RECENZE: Fujitsu Siemens Lifebook E8010 - PS2 žije

12. 8. 2004 06:00    Rubrika: Recenze    Autor: Viktor Péder

Další nový model sezóny 2004 od Fujitsu Siemens Computers patří do kategorie středně velkých notebooků do 3 kg určených pro manažery. Je vybaven velkým displejem 15” s dvěma variantami rozlišení. Osazen je kompletní sadou Centrino a nechybí ani možnost volby Bluetooth. Vedle stále méně častých COM a LPT portů obsahuje i dnes již nevídaný PS2 port. (NOTEBOOK.cz byl opět první redakcí v ČR, která měla možnost otestovat zcela nový model notebooku.)

Fujitsu Siemens Lifebook E8010 - PS2 žije

Základní popis
Víko notebooku s kovově stříbrnou barvou zcela zapadá do vzhledové koncepce všech modelů Lifebook. Otevřený notebook se velice podobá novému, dříve testovanému modelu S7010, který nastolil nový design pro notebooky Fujitsu Siemens. Uvnitř obou notebooků je použit černý plast pro obložení nad a pod klávesnicí. Černých notebooků je na trhu poměrně hodně, ale u Fujitsu Siemens zachovali tradici světle šedé klávesnice, v jejíž blízkosti je kontrast černé velmi výrazný.

Notebook o rozměrech 333 x 285 x 37 a hmotnosti 2,8 – 3 kg (dle výbavy) lze ještě poměrně snadno transportovat. Není stavěn na každodenní práci v terénu, ale přenášení mezi domovem a prací nebo na celodenní prezentace by neměl být problém. Přijatelnou velikost má i zdroj (cca 137 x 54 x 37). Celková ergonomie rozložení prvků po obvodu těla notebooku je velmi dobrá. Většina portů je na zadní straně nebo na levém boku. Napravo jsou jen 2 PCMCIA sloty. Z dobrého rozložení se vymykají jen 2 audio konektory na čele notebooku. Notebook obsahuje modulární slot pro optickou mechaniku, který lze pro další odlehčení nahradit plastovou záslepkou nebo pro delší výdrž další baterií, případně i dalším diskem. Modulární slot je dle údajů výrobce kompatibilní se všemi aktuálními notebooky LIFEBOOK.

Pracovní plocha a ovládací prvky
S menším modelem S7010 má E8010 nejen podobný vzhled, ale také totožnou klávesnici, která je u Fujitsu Siemens tradičně světle šedá s tmavě šedými popisky. Kontrast popisků s povrchem kláves je velmi dobrý a tato barevná kombinace se mně osobně líbí. Popisky kláves jsou zde samozřejmě i české, dokonce až tak moc, že nelze volit mezi QWERTY a QWERTZ rozložením, protože Z a Y není alternativně popsáno. Kdo má raději QWERTY, může klávesy prohodit, ale pozor na jejich poškození. Co mi na klávesnici nejvíce vadí, je skutečnost, že Home, End jsou fixovány na současné stisknutí klávesy Fn a kláves PgUp/Dn. Klávesy Ins, Del zůstaly vpravo nahoře, ale v pravém horním rohu je stále trochu neprakticky klávesa Pause, kde bych raději viděl právě Del. Líbí se mi velký Enter na výšku dvou řad kláves a velký pravý Shift. CapsLock je u Lifebooku tradičně označen jen šipkou směřující protilehle k levému Shiftu, takže občas může uživatele zmást. Přítomny jsou obě Win klávesy.

Nad klávesnicí se nachází podlouhlý LCD panel (typický pro Lifebook), kde se zobrazují symboly pro všechny podstatné informace, u jiných notebooků indikované světelnými diodami (stav dobití baterie, aktivita disku, optické a disketové mechaniky, aktivace Caps, Num a Scroll Lock). Vedle LCD panelu se nachází 5 tlačítek, která při startu notebooku mohou sloužit pro zadání bezpečnostního PIN kódu (nastavuje se v BIOSu). V prostředí operačního systému Windows lze 4 z nich libovolně nadefinovat pro rychlý start aplikací. Aktivace bezdrátové sítě WiFi lze provádět pomocí přepínacího tlačítka na čele notebooku.

Pod klávesnicí je klasický touchpad se dvěma tlačítky a jedním rolovací tlačítkem. Tlačítka jsou ve stříbrné barvě. K polohování je možno využít i touchstick neboli malý “čudlík” umístěný v klávesnici mezi trojicí kláves GHB. Uživatel má tedy možnost volby, ovšem touchstick sdílí tlačítka s touchpadem a ta jsou už na palec poměrně daleko. Pohodlnější by byla další dvě samostatná tlačítka pro touchstick blíže ke klávesnici, jako tomu bývá u některých konkurentů.

Hlavní HW parametry
Fujitsu-Siemens Lifebook E8010 je typické Centrino. O interní přenosy dat se stará snad nejpoužívanější mobilní čipová sada současnosti - Intel 855GME s podporou DDR333 pamětí, AGP 4x grafické karty a 400 MHz sběrnici procesoru.
Především díky stabilní čipové sadě podával notebook v průběhu všech systémových testů velmi vyrovnané výkony, pouze s minimálními odchylkami při opakovaných testech. To bohužel není samozřejmostí pro notebooky s jinými čipovými sadami.

V nabídce pro E8010 jsou tři procesory: Pentium M s pracovní frekvencí 1.6 GHz (starší jádro Banias s 1 MB L2 cache), 1.7 GHz a 1.8 GHz (oba s novějším jádrem Dothan s 2 MB L2). Testovaný model byl vybaven 1.7 GHz variantou. Ta se v našich testech ocitla již několikrát a i nyní se umístila velmi vysoko - těsně pod první desítkou nabitého žebříčku CPU i FPU benchmarku.

Operační paměť DDR333 má již standardní kapacitu 512 MB. Osazen je pouze jeden paměťový slot, takže druhý je k dispozici pro upgrade; maximum instalované RAM je 2 GB. V testu paměť přenesla 907 MB/s, což opět nikterak nevybočuje z hodnot naměřených u "Centrino" notebooků, patřícím k lepšímu průměru.

Pevný disk FUJITSU MHT2080AH má vysokou kapacitu – 80 GB. Disponuje také 8 MB vyrovnávací paměti cache a 5400 ot./min. Navzdory těmto dobrým parametrům jsme však v praktických testech nenaměřili vyšší přenosovou rychlost než pouhých 78.85 MB/s, což ho řadí těsně za první desítku od konce našeho dlouhého žebříčku. Přístupová doba 18.04 ms potom patří k průměru. Při koupi lze volit i menší disky s velikostí 40 nebo 60 GB.

Po komunikační stránce nalezneme u Lifebooku Gigabitovou síťovou kartu Broadcom 5705M, standardní 56K modem a bezdrátovou síťovou kartu Intel PRO/Wireless 2200BG ze sady Centrino. Zapůjčený kus byl vybaven i volitelným interním Bluetooth modulem.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika
Lifebook je možno pořídit s 15,1" displejem o rozlišení 1024 x 768 nebo 1400 x 1050 bodů (testovaný kus). Jas i kontrast subjektivně kvalitou odpovídají současnému dobrému průměru. Grafické akcelerátory jsou na výběr také dva: pro variantu notebooku "Mainstream" je v čipsetu integrovaný Intel 855GME beroucí si paměť pro grafická data ze systémové RAM a varianta "Supreme" disponuje akcelerátorem ATi Mobility Radeon 9700 s 64 MB vlastní videopaměti . Druhá (a mnohonásobně výkonnější) verze byla zastoupena v našem testu. ATi Mobility Radeon 9700 v tomto notebooku běžel na standardní frekvenci 391.5 MHz, paměti potom efektivně na 418 MHz. Vysoký výkon nikterak nezklamal očekávání - 10179 bodů v 3D Marku 2001 znamená nové páté místo našeho žebříčku, v 3D Marku 03 potom 2670 bodů místo deváté. Karta hardwarově podporuje funkce standardu DirectX 9 - výkonnostně i technologicky tedy stačí bez obtíží na současné 3D hry, přehrávání videa i běžnou práci. Více se o testovaní grafické kartě dočtete v našem článku ATI Mobility Radeon 9700 - blíž k desktopu.

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimédia
Reproduktory nad klávesnicí mají dobrý zvuk, dokáží hrát i poměrně hlasitě. Lehké “zadrnčení” způsobené rezonancí jsem zaslechl jen při výškách a plné hlasitosti. Hlasitost lze ovládat z OS nebo z klávesnice a nechybí ani tlačítko MUTE (okamžité ztišení). Na rozdíl od menšího Lifebooku S7010 jsou zde jen 2 audio konektory (IN/OUT). Bez problémů lze reprodukovat hudbu i video. Především pro majitele digitálních fotoaparátů je na levém boku umístěna čtečka paměťových karet.

Chlazení a provozní hluk
Při běžné práci je teplota na povrchu pracovní plochy nevýrazná. Teplo je cítit více v levé polovině klávesnice a ještě méně na opěře pod ní. Větráček běží jen zlehka a velmi potichu. Více tepla je samozřejmě zespodu v okolí procesoru a paměti, ale teplo je přijatelné i pro práci na klíně. Při delším zatížení na plný výkon teplota lehce stoupne na klávesnici a vlevo vedle ní. Zespodu je už notebook horký a větráček běží výrazně hlasitěji.

Baterie
S udanou kapacitou 4800 mAh vydržela v našem standardním* testu Li-Ion baterie dodávat energii po dobu 3 hodin a 39 minut, což příliš neodpovídá výrobcem udané hodnotě až 6 hodin. I tak myslím, že pro notebook této kategorie, určený spíše pro práci v dosahu elektrické zástrčky, by to mělo stačit. Případná výměna baterie mi připadá zbytečně složitá, protože je třeba překonat 2 tuhé pojistky. Příjemnější možností by mělo být přidání druhé baterie do modulárního slotu.

BIOS
Do BIOSU se vstupuje stiskem klávesy F2 při zapnutí počítače. Uživatel zde nalezne rozsáhlé možnosti nastavení jednotlivých zařízení, dále nastavení hesel pro přístup do počítače a kódu PIN pro tlačítka nad klávesnicí. Mimoto BIOS umožňuje i logování událostí (jako je reinstalace systému, zadání špatného hesla, nebo i každé bootování notebooku), tak lze sledovat, zda se někdo nepokoušel o neoprávněný přístup k vašim datům.

Závěr
Fujitsu Siemens Computers Lifebook E8010 nabízí především velký displej a kompatibilitu (modulární slot, port replikator) s ostatními modely Lifebook, což může být výhodné pro větší firmy, kde uvažují o více noteboocích stejné značky. Zákazník má při koupi možnost konfigurace nejen procesorů a paměti, ale také rozlišení displeje a výkonu grafické karty. Vybaven je nadstandardním množstvím portů (včetně COM, LPT a dokonce i PS2 na zadní straně notebooku), WiFi rozhraním a volitelně i interním Bluetooth modulem. V době uveřejnění recenze začínaly doporučené koncové ceny nejslabší referenční konfigurace bez optické mechaniky na sumě 49.880,- Kč bez DPH.

Klady a zápory:
+ modulární slot
+ volitelné konfigurace rozlišení LCD a grafické karty

- optická mechanika za příplatek


Autoři recenze: Viktor Péder, Josef Šonka

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30 sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán pro všechny notebooky testované v redakci serveru NOTEBOOK.cz.

Fotogalerie Fujitsu Siemens Lifebook E8010

Podrobnější parametry naleznete zde: Výkonové testy

Technická data

 • Testovaná konfigurace: Fujitsu Siemens Lifebook E8010
 • Instalovaný procesor: Pentium M 735 (Dothan) 1.7 GHz
 • RAM (MB): 512 DDR-333
 • HDD (GB): 80 (FUJITSU MHT2080AH, ATA-100, 5400 otáček)
 • DVD: DVD+/-RW (MATSHITA UJ-820D)
 • LCD: TFT 15"
 • LCD rozlišení: 1400 x 1050
 • Video: ATI Mobility Radeon 9700, 64MB
 • Modem: 56k interní
 • LAN: 10/100/1000, WiFi 802.11 g, Bluetooth
 • Zvuková karta: Intel 82801DBM ICH4-M - AC'97
 • Polohovací zařízení: touchpad, trackpoint
 • Software: Windows XP Pro
 • Baterie/výdrž: Li-Ion 4800 mAh / 3 hod 39 min
 • Rozhraní: 4x USB 2.0, COM, LPT, PS2, 2x PCMCIA, IrDA, IEEE 1394 FireWire, externí monitor, S-Video out, 2x audio, dokovací konektor, CardReader SD/MMC
 • Rozměry: 333 x 285 x 35-37 mm
 • Hmotnost (kg): 3
 • Doporučená cena: 69.380,- Kč bez DPH (v den uvedení recenze)

| Diskuse | Recenze