RECENZE: Acer TravelMate 4202WLMi - dostupnější Core Duo

2. 2. 2006 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Jiří Pomazal

Společnost Acer pokračuje v uvádění modelů s Intel Core Duo ve všech výkonnostních kategoriích. Po hi-end modelu TravelMate 8200 se dnes podíváme na zástupce ze segmentu střední třídy. Jedná se o 15,4" notebook s procesorem Core Duo T2300 a integrovanou grafickou kartou, který přináší kompletní sadu Centrino Duo za cenu lehce přes 30 tisíc Kč bez DPH.

Acer TravelMate 4202WLMi - dostupnější Core Duo

Základní popis
Šasi notebooku je věrné klasickému provedení by Acer zvanému "Folio". Tvrzené plasty, ze kterých je notebook poskládán, jsou zelenkavě stříbrné barvy kombinované s černou. Celkové mechanické provedení je poměrně bytelné, co se dílenského provedení týče, nenalezl jsem na notebooku žádná podstatně slabší místa.

Víko je ke zbytku těla notebooku připevněno dvěma širokými klouby a v nastavené poloze drží vždy stabilně. Při otevírání se nedočkáte žádného vrzání a jiných nelibostí. Otevírání je řešeno znovu klasicky za pomoci jednoho posuvníku a dvou vzájemně propojených úchytů.

Celkové rozměry notebooku odpovídají jeho zařazení - tedy širokoúhlému notebooku střední třídy. S 15,4“ displejem dosahuje rozměrů 358 x 265 x 29,33/36 mm. Sympatická je jeho hmotnost, která činí 2,77 Kg - přeci jen podobné modely v identickém šasi většinou váží těsně pod 3 kg.

Pokud se podíváme na rozhraní, kterými Acer tento model obdařil, znovu se nám potvrdí zaměření tohoto notebooku převážně do podnikové a kancelářské sféry. Marně zde tedy budeme hledat například port FireWire nebo čtečku paměťových karet. Trochu také zamrzí absence IrDA a Bluetooth. Pojďme se ale raději podívat, co naopak na notebooku najdeme.

Při pohledu na zadní stranu objevíme analogový výstup pro externí monitor (D-SUB), dva z celkových čtyř USB 2.0 portů umístěných vedle sebe a nakonec konektor RJ-11 patřící integrovanému modemu. Nechybí samozřejmě ani konektor napájení.

Na levém boku lze najít zbylé dva porty USB 2.0 a hned za nimi konektor RJ-45 náležící tentokráte ethernetovému adaptéru. O kousek dále se nachází již jen slot PCMCIA typu II, vybavený je bohužel pouze záslepkou.

Na čelo přístroje jsou vyvedeny konektory Jack pro externí mikrofon, Line-In a S-PDIF, který zároveň slouží jako konektor pro sluchátka nebo reproduktory. Jeho funkci lze určit softwarově nastavením přímo v příslušné aplikaci.

Pravý bok okupuje pouze optická multiformátová mechanika.

Indikační diody jsou rozmístěny taktéž tradičně, jak se u Aceru stalo zvykem. Diody HDD, Caps Lock a Num Lock mají své místo v pravém rohu nad klávesnicí a jejich aktivaci nelze přehlédnout. Na čele jsou umístěny diody Power-On a stavu baterie. Díky jejich umístění je na ně dobrý výhled i při normální práci v poloze před notebookem. Další indikační světélka paří aktivaci Wi-Fi, případného adaptéru Bluetooth nebo novinkově adaptéru pro sítě 3G. Ani jedeno z předchozích dvou rozhraní však není v notebooku v základní konfiguraci obsaženo.

Klávesnice a ovládací prvky
Hlavním poznávacím znakem většiny notebooků Acer ze série TravelMate je ergonomické zakřivení klávesnice FineTouch.

Funkční klávesy F1 až F12 jsou sloučeny ve skupinkách po čtyřech. Nezbytná klávesa Fn je umístěna mezi levým Ctrl a klávesou Windows. Klávesa Ctrl je tak intuitivně dosažitelná pro veškeré běžné operace typu vyjímání a vkládání objektů ze schránky atd.

Hodně uživatelů jistě potěší dvouřádkový Enter. Co do šířky by sice neškodilo trochu přidat, ale i na toto užší provedení si lze zvyknout. Klávesy PrtSc, Pause, Ins a Del jsou klasicky umístěny v pravém horním rohu a kolmo na ně již navazují taktéž tradičně a ověřeně umístěné Home, Pg Up, Pg Dn a End.

Skrze klávesu Fn lze ovládat sekundární funkce jiných kláves jako například spouštění předdefinovaných aplikací, přepínání video výstupů, aktivaci / deaktivaci touchpadu a zvuku. Všechny tyto funkce lze najít na funkčních (F-) klávesách. Regulace hlasitosti a intenzity podsvícení displeje jsou oproti tomu taktéž v tradičním duchu společnosti Acer umístěny na kurzorových šipkách.

Touchpad je ergonomicky posunut doleva. Vybaven je scrolovací plochou (bez grafického označení) a dvěma tlačítky doplněnými o čtyřsměrné tlačítko pro posuv v dokumentech a webových stránkách.

Zbylé ovládací prvky tvoří nad klávesnicí umístěná tlačítka Power-On, tlačítko pro spuštění emailového klienta, webového prohlížeče, jedno programovatelné tlačítko a konečně klasické Acer „e“, které aktivuje centrální nabídku pro správu počítače.

Opomenout nesmím ani posuvné spínače umístěné na čele přístroje starající se o aktivaci Wi-Fi, Bluetooth a dalších bezdrátových technologií (jsou-li instalovány). Z ergonomického hlediska jsou posuvné spínače vhodnější než klasická tlačítka (používaná u starších modelů), jelikož nehrozí jejich nechtěné zmáčknutí během manipulace s notebookem např. při práci na klíně.

Hlavní HW parametry
Bezpochyby nejdůležitějším a nejzajímavějším prvkem hardwarové výbavy je nová sada Centrino Duo. Čipsetem je Intel 945GM, tedy verze s integrovaným grafickým čipem Intel GMA 950. Oproti svému předchůdci, Intel 915GM, disponuje podporou rychlejších pamětí (DDR2-667 DualChannel), rychlejší sběrnicí FSB (taktéž 667MHz) a inovovaným grafickým jádrem.

Srdce notebooku je tvořeno dvoujádrovým procesorem Intel Core Duo T2300 s frekvencí 1,66 GHz, 667 MHz FSB a 2 MB sdílené cache. V redakčních testech procesor dosáhl na skóre 17137 bodů v testu výpočtů s pevnou řádovou čárkou a 12975 v testu s pohyblivou čárkou (FPU). Naměřené hodnoty přibližně odpovídají výkonu Pentia M 735 (Dothan) s frekvencí 1,7 GHz, což se dalo očekávat - redakční benchmark je doposud uzpůsoben pro jednojádrové procesory. Jak již ale bylo několikrát řečeno, opravdová síla nového procesoru se ukáže až s příchodem optimalizovaných aplikací pro zpracování více jádry. Již nyní je ale při práci znatelně cítit výkonnostní benefit při práci s více aplikacemi naráz. Výpočetní síla je tedy hravě dostačující pro jakoukoli běžnou práci a zvládne i multimédia a grafiku. V případě spuštění více náročnějších aplikací najednou a nebo použití aplikace podporující víceprocesorové systémy je notebook znatelně svižnější než "běžné" 1.7 GHz Pentium M.

Velikost osazené paměti činí 512 MB typu DDR II na efektivní frekvenci 533 MHz. Paměť notebooku lze díky možnostem nové čipové sady rozšířit až na 4 GB. Osazen je jeden 512 MB modul, což znamená, že není využita v této nové čipové sadě značně vylepšená technologie Dual Channel. I přesto se však s hodnotou 1657 MB/s umístil notebook v této kategorii na páté příčce našeho výkonnostního žebříčku a nechal za sebou všechny doposud změřené notebooky se stejnými (i DualChannel) pamětmi a sadou Centrino/Sonoma! Pokud se tedy rozhodnete pro upgrade paměti, rozhodně využijte možnosti technologie Dual Channel. Získáte nejen paměť navíc, ale i podstatný nárůst výkonu.

Pevný disk HTS541080G9AT00 oplývá kapacitou 80 GB, rychlostí otáček 5400 za minutu a vyrovnávací pamětí 8 MB. Bohužel nejspíše vzhledem k cíli udržet nízkou prodejní cenu notebooku je disk ochuzen o rozhraní SATA a spokojit se tak musíme jen s připojením přes ATA-100. Disk sdílí stejný IDE kanál s optickou mechanikou (čipset Intel 945M stejně jako jeho předchůdce disponuje pouze jediným IDE kanálem). BIOS notebooku zde ještě bohužel není úplně odladěn, takže jak disk, tak i mechanika pracují v režimu UDMA-2 (ATA-33) s maximální přenosovou rychlostí 33MB/s! Dle informací zastoupení Aceru v ČR se na opravě v současné době pracuje. Podobnou chybou trpěly ve chvíli svého uvedení na trh i notebooky Aspire 1800 a naše redakce ji také odhalila. V případě Aspire 1800 se update pro BIOS objevil velmi rychle, takže se rychlá náprava dá očekávat i u TravelMate 4200. Jakmile bude oprava dostupná, budeme o tom informovat. Omezení se pochopitelně projevuje na výsledcích testů - naměřená přenosová rychlost činí 30,10 MB/s, tedy zhruba třetinu oproti běžným diskům. Při běžné práci není toto omezení příliš dramaticky znát, ovšem lze to poznat při načítání robustnějších aplikací. Přístupová doba se s hodnotou 16,77 ms vešla do první patnáctky naší tabulky a dává příslib svižného disku (po opravě přenosové rychlosti). Nesmím se také zapomenout zmínit, že nově se o bezpečnost vašich dat stará technologie Acer DASP (Disk AntiShock Protection). Při detekci prudších pohybů nebo nárazu přístroje jsou automaticky zaparkovány hlavičky disku.

Optická mechanika LG HL-DT-ST DVDRAM GSA-4082N je typu Super Multi DL a zvládne tedy zapsat a přečíst všechny dnes používané formáty optických kotoučků včetně DVD-RAM. Pro disky CD-R a DVD+/-R je maximální rychlost zápisu 24x, přepis CD-RW zvládne i rychlostí 16x. Disky DVD+/-RW je možné přepisovat až rychlostí 8x / 6x. Dvouvrstvá média DVD pak vypálíte rychlostí 4x.

K propojení s okolním světem slouží integrovaná síťová karta Broadcom 440x 10/100, která dovolí připojit se k drátovým sítím pomocí kabelu UTP, a pochopitelně analogový modem. Pro bezdrátovou komunikaci zde máme Intel PRO/Wireless 3945ABG adaptér obohacený o poslední novinky v podobě Cisco compatible extensions a podpory VoIP komunikace.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika
TravelMate 4200 je vybaven širokoúhlým displejem s běžnou úhlopříčkou 15,4" a poměrem stran 16:10. Maximální rozlišení činí 1280 x 800 bodů (WXGA). Po technické stránce mu nelze nic vytknout, jedná se o průměrný displej solidní kvality.

Vykreslování grafiky má na starost nový čip Intel GMA 950 se sdílenou systémovou pamětí, ze které může ukrojit až 224 MB. Jedná se o vylepšenou GMA 900, což je velmi znát jak na vlastnostech, tak i na výkonu. Grafické jádro se může "pochlubit" čtyřmi pixel pipelines a podporou DirectX 9.0, ovšem pro výkon čipu esenciální funkce jako Vertex Shader 3.0 a Transform and Lighting jsou podporovány jen na úrovni ovladačů a jejich zpracování musí přebrat CPU. Hlavní rozdíl z výkonnostního hlediska tak znamená především vyšší frekvence (400MHz oproti 333MHz u GMA 900).

V oblíbeném testu 3D Mark dosáhl grafický čip skóre 4773 bodů u 3D Mark 2001SE, 1325 bodů ve verzi 03 a konečně v 3D Mark 05 dosáhla GMA 950 na skóre 452 bodů.

Tyto výsledky se dají označit za celkem očekávané a potěchou může být, že je zde vidět citelný rozdíl od předchozí generace Intel 915GMA, zejména v technologicky náročnějším 3D Marku 05 je nárůst skóre oproti starší sestřičce více jak dvojnásobný. Bohužel ani to zdaleka nedostačuje na moderní aplikace a náročné 3D hry. Pro běžnou práci s dokumenty, internetem a prohlížení videa či fotek samozřejmě GMA 950 plně postačuje.

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimedia
Notebook rozhodně nemá ambice aspirovat na multimediální centrum, ostatně celá série TravelMate je zaměřena do business sféry. To co zde najdeme však pro běžné použití poslouží dobře. Především kvalitní širokoúhlý displej přímo vybízí ke zhlédnutí nějakého toho filmu. Zvukem jej bude doprovázet dvojice průměrných reproduktorů umístěných na čele notebooku.

Standardní konektory pro mikrofon (ten integrovaný je umístěn na pravoboku pod klávesnicí) a sluchátka jsou doplněny vstupem Line-In a S-PDIF pro nahrávání z externích zařízení.

V noteboocích podobné kategorie býváme zvyklí vídat i čtečku paměťových karet, rozhraní FireWire, nebo IrDa. Zde se bohužel nic takového nekoná.

Chlazení a provozní hluk
Nasávání chladného vzduchu je situováno vespod přístroje a výdech ohřátého pak v zadní části. Za výdech dostává TravelMAte 4200 plus, jelikož uživatel není horkým vzduchem obtěžován, jako tomu bývá při vývodu na bok přístroje. Nasávání vzduchu vespod přístroje ale znamená omezení práce s notebookem na klíně a měkkých podkladech.

S odpadním teplem je na tom testovaný kus velice dobře. Ani po takřka celodenním provozu a kontinuální vysoké zátěži nedocházelo k přehřátí jakékoli části. Mírné zahřívání je cítit jen na levé straně klávesnice a touchpadu. Spodek přístroje se již při zátěži zahřívá více, ale stále se nejedná o žádné extrémní teploty.

Hlučnost je také na velice dobré úrovni. Pokud je notebook v relativním klidu a je prováděna jen běžná kancelářská práce, větráček téměř neuslyšíte. Při zátěži je již jeho chod slyšitelný, ale jakmile zátěž skončí, rychle se vrací do původních nízkých otáček. Žádný znatelný nárůst hlučnosti a zahřívání se tedy u Core Duo oproti Pentium M nekoná.

Baterie
Akumulátor typu Li-Ion dodávaný s notebookem má kapacitu 4000 mAh, což lze považovat v této kategorii za lehký podprůměr, ale i tak s ním v našem standardním* redakčním testu vydržel notebook pracovat 3 hod a 35 min, což je velmi pěkný výsledek. Akumulátor je umístěn v přední pravé části přístroje a na místě ho drží jen jeden posuvník. K vyjmutí baterie Vám tedy postačí bohatě jedna ruka. Acer vybavil svůj přístroj navíc technologií QuicCharge, díky které by měla být baterie plně nabita za 2 hodiny (při vypnutém notebooku) a za 2,5 hodiny při zapnutém.

Příslušenství
V notebooku jsou předinstalovány Windows XP Home Edition SP2. Další softwarovou výbavu tvoří balík aplikací Acer Empowering Technology, které mají za úkol maximálně zefektivnit práci s počítačem. Do balíku patří aplikace jako eDataSecurity Management, eLock Management, ePerformance Management, eRecovery Management, eSettings Management, eNet Management, ePower Management a ePresentation Management. Tyto aplikace vám pomohou nastavit optimální výkon notebooku a spotřeby, nastavení zabezpečení, obnovu dat, připojení do bezdrátových sítí a režimy prezentace.

K širokoúhlým modelům (což je zrovna tento případ) je také dodávána aplikace Acer GridVista, která umožňuje rozšířit plochu na další monitor, případně rozdělit plochu na více částí.

Dále je standardně dodáván software třetích stran. Jedná se o Adobe Acrobat Reader, Cyberlink PowerDVD, NTI CD Maker a Norton AntiVirus.

Závěr
Acer TravelMate 4202WMLi je zástupce dostupného řešení založeného na nejnovější sadě Intel Centrino Duo. Jeho výbava, rozměry i výkon ho předurčují spíše jako pracanta do podniků a domácností pro uživatele, kteří chtějí mít dostatečný výkon spolu s rozumnou mobilitou a platit za multimediální vymoženosti jim připadá naprosto zbytečné. Lákadlem je i jeho cena, která je stanovena na 32.999 Kč bez DPH (39.258 Kč s DPH). Acer poskytuje na přistroj záruku 1 rok, konečná záruka spotřebitele, která je u nás 2 roky, však není dotčena.

Klady a zápory
+ výpočetní výkon
+ nízká hlučnost a odpadní teplo

- chyba v nastavení rychlosti disku (Acer příslíbil rychlou opravu BIOSu)

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.


Foto galerie Acer TravelMate 4202WLMi

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: Acer TravelMate 4202WLMi
 • Instalovaný procesor: Intel Core Duo T2300 (1,66 GHz, 667 MHz FSB, 2 MB L2)
 • RAM (MB): 512 DDR2-533 (1x 512)
 • HDD (GB): 80 (HTS541080G9AT00, ATA 100, 5400 rpm, 8 MB cache)
 • DVD: SuperMulti DL (HL-DT-ST DVDRAM GSA-4082N)
 • LCD: 15.4" TFT
 • LCD rozlišení: WXGA (širokoúhlé, 1280 x 800)
 • Video: Intel GMA 950, až 224MB sdílené paměti
 • Modem: 56k interní
 • LAN: 10/100, Wi-Fi a/b/g
 • Zvuková karta: Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio
 • Polohovací zařízení: touchpad + rolování
 • Software: Windows XP Home SP2
 • Baterie/výdrž: Li-Ion 4000 mAh / 3:35
 • Rozhraní: 3x audio IN/OUT, 1x externí monitor, 1x Modem, 1x PCMCIA, 1x SPDIF, 4x USB 2.0
 • Rozměry: 358 x 265 x 29,33 / 36 mm
 • Hmotnost (kg): 2,77


| Diskuse | Recenze