RECENZE: Lenovo ThinkPad T60 - manažer par excellence

11. 5. 2006 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Vladimír Dutka

Dobře přenosný výkon, široká konektivita a veškeré dostupné zabezpečení dat, to vše pod krytem z kompozitu hořčíku a s hmotností od 2,3 kg. Tak by se dal shrnout ThinkPad T60. Srdcem notebooku je Intel Core Duo, o grafiku se stará Intel GMA 950 nebo dedikovaná ATi Mobility Radeon X1300, v případě potřeby ATi FireGL V5200 (model T60p). Cena tohoto manažerského notebooku začíná na 44.490 Kč bez DPH.

Lenovo ThinkPad T60 - manažer par excellence

Základní popis
Šasi IBM / Lenovo T60 už od prvního pohledu vzbuzuje dojem preciznosti a kvality a marně byste na něm hledali nějakou nesrovnalost. Na dotek Vás možná překvapí svým náznakem kovové chladnosti kryt displeje. Jde o slitinu hořčíku, která spolu s decentními, avšak velmi solidními ocelovými panty dodává celému víku na odolnosti. Dolní strana notebooku je vyrobena ze speciálního plastu, který je vyztužen (a odlehčen) uhlíkovými vlákny. Modely s 15'' displejem jsou z těchto plastů celé.

Co se rozmístění a výbavy konektorů týče, najdeme zde vše, co od třídy lehce přenosných manažerských notebooků čekáme. Konektory jsou po těle přístroje rozsety celkem logicky, za zmínku stojí dvířka u šachty, jež pojme jednu PC Card Type II a jednu ExpressCard/54.Ta sice nejsou dělená, ale rozhodně lepší než záslepka, která se ztrácí častěji, než by bylo příjemné. Konektor sluchátek nejdeme tradičně pohromadě s line IN vstupem, a to na levé straně přístroje.

Porty USB 2.0 jsou rozděleny po obou stranách přístroje. Dva jsou na pravé straně hned za dvířky optické mechaniky, což není úplně nejšťastnější kvůli kabelům či samotným zařízením, která by mohla vadit vysunování CD/DVD. Třetí port USB je na levé straně, kam je také soustředěn zbytek rozhraní, tzn. konektor pro externí monitor, modem a LAN.

IrDA port je na levé straně čela notebooku. Poloha je to snadno přístupná, ale možná nepříjemná při psaní na klávesnici a zároveň používání IrDA zařízení. Hned vedle něj je posuvník pro vypínání/zapínání bezdrátových funkcí, tedy WLAN a Bluetooth. Jeho chod je velmi tuhý a uživatel bude nejspíše používat i druhou ruku na přidržení celého počítače. Pod pravým zápěstím má uživatel při psaní snímač otisků prstů.

Na spodní straně najdeme kromě úchytu baterie ještě dokovací konektor s PCI-Express sběrnicí a také dvě celkem nenápadné dírky, které slouží jako vyústění odtokového kanálku vedoucího pod klávesnicí pro případ vylití tekutiny na nebohý přístroj.

Optická mechanika je na pravé straně, což sice pravákům může občas zkomplikovat práci s myší, ale dle mého názoru je to lepší varianta, než tam umístit výdech chlazení. Mechanika zasunuta v UltraBay Slim, což je šachta, do které můžete dokoupit například náhradní baterii, nebo další pevný disk a za provozu jimi mechaniku nahradit.

Indikační diody najdeme jak na spodním okraji displeje, tak i na horní straně víka na jeho vzdálenějším konci. Tam jsou však jen indikátory napájení (baterie / síť) a režimu spánku. Pod displejem nás však informuje hned 9 ikon. Jde o klasickou skupinu: stav baterie, stav napájení, power on, zápis na disk, zámky klávesnice, Bluetooth i Wi-Fi. Neustále tak máte přehled a ikony pod displejem Vás přitom nijak neruší.

Jak již bylo řečeno, panty jsou ocelové a kryt víka ze směsi hořčíku. Manipulace s ním je příjemná, víko je velmi pevné a drží perfektně svojí polohu. V zavřeném stavu jistí kryt dva zámečky, které jsou ovládány jediným posuvníkem v pravé části čelní strany víka. Otevírání jednou rukou je tedy možné, ale kvůli umístění hodně na straně jsem se nemohl zbavit pocitu, že na víko tlačím mimo osu, a vždy si raději pomohl druhou rukou.

T60 stejně jako většina ostatních ThinkPadů disponuje ThinkLight, což je bílá LED umístěná v horním okraji víka tak, aby osvětlovala klávesnici. Uživateli tak odpadá nutnost používat externí USB lampičky, pokud chce pracovat po tmě. Spouští se kombinací funkční klávesy.

S rozměry 311 x 255 x 25,4 mm a hmotností 2,317 kg se testovaný model velmi snadno stane Vašim společníkem na cestách a svojí zpevněnou konstrukcí přispěje k delšímu trvání vašeho soužití. Je jasné, že příslibu mobility dostál výrobce na jedničku, a i když nejde o nejmenší notebook z portfolia IBM / Lenovo, na trhu si mezi 14,1'' notebooky vede velmi dobře, dokonce je z nich nejtenčí.

Klávesnice a ovládací prvky
Ovládání T60 je vesměs příjemnou záležitostí, ale není dokonalé. Barva popisek klávesnice je standardně bílá a speciální funkce, které fungují po stisknutí tlačítka Fn, modré. Na klávesách samotných je sympatické kvalitní dílenské zpracování - nikde se nic nehýbe ani nevrže, ale v této kategorii notebooků bych čekal například menší hlasitost jejich cvakání.

Mezi kladné stránky bych uvedl například rozdělení kláves F1-F12 do skupinek po čtyřech či dvouřádkový Enter. Mezi nedostatky zase dle mého patří (u ThinkPadů standardní) umístění klávesy Fn v levém dolním rohu tam, kde je běžně místo klávesy Ctrl, absence definovatelných kláves pro rychlé spuštění a fakt, že kolem šipek není volný prostor, což by jistě pomohlo orientaci po hmatu. Při psaní na T60 máte ruce opřené v podstatě pohodlně, i když z tohoto hlediska by už notebook menší být neměl.

Vlevo "nad" klávesnicí jsou tři tlačítka pro ovládání hlasitosti a vedle nich speciální tlačítko ThinkVantage, což je kolekce důležitých funkcí a nastavení, dosažitelných stisknutím jediného tlačítka. Souvisí například se zabezpečením, aktualizací nebo síťovým připojením. Téměř na středu notebooku nad klávesnicí pak najdeme tlačítko zapínání.

Vedle klávesnice nabízí notebook samozřejmě také Touchpad, a jak je tomu tradičně u modelů značky IBM, k tomu i TrackPoint, známý to "červený čudlík uprostřed klávesnice". Celkem tak zde najdete tzv. ThinkPad UltraNav, jak výrobce pojmenoval soubor TouchPadu, TrackPointu a tlačítek, která ho doplňují. Podle libosti můžete samozřejmě jednotlivá zařízení vypínat nebo zapínat. Těm, kdo ještě nepodlehli kouzlu TrackPointu, ho vřele doporučuji vyzkoušet.

O ovládání bezdrátových technologií WLAN a Bluetooth se stará již zmíněný posuvník na čele notebooku. Dle mého názoru je přinejmenším diskutabilní sloučení obou funkcí pod jeden vypínač, ale naštěstí je spouštění Bluetooth a Wi-Fi možno separovat pomocí dialogu, který se vyvolá stiskem Fn+F5. Zde si nastavíte, kterou funkci chcete používat a kterou vypnout. Pohyb posuvníku tedy umožní vypnout vše a nebo zapnout vybrané.

Hlavní HW parametry
ThinkPad T60 je v ČR k dostání v pěti verzích, které se liší taktem procesoru, displejem a grafickou kartou. Všechny z nich obsahují Core Duo procesor a jsou spolu s řadou X60 zatím jedinými notebooky značky IBM / Lenovo osazené procesorem se dvěma jádry.

Námi testovaná konfigurace LENOVO 2007-43G se v ČR běžně neprodává. Nejpodobnější dostupný model 2007-F2G se však liší pouze typem optické mechaniky (DVD+/-RW namísto testovaného Comba) a kapacitou pevného disku (80 GB namísto 60 GB u testovaného modelu).

Marně byste hledali notebook s Core Duo procesorem bez čipsetu Intel 945. Nejinak je tomu i v tomto případě - testovaný model disponuje čipsetem Intel 945 PM (to znamená verze bez integrovaného grafického akcelerátoru GMA 950), modely bez dedikované grafické karty obsahují Intel 945GM. Recenzovaný ThinkPad T60 je vybaven procesorem Core Duo T2400 s frekvencí 1,83 GHz a 2 MB L2 cache. V testu programem HWiNFO32 dosáhl výkonu v single-threaded módu (tzn. že procesor počítá vždy jen jedno vlákno) hodnoty 19 040 bodů, což je na úrovni klasického Pentia M 750 (se stejnou frekvencí). Pokud ale přepneme do multi-threaded módu a zapojíme tak i druhé jádro, výsledné hodnoty syntetického testu jsou dvojnásobné a výkonem 38335 bodů se přístroj usazuje na čtvrtém místě mezi notebooky, které jsme kdy v redakci testovali.

Operační paměť v T60 je typu DDR2 a pracuje na efektivní frekvenci 667 MHz. Najdeme tu jeden modul s kapacitou 512 MB. V testu paměť pokořila hranici dvou tisíc MB/s a dosáhla velice pěkného výsledku 2010 MB/s, což pro ni znamená opět čtvrtou pozici. Kvůli použití jednoho modulu nebylo možné využít schopnosti Dual-Channel a po rozšíření lze tedy očekávat nárůst nejen samozřejmě v kapacitě, ale i v propustnosti. K dispozici jsou celkem dva sloty, teoretické maximum RAM v notebooku jsou 4 GB. Ostatní konfigurace jsou na tom stejně, až na T60p, kde je použit 1 GB paměti.

Pevný disk nese označení Hitachi Travelstar 5K100 (HTS541060G9SA00), má kapacitu 60GB, 8 MB vyrovnávací paměti, zvládá 5400 ot./min a připojen je přes rozhraní SATA. V redakčním testu rychlosti (test HWiNFO 32) se hodnotou burst rate 102,34 MB/s vešel do Top 10 a přístupovou dobou 16,43ms potvrdil, že jde o celkem kvalitní disk. Program HD Tach ukázal průměrnou rychlost čtení 29,4 MB/s, maximální 114,5 MB/s a přístupovou dobu 16,7ms. Navíc je harddisk několikanásobně chráněn proti poškození fyzickými vlivy. Jednak je tu Active Protection System, který pomocí integrovaných senzorů pohybu HDD může v případě, jenž vyhodnotí jako kritický, aretovat rameno, které normálně sbírá a zapisuje data na plotny, a předejít tak jejich poškození. Potom je tu ještě speciální pouzdro, ve kterém je pevný disk uložen. Navrchu je hořčíkové a vevnitř měkčené. Je možné dokoupit až 100GB disk se 7200 ot./min, ale zmíněné konfigurace T60 mají nejvýše 80GB a 5400 ot./min.

Optická (HL-DT-STCD-RW/DVD GCC-4246N) mechanika v námi testovaném modelu je typu Combo (zapisovat umí pouze na CD, DVD čte). Neměla žádný problém se čtením všech druhů DVD a CD, a to včetně několikrát přepisovaného a silně poškrábaného CD-RW. Zápis na CD-R byl také bez komplikací. Jediné, co bych zařízení vytknul, je jeho vyšší hlučnost, kterou o sobě dává vědět při vysokých otáčkách, kdy doslova rozvibruje celé tělo. Taková situace však nastane jen zřídka.

O bezdrátovou konektivitu řady T60 je komplexně postaráno Wi-Fi adaptérem Intel 3945 a/b/g s anténou skrytou za displejem, adaptérem Bluetooth technologií a infraportem (4 Mbps). Kabelové připojení má na starosti Gigabit Ethernet a přítomen je i standardní modem. Všechny tyto technologie najdete v každém T60 nehledě na konfiguraci. V některých zemích (ne však v ČR) se bude T60 prodávat i s integrovanou anténou pro Wireless WAN (Wide Area Network) a podporovat tak připojení k internetu odkudkoli.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika
14,1'' TFT displej a rozlišením XGA (1024 x 768) v námi testovaném notebooku není nikterak revoluční. Zorný úhel bych u notebooku nad 50 tisíc Kč čekal malinko lepší; pří pozorování shora, zdola nebo ze stran trpí standardním nedostatkem, a tím je měnící se kontrast. Nicméně všichni případní pozorovatelé v hloučku kolem notebooku uvidí, co se na displeji děje. Ve vyšších modelech najdeme displej s rozlišením 1400x1050 (SXGA+) a nejvyšší model T60p s 15'' monitorem umí dokonce 1600x1200 (UXGA). Patnáctipalcové modely s rozlišením SXGA+ nebo UXGA jsou navíc vybaveny technologií IPS (In Plane Switching), která zásadním způsobem zlepšuje právě zorný úhel i barevné podání.

ThinkPad T60 lze pořídit s integrovanou grafikou Graphics Media Accelerator 950 nebo ATI Mobility Radeon X1300. Pro profesionální grafické nasazení je určen T60p, který má jako vůbec první notebook kartu ATI FireGL V5200 s 12 pixel pipelines a 256 MB VRAM.

Testovaný ThinkPad byl vybaven dedikovanou kartou ATI Mobility Radeon X1300 s 64MB vlastní DDR SDRAM. Jedná se sice o nejmladší generaci mobilních řešení od ATI, ale je také nejnižším modelem celé řady X1k. To potvrzují jednak technické parametry (4 pixel a 2 vertex shadery, 391,5 Mhz jádro), tak i výsledky redakčních testů 3D Marku:

3D Mark 01: 9956 bodů
3D Mark 03: test nedokončen
3D Mark 05: 1052 bodů
3D Mark 06: 618 bodů

Vzhledem k zaměření notebooku a jeho plánovanému využívání především pro běžnou práci s aplikacemi, ve kterých nejde o 3D výpočty, nejsou hodnoty, které na hraní nejnovějších her rozhodně nestačí, nikterak závažným mínusem. Pro běžnou práci je grafický systém notebooku plně dostatečný.

Výhodu použití X1300 namísto GMA 950 jsou především jeho schopnosti mimo pole 3D výpočtů. Především technologie Avivo přináší ThinkPadu kódování i dekódování videa s plnou hardwarovou podporou grafického čipu.

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimédia
T60 není konstruován jako vyloženě multimediální notebook, ale pokud je potřeba, ujme se této funkce s gustem. Již zmíněná grafická karta s Avivo technologií se stará o obrazovou složku, dva reproduktory s výkonem 1W spolu s Intel High Definition Audio zase o zvukovou reprodukci. Reproduktory jsou na notebook relativně kvalitní a ani na nejvyšší hlasitost nevyluzují žádné nepatřičné zvuky. Zpracování hlubokých tónů je na běžné úrovni této třídy, tedy nečekejte zázraky. Ovládat hlasitost lze tlačítky Volume UP/DOWN a Mute vlevo nad klávesnicí, která fungují perfektně, i když je počítač silně vytížen. T60 nabízí také integrovaný mikrofon, který je umístěn na levém kraji pod klávesnicí.

Co mi tu však malinko chybí je integrovaná čtečka karet a FireWire, avšak jak již bylo řečeno - notebook není primárně určen pro multimédia.

Přehrávání filmů na DVD je bezproblémové, ani DVD mechaniku moc nevnímáte, jen pokud chcete koukat na film při napájení z baterie, nebude playback úplně plynulý, můžete si však pohrát s profily napájení (Power Schemes) a tento problém vyřešit.

Zabezpečení
T60 je se svým Client Security Solution (CSS) možné proměnit v nedobytný trezor na data. Hlavním pilířem je Trusted Platform Module (TPM), který uchovává hesla a bezpečnostní klíče odděleně od operačního systému. Kromě standardního BIOS hesla umožňuje notebook zaheslovat i pevný disk nebo použít čtečku otisků prstů jak pro Windows heslo, tak i v BIOSu. Nechybí tu ani slot na bezpečnostní zámek. Celkem je v nabídce bezpečnostních opatření víc než dost a dosažená úroveň zabezpečení je na velmi vysoké úrovni.

Chlazení a provozní hluk
Teplo je z těla notebooku odváděno otvorem v zadní části levé strany a chladný vzduch je nasáván zezadu a nikoli zespoda, jak je tomu dnes běžně. Toto řešení nabízí příjemnější práci s počítačem na klíně a přitom relativně malý nasávací otvor stačí k nasátí vzduchu pro chlazení celého systému. Zvuku větráčku si všimnete jen v tiché místnosti, ale není úplně nejtišší, jaký jsem kdy slyšel.

ThinkPad T60 není žádné topení a odvod zbytkového tepla zvládá dobře. Levá horní strana je sice po nějaké době náročnější práce lehce teplejší než pravá, ale rozdíl je jen minimální. Nicméně na spodní straně už je rozdíl markantnější a při práci na klíně Vás bude levá noha hřát výrazně více. Pokud však budete pracovat jen s kancelářskými aplikacemi, teplota bude jen nepatrná.

Baterie
Standardně je dodávána šestičlánková Li-Ion baterie s kapacitou 5200 mAh a napětím 10,8V. Ta udržela notebook v chodu v našem standardním* redakčním testu po dobu 4 hod a 43 minut, čímž se umístila těsně za první dvacítkou všech u nás testovaných notebooků. Výrobce nabízí i možnost dokoupit přídavnou baterii do UltraBay Slim a prodloužit tak chod baterie na téměř dvojnásobek. Baterie je jištěna na svém místě jedním zámečkem a jako všechno ostatní skvěle lícuje. Vyjmutí baterie není nikterak obtížné.

T60 také disponuje velmi šikovným power managementem, který má širokou škálu možností volby mezi vysokým výkonem a nízkou spotřebou, a máte tak možnost více optimalizovat chod notebooku s vašimi požadavky.

BIOS
Bios je v noteboocích IBM standardně přístupný po stisknutí klávesy F1 při bootování a nabízí slušné množství nastavení a zabezpečení, včetně samozřejmě zmiňovaných hesel BIOSu a HDD. Pokud místo F1 zmáčknete tlačítko ThinkVantage, dostanete se do menu programu Rescue and Recovery.

Příslušenství
V krabici dostanete pouze přístroj s 90W 20V adaptérem a softwarem (Diskeeper Lite, PC Doctor a 90-ti denní trial Symantec Client Security 3.0), ale výrobce nabízí velké množství více či méně tradičních rozšíření. Z těch nejzásadnějších bych zmínil 3 druhy dokovacích stanic, čtečka Smart Card (PC Card i USB), baterie, pevné disky apod.

Závěr
ThinkPad T60 je namířen na ty, kdo potřebují dobře přenosný počítač s dostatečným výkonem. Mobilitu podtrhuje perfektním zabezpečení dat, odolná konstrukce se skvělým dílenským zpracováním a dlouhá výdrž chodu na baterie. Při ceně od 44 490 Kč bez DPH (za konfiguraci s procesorem Core Duo T2300, 512 MB RAM, 60 GB diskem, combo mechanikou, integrovanou grafikou GMA 950 a 14" XGA displejem) si tak najde majitele především v manažerské klientele. Na tento notebook se vztahuje záruka 3 roky a 1 rok na baterii, přičemž jde o typ Customer Carry In (doručíte ho do servisu na vlastní náklady) a je možné záruku rozšířit na dobu trvání i typ servisu.

Klady a zápory
+ odolné a kvalitně zpracované tělo
+ mobilita
+ zabezpečení

- zorný úhel displeje levnějších modelů

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.


Fotogalerie Lenovo ThinkPad T60

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Recenze

Diskuse