RECENZE: Asus A6K (A6Q00K) - AMD Turion MT

30. 6. 2005 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Michal Hron

Firma Asus nedávno uvedla na trh novou sérii přenosných počítačů A6K. Jeden ze zástupců této nové řady se dostal k nám do redakce a po jeho nedávném představení se na něj podíváme trošku blíže. Těšit se můžete na ryze mobilní procesor AMD Turion, grafickou kartu nVidia GeForce Go 6200 s 256 MB či integrovanou megapixelovou kameru.

Asus A6K (A6Q00K) - AMD Turion MT

Základní popis
Tělo notebooku je vyrobeno z kvalitních plastů a kombinuje dvě barvy – černou a stříbrnou. Některé ovládací prvky jsou vyvedeny v imitaci chromu stejně jako známé logo výrobce na víku. Konstrukce je pevná a popravdě řečeno působí natolik kvalitně, že bych od ní nečekal nedbalé zvuky ani po letech používání. V zavřeném stavu působí Asus velmi konzervativním dojmem – samé ostré hrany, vše má svůj řád a nikde nenajdete nesmyslný designový výstřelek.

Asus nikdy nepatřil k výrobcům, kteří upřednostňují funkčnost před vzhledem, jak je tomu například u IBM. Jeho výrobky vždy kopírovaly nejnovější designové trendy a nejinak je tomu u modelu A6Q00K. Jeho rozměry 354 x 284 x 35,3 mm a váha 2,85 kg ho nepředurčují k dennodennímu nošení na rameni, což ale směle vyrovná svou elegancí, která z něj udělá nepřehlédnutelný technický doplněk kanceláře či moderního bytu.

Vespod v rozích přední strany lze ještě nalézt mřížky vestavěných reproduktorů, jejichž kvalita je průměrná. Vlevo nalezneme optickou mechaniku, jejíž umístění je vzhledem k možnosti používání myši praktické. V naší konfiguraci se jedná o dvouvrstvou osmirychlostní vypalovačku DVD, malou výtku bych měl k otevírání mechaniky – stisk tlačítka pro otevření není příliš jistý, navíc samotný šuplík je po otevření celý ve vzduchu, tudíž vkládání media vyžaduje větší opatrnost (podobně jako u vetšinu konkurentů).

Zajímavěji působí strana zadní, kde krom výstupu chlazení notebooku a úchytu pro bezpečné zajištění pomocí lanka (Kensington lock) nalezneme především dvojici portů – 15pinový D-sub pro připojení externího monitoru a klasický paralelní port LPT. Dále se zde skrývá seskupení čtyř USB portů, samozřejmě ve specifikaci 2.0. Porty USB jsou pečlivě umístěny tak, že se jen málokdy setkáte při připojení periferií se zakrytím portu sousedního.

Pravá strana je na nejrůznější zásuvky a konektory nejbohatší – však posuďte sami. Začneme-li odzadu, narazíme na dvojici zásuvek pro připojení telefonního kabelu a kabelu síťového. Hned vedle se krčí výstup S-Video umožňující propojení notebooku s vaší televizí, pak následuje dvojice audio konektorů pro připojení sluchátek a mikrofonu společně s konektorem SPDIF. Aby toho nebylo málo, nalezneme zde i okénko infraportu a port firewire (IEEE 1394). Samotnou kapitolu pak tvoří dva sloty – jeden sloužící jako čtečka paměťových karet MMC- SD- MS a druhý klasický PCMCIA type II. K jejich zaslepení slouží umělohmotné náhražky reálných karet, což se mi jeví oproti dvířkům silně nepraktické. K rozložení jednotlivých portů či mechanik nemám ale sebemenších výhrad – vše je tam, kde bych očekával.

Klávesnice a ovládací prvky
Klávesnice nového Asusu tvoří kompaktní celek, jehož obdélníkový tvar narušuje jen povysunuté uskupení kurzorových kláves. Je vyvedena v černé barvě, popisky pak v bílé či modré. Jednotlivé klávesy jsou stejně velké jako na běžných klávesnicích, mají však menší zdvih. Na můj vkus kladou až moc velký odpor, se psaním na této klávesnici mít problém ale nebudete. Ergonomie je na vysoké úrovni, navíc máte dostatečný prostor k podepření zápěstí. Velmi nešikovně je umístěna klávesa Fn otevírající další možnosti ovládání počítače - v levém dolním rohu bych očekával spíše Ctrl. Praktická je přítomnost ovládacích kláves Windows, především pak té k vyvolání rychlého menu, nacházející se u hlavního kurzorového kříže společně s druhou klávesou Fn.

Klávesy pro pohyb v dokumentech (Home, PgUp, PgDn, End) jsou umístěny ve sloupečku na pravém kraji klávesnice, což je velmi časté řešení. Klávesu Ins a Del pak společně s PrtSc a Pause/Break naleznete v řadě vedle funkčních kláves F1 - F12. Tyto klávesy nejsou nikterak rozděleny do skupinek, na což je třeba si nějakou chvíli zvykat. V kombinaci s klávesou Fn vám některé z nich pomohou rychle obsluhovat některé funkce počítače. Můžete tak jednoduše zapnout či vypnout Wi-Fi kartu, upravit jas displeje, přepnout obrazový výstup na externí monitor či ovládat hlasitost. Za malou nevýhodu (bohužel běžnou u většiny současných noteboků) považuji ovládání hlasitosti řešené pouze softwarově, raději bych uvítal klasický potenciometr umístěný na přední hraně počítače.

Budete-li chtít využívat speciální režimy klávesnice jako NumLock či ScrLock, musíte využít kombinaci Fn a Ins, případně Del. O zapnutých režimech jste pak informováni v malém proužku nad klávesnicí, ve kterém svítí při aktivním režimu zelená dioda. Krom těchto dvou zmiňovaných kontrolek se zde ukrývá i kontrola zapnutého CapsLocku a aktivity disku. Viditelnost těchto diod je ale velmi ztížená, pro jistou kontrolu se budete muset trošku nahnout.

V horním pravém rohu se pak ukrývá ještě uskupení úzkých tlačítek, sloužících jako hot klávesy pro spuštění internetového prohlížeče, emailového klienta či výběru profilů systémové utility pro řízení spotřeby. Nachází se zde i hlavní klávesa pro vypnutí/zapnutí sytému a aktivaci/deaktivaci polohovacího zařízení. Tím je v případě Asusu touchpad se stejnými poměry stran jako širokoúhlý displej – 16:9. Nabízí dvě tlačítka a scrollovací plochu, práce s ním je naprosto bezproblémová. Navíc Asus připravil i velmi povedené utility pro kontrolu správné funkce tohoto prvku.

Hlavní HW parametry
Hardwarová výbava tohoto Asusu se nemá za co stydět. Celý systém je postaven na čipsetu SIS 756, v naší konfiguraci používající procesor AMD Turion 64 MT-30 vyznačující se velmi malou spotřebou (25 W) a 1MB L2 Cache (lze si zvolit i variantu s procesorem AMD Mobile Sempron s 128 kB Cache). Srdce počítače tepe na frekvenci 1,6 GHz, v našich testech se nejvíce přiblížilo výkonu procesoru Mobile Sempron 2600+.

Co se týče použitých operačních pamětí, jedná se o paměť typu DDR-333 SDRAM, v našem případě o 512MB. Ta je rozdělena do dvou slotů po modulech s 256MB. V testech se její přenosová rychlost pohybovala okolo 1069 MB/s, což není ani špatná, ale ani nikterak oslňující hodnota. Operační paměť lze rozšířit až na 1GB, nevýhoda pro budoucí rozšíření plyne z obsazení obou slotů již od výrobce.

Na kapacitu (60GB) a další parametry disku (Hitachi TravelStar 5K100) si průměrný uživatel stěžovat v žádném případě nebude. Nejen kvůli úspoře energie je použit HDD na rozhraní ATA, z jeho parametrů je důležitá především rychlost otáčení 5400rpm a velikost paměti Cache o kapacitě 8MB. Díky těmto parametrům se v našich testech dostal do první desítky nejlepších dosud měřených notebooků. Přenosová rychlost byla 88,43 MB/s a přístupová doba se pohybovala kolem hodnoty 16,82 ms.

Budete-li toužit po externím zálohování velkých objemů dat, poslouží vám k tomu již zmiňovaná DVD vypalovačka, pro spojení se světem je připravena řada síťových prvků. Kromě klasického modemu se lze spolehnout na síťovou kartu 10/100 Mb/s a bezdrátovou technologii Wi-Fi specifikace g (tedy teoretická přenosová rychlost až 54MB/s).

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika
Při otevírání notebooku se jen stěží obejdete s jedné ruky, jelikož víko používá dva zámky - po jednom na každé straně. Z pohledu bezpečného zajištění notebooku praktické, na použití v terénu se ale toto řešení moc nehodí. Jelikož ale není mobilita hlavním cílem tohoto modelu, lze mu tuto drobnost prominout. Víko je navíc dostatečně pevné a prohyby umožňující promáčknutí displeje zvenčí jsou jen minimální.

Po rozevření notebooku do pracovní polohy vás ohromí krásně lesklý širokoúhlý displej s úhlopříčkou 15,4“ a využívající technologii Color Shine pro věrnější zobrazení barev. Nevýhodou je vyšší odlesk jasných světel a předmětů za zády. Při práci využijete maximální rozlišení 1280 x 800 obrazových bodů (WXGA), což oceníte především při sledování filmů. Nevýhoda je také v náchylnosti displeje na nečistoty, je na něm vidět i sebemenší otisk prstu. V možnostech konfigurace se objevuje i klasický displej s úhlopříčkou 15“, jehož implementace sníží celkovou váhu počítače na 2,65kg.

Možnosti grafiky určuje především integrovaná grafická karta nVidia GeForce Go 6200 s využitelnými 256MB paměti díky technologii TurboCache. Jedná se o zajímavé řešení, kdy se kombinuje reálná video paměť velikosti 64MB a sdílená systémová paměť RAM (až 192MB). Grafická karta využívá rozhraní PCI-Express a její výkony jsme samozřejmě otestovali pomocí známých 3DMarků. Výsledky mluví za sebe – 3DMark 2001 SE ukázal 8618b, 3DMark 2003 pak 2474b a poslední vydaná verze 2005 981b. Z výsledků je jasné, že grafický výkon je pro běžnou práci (dokumenty, internet, video, foto) naprosto dostačující, u náročnějších 3D her či aplikací se ale bez omezení neobejdete. Asus si samozřejmě rozumí i s DirectX 9.

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimedia
Víko Asusu nepřekrývá celou spodní část, nýbrž ponechává z ní přibližně centimetrový výstupek, na němž jsou umístěny tlačítka pro ovládání hudebních CD. To dává tušit, že si tato novinka poradí s hudbou i v případě, že není spuštěn celý systém. Panel Multimedia DJ se skládá z pěti hlavních tlačítek pro ovládání CD přehrávače – jedno slouží ke spuštění či vypnutí potřebných částí systému, ostatní jsou již notoricky známá tlačítka pro přehrávání/pauzu, stopnutí a volbu další či předchozí skladby. Držením posledních dvou jmenovaných lze bez nutnosti otevření počítače snižovat a zvyšovat hlasitost, čímž přicházíte o možnost přetáčení. Stiskem obou těchto kláves najednou aktivujete funkci Mute – ztlumení. Na Audio DJ panelu mi vadily 2 věci. Zaprvé přílišné zapuštění tlačítek do těla notebooku, takže pro jejich aktivaci je třeba zvýšeného stisku nebo použití nehtu. Druhým neduhem byla neustálá a poměrně hlučná práce větráčku procesoru i přesto, že procesor by v režimu audio DJ neměl pracovat.

Kromě displeje navíc víko ukrývá i malou webovou kameru s rozlišením 1,3 MPix a vestavěný mikrofon.

Chlazení a provozní hluk
Při kancelářských pracích, kdy procesor nemusí běžet stále naplno, se větráček ozve jen málokdy, při hraní náročné hry nebo například práci s videem se však nezastaví – a ani dlouho poté. Jeho hluk je sice ještě snesitelný, ale blíže se spíše k tomu horšímu. Naopak velmi dobře je proveden odvod tepla z povrchu pracovní plochy. Zahřívání těla Asusu není nikterak vysoké. Teplo se rozkládá po spodní straně v zadní části, nahoře je pak zahřátý především levý roh, kde je umístěn ventilátor. Klávesnice a prostor pod ní včetně touchpadu je spíše chladný, jen místy vlažný. Při práci na klíně vás ale bude Asus jen příjemně hřát.

Baterie
Na udržení takového výkonu je třeba i dostatečně silná baterie. V případě Asusu se jedná o podlouhlý jednolitý díl skrývající Li-Ion články s celkovou udanou kapacitou 4800mAh a napětím 14,8 V. V našem standardním* redakčním testu udržela počítač při životě kupodivu jen 2 hod a 52 min, což vůbec neodpovídá předpokladům procesoru ani údajům výrobce (3:30). Varianta procesoru s označením ML a s vyšší spotřebou (35W) v našem dřívějším testu dosáhla hodnoty 3:44 a ke všemu se slabší baterií. Protože šlo o první redakční test tohoto procesoru a čipsetu SiS 756, lze se jen dohadovat, je-li na vině špatná baterie u konkrétního zapůjčeného notebooku, čipset nebo snad jiný konstrukční aspekt notebooku.

Příslušenství
V základu je k notebooku kromě zdroje kompaktní velikosti dodáváno i mnoho jiného příslušenství. Při koupi tohoto modelu získáte malou třítlačítkovou optickou myš, CD s ovladači, uživatelskou příručku v angličtině i češtině a příručku popisující práci s dodávanými utilitami (bohužel jen v angličtině). Aby vám Asus ulehčil práci se sháněním dalších doplňků, přidal i telefonní kabel a redukci z portu S-Video na klasický Cinch.

Mnozí ocení i přítomnost brašny, která je důležitou součástí dodávky. Jedná se o vcelku povedenou kabelu nabízející pět hlavních komor, z nichž jedna je určena pro uložení notebooku a je tu např. i speciální malá kapsička pro myš. Je z nepromokavé látky, má mnoho přihrádek a lze ji nosit pomocí dodávaného popruhu na rameni. Jedinou otázku, kterou si kladu, je, zda je dostatečně vypolstrována.

Ačkoli se může zdát, že za své peníze jste toho dostali již dost, můžete se těšit i na běžnou softwarovou nabídku. Když opominu, že v koncové ceně je samozřejmě zahrnut operační systém a dle distributora i mnoho dalších aplikací, v balení naleznete hned čtyři CD s plnými verzemi programů Nero, AsusDVD, PowerDirector a MediaShow. První z nich snad netřeba představovat, jedná se o nejrozšířenější program ulehčující vypalování CD či DVD medií. PowerDirector poslouží k editaci videa, MediaShow pak k tvorbě multidimenzionálních prezentací s možností jejích umístění na internetu. Poslední, AsusDVD, je jen velmi známý program PowerDVD upravený speciálně pro Asus. K čemu tu slouží je jasné již z názvu – pomůže vám s přehráváním filmů na DVD médiích.

Závěr
Asus A6Q00K je multimediální notebook vhodný především pro lidi, kteří potřebují svůj počítač přenést jen v nejnutnějších případech. Rozměry ani váha sice tento přístroj zcela nepředurčují k postavení na stůl, jeho multimediální výbava a především pak tloušťka k tomu ale maximálně vybízí. Chcete-li se při práci i bavit a využíváte-li často videokonference, bude se vám nový Asus velmi zamlouvat. Svým kvalitním displejem vás překvapí nejen u přehrávání oblíbeného filmu. Asus se může navíc pyšnit 24měsíci globální záruky – to vše za doporučenou koncovou cenu 32.600,- Kč bez DPH.

Klady a zápory
+ kvalitní displej
+ webová kamera
+ možnost přehrávání CD bez spuštění systému

- umístění klávesy Fn
- jen softwarové ovládání hlasitosti

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.


Foto galerie Asus A6K (A6Q00K)

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Recenze

Diskuse