viditelnost z úhlů) jsou subjektivně dobré, nikterak nevybočující ze střední třídy notebooků.

Pro výpočet grafických dat byl zvolen jeden z nejvýkonnějších čipů současnosti, nVidia GeForce FX Go5700 s rozhraním AGP 8x. Bohužel i zde se poněkud šetřilo, takže grafická karta disponuje jen 64 MB vlastní videopeměti, což je pro celkový výkon a dojem z notebooku velká škoda. Pro nové, náročné hry a jiná 3D multimédia to je totiž již poněkud limitujícím faktorem. Frekvence grafického jádra je rovných 300 MHz, paměti připojené přes 128-bitové rozhraní pracují na efektivním taktu 551 MHz (původní stolní verze pracuje na taktech 425MHz jádro / 550 MHz paměti). Čip disponuje 4 renderovacími pipeline a hardwarově podporuje standard DirectX 9. Výkon v testech je (také díky silnému CPU) na notebook opravdu impresivní: v 3D Marku 2001, kde se velikou měrou projevuje i procesor počítače, dosáhl Aspire 1524WLMi skóre 11947 bodů - to znamená nejlepší hodnotu a nové první místo v našich dosavadních testech. V novějším 3D Marku 03, kde již není vliv procesoru tolik patrný a silně se v něm projevuje množství videopaměti, nasbíral notebook již "jen" 2610 bodů - tato hodnota nejvíce odpovídá 64 MB verzi staršího Mobility Radeonu 9600, 128MB grafické karty začínají na hranici 2850 bodů. Pro srovnání - stolní GeForce FX 5700 se 128 MB videopaměti dosahuje skóre 12534 bodů v 3D Marku 2001 a 3153 v 3D Marku 03. Nový a velice náročný 3D Mark 05 při pokusu o spuštění testu havaroval s hlášením "out of video memory". Pravdou je, že dle specifikací požaduje 128 MB videopaměti, avšak na notebooku Aspire 1800 s 64MB PCI-Express grafickou kartou ATI Radeon X600 proběhl i když s "cukáním" obrazu.

Každopádně je výkon grafické karty dostatečný pro většinu současné produkce 3D her a multimédií, pro jakoukoliv práci v 2D (prohlížení internetu, psaní textu a pod.) samozřejmě také. Problém není ani reprodukce videa a zpracování fotografií.

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimedia
Pro připojení externích audiozařízení disponuje Aspire dvěma standardními jacky in a out; pro další multimediální periferie je zde čtveřice USB 2.0 portů, FireWire, S-Video out a nechybí ani infračervený port.
Hlasitost audiovýstupu se ovládá standardně pomocí Fn tlačítka; narozdíl od starších modelů však reaguje plynule a bez potíží i ve hrách a podobně náročných aplikacích, což je velmi sympatické.
Zvuk do stran hrajících reproduktorů je dobrý, bez rušivých efektů. Škoda jen, že všichni lidé okolo notebooku slyší díky tomuto umístění zvuky z notebooku lépe než osoba, která si je pouští a sedí před notebookem.

Příznivce paměťových karet a digitálního fotografování potěší také čtečka paměťových karet 4 v 1 (SD, MMC, MS, SM); bohužel ne integrovaná v notebooku, ale ve formě přídavné PCMCIA karty.

Chlazení a provozní hluk
Stejně jako u Aspire 1600, i zde je chlazení vyřešeno velmi dobře, efektivně, avšak poněkud hlučně. Vstup pro chladící vzduch je jediný, na pracovní ploše nad klávesnicí. Díky tomu můžete dát notebook bez rizika přehřátí prakticky na jakoukoliv podložku – na klín, do peřin a pod. Nevýhodou tohoto řešení je netlumená (a poměrně vysoká) hlučnost hlavního ventilátoru při plném výkonovém zatížení. Naštěstí se jeho otáčky plynule regulují podle potřeby, takže hluk je jen minimální nutný. Při běžné práci s dokumenty pracuje větráček naplno méně často a je tedy méně hlučný. Ohřátý vzduch je odváděn z notebooku průduchy v jeho pravé, zadní a spodní části. I při nejvyšší a dlouhodobé výkonové zátěži je teplota těla notebooku téměř beze změny; minimálně se zvýší pouze teplota klávesnice, vrchní části pracovní plochy a zadní části spodku notebooku. Nejvíce tepla je vpravo nad klávesnicí, ale tam to ničemu nevadí.

Baterie
I na akumulátoru je vidět, že se jedná o DTR notebook, který není stavěn pro přílišnou práci bez zapojení do zásuvky. Rozměrný akumulátor je podezřele lehký a disponuje podprůměrnou kapacitou 4000 mAh. V našem standardním* testu dokázal udržet notebook v provozu po dobu 2h 9min (odpovídá údajům výrobce až 2h), což není až tak špatné na tak "slabou" baterii a ve srovnání s notebooky s konkurnčním procesorem Pentium 4 HT. Pokud nastane potřeba akumulátor vyjmout a vyměnit, lze tak učinit jednoduše po odjištění jediné rozměrné západky. Trošku horší již to je se zandáním zpět, které vyžaduje malinko cvik.

BIOS
BIOS počítače je přístupný klasicky po stisku klávesy F2 při startu počítače a nabízí s jednou výjimkou pouze několik základních možností (změna data a času, hesla a bootovatelného zařízení). Tou výjimkou je užitečná funkce D2D Recovery, která umožňuje v případě havárie operačního systému provést obnovení nastavení z image na disku – nejsou tedy zapotřebí recovery CD (jsou však samozřejmě součástí dodávky), které v nejkritičtějším okamžiku nemusejí být vždy v dosahu.

Příslušenství
Aspire se dodává s předinstalovaným operačním systémem Windows XP Home Edition, již s aktualizací Service Pack 2. Dále obsahuje programy NTI Backup Now!, NTI CD&DVD Maker a Cyberlink Power producer. Také je zde multimediální ovládání Aspire Arcade a Acer eManager, avšak bez pokročilých funkcí power managmentu, jakými disponuje například TravelMate 3200. I zde je vidět, že notebook není určen na pravidelnou práci mimo elektrickou síť.

V dodávce je navíc zahrnuta již zmíněná PCMCIA čtečka paměťových karet 4 v 1.

Závěr
Acer Aspire 1524WLMi nabízí velmi vysoký výkon jak pro běžnou práci, tak pro multimedia, širokoúhlý displej pro sledování DVD filmů a navíc i možnost vypalování na dvouvrstvé DVD disky, to vše při rozumné ceně. Daní za to je nízká mobilita notebooku - primárně je určen pro práci na stole, poblíž elektrické zásuvky. Díky Windows XP Home se nehodí pro nasazení ve velké podnikové síti.
V nabídce jsou dvě varianty; Aspire 1522LMi s procesorem AMD Athlon 64 3000+, standardním 15" displejem 4:3 (1024 x 768 bodů) a 40GB diskem je nabízen za doporučenou konovou cenu 35.990,- Kč bez DPH, testovaný širokoúhlý Aspire 1524WLMi s CPU Athlon 64 3400+, 15.4" displejem (1280 x 800 bodů) a 60GB pevným diskem vyjde v doporučené ceně na 39.990,- Kč bez DPH. V obou případech platí mezinárodní roční záruční doba pro právnické a dvouletá (v ČR) pro fyzické osoby nepodnikatele. Za příplatek lze záruku rozšířit na tři roky.

Klady a zápory:
+ vysoký výkon
+ efektivní chlazení se vstupem shora
+ DVD DL vypalovačka
+ praktické umístění periferií

- vyšší hlučnost při výkonové zátěži
- rozměry a hmotnost

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci serveru NOTEBOOK.cz.

Foto galerie Acer Aspire 1524WLMi

Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: Acer Aspire 1524WLMi
 • Instalovaný procesor: AMD Athlon 64 for DTR, 3400+
 • RAM (MB): 512 DDR-333
 • HDD (GB): 60 (HITACHI Travelstar 80GN, ATA-100, 4200 otáček)
 • DVD: DVD+/-RW, DL (DVDRW SOSW-852S)
 • LCD: TFT 15,4"
 • LCD rozlišení: 1280 x 800 (širokoúhlé)
 • Video: nVidia GeForce FX Go5700, 64MB
 • Modem: 56k interní
 • LAN: 10/100/1000, WiFi 802.11 g
 • Zvuková karta: VIA Vinyl - AC'97
 • Polohovací zařízení: touchpad
 • Software: Windows XP Home SP2
 • Baterie/výdrž: Li-Ion 4000 mAh / 2 hod 09 min
 • Rozhraní: 4x USB 2.0, 2x PCMCIA, IEEE 1394 FireWire, externí monitor, S-Video out, 2x audio, LPT, IrDA
 • Rozměry: 361 x 292,5 x 47,3 mm
 • Hmotnost (kg): 3.6
 • Doporučená cena: 39.990,- Kč bez DPH (7.11.2004)
Recenze

Diskuse