RECENZE: Asus W1700N - hliníkový unikát s TV

18. 11. 2004 06:00    Rubrika: Recenze    Autor: Josef Šonka

Nový Asus je multimediální centrum se vším všudy - i s integrovanou TV a dálkovým ovladačem. Navíc má notebook elegantní hliníkový case s nevšedním a jedinečným designem. Jedinou vadou na kráse pro někoho může být cena, přesahující 60 tis. Kč bez DPH.

Asus W1700N - hliníkový unikát s TV

Základní popis
Asus W1 je unikátní notebook již na první pohled - což je dnes, v době mas podobných prefabrikátů z Tchaiwanu, velice neobvyklé. Notebook je vybaven velikým širokoúhlým displejem, čemuž odpovídají i jeho obvodové rozměry - výška je však pouhých 32 mm, což se zmíněnými rozměry zajímavě kontrastuje; v zavřeném stavu tak připomíná tvarem spíše desku, než "cihlu" - jak jsme tomu zvyklí u jiných výkonných multimediálních notebooků. Tělo je navíc tvořeno hliníkovou slitinou, díky níž je na první pohled vidět, že se jedná o vyšší třídu. Hliník také určuje barvu notebooku - stříbřitě šedá barva kontrastuje s černými plastovými doplňky (klávesnice, boky s periferiemi). Celkový design notebooku se mě osobně velmi líbí.

Díky použití kovu na hlavních částech těla je také notebook podstatně odolnější a chladnější, než je tomu u plastových šasi. To sice působí opticky dobře, ale opěry pro ruce mohou být při prvním použití až nepříjemně studené.

Při bližším pohledu zaujme rozložení portů - téměř všechny periferie (2 USB porty, čtečka paměťových karet, PCMCIA, FireWire, modem, LAN, TV anténa, S-Video a VGA) jsou totiž na levém boku, kryté dlouhými vyklápěcími dvířky. Pokud nejsou tyto porty potřeba, tak jsou dvířka zavřená a notebook působí velice kompaktním dojmem. Po otevření jsou na dvířkách poblíž konektorů jejich přehledné popisky. Pouze třetí USB port se nachází osamocený na pravém boku, což je velmi praktické - pokud jste praváci, tak si do něj můžete pohodlně připojit USB myš bez nutnosti otevírání zmíněných dvířek. V PCMCIA slotu není potřeba žádná záslepka - do něj se totiž odkládá dálkové ovládání, právě pro tento účel tvarované jako PCMCIA karta.

Co bych však v rozmístění portů vytkl, jsou obvyklé nepříjemnosti - optická mechanika DVD+/-RW je umístěna na pravém boku; pokud jste praváci a používáte při práci externí myš, tak právě s optickou mechanikou ve vysunutém stavu myš koliduje. A jestliže používáte externí reproduktory, tak nepříjemně překáží také jejich kabely - baterie jack konektorů (s podporou S/PDif u výstupních) se totiž nachází přímo uprostřed čela notebooku.

Povedenou zajímavostí notebooku jsou (ve všech případech oranžově svítící) indikační diody. Stav systému, baterie a bezdrátové sítě totiž oznamují diody „ukryté“ pod mřížkou čelního panelu - při nečinnosti nejsou viditelné. Diody oznamující práci spindlů (pevného disku a optické mechaniky) a stav klávesnice jsou malé, přesto viditelně umístěné na pravém boku. Vedle nich leží kulaté vypínací tlačítko notebooku, které také indikuje jeho stav podsvícením. Nejzajímavější však je informační panel skrytě umístěný na čele notebooku, který (stejně jako systémové diody) není při nečinnosti vidět. Ten spolupracuje s multimediálním ovládáním a oznamuje velikým písmem číslo právě zobrazovaného kanálu TV, přehrávání DVD a pod.

Dalším unikátem, který by jste marně hledali u jiných notebooků, jsou panty displeje. Protože dle Asusu prý hyzdí vzhled, jsou u W1 zahnuté do pravého úhlu a ukotvené ve vertikálním středu výšky těla notebooku - ne na vrchu, na pracovní ploše (jak je to obvyklé). Po otevření víka tedy nejsou zepředu vůbec vidět. Víko samotné je proti samovolnému otevření jištěno magnetem - není tedy třeba otevírání žádných zámečků. Displej ale stejně jednou rukou neotevřete, protože magnet je příliš silný a je třeba vyvinout poměrně nezvyklé úsilí k jeho překonání. Panty se otevírají poměrně ztuha, ale bezpečně drží displej v požadované poloze.

Přestože se jedná o domácí multimediální notebook, díky úspornému procesoru Pentium M váží Asus W1 přijatelných 3.2 kg. To je pořád na hranici únosnosti pro častější přenášení, i když pro každodenní transport je tato hmotnost již nepříjemně vysoká. Rozměry 364 x 264 x 32 mm odpovídají 15.4" širokoúhlému displeji, a díky procesoru Pentium M je notebook dost nízký, což zajímavě kontrastuje s jeho rozlohou.

Klávesnice a ovládací prvky
Bytelná klávesnice z černé barvy zajímavě kontrastuje se stříbrným tělem notebooku. Popisky kláves jsou bílé, popisky funkcí dostupných pomocí Fn mají barvu oranžovou - celkově tedy klávesnice i s popiskami ladí se zbytkem notebooku a indikačními diodami.
K rozložení klávesnice bych měl pouze dvě výtky: nevyhovuje mi přehozené pořadí levého Ctrl a Fn (první vlevo) a také pouze jednořádkový Enter. Vše ostatní je perfektní: klávesy mají plnou velikost, a to i v případě obou Shiftů a BackSpace.

Na pravé části pracovní plochy najdeme řadu tlačítek pro rychlé spuštění webového prohlížeče, emailového klienta a nebo např. přepnutí zvuku na 4.1 (viz níže). Neobvyklý a velice pohodlný je také fakt, že tato tlačítka jsou umístěna na samém kraji pracovní plochy a mačkají se ze strany (ne shora, jak tomu většinou bývá). Jejich stisknutí potom nedělá potíže ani lidem s velkými prsty. Funkce příslušného tlačítka je přehledně znázorněna malým symbolem na pracovní ploše poblíž příslušného tlačítka. Při určitém úhlu pohledu se ale bílé popisky na hliníkové ploše lesknou a jsou špatně čitelné.

Pro polohování slouží veliký širokoúhlý touchpad se dvěma tlačítky (tlačítko na rolování zde nenajdeme). Touchpad je překrytý stříbrným plastem a designově ladí se vzhledem notebooku.

Hlavní HW parametry
Pro úsporu hmotnosti a tichý provoz při zachování obstojného výkonu je Asus W1 postaven dle "standardu" Centrino. Základem systému, dohlížejícím na chod dat, je tedy postarší, ale spolehlivý čipset Intel 855PM. Ten je určen pro spolupráci s procesory Pentium M a podporuje na dnešní dobu již pomalejší paměti (do DDR-333) a grafickou kartu (AGP 4x).

Procesorem použitým u W1 je Pentium M 1.6 GHz s jádrem Dothan (90nm výrobní technologie, 2MB L2 cache). Ten byl v našich testech již mnohokrát a i přes relativně nízkou taktovací frekvenci předvedl více než slušný výkon - celkově se jedná o dvanáctý nejvýkonnější procesor našich testů v testech CPU a čtrnáctý nejlepší procesor v testech FPU (testům MMX dominují nejrůznější varianty Pentia 4). Přes Asusem propagovanou speciální technologii pro zvýšení výkonu při stejné frekvenci procesoru jako konkurence jsme však naměřili jeden z nejhorších výkonů 1.6 GHz Pentia M, který jsme tu kdy měli (jedná se ale o malé rozdíly v praxi nepostřehnutelné).

V dražších variantách Asusu W1 nabízených v ČR jsou procesory Pentium M s frekvencemi 1.7 a 2.0 GHz.

Operační paměť má kapacitu 512 MB a je standardu DDR-333. Jedná se o jediný modul (tedy konfiguraci 1x512MB), jehož výrobcem je firma Apacer. Druhý slot je tedy volný pro případný upgrade až na maximální kapacitu 1GB. V testu výkonu dokázala paměť přenést 797 MB/s, což je poněkud podprůměrná hodnota pro "Centrino" notebook (běžně dosahují kolem 850MB/s), celkově se jedná o průměr mezi notebooky. Obě dražší varianty Asus W1 disponují již rovnou v základní konfiguraci maximem instalovatelné paměti - tedy 1GB (2x 512MB).

Pevný disk Hitachi HTS548060M9AT00 má kapacitu 60GB, otáčí se rychlostí 5400 ot/min a nadto disponuje 8MB bufferem. Těmto dobrým parametrům odpovídají i naměřené výkony - přenosová rychlost 85.23 MB/s řadí disk do třetí desítky nabitého žebříčku našich výsledků, jedná se o nadprůměrnou hodnotu. Navíc jsme mu naměřili průměrnou přístupovou dobu pouhých 16.85 ms, což znamená 5. příčku našeho žebříčku! Dražší modely disponují disky s kapacitou 80 GB.

Optická mechanika TOSHIBA ODD-DVD SD-R6372 je dle specifikací Asusu mechanikou podporující "DVD+/-RW - dual" ... pozor neplést s pojmem Dual Layer - tedy schopností zápisu na dvouvrstvé disky což mechanika neumí. Dle specifikací Toshiby zvládá zápis na disky DVD+/-R, DVD+/-RW, CD-R a CD-RW.

Pro připojení k různým sítím je k disposici běžná výbava: 56kb/s modem pro připojení přes telefonní linku, Gigabit Ethernet (10/100/1000Mb/s) adaptér pro standardní LAN a bezdrátová síťová karta ze sady Centrino, Intel PRO/Wireless 2200BG (54Mb/s).

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika
TFT displej má příjemně vysoké rozlišení WSXGA+ (širokoúhlé, 1680 x 1050 bodů) při úhlopříčce 15.4“. Krom nadstandardního rozlišení je i kvalita obrazu vysoká. Jas, kontrast i viditelnost z úhlů jsou znatelně lepší než u průměrných notebooků (však je také znatelně vyšší i cena notebooku).

Grafická karta, se kterou je notebook tolik propagován ("W1N poskytuje prudkou grafickou výkonnost pro zvýšení zážitků z hraní 3D her ..."), je sice poněkud postarší, stále se však jedná o jeden z nejrychlejších mobilních akcelerátorů - ATI Mobility Radeon 9600. Bohužel pro něj a i celý luxusní notebook však disponuje "jen" 64 MB videopaměti, což je na jeho výkonech v současných multimédiích již znát - u nejnovějších her tedy na "prudkou výkonnost" můžeme zapomenout. Ve starším testu 3D Mark 2001 jsme naměřili skóre 9325 bodů (2. desítka našeho žebříčku, celkově se jedná o třetí nejrychlejší dosud testovaný adaptér), v novějším 3D Marku 03, který simuluje náročnost současných 3D her dosáhl Asus skóre 2464 bodů (taktéž druhá desítka). V obou případech se jedná o horší hodnoty, než jaké jsme naměřili u jiných systémů s 64MB akcelerátory Radeon 9600. Jedná se pravděpodobně o důsledek pomalejších pamětí RAM, které nestíhají dodávat potřebné množství dat. Díky podpoře současných funkcí obsažených ve specifikaci DirectX 9 však karta v rozumné míře postačuje pro současné 3D hry. Více než dostačující výkon grafiky je pro "kancelářskou" práci s dokumenty a internetem i zpracování videa či fotografií.

Více o grafických katách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimedia
Jakožto správné "domácí multimediální centrum" disponuje Asus W1 širokou paletou multimediálních periferií - od dnes již běžného FireWire pro připojení digitální videokamery přes 3 USB 2.0 porty, S-Video out a infračervený port až po takové lahůdky, jakými jsou čtečka paměťových karet (SD, MMC a různé varianty MS), audiokonektory s S/PDIF, a hlavně televizní tuner s dálkovým ovládáním. Ten je spravován pomocí přehledného multimediálního software (s volbami přehrávání CD, DVD, TV apod.), který je ovladatelný (a lze ho i spouštět) pomocí zmíněného dálkového ovládání. Pro připojení televizní antény je na levém boku umístěn klasický konektor na koaxiální kabel (přiloženy 2 rediukce na různé přípojky). V dohledu televizní věže na Žižkově TV tuner bez problému naladil všechny 4 základní programy (ČT 1/2, Nova, Prima) i s použitím kancelářské svorky jakožto nouzové antény. Bez problémů šlo také sledovat programy prostřednictvím kabelové TV - tuner tedy podporuje jak východní zvukovou normu PAL:DK, tak i západní PAL:BG - to je více než sympatické zjištění. Televizní software umí samozřejmě také "grabování" videa na disk, takže nic nebrání možnosti vytváření vlastní digitální videotéky. Podporován je i TELETEXT (včetně české diakritiky). Nepříjemná byla jen nemožnost vlatní správy programů. Funkce AutoScan naladí dostupné programy a "nasází" je v nalezeném pořadí bez možnosti ruční změny. Ovládací program by zcela jistě snesl několik užitečných úprav pro usnandnění použití například i možnost sledování TV ve vlastním okně vedle otevřených programů atp.

Hlasitost a zvukový projev dvojice reproduktorů, umístěných v čele notebooku, je na notebook velice slušná - tomu napomáhá také integrovaný subwoofer (jedná se tedy o reproduktory 2.1). Zajímavá je také možnost emulace zvuku 4.1, kdy se po připojení externích reproduktorů do digitálního line-out konektoru nevypnou interní reproduktory notebooku a připojené externí zařízení může sloužit jako surround (zadní) reproduktory. Na ozvučení větší místnosti však integrované reproduktory přes veškerou snahu a vysoce nadprůměrnou kvalitu nestačí.

Chlazení a provozní hluk
Chladící vzduch je nasáván do notebooku dvěma otvory na jeho spodní časti, výstup ohřátého vzduchu je realizován jedním malým otvorem vpravo na boku notebooku. Přestože se notebook při provozu příliš nezahřívá (kromě výrazněji se zahřívající části vpravo dole kolem ventilátoru), není s ním bohužel možné efektivně pracovat na měkké podložce - překryly by se veškeré otvory pro přívod vzduchu. S prací na klíně je to již lepší, neboť při ní se s největší pravděpodobností oba otvory úplně nepřekryjí, a ani teplota spodní části není natolik vysoká, aby jí bránila.

Příjemná je však tichost notebooku: ventilátor totiž při "normální práci" není slyšet vůbec, při výkonovém zatížení se sice spustí, ale je dosti tichý.

Baterie
Akumulátor má kapacitu 4400mAh - patří tedy k nejběžnějšímu průměru. Díky úspornému procesoru udržela notebook v provozu po dobu 3h a 37min (průměrná hodnota s ohledem na velký displej uspokojující). Vyjmutí baterie v případě potřeby výměny je snadné, po odemknutí dvou zámečků.

BIOS
Zajímavostí BIOSu Asus W1 oproti jiným notebookovým BIOSům je veliká možnost konfigurace IDE zařízení (pevný disk a optická mechanika), srovnatelná s BIOSy stolních počítačů. Škoda, že se v případě notebooku tolik nevyužije.

Příslušenství
Nejvýznamnější ze softwarové výbavy W1 je multimediální software Asus Mobile Theater. Jak již bylo zmíněno, dá se v něm pohybovat i pomocí dálkového ovladače a umožňuje přehrávání TV, DVD a hudby. Operačním systémem jsou Windows XP Profesional s nainstalovaným Service Packem 2; v systému je také již nainstalována spousta utilit jako Asus Power4Gear (velice přehledná správa profilů spotřeby/výkonu) a nebo multimediální software ASUSDVD XP, Power Director V2.5 ME a Medi@Show V2.0 SE. V ceně je zahrnuta i optická myš a praktická brašna.

Závěr
Asus W1 je elegantní notebook s průměrným výkonem. Když k tomu přičteme multimediální rozšíření, TV tuner s dálkovým ovládáním, unikátní nepřehlédnutelný design kovového šasi a v neposlední řadě velký displej s velkým rozlišením, dostaneme opravdu výjimečnou kombinaci. Přestože je určen pro domácí přehrávání multimédií, neudělá ostudu na manažerském stole, a díky výkonné grafické kartě zvládá i současné hry. Pouze hmotností 3.2 kg se příliš nehodí pro časté přenášení; avšak hmotnost podobných notebooků od konkurence je podstatně vyšší. V České republice je nabízen ve třech variantách: testovaná konfigurace s 1.6 GHz procesorem Pentium M, 512MB RAM a 60GB pevným diskem má stanovenu doporučenou koncovou cenu na 63.829 Kč bez DPH, varianta s 1.7GHz Pentium M, 1024MB RAM a 80GB diskem 74.089 Kč bez DPH a stejná konfigurace s 2.0 GHz procesorem 91.189 Kč bez DPH. Na všechny se vsahuje dvouletá celosvětová záruka.

Klady a zápory:
+ design
+ odolný Alu case
+ skvělý displej
+ integrovaný TV tuner s dálkovým ovládáním
+ malá hlučnost

- přístup chladícího vzduchu pouze zespodu
- cena

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.

Foto galerie Asus W1700N

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: Asus W1742Na
 • Instalovaný procesor: Intel Pentoum M 725 (Dothan) 1.6 GHz
 • RAM (MB): 512 DDR-333
 • HDD (GB): 60 (HITACHI Travelstar 5K80, ATA-100, 5400 otáček)
 • DVD: DVD+/-RW, (TOSHIBA ODD-DVD SD-R6372)
 • LCD: TFT 15,4" (širokoúhlý, 16:10)
 • LCD rozlišení: 1680 x 1050
 • Video: ATI Mobility Radeon 9600 64MB
 • Modem: 56k interní
 • LAN: 10/100/1000, WiFi 802.11 b/g
 • Zvuková karta: AC'97
 • Polohovací zařízení: touchpad
 • Software: Windows XP Pro
 • Baterie/výdrž: Li-Ion 4400 mAh / 3 hod 37 min
 • Rozhraní: 3x USB 2.0, PCMCIA, IrDA, IEEE 1394 FireWire, externí monitor, S-Video out, 4x audio, SPDIF, TV tuner, Card Reader MMC, SD, MS-PRO
 • Rozměry: 364 x 264 x 32 mm
 • Hmotnost (kg): 3.2
Recenze

Diskuse