RECENZE: Acer TravelMate C200 Tablet PC - netradiční tablet

9. 3. 2006 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Jiří Pomazal

Acer představuje na poli Tablet PC nový 12,1" model s netradičním systémem vyklápění displeje nad klávesnici. C200 je na poměry notebooků této kategorie těžší, avšak disponuje velmi dobrou výbavou. Konfigurace s procesorem Pentium M, 1GB RAM a grafikou nVIDIA je nabízena za 54 tis bez DPH.

Acer TravelMate C200 Tablet PC - netradiční tablet

Základní popis
Konstrukční zpracování nového TabletPC je na velmi dobré úrovni. Slícování plastů je přesné a v podstatě nelze nalézt místo, které by vykazovalo po této stránce problémy. Barevně je tablet vyveden v tradicích Aceru, tedy v lehce nazelenalé stříbrné.

Rozměry tabletu 315 x 238 x 35,3 mm jsou dány především použitou úhlopříčkou displeje, která činí 12,1“. Inovativně je proveden vyklápěcí mechanismus displeje a přístup ke klávesnici. Zatímco jiné tablety využívají tradiční způsob uchycení víka na otočném kloubu, rozhodli se konstruktéři Aceru zvolit u tohoto modelu jinou cestu.

Displej se zdvihá nad klávesnici pomocí kolejnic na bocích přístroje. Klávesnici lze tedy displejem buď zcela překrýt a přístroj používat a ovládat jako klasický Tablet PC za použití dotykového pera, nebo displej posunem vyklopit, čímž dojde k odkrytí klávesnice.

Toto řešení dává notebooku zajímavou image a dle Aceru by mělo být intuitivnější pro používání, než klasické rotační; skýtá ovšem několik potenciálních nevýhod. Především se jedná o ochranu dotykového displeje, který nelze schovat sklopením obrazovky na klávesnici. Acer toto řeší speciálním zpevněným krytem se suchým zipem a popruhem, který se přes displej přetáhne a poskytne tak dodatečnou ochranu. Kryt může při běžném používání zůstat pod tělem notebooku, připevněn k základně víka.

Další potencionální nevýhodou tohoto řešení je pouze jediná možnost polohy displeje po vyklopení. Víko s LCD nelze nijak dále polohovat, jak je tomu u klasických notebooků a nebo i Tablet PC s otočným kloubem. Displej pevně drží v určené jediné poloze a celý systém tak vzhledem vzdáleně připomíná Laptopy z dávných dob. Nečiní mu však problém práce při různých mírnějších otřesech a vibracích (jízda v automobilu, práce na nezpevněné podložce), kde se běžná víka nepříjemně třesou a nebo samy sklápí. Úhel vyklopení je naštěstí příjemný – 125°, stejně tak pozorovací úhly samotného LCD (jak se na tablet sluší a patří); při normální pozici nad klávesnicí tak nečiní čtení displeje potíže.

Celková hmotnost tohoto 12,1“ tablet PC se ustálila na 2,6 kg s vloženou standardní baterií a optickou mechanikou. Hodnota to není zrovna nejmenší, uvážíme-li, že je téměř shodná s klasickým 15“ notebookem. Přístroj je ale i tak vhodný pro časté přenášení a vejde se téměř do jakékoli brašny - bráno z hlediska notebooku. Problémem je ovšem delší psaní poznámek, kdy tablet držíte v jedné a pero ve druhé ruce. V tu chvíli je hmotnost 2.6 kg již příliš veliká a přijde vhod možnost používat C200 bez optické mechaniky (čímž váha klesne na 2.2kg) a nebo se slabší 3 článkovou baterií (součástí dodávky). Potom klesne hmotnost tabletu na 2.05 kg.

Co se rozhraní týče, najdeme zde velice slušnou výbavu. Přední panel okupuje rozhraní IrDA (FIR). Na pravém boku pak najdeme konektory jack pro sluchátka nebo externí reproduktory a Line-IN. Vstup pro externí mikrofon zde nenajdeme. Následuje rozhraní FireWire (IEEE 1394) a tři USB 2.0 porty umístěné za sebou. Mezi prvním a druhým USB je navíc velký rozestup, který vyplňuje výdech chlazení. Nakonec na této straně najdeme i výstup D-SUB pro externí monitor. Zcela vpředu je ještě slot pro elektronické pero, které z něj lze snadno vysunout.

Na levém boku nalezneme multiformátovou čtečku paměťových karet typu MMC/MS/MS Pro/SD a ihned pod ní slot PCMCIA typu II, krytý bohužel jen záslepkou. Pozor tedy na karty PCMCIA s větší hlavou, které by mohly zkomplikovat vkládání karet do čtečky nad ní. Většinu místa zde zabírá štěrbinová (slot-in) vyjímatelná optická mechanika ve slotu Acer MediaBay. Místo ní lze do slotu vložit například spořič hmotnosti, přídavnou baterii a prodloužit tak chod přístroje nebo také druhý pevný disk. Nakonec zde máme nepostradatelné konektory RJ-45 pro LAN a RJ-11 pro připojení telefonního kabelu.

Na zadní straně najdeme již jen konektor pro dokovací stanici a konektor napájení.

Diody indikující stav a práci počítače jsou umístěny v rámci možností rozumně. Snad jen kontrolky Caps lock a Num lock umístěné na pravé straně klávesnice si díky jejím malým rozměrům při práci na ní snadno překryjete rukou. Kontrolky HDD a stavu baterie jsou situovány na středu čelního panelu a výhled je na ně tedy dobrý, stejně tak jako na kontrolku Power ON umístěnou přímo v rámu displeje.

Klávesnice a ovládací prvky
Klávesnici lze u tabletu považovat za druhotnou záležitost, ale i tak je třeba jí věnovat pozornost.
Vzhledem k možnostem je vyřešena celkem uspokojivě a ani psaní delšího textu na ni není problém. Svou daň si vybral opravdu omezený prostor, což se samo sebou odrazilo na velikosti kláves a jejich rozmístění. Zpočátku tedy dochází poněkud častěji k přehmatům, než si uživatel navykne na nové dimenze. Překousnout musíme i velmi malý Enter a ostatní klávesy jako Alt, Ctrl a Fn.

Pozitivní je, že klávesa Ctrl udržela svou pozici zcela vlevo, tak jak jsou uživatelé zvyklí ze stolních klávesnic. Klávesy NumLk, Scr Lk, PrtSc, Pause, Ins a Del jsou umístěny nahoře ihned za blokem funkčních kláves F1-F12. Díky nedostatku prostoru jsou klávesy NumLk a Scr Lk namapovány jako sekundární funkce kláves F11 a F12 přístupné přes klávesu Fn. Skrze tutéž klávesu (Fn) se vyvolávají i sekundární funkce ostatních kláves, jde např. o přepínání video výstupu, deaktivace trackpointu a LCD. Ovládání hlasitosti reproduktorů a jasu displeje je umístěno z úsporných důvodů na kurzorových šipkách. Podobně jsou na tom i Home a End, které tvoří sekundární funkci tlačítek Pg Up a Pg Dn a jsou v pozici těsně vedle kurzorového kříže.

Barva kláves je tradičně černá a popisky bílé v kombinaci s modrými pro klávesu Fn. Nic tedy nebrání pohodlné čitelnosti. Kladně lze klávesnici zhodnotit i po stránce konstrukční (nesetkáme se s drnčením a nebo prohýbáním).

Jako přídavné polohovací zařízení zde našel své místo i trackpoint umístěný na středu klávesnice, je doplněn i o klasická dvě tlačítka. Opomenout se nesmí ani přítomnost rolovacího kolečka, díky kterému lze rolovat v dokumentech (a potvrzovat výběr) nebo na webových stránkách. Kolečko je umístěno v pravém rohu těla notebooku a stejně jako tlačítka trackpointu je dostupné i při zavřeném displeji (mód Tablet PC), jelikož tělo notebooku přesahuje displej zhruba o 2 cm.

Hlavním polohovacím zařízením je zde však dotykový displej, který je citlivý na dodávané elektronické pero s technologií Electromagnetic Resonance (EMR). Nehrozí tak nechtěný stisk v jiném bodě, způsobený například opřením ruky.

K dalším ovládacím prvkům patří tlačítka pro aktivaci Wi-Fi a Bluetooth umístěná na levé straně čela přístroje (pozor tedy na nechtěné zmáčknutí), sada čtyř konfigurovatelných tlačítek (při zasunutí klávesnice jsou zakryta) napravo od klávesnice, sloužící k aktivaci libovolné aplikace, internetového browseru, emailového klienta a centra pro správu notebooku (empowering technology).

Zbylé ovládací prvky jsou již umístěny na rámu displeje a suplují především funkce klávesnice, pokud je zakryta. Jsou jimi klávesa Esc, klávesa pro změnu orientace displeje, klávesa pro vyvolání správce úloh systému Windows, Power-on a Fn. Navíc zde našel své místo také biometrický snímač otisků prstů, který je tak vždy přístupný.

Hlavní HW parametry
Základ TravelMate C200 je postaven na spolehlivé sadě Centrino Sonoma s čipsetem i915PM. Osazený procesor Intel Pentium M 760 (2,0 GHz) je vybaven 2 MB L2 cache a se sběrnicí FSB komunikuje rychlostí 533 MHz. Jedná se o nadprůměrně výkonný čip, který s přehledem dostačuje i na náročná multimédia. V testu výpočtů s pevnou řádovou čárkou dosáhl procesor skóre 19 986 bodů, a s touto hodnotou se pohodlně vejde do první patnáctky procesorů naší srovnávací tabulky.

Operační paměť má kapacitu 1024 MB a je typu DDR2 s efektivní rychlostí přenosu 533 MHz. Osazeny jsou dva 512 MB moduly (bohužel se toto příliš neodráží na výkonu vzhledem k nepovedenému dual channel řadiči v čipsetu ze sady Centrino Sonoma), přičemž maximálně lze systém rozšířit až na 2 GB RAM. I tak ovšem systém dosáhl v testu velmi pěkné hodnoty 1341 MB/s, což mu vyneslo vynikající dvanácté místo v našem výkonnostním žebříčku. Nezapomeňte ovšem, že část operační paměti je sdílena s grafickou kartou Geforce Go 6200.

Data se ukládají na 100 GB velký disk TOSHIBA MK1031GAS. Jeho parametry jsou na použití v 12" tabletu velmi pěkné. Otáčí se rychlostí 5400 ot./min, disponuje 8 MB vyrovnávací paměti a připojen je přes rozhraní ATA 100. S přenosovou rychlostí 81.74 MB/s se jedná spíše o dobrý průměr. Při běžné práci ani načítání běžných aplikací nedostatek rychlosti nepocítíte. Průměrná přístupová doba s hodnotou 18.73 ms patří k horšímu průměru naší srovnávací tabulky. Plusem disku je velice tichý chod - při práci je prakticky neslyšitelný.

Optická mechanika Slimtype DVDRW SLW-831S je typu DVD+/-RW DL. Uložená je ve slotu Acer MediaBay a lze jí tedy pohodlně vyjmout i za chodu pouhým stisknutím posuvníku, který ji drží na místě. Místo ni lze vložit do slotu například přídavnou baterii, případně spořič hmotnosti. Již bylo zmíněno, že se jedná o tzv. štěrbinovou (slot-in) mechaniku, tedy bez mechanických dvířek.
Mechanika si poradí se zápisem na všechny typy disků CD i DVD včetně DVD-R DL. Jediné médium, se kterým si neporadí, je DVD-RAM.

Konektivita je, jak se na Tablet PC sluší, velmi dobrá - z "drátových" adaptérů zde najdeme integrovaný 56K modem a 10/100 Mbit síťovou kartu, bezdrátové technologie zde nalezneme všechny běžně používané: Wi-Fi standardu b/g s maximální rychlostí přenosu 54 Mbit, Bluetooth i IrDA.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika
Displej o velikosti 12,1“ má nominální rozlišení 1024 x 768 bodů (XGA). Pozorovací úhly, které jsou u tabletu důležité, jsou na velice dobré úrovni. Podsvícení je dost silné, takže lze s C200 pracovat i na denním světle. Škoda jen, že jeho intensita je výrazně vyšší u spodní strany displeje, díky čemuž je zde asi 2cm široký světlejší pruh.

Orientaci zobrazení displeje lze měnit tlačítkem buď na výšku, nebo na šířku. Orientace na výšku je vhodná především pro ruční psaní poznámek, opačnou pak oceníte zejména při přehrávání filmů.

O samotné vykreslování grafiky se stará v případě této konfigurace Geforce Go 6200 s 64 MB video RAM a technologií TurboCache. Usazená je ve sběrnici PCI-Express x16. TurboCache technologie dovoluje kartě uzmout si ze systémové paměti až dalších 192 MB a dle potřeby a náročnosti dané aplikace dosáhnout až maximální hodnoty 256 MB.

V tradičních testech 3D Mark dosahuje hodnot: 3D Mark 2001 – 9465 bodů, 3D Mark 03 – 2688 bodů, 3D Mark 05 – 1208 bodů a konečně 3D Mark 06 – 372 bodů. Plně tedy dostačuje k rozhýbání DirectX 7-8 her a aplikací. O kancelářské práci a přehrávání multimédií nemluvě. Dokáže spustit i náročnější aplikace pro DirectX 9.0. Na plynulost ovšem zapomeňte i při nastavení nižších detailů. Pro běžnou práci samozřejmě karta stačí s přehledem.

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimedia
Multimediálně je tento tablet vybaven velice slušně. Za nadstandard se dá považovat multiformátová čtečka paměťových karet typu MMC/MS/MS Pro/SD; potěší přítomnost bezdrátového rozhraní Bluetooth, stejně tak i rozhraní FireWire. Svou práci odvede i vyjímatelná optická mechanika, která se vyznačuje poměrně dobrou korekcí chyb při čtení poškozených médií a zároveň i poněkud vyšším hlukem při čtení datových CD. To se netýká přehrávání DVD video, kdy dojde automaticky ke snížení rychlosti otáček a tím i k odstranění rušivého hluku.

Ani zde nechybí výstup na externí monitor a sluchátka. Potěší přítomnost vstupu line IN. Nenajdeme zde však vstup pro externí mikrofon, musíme se pouze spolehnout na mikrofon integrovaný. Lehké zklamání nastává při zjištění, že na čele tabletu je integrován pouze jeden reproduktor. Druhý je sice naznačen žebrováním, avšak pod ním se nalézá jen místo pro zasunutí dotykového elektronického pera. To se projeví především na sníženém zvukovém výkonu (hlasitosti). Prostorový vjem ze zvuku zůstává podobný jako při použití stereo reproduktorů, jelikož na většině notebooků jsou umístěny reproduktory tak blízko sebe, že je jejich stereoefekt minimální. Co se kvality zvuku týče, jedná se o podprůměr.

Chlazení a provozní hluk
Nasávání vzduchu pro chlazení probíhá na spodní straně přístroje a jeho výdech je soustředěn na pravém boku. Příjemné je, že při používání v módu Tablet PC je výdech chlazení na horní, tedy volné straně notebooku a neobtěžuje proudem teplého vzduchu směřujícím proti tělu uživatele. Nepříliš vhodné, ale nikterak tragické je umístění odpojitelného krytu displeje (viz výše) v případě, že jej necháte připevněný k C200 a pracujete s tabletem. V tu chvíli totiž kryt překrývá spodní část notebooku, tedy i vstup chlazení ("udušení" notebooku však nehrozí).

Provozní hlučnost je na přijatelné úrovni, tedy například v běžném ruchu kanceláře přístroj téměř neslyšíte. V klidné místnosti již samozřejmě slyšitelný je, nejedná se ale o žádný extrém.

Sympatické je, že ani při dlouhé práci a vysoké zátěži nedochází na žádném místě tabletu k nepříjemnému zahřívání. Povrch klávesnice i dotykové obrazovky je teplotou i po delším provozu naprosto nepoznamenaný a spodek přístroje si udržuje teplotu přijatelnou. Jediná situace, kdy teplota trochu obtěžuje, nastává při práci na tabletu při zasunuté klávesnici a zachování orientace obrazovky na šířku. Pokud jste pravák a píšete perem, ruku si zcela jistě opřete těsně naproti výdechu ohřátého vzduchu.

Baterie
TravelMate C200 se standardně dodává s dvojicí akumulátorů. Slabší tříčlánkový má kapacitu 2000 mAh a C200 s ním váží 2.35 kg, se silnějším šestičlánkovým akumulátorem (4800 mAh) přesáhne hmotnost přístroje 2.6 kg.
Akumulátor je umístěn na zadní straně přístroje a vyjmutelný je za pomoci dvou posuvníků, z nichž jeden plní funkci zámku. Silnější akumulátor (4800 mAh) udržel v našem standardním* testu notebook v provozu po dobu 3h 43min, což patři k průměru. Od 12.1" Tablet PC s nadprůměrně silnou baterií bychom ale očekávali dobu výdrže o něco delší.

Bios
Zde stojí za zmínku možnost zaheslovat přístup na pevný disk a především možnost zabezpečení notebooku na úrovni biosu pomocí integrovaného snímače otisku prstů (výzva se objeví ihned po POST ještě před načítáním operačního systému). Zároveň je také možné tuto ochranu kombinovat i s přihlašováním do systému Windows, taktéž přes biometrický snímač otisků prstů. Vychází nám tedy opravdu velice slušné zabezpečení vašich dat na více úrovních, což se u přístroje podobného typu hodí, jelikož se předpokládá jeho časté přesouvání.

Příslušenství
Jako operační systém je dodáván Microsoft Windows Tablet PC Edition 2005. Nechybí ani široká nabídka softwaru od společnosti Acer pro správu a konfiguraci notebooku jako eDataSecurity Management, Lock Management, ePerformance Management, eRecovery Management, eSettings Management, ePower Management a ePresentation Management. Široká je i nabídka výrobců třetích stran. Předinstalovány najdeme aplikace Norton AntiVirus, Adobe Reader, CyberLink PowerDVD a NTI CD-Maker.

Závěr
Testovanou konfiguraci Acer TravelMate C204TMi lze pořídit za doporučenou koncovou cenu 53 990 Kč bez DPH. Za tuto cenu vám přístroj nabídne vysoký výkon ve stále velice dobře mobilním balení, pokročilou multimediální výbavu a bezpečnost dat. Své uplatnění tak nalezne především u lidí pracujících více v terénu, kteří současně potřebují plně vybavený notebook. Lehce kontroverzně působí systém vysunování klávesnice a s tím spojené nulové možnosti nastavení polohy displeje na rozdíl od klasických Tablet PC. Na výrobek je poskytována firmou Acer záruka jeden rok. Zákonná dvouletá záruka spotřebitele tím však není nijak dotčena.

Klady a zápory:
+ bezpečnost dat
+ modularita díky Acer MediaBay

- omezené možnosti polohování displeje
- větší hmotnost

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.


Fotogalerie Acer TravelMate C200

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: Acer TravelMate C204TMi
 • Instalovaný procesor: Intel Pentium M 760 (2.0GHz, 533 MHz FSB, 2 MB L2)
 • RAM (MB): 1024 DDR2-533 (2x 512)
 • HDD (GB): 100 (TOSHIBA MK1031GAS, ATA 100, 5400 rpm, 8 MB cache)
 • DVD: DVD+/-RW DL (Slimtype DVDRW SLW-831S)
 • LCD: 12.1" TFT
 • LCD rozlišení: XGA (1024 x 768)
 • Video: nVidia GeForce Go 6200 TC 64/256MB
 • Modem: 56k interní
 • LAN: 10/100, Wi-Fi b/g
 • Zvuková karta: Intel 82801FB ICH6 - High Definition Audio
 • Polohovací zařízení: trackpad + rolování, EFR touchscreen
 • Software: Windows XP TabletPC Edition EN
 • Baterie/výdrž: Li-Ion 4800 mAh / 3:43
 • Rozhraní: 2x audio IN/OUT, 1x Bluetooth, 1x dokovací konektor, 1x externí monitor, 1x IEEE 1394 FireWire, 1x IrDA, 1x Modem, 1x PCMCIA, 3x USB 2.0, 1x (MS) Memory Stick, 1x (MS Pro) Memory Stick Pro, 1x (MMC) MultiMedia Card, 1x (SD) Secure Digital
 • Rozměry: 315 x 238 x 35,3 mm
 • Hmotnost (kg): 2,6

| Diskuse | Recenze