RECENZE: UMAX VisionBook 9000WSX - brutální výkon

27. 1. 2005 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Viktor Péder

Nejnovější přírůstek v řadách UMAXu je z kategorie velkých notebooků s ambicemi nahradit stolní PC, a to se modelu 9000WSX v mnoha ohledech daří. Ve svých útrobách totiž nabízí procesor Pentium 4 3.6 GHz, 1 GB operační paměti, ale především grafickou kartu nVidia GeForce Go 6800 256 MB, RAID řadič pevných disků, sloty pro dvě optické mechaniky a TV tuner.

UMAX VisionBook 9000WSX - brutální výkon

(NOTEBOOK.cz opět jako první redakce v ČR uvádí recenzi nového modelu notebooku.)

Základní popis
VisionBook 9000WSX opravdu není žádný drobeček, což naznačují už papírové hodnoty rozměrů (397 x 298 x 49,5 mm) a váhy (5,8 kg). Zavřenému notebooku dominuje stříbrná barva hliníkového víka, zbytek plastového těla je převážně černý. Notebook rozhodně není stavěný na časté přenášení, ale pokud potřebujete udělat místo na stole, stačí jen zaklapnout víko a notebook dát stranou. Pro případ potřeby přesunu na větší vzdálenost je k notebooku přibalena brašna šitá na míru velkých rozměrů notebooku.

Po obvodu VisionBook zaujme ze všech stran. Na čele jsou umístěny 2 reproduktory (z celkem 5ti) a především velký "audio DJ" panel pro ovládání audio CD. Protilehlá zadní strana nabízí S-video vstup i výstup a vstup pro TV anténu. Dalším méně častým konektorem na notebooku je DVI vystup na externí monitor (přibalena je i redukce na analogový VGA výstup) a COM i LPT porty. Pravý bok nabízí dvě pozice pro optickou mechaniku. Levý bok je přímo prošpikovaný konektory (PS2, 4x USB 2.0, 2x(!) FireWire, 4 audio konektory, PCMCIA, čtečka paměťových karet 7-in-1 a infra port).

Klávesnice a ovládací prvky
Klávesnice je téměř totožná s modelem UMAX VisionBook 685/686WX, rozdíl jsem zpozoroval "jen" v umístění klávesy Fn až jako druhé zleva za Ctrl, což hodnotím kladně. Černá klávesnice dobře kontrastuje s hlavními bílými popiskami (předprodejní vzorek na fotkách ještě nemá české popisky, ale prodejní kusy je údajně mít budou) i světle žlutými popiskami pro doprovodné funkce (s klávesou Fn). Největší předností klávesnice je samostatná numerická část, která je však modifikována do tří sloupků a její ovládání mi připadaá méně pohotové než u klasických PC klávesnic. Klávesy Home, End, PgUp, PgDn lze vyvolat současným stisknutím klávesy Fn a kurzorových šipek, nebo vlastními klávesami v numerické části, pokud je vypnutý NumLock. Jsou zde i obě Win klávesy. Uvítal bych větší Enter, Ins a Del klávesy.

Pod klávesnicí je královský prostor pro opření rukou. Touchpad pod klávesnicí je posunut více doleva zřejmě kvůli numerické klávesnici, ale vůči hlavní části je vycentrován na střed, takže praváci i leváci jsou na tom stejně. Na touchpadu je i graficky ohraničen prostor pro vertikální posun v dokumentech. Pod touchpadem jsou dvě doprovodná tlačítka. Nad klávesnicí jsou čtyři kulatá tlačítka (3x rychlý start dokumentů, 1x hlavní vypínač). Vedle kláves jsou další dva reproduktory.

Hlavní HW parametry
Jakožto ukázka maximálně výkonného notebooku disponuje ohromný VisionBook 9000WSX tím nejlepším vybavením, jaké je v dnešní době do DTR (DeskTopReplacement – náhrada stolního PC) notebooku možné vměstnat; za použité komponenty by se nestyděl ani herní desktop. Celý systém je postaven na stolním čipsetu Intel 915P, který disponuje snad všemi současnými vymoženostmi: sběrnicí PCI-Express, dvoukanálovým řadičem pamětí DDR-533 a Serial-ATA řadičem diskového pole.

Základem výkonu celého VisonBooku je stolní procesor Pentium 4 560 s frekvencí 3.6GHz. Jedná se o nové jádro Prescott, které disponuje 16 KB datové L1 cache, 1 MB L2 cache, 800MHz systémovou sběrnicí a technologií Hyper-Threading (1 fyzický procesor se tváří jako dva logické, což zvyšuje efektivitu při spuštění dvou programů). V našich testech předvedl opravdu vysoké výkony - celkově se jedná o šestý nejvýkonnější CPU měřený v redakci. Za použití levného stolního vysoce taktovaného procesoru však platí notebook největší daň na své mobilitě: procesor s tepelnými ztrátami 115W neobsahuje mechanismy pro snížení frekvence při nečinnosti, což se nutně projevilo na chladícím systému, hmotnosti a hlučnosti celého notebooku (nehledě na výdrž na baterie, při provozu na baterii pracuje na 3 GHz). Notebook lze koupit ještě s 3.2 GHz procesorem; potom je cena systému o 4000 Kč bez DPH nižší.

Operační paměť je opravdovou lahůdkou: 1GB DDR2 SDRAM pracující na frekvenci 533MHz s časováním CL4 - nejvyšší dostupná pracovní frekvence při nejnižší latenci. Škoda, že paměti běží na jednom kanálu, přestože čipset zvládá dvoukanálové zapojení pamětí a jedná se o dva 512MB moduly. Chyba by však měla být opravitelná softwarově (upgradem BIOSu). I tak však díky svým parametrům paměti přenesly 1923MB/s, což je třetí nejvyšší hodnota naměřená v naší redakci! Pro případný upgrade až na maximální 2GB jsou k disposici ještě dva paměťové sloty - notebook totiž obsahuje celkem čtyři paměťové sloty, takže uživatel není odkázán na dostupnost 1GB paměťových modulů.

Dalším skvostem je konfigurace disků. Notebook obsahuje dva pevné disky Samsung MP0603H (5400 otáček, ATA-7, 8 MB buffer) po 60GB, které jsou zapojeny do hardwarového RAID 0 (stripping RAID) pomocí řadiče Promise. V důsledku toho systém vidí pole jako jediný disk s kapacitou obou disků dohromady (120GB), který navíc poskytuje téměř dvojnásobný výkon oproti samotnému disku: sudé bloky dat se zapisují na jeden disk a liché na druhý. RAID 0 má však tu nevýhodu, že při poruše jednoho z disků jsou ztracena data celého pole. Pokud někdo netouží po svižnějším výkonu diskového subsystému, může si v BIOSu nastavit RAID 1 (mirroring) - na oba disky se ukládají stejná data, takže výpadek jednoho z nich neznamená jejich ztrátu. Kapacita pole je však rovná kapacitě jediného disku. V nejjednodušším případě se dá RAID pole vypnout a používat disky "klasicky", odděleně. V testech výkonu pole dosáhlo průměrné přístupové doby 18.48ms; to nejzajímavější - přenosovou rychlost - jsme výjimečně měřili jiným programem než obvykle, takže odpadá možnost srovnání s dalšími daty z našich tesů (náš běžný testovací program si prozatím s RAID řadičem v noteboocích nerozumí zcela bezchybně). Pro zvídavé jsme změřili pole programem SiSoftware Sandra, který naměřil hodnotu Drive Index 32MB/s. Subjektivně mi v běžné práci nepřipadal výkon disků výrazně vyšší než u jednodiskových notebooků. RAID oceníte při práci s velkými soubory nebo při požadavku na bezpečnost dat. Možná i proto je druhý disky za příplatek a v základní referenční konfiguraci výrobce je disk jen jeden. Podle údajů výrobce mohou být disky také s rozhraním SATA, které by mělo podstatně zvýšit výkon disků.

Optickou mechanikou je nová TSSTcorp CD/DVDW TS-L532A od konsorcia Toshiba-Samsung. Zbytku notebooku rozhodně ostudu neudělá, neboť (dle údajů výrobce) zvládá zápis na disky DVD+/-R a RW (rychlostí 8x, resp.4x) a dokonce i dvouvrstvé 8.5 GB disky DVD+R DL. Možnost zápisu na CD-R a CD-RW je samozřejmá (24x a 16x). Zajímavostí je také možnost vybavit notebook druhou optickou mechanikou.

VisonBook je možné připojit téměř k čemukoliv, obsahuje totiž všechna současná síťová rozhraní. Kromě klasického 56kb/s faxmodemu je k disposici gigabitový síťový adaptér a Wi-Fi (802.11g - tedy do 54Mb/s).

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika
Pro svůj účel multimediálního domácího centra je VisionBook 9000WSX vybaven 17.1" velikým širokoúhlým displejem s rozlišením WSXGA (1680x1050 bodů). Jas i kontrast displeje jsou na znatelně vyšší úrovni než u "standardních" notebooků, čemuž napomáhá i speciální filtr umístěný před displejem (podobně jako TrueBrite Toshiba, X-Black u SONY), který zvyšuje kontrast a sytost barev. Jedinou nepříjemností takového filtru je vyšší odlesk na displeji při pohledu z některých úhlů, ale výsledný efekt kvality obrazu rozhodně za to stojí.

Nejzajímavější částí notebooku je však grafická karta - je jí totiž zbrusu nová nVidia GeForce Go 6800. Díky rozhraní PCI-Express x16, 256MB videopaměti připojené přes 256-bitovou sběrnici a hlavně grafickému čipu s 12-ti renderovacími jednotkami se jedná o absolutně nejvýkonnější grafický systém testovaný na serveru NOTEBOOK.cz, a zřejmě nejen zde. Jde o kategorii grafických karet, která je přímo odvozená od současné stolní špičky a nesnese srovnání s čímkoliv, co zde bylo doposud (pro představu - ATI Mobility Radeon, naše předchozí nejvýkonnější karta, disponuje čtyřmi vykreslovacími jednotkami a paměť má připojenou přes 128-bit rozhraní). Ve výsledcích všech našich grafických testů VisionBook 9000WSX nekompromisně obsadil první místo, někde i s více jak dvojnásobným náskokem před dnes již druhým notebookem v pořadí. V 3D Mark 2001 dosáhl skóre 16580 bodů, v 3D Mark 03 (který asi nejlépe zachycuje náročnost současných her) se 7234 body naprosto deklasoval do té doby suverénně první Acer Ferrari 3200 (s 3100 body) a v zbrusu novém 3D Mark 05 dosáhl skóre 2786 bodů. To jsou výsledky přibližující se současným stolním hig-end kartám.

Grafická karta tedy s přehledem zvládá nejen běžnou práci s dokumenty a internetem, ale i současné náročné 3D hry a i do budoucna s ní lze ještě nějaký čas počítat. Jediným škraloupem na grafice jsou současné ovladače, které v některých 3D aplikacích nepracují zcela korektně (projevuje se vykreslováním náhodných čar v obraze).

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimedia
UMAX VisionBook 9000WSX je především multimediálním notebookem, takže i v tomto odstavci bude co říci. Vybaven je 4 běžnými reproduktory a jedním basovým (subwoofer) reproduktorem. Výkon a kvalita reproduktorů je na velmi vysoké úrovni. Mezi notebooky dostupnými v ČR možná zcela nejvyšší.Kdo by přeci jen chtěl využít externí reprosoustavy, ten má samozřejmě možnost využít i SPDIF konektor. Se zvukem souvisí i "audio DJ" panel na čele notebooku, který umožňuje ovládat audio CD bez nutnosti spuštění operačního systému. Je zde kompletní sada pro ovládání přehrávání (play, stop, pause atp.) i pro nastavení hlasitosti reproduktorů. Uprostřed mezi tlačítky je informační displej s efektními modře podsvícenými číslicemi, které informují o přehrávané stopě a času skladby. Při spuštěných Windows je na displeji zobrazován aktuální čas (lze vypniout). Jediné co mi na "audi DJ" panelu vadí, je, že funguje jen bez OS, při zapnutých Windows je nefunkční.

Kvalita a vlastnosti obrazovky byly zmíněny již výše, ale s obrazem souvisí i další výbava tohoto notebooku - TV tuner. Pracuje s anténou i kabelovou přípojkou. Obraz lze chytit i na kus drátu. Tuner pracuje ve zukových normách DK i BG, takže sledovat lze programy naladěné přes klasickou anténu i přes kabelovou TV. Stanice lze ladit po kanálech nebo důkladným proscanováním všech frekvencí. Funkční je i TELETEX včetně podpory českých znaků. Notebook lze nastavit i pro okamžité či časově nastavitelné nahrávání určitého programu. Díky TV tuneru je v notebooku i S-video vstup, lze tedy zpracovávat i obraz z analogové kamery. Pro digitální kamery jsou na notebooku hned 2 FireWire konektory. Pro videokonference je ve víku notebooku umístěna web-kamera.

Dodáváno je i samostatné dálkové ovládání, které je velmi podobné běžným TV dálkovým ovladačům a obsahuje i podobné funkce. Dálkovým ovladačem lze zapnout a vypnout celý notebook v "audio DJ" režimu (jen práce s audio CD) i v režimu s OS, kde pak lze ovládat TV, DVD, audio i TELETEXT.

Chlazení a provozní hluk
Notebook má zespodu 4 větráčky (2x CPU, 1x RAM, 1x VGA) a téměř neustále běží alespoň jeden z nich. Notebook je tedy neustále poměrně hlučný. Při velké zátěži kdy běží všechny větráky naplno, je už hluk značný a přebíjí ho jen naplno puštěné reproduktory. Díky tolika větráčkům se dokáže notebook uchladit i při dlouhodobém zátěžovém testu bez přehřívání procesoru a nutnosti spuštění funkce CPU throttlingu (dočasné přerušení práce bez vypnutí OS). Protože jde o desktopový procesor 3.6 GHz (z baterie běží na 3GHz), je i zahřívání notebooku znatelné i přes jeho velké rozměry. Teplo je cítit nejvíce pod klávesnicí uprostřed, na touchpadu a kolem něj, také klávesnice se zahřívá blíže ke středu. Povrch pracovní plochy je velmi teplý, ale pracovat na něm je s trochou zapření možné, což nelze říci o všech noteboocích s desktopovým procesorem (také jsme se již setkali v redakci s "pálícím" notebookem).

Baterie
Li-Ion baterie má úctyhodnou udanou kapacitu 6600 mAh, ale i tak to stačilo "jen" na 1 hodinu a 14 minut našeho standardního* testu výdrže baterie. Na notebook s takovým výkonem je to hodnota dobrá, i když při plném využití výkonu by byla menší. VisionBook 9000WSX však není stavěn na práci z baterie. Baterii je zde třeba vnímat spíše jako záložní zdroj energie pro případ výpadku elektrické sítě. Energetické spotřeba zapnutého notebooku je tak vysoká, že pro dobití baterie je třeba jej vypnout (se zapnutým OS se baterie téměř nedobíjí).

Závěr
UMAX VisionBook 9000WSX je předurčen pro multimediální využití doma nebo třeba na chalupě, kam si jej můžete o víkendu odvézt snadněji než velké PC nebo malou TV. Zcela jistě může být využit i v kanceláři, ale rozhodně od něj nečekejte vysokou mobilitu. Nabízí především brutální sílu v podobě procesoru Pentium 4 a až do nedávna nad poměry výkonné mobilní grafické karty nVidia GeForce Go 6800 s 256 MB vlastní paměti. Neobvyklá je i možnost zapojení dvou disků do RAID 0/1. Ve chvílích odpočinku s ním můžete poslouchat nejen audio či sledovat video, ale pomocí TV tuneru naladíte i televizní program a prohlédnete si TELETEXT. Za takovou dávku výbavy se také náležitě platí, a tak v základní konfiguraci s P4 3,6 GHz, 1 GB DDR II pamětí a jedním pevným 80 GB diskem byla doporučená koncová cena stanovena na 79.990,- Kč bez DPH (v době uvedení recenze). UMAX standardně nabízí 2 roky záruky jak pro jednotlivce, tak pro firmy.

Klady a zápory:
+ vysoký grafický i výpočetní výkon
+ kvalitní obraz displeje
+ modularita
+ TV tuner

- vysoký provozní hluk (4 větráčky)


Viktor Péder, Josef Šonka

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.

Foto galerie UMAX VisionBook 9000WSX

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: Umax VisionBook 9000WSX
 • Instalovaný procesor: Pentium 4 560 podpora HT (Prescott) 3.6 GHz
 • RAM (MB): 1024 DDR2-533
 • HDD (GB): RAID 0/1 2x60 (Samsung MP0603H, ATA-100, 5400 otáček, 8MB buffer)
 • DVD: DVD+/-RW DL (TSSTcorp CD/DVDW TS-L532A)
 • LCD: TFT 17,1" (širokoúhlý)
 • LCD rozlišení: WSGA 1680 x 1050
 • Video: nVidia GeForce Go 6800, 256 MB, PCI Express
 • Modem: 56k interní
 • LAN: 10/100/1000, WiFi 802.11g, Bluetooth
 • Zvuková karta: Intel 82801FB ICH6 - High Definition Audio
 • Polohovací zařízení: touchpad s rolovací ploškou
 • Software: Windows XP Pro
 • Baterie/výdrľ: Li-Ion 6600 mAh / 1 hod 14 min
 • Rozhraní: 4x USB 2.0, COM, LPT, PS2, PCMCIA, IrDA, 2x IEEE 1394 FireWire, DVI, S-Video out, S-Video in, 4x audio, SPDIF, webcam, CardReader 7 in 1
 • Rozměry: 397 x 298 x 49,5mm
 • Hmotnost (kg): 5.8


| Diskuse | Recenze