RECENZE: Acer Aspire 1360 - levná náhrada stolního PC

3. 2. 2005 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Viktor Péder

S nejlevnějším AMD procesorem Sempron, lze v podobě modelu Aspire 1360 získat slušně vybavený notebook z kategorie náhrada stolního PC. V cenovém rozpětí 20 až 30 tisíc Kč bez DPH lze volit různé displeje, velikost paměti, výkon grafické karty i typ optické mechaniky.

Acer Aspire 1360 - levná náhrada stolního PC

Základní popis
Vzhledově je Aspire 1360 shodný s modelem Aspire 1520, který se liší hlavně procesorem AMD Athlon 64 a výkonem grafické karty. Oba modely jsou poměrně rozměrné a těžké DTR (DeskTop Replacement neboli náhrada stolního PC) notebooky. Tělo je z černého plastu, vrch víka a hlavní části pracovní plochy jsou potom z hladkého plastu stříbrné barvy.

Ergonomie notebooku je přehledně vyřešená, všechny potřebné porty a optická mechanika se nacházejí soustředěné na levém boku a zadní části notebooku. Zvláště umístění optické mechaniky, FireWire a infračerveného portu na levé straně je velmi příjemné - vysunutá dvířka mechaniky, případný mobilní telefon nasměrovaný k infraportu nebo připojená digitální videokamera jsou při ruce, přitom však (pravákům) nepřekáží při práci s myší a nebo nepotřebují jinak zbytečný prostor mezi čelem notebooku a krajem stolu. Všechny (4) USB porty jsou vzadu, ale pro pohotovější užití s např. USB klíčenkou bych uvítal alespoň jeden i na jednom z boků notebooku. K příjemným překvapením mezi rozhraními patří i dva sloty PCMCIA na levém boku, jsou zakryté dvířky. Není zde tedy použita ošklivá záslepka jako u většiny jednoslotových modelů.

Pro indikaci stavu notebooku a zámků klávesnice slouží přehledná řada diod s obrázky symbolů periferií a stavů, jejichž funkci jednotlivé diody oznamují. Umístěny jsou na vnitřní straně víka v pásu pod displejem. Jejich viditelnost je velmi dobrá, přitom jsou poblíž displeje, takže vždy na dohled.

Víko lze otevřít jednoduše, po odjištění jediného zámečku; panty kladou poměrně tuhý odpor. Díky hmotnosti notebooku se však s víkem nezdvihá i systémová část, jako se tomu děje u některých lehčích notebooků s tuhými panty, a k otevření tedy stačí jedna ruka.

Mobilitu tohoto modelu naprosto vystihuje zkratka třídy, do které patří – DTR. Díky procesorům používaným v tomto šasi notebook potřebuje rozměrné a těžké chlazení; to se (spolu s rozměry displeje) podepsalo na jeho celkových rozměrech: 361 x 292,5 x 47,3 mm opravdu není málo, stejně tak i hmotnost 3.6 kg. To vše doplňuje relativně malý (cca 130 x 45 x 25 mm) zdroj. Notebook je určen především pro stání na stole pouze s občasným transportem, určitě se nehodí pro každodenní přenášení.

Klávesnice a ovládací prvky
Bytelná klávesnice je tradičně černé barvy, s bílými popiskami hlavních funkcí a světle modrými popiskami funkcí dostupných s Fn. Rozložení je uživatelsky příjemné, jak je u řady Aspire již zvykem. Ctrl je úplně vlevo dole, funkční klávese Fn je až druhá. Enter je veliký jako dvě řady kláves. Stejně tak jsem ocenil rozměrný pravý Shift a mezerník. Co bych však rozložení kláves vytkl, je absence samostatných kláves Home a End - ty jsou dostupné pouze s klávesou Fn. Chybí totiž často používaný sloupek kláves Home, End, PageUp a PageDown umístěná tradičně úplně vpravo; PageUp a PageDown jsou tedy velmi malá tlačítka vmáčknutá nad kurzorové šipky.

Z černé části pracovní plochy mezi klávesnicí a displejem opticky vystupuje série tlačítek pro rychlé spuštění předdefinovaných programů, webového prohlížeče, emailového klienta a vypínače Wi-Fi a Bluetooth (pokud je nainstalován).

Pro polohování slouží rozměrný dvoutlačítkový touchpad s čtyřsměrným rolovacím tlačítkem. Touchpad je umístěn na střed, takže zvýhodněni nejsou ani praváci, ani leváci.

Hlavní HW parametry
Aspire řady 1360 je nástupcem populární řady 1350, které se hardwarově na první pohled velmi podobá. Po bližším prozkoumání je však patrné, že tyto dva modely se od sebe dosti podstatně liší - Aspire 1350 byl totiž postaven na mobilní architektuře AMD K7 (Athlon, patice Soket A), zatímco recenzovaný mladší bratříček již je o generaci dál. Pod názvem AMD Sempron se totiž v tomto případě skrývá levná varianta od AMD Athlon 64 se soketem 754 - tedy AMD K8. Narozdíl od plnohodnotného Athlonu 64 neobsahuje Mobile Sempron podporu 64-bit instrukcí a disponuje také nižší L2 cache – 128 KB namísto 1MB. Disponuje však technologiemi jako 3DNow Professional, ochranným NX-bitem pro prevenci před některými virovými útoky, integrovaným paměťovým řadičem DDR400 a hlavně (narozdíl od Intel Celeronu, kterému konkuruje) mu nechybí ani technologie pro úsporu energie PowerNow. Testovaná konfigurace s označením Aspire 1363WLMi je vybaven nejrychlejším současným Mobile Sempronem s frekvencí 1.8 GHz a ratingem 3000+, zakoupit je možno i modely se Semprony 2800+. V testech výkonu si vedl tento levný procesor velmi dobře. Celkově se jedná o šestý nejvýkonnější procesor testovaný na serveru Notebook.cz; za sebou nechal jak 2.8 GHz konkurenční Celeron D, tak i třeba 2.13 GHz Pentium M. Zajímavé je, že ho i přes nižší rating předčil například mobilní Athlon XP 2800+. AMD tedy poněkud přehodnotilo číslování svých nových procesorů, byť ne příliš – 3 GHz Pentium 4 Prescott HT disponuje téměř identickým výkonem (o cca 5% vyšším).

Stejně jako drtivá většina notebooků Acer je i Aspire 1360 vybaven 512MB operační paměti RAM (kromě nejlevnější konfigurace 1362LC, která disponuje pouze 256MB), které jsou však v poněkud nešťastné (a levnější) konfiguraci - dva moduly po 256MB. V případě upgradu (maximum činí 2GB) se tedy minimálně jeden z modulů stává nepotřebným a výsledná kapacita paměti je o něj nižší. S kvalitou a výkonem však přicházejí již jen dobré zprávy - moduly jsou značkové (Nanya) a pracují na efektivní frekvenci 333 MHz. I když je notebook vybaven identickými pamětmi jako jeho předchůdce (Aspire 1350), ve spojení s kvalitním paměťovým řadičem AMD Hammer je zde pokrok silně znát - v testu RAM dosáhl testovaný Aspire 1363WLMi hodnoty 1187 MB/s, tedy dvojnásobek (!) oproti staršímu modelu. I mezi ostatními notebooky se jedná o značně nadprůměrnou hodnotu (11. nejlepší našeho žebříčku).

Také s pevným diskem si u Aceru hlavu příliš nelámali a použili identický disk, který můžeme nalézt (nejen) v starém Aspire 1350 - Hitachi TravelStar IC25N060ATMR04-0. Jednoplotnový disk disponuje kapacitou 60GB a 8MB vyrovnávacím bufferem, díky čemuž dosahuje poměrně dobrých výkonů v testech - a to i přes nízkou rychlost 4200 ot/min. S přenosovou rychlostí 87.39 MB/s se s ním testovaný Aspire zařadil na skvělé deváté místo našeho velmi těsného žebříčku, průměrná přístupová doba 18.33ms patří k lepšímu průměru. Levnější Aspire 1362 LC a WLC disponují 40GB diskem.

Optická mechanika TSSTcorp CD/DVDW TS-L532A je velmi sympatická - krom disků DVD-RAM (na které neumí zapisovat téměř žádná mechanika) umí zapsat data na všechna běžná média včetně 8.5 GB dvouvrstvých DVD - a to ještě pěkně rychle. DVD+/-R umí zapisovat rychlostí 8x, DVD+/-RW 4x. Možnost zápisu na CD-R a CD-RW je samozřejmá (24x a 16x). Levnější konfigurace Aspire 1362 LC a WLC disponují combo mechanikou (DVD/CD-RW).

Po stránce síťových rozhraní disponuje Aspire běžným standardem: 56Kb/s faxmodem, 10/100Mb/s síťovou kartou a nechybí ani adaptér Wi-Fi (InProComm IPN2220) pro standard 802.11g (u Aspire 1362 LC a WLC není).

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika
U displeje má uživatel možnost volby mezi standardním 15" displejem (1024x768 bodů) u Aspire 1362LC a LMi a nebo displejem širokoúhlým (15.4" 1280x800) u modelů 1362WLC a 1363WLMi. Oběma druhům displejů jsou přizpůsobeny i univerzální rozměry notebooku; standardní LCD tedy mají širší rámečky po stranách víka notebooku, širokoúhlé varianty zase nahoře a dole. Jak již označení napovídá, testovali jsme širokoúhlou variantu (písmeno W v 1363WLMi znamená Wide, tedy širokoúhlý). Jas i kontrast testovaného displeje subjektivně odpovídaly současnému lepšímu standardu u notebooků této cenové kategorie.

Aspire 1363WLMi je vybaven čipovou sadou VIA K8M800. Nejpodstatnější část běžných čipsetů, paměťový řadič, již v sobě obsahuje procesor. Díky tomu na čipset krom ostatních periferií zbývá již jen grafická karta. V levných variantách Aspire (1362 LC a WLC) je jí zoufale nevýkonná, byť na práci v 2D dostačující integrovaná VIA Unichrome. Testovaný dražší model je vybaven AGP 8x grafickým adaptérem nVidia GeForce 5200 Go s 64MB vlastní videopaměti. Tato entry-level karta již dnes patří do nejspodnějších výkonnostních příček 3D akcelerátorů, přesto se však jedná o podstatně výkonnější a lepší řešení, než řešení integrovaná v čipsetu. Díky plné hardwarové podpoře současného standardu DirectX 9 si potom můžete na Aspire 1363WLMi zahrát všechny současné hry; poslední pecky typu Doom 3 nebo Battle for Middle-Earth však jen se sníženými detaily a rozlišením. Pro srovnání: v testovacích programech získal Acer 6938 bodů v 3D Marku 2001 a 1296 bodů v 3D Marku 03. Na běžnou práci s dokumenty a internetem samozřejmě stačí GeForce 5200 bez jakých problémů. Problém nečiní ani sledování videa či zpracování fotografií.

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimedia
Pro připojení externích audiozařízení disponuje Aspire dvěma standardními jacky in a out; pro další multimediální periferie je zde čtveřice USB 2.0 portů, FireWire, S-Video out a nechybí ani infračervený port.

Hlasitost reproduktorů se ovládá standardně pomocí Fn tlačítka; narozdíl od starších modelů však reaguje plynule a bez potíží i ve hrách a podobně náročných aplikacích, což je velmi sympatické. Zvuk do stran hrajících reproduktorů je dobrý, bez rušivých efektů. Škoda jen, že všichni lidé okolo notebooku slyší díky tomuto umístění zvuky z notebooku lépe než osoba, která si je pouští a sedí před notebookem.

Chlazení a provozní hluk
Stejně jako u Aspire 1520, i zde je chlazení vyřešeno velmi efektivně. Vstup pro chladící vzduch je jediný, na pracovní ploše nad klávesnicí. Díky tomu můžete dát notebook bez rizika přehřátí prakticky na jakoukoliv podložku – na klín, do peřin a pod. Nevýhodou tohoto řešení je netlumená a vyšší hlučnost hlavního ventilátoru při chodu a především pak při plném výkonovém zatížení, kdy větráček běží neustále. Při běžné práci s dokumenty a internetem s aktivovanou funkcí úspory energie PowerNow pracuje větráček jen občas a notebook je tedy i méně hlučný. Ohřátý vzduch je odváděn z notebooku průduchy v jeho pravé, zadní a spodní části. I při nejvyšší a dlouhodobé výkonové zátěži je teplota těla notebooku téměř beze změny; jen minimálně je lehce zvýšené teplo cítit na klávesnici. Nejvíce tepla je cítit zespodu notebooku, ale i tam je teplota snesitelná.

Baterie
I na akumulátoru je vidět, že se jedná o DTR notebook, který není stavěn pro přílišnou práci bez zapojení do zásuvky. Rozměrný akumulátor je podezřele lehký a disponuje podprůměrnou kapacitou 4000 mAh. V našem standardním* testu dokázal udržet notebook v provozu po dobu 2h 16min, což není až tak špatné na tak "slabou" baterii. Pokud nastane potřeba akumulátor vyjmout a vyměnit, lze tak učinit jednoduše po odjištění jediné rozměrné západky.

BIOS
BIOS počítače je přístupný klasicky po stisku klávesy F2 při startu počítače a nabízí s jednou výjimkou pouze několik základních možností (změna data a času, hesla a bootovatelného zařízení). Tou výjimkou je užitečná funkce D2D Recovery, která umožňuje v případě havárie operačního systému provést obnovení nastavení z image na disku – nejsou tedy zapotřebí recovery CD (jsou však samozřejmě součástí dodávky), které v nejkritičtějším okamžiku nemusejí být vždy v dosahu.

Závěr
Acer Aspire 1360 je určen pro uživatele, kteří potřebují rozumný výkon v notebooku za rozumnou cenu, ale nepožadují vysokou mobilitu. Oproti mnoha jiným DTR notebookům s desktopovými procesory (i když v mobilní úpravě) je velmi dobře provedeno chlazení, které je hlučné jen při dlouhodobém výkonovém zatížení. V cenovém rozpětí 20 – 30 tis Kč bez DPH nabízí klasické i širokoúhlé displeje, solidní výkon procesoru a v dražších variantách i uspokojivý grafický výkon pro hraní 3D her i když s nižšími nároky na rozlišení a detaily.

Klady a zápory:
+ efektivní chlazení se vstupem shora
+ DVD DL vypalovačka
+ praktické umístění periferií
+ zajímavá cena v nejnižší konfiguraci

- vyšší hlučnost při výkonové zátěži
- rozměry a hmotnost


Josef Šonka, Viktor Péder

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.

Foto galerie Acer Aspire 1360 / 1520

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: Acer Aspire 1363WLMi
 • Instalovaný procesor: Mobile Sempron 3000+ (1.8 GHz)
 • RAM (MB): 512 DDR-333
 • HDD (GB): 60 (HITACHI Travelstar 80GN, ATA-100, 4200 otáček)
 • DVD: DVD+/-RW, DL (TSSTcorp CD/DVDW TS-L532A)
 • LCD: TFT 15,4" (širokoúhlý)
 • LCD rozlišení: 1280 x 800
 • Video: nVidia GeForce FX Go5200, 64MB
 • Modem: 56k interní
 • LAN: 10/100/1000, WiFi 802.11 g
 • Zvuková karta: VIA AC'97 Enhanced Audio Controller
 • Polohovací zařízení: touchpad, rolování
 • Software: Windows XP Home SP2
 • Baterie/výdrž: Li-Ion 4000 mAh / 2 hod 16 min
 • Rozhraní: 4x USB 2.0, 2x PCMCIA, IEEE 1394 FireWire, externí monitor, S-Video out, 2x audio, LPT, IrDA
 • Rozměry: 361 x 292,5 x 47,3 mm
 • Hmotnost (kg): 3.6
Recenze

Diskuse