RECENZE: Asus A7J - 4 reproduktory na multimedia

4. 5. 2006 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Jiří Pomazal

A7J lze považovat za plnohodnotnou náhradu stolního PC pro domácí zábavu. Díky osazení procesorem Intel Core Duo, velkou operační pamětí a grafikou od ATI disponuje patřičně vysokým výkonem. Přítomnost duálního TV tuneru (dle konfigurace), širokého 17.1 palcového displeje a multiformátové optické mechaniky z něj pak dělají universální domácí zábavní centrum s cenou necelých od necelých 48 tis Kč bez DPH.

Asus A7J - 4 reproduktory na multimedia

Základní popis
Celkové rozměry šasi notebooku se musely přizpůsobit opravdu obrovskému širokoúhlému displeji. Je tedy jasné, že nepůjde o žádného drobečka - 405 x 309 x 30-34 mm. Tyto dimenze hovoří za vše a spolu s hmotností celého přístroje, která dosahuje rovných čtyř kilogramů, ukazují, že se skutečně jedná především o náhradu stolního PC určenou spíše k občasným přesunům mezi jednotlivými lokacemi.

Barevné provedení je tradičně stříbrno-černé. Materiály tvoří klasické plasty, které jsou však dostatečně kvalitně slícované a zpracované. Tedy co se dílenského zpracování notebooku týče, nenašel jsem na přístroji v podstatě ani jediné slabší místo. Snad jedině uchycení displeje by sneslo větší tuhost. Displej je uchycen k tělu hned třemi širokými klouby, avšak jeho velikost a celková tloušťka víka dělají své. Zejména při větším sklonu víka a slabším zatřesení s notebookem dochází k jeho postupnému sklapování se dozadu. Zato jeho otevírání je skutečně pohodlné. Je totiž řešeno velikým tlačítkem namísto klasického posuvníku.

Výbava porty a rozhraními je bohatá. Levý bok nabídne konektory RJ-45 a RJ-11 pro LAN a telefonní linku. Dále první z celkových pěti USB 2.0 portů, speciální AV-IN konektor, konektor pro připojení externí antény (integrován je jak digitální, tak i analogový TV tuner - podle konfigurace), trojice konektorů Line IN, Mic IN a S/PDIF kombinovaný s výstupem na sluchátka. Nechybí zde ani port FireWire. Čtečka paměťových karet MMC, MS, MS-PRO a SD je umístěna nad slotem pro karty Express Card. Je tedy možné, že po vložení karty s větší hlavou bude přístup ke čtečce značně zkomplikován. Obě tato rozhraní jsou kryta záslepkami. Nakonec nesmím opomenout rozhraní IrDA. Jmenované rozhraní Express Card vytlačilo z tohoto notebooku pomalu zastarávající slot PCMCIA.

Zadní strana nabídne čtveřici zbývajících USB 2.0 portů, rozmístěné po dvojicích nad sebou. To může lehce zkomplikovat jejich využití například připojením flash disku s větší hlavou. Do portu pod/nad se již jednoduše nic nevejde. Dále zde máme trojici video výstupů v podobě DVI, D-SUB a S-Video výstup. Zbytek místa zabírá výdech chlazení.

Pravá strana obsahuje především optickou mechaniku což může při otevírání lehce obtěžovat praváky používající externí myš. Více směrem dozadu najdeme již jen konektor napájení. Na přední straně nelze opomenout přítomnost infračerveného portu FIR, který zpracovává signál z přiloženého dálkového ovládání (u varianty s TV).

Indikační diody jsou umístěny s rozmyslem. Kontrolky stavu a činnosti HDD, Bluetooth, nastavení klávesnice a Power ON jsou umístěny nad klávesnicí. Diody nabíjení, činnosti modemu (trochu netradiční) a aktivace Wi-Fi se pak nachází na čelním panelu přístroje. Díky veliké šířce notebooku a jejich posunutí více ke středu poloha diod nevadí, jelikož ruce jsou opřené na krajích, a tedy nedochází k jejich zakrytí.

Klávesnice a ovládací prvky
Klávesnice je černá s tradičně bílými popisky a modrými pro klávesu Fn. Viditelnost je tedy vždy dobrá. Kvalitní je i její konstrukční zpracování. Žádné drnčení, odskakování rohů, či jiné neduhy.

Osobně mě velmi zamrzelo, že u takto obrovského notebooku se setkávám s klávesnicí stejných rozměrů a uspořádání, jaké mají například podstatně menší 15“, nebo dokonce 14“ modely. Přitom by stačilo jen změnit pozici reproduktorů a z boků přístroje je přesunout například nad klávesnici nebo pod ní, kde je místa požehnaně. Stejně tak zde nenalezneme tedy například numerickou klávesnici, kterou disponuje řada konkurenčních 17" notebooků. Musíme se spokojit také s jednořádkovým Enterem a ještě menšími klávesami Ctrl a Alt. Klávesa Fn je navíc umístěna zcela vlevo a vytlačuje tak ze zběhnuté pozice přeci jen používanější Ctrl. Funkční klávesy F1 - F12 na tom nejsou o moc lépe (jsou ještě menší než ostatní klávesy) a rozdělení do segmentů zde také nemá smysl hledat. Umístění kláves Ins a Del je tradiční na konci bloku zcela vpravo. Klávesy Home, Pg Up, Pg Dn a End jsou ve sloupku nad sebou na pravém okraji klávesnice. Pro všechny popsané klávesy platí taktéž malé rozměry, které se dle mého soudu na 17“ notebook nesluší. Kurzorové šipky jsou lehce odsunuty mimo hlavní bok klávesnice což usnadňuje jejich pohotové použití. Jako polohovací zařízení slouží klasický touchpad s vyznačenou rolovací plochou a dvěma tlačítky.

Mezi speciální ovládací prvky patří především čtveřice nenápadných tlačítek vpravo nad klávesnicí sloužící ke spuštění aplikace Power 4 Gear (nastavuje výkon a spotřebu počítače), přepínání video výstupů, rychlého vypnutí touchpadu a spuštění definovatelné aplikace. Stejně nenápadný (bohužel) je i posuvný vypínač bezdrátových technologií (Wi-Fi a Bluetooth), který je umístěn na levém boku přístroje. Další sadu tlačítek tvoří ovládání Audio DJ panel.

Hlavní HW parametry
Základem pro nové domácí zábavní centrum od Asusu se stala poslední verze čipové sady Centrino od Intelu s kódovým označením Napa. Čipsetem je Intel 945PM, určený pro Core Duo a Solo procesory s 667 MHz FSB a dvoukanálovým paměťovým řadičem standardu DDR2-667. Jedná se o „performance“ provedení bez integrovaného grafického čipu. Srdcem celého systému je dvoujádrový procesor Intel Core Duo T2300 na efektivní frekvenci 1.66 GHz, systémovou sběrnicí o rychlosti 667 Mhz a 2 MB L2 cache, která je sdílena oběma jádry procesoru. V redakčních testech si procesor vedl dle očekávání. Jedná se o velmi výkonný čip, jehož plný potenciál se projeví především u aplikací optimalizovaných pro multiprocesing. I bez těchto optimalizací však nabídne velmi slušný výkon pro veškeré činnosti včetně práce s náročnými multimédii nebo hraní většiny aktuálních her. Nabízen je i procesor T2400. Výsledky testů pro T2300 vypadají následovně:

Výpočty s pevnou řádovou čárkou: 34764 – (Multi-Threaded test)
Výpočty s pevnou řádovou čárkou: 17338 – (Single-Threaded test)

Výpočty s pohyblivou řádovou čárkou: 26125 – (Multi-Threaded test)
Výpočty s pohyblivou řádovou čárkou: 13010 – (Single-Threaded test)

Multi-Threaded v praxi znamená, že test byl proveden za použití optimalizace pro běh úlohy na obou jádrech CPU. Single-Threaded znamená, že úlohu zpracovávalo pouze jedno jádro. Hodnoty MT jsou tedy dle očekávání přibližně dvojnásobné. Co se multiprocesorového (zde Multi-Threaded) výkonu týče, obsadil tento kousek skvělou třetí příčku naší tabulky, přičemž jeho pokořiteli se stali jeho výše taktovaní bratříčci v podobě T2600 a T2400. Co se singleprocesorového výkonu týče, výkon procesoru přibližně odpovídá Pentiu M na stejné frekvenci.

Systémovou paměť tvoří 1024 MB DDR2 RAM (podle konfigurace 2x 512 MB nebo 1x 1024 MB) o efektivní frekvenci 667 MHz. Zde se evidentně nešetřilo. Takto našlapané konfiguraci rychlé paměti sluší. Projevilo se to i v našem testu, kdy se paměťový subsystém s výsledkem skvělých 2259 MB/s umístil na první příčce našeho srovnávacího žebříčku! Nelze tedy zkonstatovat nic jiného, než že vylepšený paměťový DualChanel (pracuje jen se dvěma paměťovými moduly) řadič v čipsetu z poslední verze sady Centrino se opravdu povedl.

Osazený pevný disk má kapacitu slušných 100 GB. Jedná se o SATA model FUJITSU MHV2100BH, jeho plotny se točí rychlostí 5400 ot./min a disponuje 8 MB vyrovnávací paměti. Rozhodně se nejedná o žádného lenocha, jelikož s výsledkem 105.78 MB/s (BurstSpeed - měřeno programem HWiNFO32) se umístil na skvělém třetím místě naší redakční tabulky výkonnosti disků! Delší test programem HD Tach ohlásil reálnou průměrnou čtecí rychlost 31.8 MB/s. Na základě vlastních zkušeností mohu potvrdit, že disk je při práci opravdu svižný – rychlé načítání operačního systému, svižná práce při načítání robustních aplikací atd. Poskytne tedy bohatý výkon pro práci s multimédii jako například grabování videa z TV nebo jiných externích zařízení.

Optická mechanika TSSTcorpCD/DVDW TS-L532U si dle papírových specifikací poradí v podstatě se všemi dnes používanými médii jako CD+/-RW, DVD+/-R a RW včetně zápisu na DL média. Cizí jí není ani čtení a zápis disků DVD-RAM. Bohužel rychlosti zápisu a čtení výrobce neuvádí. Během testování dobře zvládla i čtení dosti poškozených médií. Již samozřejmostí je automatické snížení otáček při přehrávání disků DVD Video nebo Audio CD.

Notebook disponuje také plně vybavenou bezdrátovou konektivitou. Již jsem zmínil port IrDA, u A7J velmi důležitý kvůli komunikaci s dálkovým ovládáním. Dále do výbavy patří rychlé rozhraní Bluetooth verze V2.0+EDR, které dokáže pracovat až třikrát rychleji než většina současných zařízení (přesně 2.1 Mbps). To umožní především obsluhu hned několika Bluetooth zařízení současně, a to navíc při snížené spotřebě. Chybět nesmí ani modul Wi-Fi standardu a/b/g. Jedná se o již poměrně ověřenou kartu Intel PRO/Wireless 3945ABG, která je standardní součástí poslední sady Intel Centrino. Samo sebou nechybí ani integrovaná síťová Gigabitová karta a integrovaný 56k modem.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech

Displej a grafika
Displej přístroje má úctyhodnou úhlopříčku 17.1“. Jedná se o širokoúhlý model s rozlišením WXGA 1440 x 900 bodů. Je vybaven technologií Color Shine & Crystal Shine (lesklým povrchem typu glare). Tyto technologie zajišťují opravdu precizní ostrost obrazu a věrnost barev, což se projeví především u videa. Sledování DVD nebo televize je skutečně na tomto displeji požitek. Na druhou stranu - glare displeje jsou známy díky hladkému a lesklému povrchu svou vyšší citlivostí na odlesky. Vyhýbejte se tedy umístění zdroje světla přímo naproti displeji.

Osazená grafická karta ATI Mobility Radeon X1600 s 256 MB GDDR3 paměti připojená přes sběrnici PCI Express x16 je dostatečná i pro ty v současnosti nejnáročnější aplikace využívající naplno možností DirectX 9.0c. Tomu jí napomáhá hned 12 pixel pipelines a 5 vertex shaderů. Postará se tedy jak o akceleraci multimédií, tak i o rozhýbání posledních a na grafiku náročných 3D her. A o to jde v notebooku určeném pro zábavu především. Více již napoví výsledky této karty v syntetickém testu 3D Mark:

3D Mark 2001SE – 16650
3D Mark 03 - 6777
3D Mark 05 - 3676
3D Mark 06 - 1945

Pro notebook se schopností nahrávání TV pořadů je také velice užitečná funkce ATI AVIVO, která umožňuje využít potenciál grafického čipu pro hardwarovou kompresi/dekompresi nejpoužívanějších videoformátů (DivX, MPEG-2 a pod.).

Více o grafických kartách viz grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech

Multimedia
Multimédia jsou silnou stránkou tohoto kousku od Asusu. Na první pohled zcela jistě zaujme obrovský 17.1“ displej s povrchem typu glare = kvalitní obraz pro video a foto. Optická mechanika si spolehlivě poradí s jakýmkoli DVD video diskem i s obyčejnými CD. Při přehrávání DVD Video navíc dojde k automatickému snížení otáček a produkce je tak nerušená.

Široké spektrum multimediálních rozhraní zaručuje maximální využitelnost potenciálu notebooku. FireWire pro připojení digitální kamery, čtečka paměťových karet 4v1, hned tři video výstupy (DVI, D-SUB a S-Video). Notebook kromě rozhraní Line IN pro nahrávání audia z různých zdrojů disponuje i konektorem S/PDIF a k tomu všemu velice pěkných pět USB 2.0 portů. To ještě ale zdaleka není vše. Co by to bylo za multimediální notebook bez integrované kamery a mikrofonu? Obě tato zařízení jsou umístěna v horní části rámu displeje. Kamera má rozlišení 1.3 Mpix a díky přítomnosti integrovaného mikrofonu je posunuta lehce doleva, což ale snímání obrazu nijak nevadí.

Nejpodstatnější multimediální vymožeností modelu A7J je ovšem přítomnost TV tuneru. U konfigurace A7Jb jde o tuner analogový, u konfigurace A7Jc analogový i digitální (DVB-T). Nechybí ani tuner FM. To umožňuje z notebooku udělat plnohodnotnou náhradu vaší televize i rádia. Veškeré multimediální funkce (sledování TV, nahrávání, přehrávání DVD, hudby, obrázků) lze provádět pomocí speciální aplikace Asus Mobile Theater 4.0. Tato verze je oproti minulým podstatně zlepšená především co do rychlosti a stability. Dle mého názoru se nyní vyrovná i konkurenčnímu řešení od Microsoftu v podobě Media Center Edition, kterému se jen tak mimochodem velmi podobá. Veškeré funkce Asus Mobile Theater lze také ovládat přes dálkové ovládání.

Dále zde máme klasický Audio DJ panel. Je vybaven standardními tlačítky pro ovládání přehrávání – play/stop, vpřed a vzad, které jsou navíc přístupné i při zavřeném krytu počítače.

Notebook nadto disponuje hned čtyřmi reproduktory. První dvojice je umístěna na bocích klávesnice a další dva našly své místo na spodní straně čelního panelu. Celkově je podání zvuku opravdu nadstandardní a znatelně lepší než u konkurenčních přístrojů s dvěma reproduktory. Ani při větším zesílení se nedočkáte praskání. Zvuk je navíc celkem čistý bez obvyklého plastového zkreslení. V klidu si tedy můžete vychutnat televizi i bez připojených externích reproduktorů.

Chlazení a provozní hluk
Nasávání vzduchu pro chlazení je umístěno na spodní straně přístroje, což je u notebooků této kategorie zcela běžné. S prací na klíně se zde příliš nepočítá. Výdech je pak soustředěn v zadní části. Toto řešení je velice dobré, jelikož uživatel není prakticky vyfukovaným teplým vzduchem obtěžován.

S teplem je na tom tento Asus vůbec velice dobře. Chlazení je patřičně dimenzované, a tak ani při dlouhodobé vysoké zátěži nedochází k přehřátí některé z částí. Klávesnice je po celou dobu práce rovnoměrně prohřátá na celkem příjemnou teplotu a ani ostatní části notebooku nemají s teplem problém. Větší horko je již tradičně na spodu přístroje, ale vzhledem k předpokladu jeho umístění na stole nás tento fakt nemusí příliš trápit.

Vzhledem k osazení výkonnými komponentami je přeci jen notebook trochu slyšet. Při běžné práci je úroveň hluku prakticky nulová a v ruchu domácnosti nemáte notebook šanci slyšet. Hlasitěji se již projeví při vysoké kontinuální zátěži jako hraní her nebo práci s multimédii. Po skončení zátěže letí otáčky ventilátoru ale zase rychle zpět dolů.

Baterie
Akumulátor je typu Li-Ion o kapacitě 4800 mAh. Vzhledem k zaměření notebooku (provoz např. v obýváku nebo pracovně připojený ke zdroji elektrického proudu) však není jeho výdrž a kapacita rozhodující. Samotná baterie je umístěna v přední části a jištěna dvěma posuvníky, diky čemuž je složitější ji vyjmout. V našem standardním* testu udržela notebook v provozu po dobu 3 h a 1 min, což je horší průměr u "Centrino" notebooků; na výkonný 17" notebook je to však doba velmi dobrá.

Příslušenství
Přístroj dostanete s celou řadou nezbytného i nadstandardního příslušenství. Předně dálkové ovládání, USB myš, externí anténa pro příjem analogové i digitální TV včetně redukce. Dále redukci S-Video/cinch, telefonní kabel a speciální kabel A/V in. K tomu všemu brašna Asus, která je také součástí dodávky.

Na přiložených CD se pak nachází programy jako AsusDVD, Power DVD, Norton Internet Security, Power Director 3.0, Media Show 2.0 a OEM Nero Burning ROM ve verzi 6.6. K integrované web kameře je přibalen zajímavý program, který po zamknutí systému při případném pokusu o jeho odemknutí spustí alarm a zároveň aktivuje kameru, která nahrává, co se děje před displejem. Obsaženy jsou také všechny systémové utility jako Live Update, PC Probe nebo WinFlash, které se starají o správu a monitoring systému a jeho aktualizaci. Notebook lze pořídit jak s OS Windows XP Home tak bez OS.

Závěr
Asus A7J je výkonný a plně vybavený multimediální notebook určený především jako zábavní centrum.V dodávané brašně jej velice snadno můžete přesunout kamkoli chcete a veškeré moderní technologie máte rázem sebou i např. na své chalupě. Jeho devizami jsou především veliký 17.1“ širokoúhlý displej v kombinaci s integrovaným analogovým i digitálním TV tunerem (dle konfigurace), nadto disponuje vysokým výkonem díky Core Duo procesoru a grafické kartě ATI Mobility Radeon X1600.

Nejnižší konfigurace A7J se 100 GB SATA diskem, 1024MB 533 MHz DDR2 bez TV tuneru je nabízen za doporučenou koncovou cenu 47.890 Kč bez DPH (56.989,- s DPH). Konfigurace A7Jc s procesorem Core Duo T2400, 1024 MB 667 Mhz DDRII pamětmi a duálním TV tunerem je nabízena za 51.790 Kč bez DPH (61.630 s DPH). Ve starším ceníku je uvedena také konfigurace A7Jb s analogovým TV tunerem a LightScribe optickou mechanikou. Konfigurace A7Jb se však podle poslední informace do ČR již nebude dodávat. Na výrobek se vztahuje standardní dvouletá záruka.

Pod čarou:
Na českém webu výrobce je uvedena informace o možnosti přehrání audio za použití DJ panelu i bez nutnosti načtení OS. V praxi však tato funkce nefungovala a DJ panel startoval běžně do OS Win XP. Po dalším zkoumání se ukázalo, že na globálním webu v AJ informace o funkci DJ panelu bez OS není ani zmínka.

Klady a zápory:
+ velký a kvalitní displej
+ vysoký výkon
+ široké multimediální využití

- na rozměry notebooku malá klávesnice

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.


Fotogalerie DAsus A7J

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: ASUS A7J
 • Instalovaný procesor: Intel Core Duo T2300 (1.66 GHz, 2 MB L2)
 • RAM (MB): 1024 DDR2-667 (2x 512)
 • HDD (GB): 60 (FUJITSU MHV2060BH, SATA, 5400 rpm, 8 MB cache)
 • DVD: DVD-RAM DL (TSSTcorpCD/DVDW TS-L532U)
 • LCD: 17.1" Color Shine LCD
 • LCD rozlišení: WXGA+ (1440 x 900)
 • Video: ATI MOBILITY RADEON X1600 - 256 MB GDDR3 RAM
 • Modem: 56k interní
 • LAN: 10/100/1000, Wi-Fi b/g
 • Zvuková karta: Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio
 • Polohovací zařízení: touchpad
 • Software: Windows XP Professional
 • Baterie/výdrž: Li-Ion 4800 mAh / 3h 1min
 • Rozhraní: 3x audio IN/OUT, 1x Bluetooth, 1x DVI, 1x externí monitor, 1x IEEE 1394 FireWire, 1x IrDA, 1x Modem, 1x LAN, 1x SPDIF, 1x S-Video out, 5x USB 2.0, 1x AV-IN, 1x (MS) Memory Stick, 1x (MS Pro) Memory Stick Pro, 1x (MMC) MultiMedia Card, 1x (SD) Secure Digital, 1x Express Card
 • Rozměry: 405 x 309 x 30-34 mm
 • Hmotnost (kg): 4
Recenze

Diskuse