RECENZE: Sony Vaio VGN-SZ1HP - stále na výši

2. 6. 2006 11:53    Rubrika: Recenze    Autor: Viktor Péder

1,8 kg vážící VAIO řady SZ1 se vyznačuje spojením nejnovějších technologií a mobility. Je vybaveno 13,3" X-Black displejem, procesorem Intel Core Duo a DDR2 pamětí. Varianta HP je sice oproti dříve testované XP kvůli lepší ceně méně vybavena, ale zůstala zajímavá přítomnost dvou grafických karet a celkově je notebook stále na vysoké úrovni.

Sony Vaio VGN-SZ1HP - stále na výši

(Model SONY VAIO SZ1 jsme již testovali v konfiguraci XP. Dnes testovaná konfigurace HP je cenově dostupnější variantou, která má oproti XP slabší procesor, menší disk a operační paměť, klasické podsvícení LCD, malinko větší hmotnost, neobsahuje čtečku otisku prstu + TPM bezpečnostní chip a celý je proveden ve světlejším odstínu šedé.)

Základní popis
Srdce mobilního nadšence zaplesá, když se k němu dostane podobný přístroj. V ruce jej téměř necítíte. S optickou mechanikou a baterií váží totiž 1,8 kg. Šasi je velice tenké (což díky použitým materiálům nijak neubírá přístroji na bytelnosti), a především díky 13,3“ širokoúhlému displeji se notebook může pochlubit rozměry 317,5 x 236,2 x 25,4-38,1 mm (snad jenom napájecí zdroj je na Centrino notebook až nezvykle veliký). S těmito fyzickými parametry není tedy problém VAIO SZ mít s sebou neustále na blízku po celý den. Jednoduše jde o výkonný a velmi mobilní notebook určený převážně cestujícím managerům nebo vysoce náročným uživatelům, kteří jsou ochotni si za značku SONY připlatit.

Při testování se projevilo poněkud slabší místo nad optickou mechanikou, které lze za použití většího tlaku až příliš snadno promáčknout. Další neduh se projevil v klávesnici - při poklepání na touchpad vydává zřetelné chrastění. Poslední výtku mám k uchycení baterie. Slícování zde také není tak přesné a baterie má vůli, což je navíc při manipulaci s notebookem doprovázeno specifickým klapavým zvukem, v provozu to však ničemu nevadí.

Berte ovšem výčet těchto neduhů spíše jako mou profesní deformaci a snahu přinést vám co nejobjektivnější pohled. Skvělý dojem, který ve mně notebook svým celkovým zpracováním zanechal, tyto nedostatky převážit nemohou.

Bez zajímavosti není ani konstrukční provedení displeje přístroje. K tělu jej uchycují dva široké klouby. Minimální tloušťka není nikterak na obtíž, ba naopak. V nastavené poloze drží pevně. Překvapivě nemá žádnou pojistku zavírání, díky přiměřenému odporu kloubů ale víko drží pevně zavřené a jeho náhodné či nechtěné otevření nehrozí. Při nepatrném pootevření má víko tendenci se zavírat. Během testování jsem v tomto řešení nenašel žádný problém. Naopak, při otevírání krytu se nemusíte obtěžovat mačkáním obvyklých posuvníků a víko tak jednoduše otevřete jen jedním prstem ruky.

Pojďme se podívat na rozhraní, která nám konstruktéři dávají v případě tohoto notebooku k dispozici. Na levém boku bráno odzadu najdeme standardní dvojici audio konektorů, tedy line OUT a vstup pro externí mikrofon. Následuje rozhraní FireWire, D-SUB pro připojení externího monitoru, PCMCIA II (kryto bohužel jen záslepkou) a čtečka karet Memory Stick DUO.

Pravý bok přístroje postupně odzadu nabízí konektory RJ-45 a RJ-11. Oba jsou zakryty výklopnou krytkou, která potencionálně chrání nepoužívané konektory před znečištěním. Následují bohužel jediné dva USB 2.0 konektory. Nad nimi našlo své místo rozhraní Express Card v úzkém formátu 34 mm. Nejvíce místa zde zabírá optická mechanika.

Na spodku přístroje se dále nachází ještě konektor pro připojení dokovací stanice. Je taktéž již tradičně chráněn posuvným krytem.

Veškeré diody indikující stav a práci počítače jsou přehledně umístěny na jednom místě ihned pod víkem displeje, a jsou tak za každých okolností viditelné – dokonce i při zavřeném displeji. Jedná se o kontrolky Power ON, Baterie, HDD, aktivace Blueooth a Wi-Fi. Diody Caps Lock, Num Lock, a Scroll Lock se nachází ihned nad klávesnicí, a tudíž jsou také vždy viditelné. Lehce netradičně jsou umístěny pod děrovaným krytem reproduktorů, který se táhne nad klávesnicí po celé šířce notebooku. Jejich viditelnosti to ovšem nikterak neubírá.

Klávesnice a ovládací prvky
Stává se již tradicí, že klávesnice notebooků SONY patří ke špičce. Ani zde tomu není jinak. Sympatické je, že ani vzhledem k malým rozměrům celého notebooku se na klávesnici nešetřilo a dostupného místa bylo využito takřka na 100%. Konstrukční zpracování je taktéž na vysoké úrovni.

Klávesy jsou příjemně veliké a mají velice ladný chod. Je téměř potěšením si na takovéto klávesnici něco napsat. Samozřejmostí je zde velký dvouřádkový Enter. Co do velikosti se nešetřilo ani na ostatních klávesách. Ctrl má svou pozici zcela vlevo a ovládání veškerých nejběžnějších akcích ve Windows je tedy naprosto intuitivní.

Funkční klávesy F1 až F12 jsou dokonce rozděleny pro lepší přehlednost do segmentů po čtyřech. Již tradičně jsou jim přiřazeny specifické sekundární funkce přes klávesu Fn jako například kontrola zvuku, jasu displeje, přepínání video výstupu, rychlé uspání atd.

Klávesy Num Lock, Prt Sc, Insert a Delete jsou standardně seřazené za blokem funkčních kláves. Z úsporných důvodů jsou na nich jako sekundární klávesy přes klávesu Fn namapovány Scroll Lock, Pause a Break. Takovéto uspořádání je ovšem intuitivní a lze jej nalézt i u jiných výrobců. Home, Page UP, Page Down a End mají svou pozici tradičně kolmo na kurzorový kříž. Kolem kurzorového kříže nejsou žádná prázdná místa. Klávesy jsou ale tak veliké, že přehmátnutí prakticky nehrozí.

Barevné zpracování klávesnice je tradičně černé s bílými popiskami. Popisky sekundárních funkcí jsou (taktéž tradičně) modré, popisky při aktivaci Num Lock jsou červené. Čitelnost veškerých popisek je dobrá i za horšího osvětlení.

Dodatečné ovládací prvky jsou zastoupeny dvěma klasickými programovatelnými tlačítky (S1 a S2), tlačítkem Power ON a dvěma posuvníky. První z posuvníků ovládá aktivaci Wi-Fi a druhý se stará o již avizovanou speciální featurku přepínání grafických karet, kterou si podrobně rozebereme v sekci „Displej a grafika“. Trochu jsem postrádal možnost ovládat aktivaci/deaktivaci rozhraní Bluetooth pomocí speciálního tlačítka nebo alespoň kombinací přes klávesu Fn. Takto si musí uživatel vystačit jen se softwarovým ovládáním.

Jako polohovací zařízení je použit touchpad s rolovacími zónami vespod, vpravo i nahoře. Další možnosti touchpadu jako nadefinování akce po poklepání do příslušného rohu lze nastavit pomocí dodávaného software. Touchpad je ergonomicky posunut doleva (bude tak více vyhovovat pravákům) a doplněn o klasická dvě tlačítka.

Hlavní HW parametry
Hardwarové vybavení tohoto kousku nabízí momentálně ty nejnovější technologie na poli s mobilní technikou. Základem je poslední čipová sada od Intelu, Centrino – Napa. Základní desce vévodí čipset Intel 945GM s integrovaným grafickým jádrem a podporou DDR2-667 MHz. Procesorem je Intel Core Duo T2300 o nominální frekvenci 1,66 GHz, systémovou sběrnicí o rychlosti 667 MHz a pamětí cache L2 o velikosti 2 MB. V redakčním testu dosáhl procesor pěkných výsledků (a to přitom v 1.8 kg lehkém notebooku!).

Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou - 35132 (multi-thread)
Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou - 17542 (single-thread)

Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou (FPU) - 26287 (multi-thread)
Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou (FPU) - 13118 (single-thread)

Instalovaná paměť má kapacitu 512 MB. Jedná se o typ DDR2 o efektivní frekvenci 533 MHz. Z hlediska budoucího upgrade je velmi sympatické, že se jedná o jediný modul; k dispozici je tedy ještě jeden volný slot, který dovoluje rozšířit kapacity. Datová propustnost pamětí je dle očekávání velice dobrá (paměťový řadič je v této sadě Centrino značně vylepšen) a s hodnotou 1842 MB/s se paměťový subsystém umístil vysoko do naší srovnávací tabulky. Při zapojení do režimu DualChannel lze očekávat výkony nad 2 GB/s.

Jako pevný disk je osazen 80 GB Seagate Momentus 5400.2 - ST98823AS. Rychlost otáček činí 5400 za minutu, je vybaven 8 MB cache a připojen přes rozhraní SATA s podporou technologie NCQ. Ukázal se jako svižný pracant. V redakčním testu dosáhl přenosové rychlosti 74.25 MB/s. Průměrná přístupová doba se pak pohybuje na hodnotě 15.95 ms.

Optická mechanika MATSHITAUJ-832D je typu DVD+/-RW DL a zvládne tedy číst i zapisovat většinu dnes používaných formátů médií včetně čtení DVD-RAM. Pro informaci uvádím výrobcem udávané rychlosti čtení a zápisu:

Zápis: CD-R x24, CD-RW x10, DVD-R x4, DVD-RW x2, DVD+R DL x2.4, DVD+R x4, DVD+RW x2.4
Čtení: CD x24, CD-R x24, CD-RW x12, DVD x8, DVD-R DL x4, DVD-R x4, DVD-RW x4, DVD+R DL x4, DVD+R x4, DVD+RW x4, DVD-RAM x2

Konektivita notebooku splňuje očekávání náročného uživatele. K naprosté kompletnosti schází jen již spíše archaický infračervený port. Jinak zde najdeme vše od Wi-Fi standardu a/b/g, LAN 10/100/1000, integrovaného 56k modemu až po rozhraní Bluetooth.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika
Jedná se o 13,3“ displej s rozlišením WXGA (1280 x 800) s glare povrchem (technologie X-Black) s klasickým podsvícením. Pozorovací úhly i odezva jsou taktéž na vysoké úrovni. Jednoznačně se jedná o jeden z nejlepších displejů na trhu. X-Black má řadu odpůrců kvůli lesklé ploše, která zrcadlí vice než běžné LCD. Dle mého soudu však získaná kvalita (ostrost obrazu a sytost barev) převyšuje neduh odlesků, které se občas ukáží.

V SONY se rozhodli obdařit model SZ1 hned dvěma grafickými kartami! Důvod je však čistě pragmatický a spočívá v co možná největší úspoře energie a maximálním prodloužení chodu na baterii. Pokud momentálně pracujete s dokumenty, surfujete internetem nebo upravujete fotky z dovolené, bohatě si vystačíte s integrovaným grafickým čipem v podobě Intel GMA 950. Naopak, pokud se právě chystáte hrát svou oblíbenou hru, renderovat 3D objekty či provádět jiné graficky náročné operace, je pro vás připravena karta nVidia Geforce Go 7400 s technologií Turbo Cache a pamětí až 128 MB VRAM, kterou si uzme ze systémové paměti přes sběrnici PCI-Express. Mezi těmito dvěma grafikami lze snadno přepínat pouhým přepnutím posuvného spínače. Jakmile změníte polohu přepínače, systém vás okamžitě informuje o změně a nabídne restart OS. Po rebootu je již systém připraven zvolenou grafickou kartu použít. Automaticky dojde k nahrání ovladačů a změně potřebných ovládacích panelů. Aktuální kartu lze měnit i při vypnutém notebooku. Jednoduše přepnete posuvník na požadovanou hodnotu – Stamina (GMA 950) nebo Speed (Geforce Go 7400) a systém naskočí s požadovaným nastavením.

Grafické karty si v oblíbeném syntetickém testu 3D Mark vedly následovně:

3D Mark GMA 950 Geforce Go 7400
2001
4876
12648
2003
1239
4161
2005
407
1815
2006
99
765

Výkonový benefit Geforce Go 7400 oproti Intel GMA je z těchto výsledku naprosto jasný. Vykoupen je samo sebou daleko větší spotřebou a i větším celkovým zahříváním notebooku (viz níže). Ačkoli se jedná o low end v nastupující řadě akcelerátorů od nVidie, nabízí velice slušný výkon i v náročných DirectX 9.0 hrách a aplikacích.

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve Výkonových testech

Multimedia
Notebook je zamýšlen především jako vysoce mobilní profesionální pracovní stanice, i tak ale nabídne velice slušný multimediální standard. Hlavní předností je především kvalitní širokoúhlý 13,3“ X-Black displej na kterém je shlédnutí DVD filmu jedna radost. Optická mechanika neměla při testech problémy s žádnými médii a dobře si poradila i s letitými kotoučky. Přehrávání DVD video probíhá standardně základní rychlostí, takže produkce probíhá nerušeně.

Reprodukce zvuku probíhá ze dvou malých stereofonních reproduktorů umístěných nad klávesnicí. Za svůj výkon se nemusí ovšem vůbec stydět a v kvalitě reprodukce v klidu dorovnají i notebooky s mnohonásobně větším šasi. O generování a míchání zvuku se již tradičně stará čip Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio s podporou prostorových efektů.

Z další výbavy nesmí chybět konektory Jack pro Line Out a vstup externího mikrofonu. Nechybí rozhraní FireWire ani analogový výstup na externí monitor. Přítomna je i čtečka paměťových karet Memory Stick Duo. Pro kompletnost a větší podporu formátů je doplněna o další externí čtečku umístěnou ve slotu Express Card formátu 34 mm, která podporuje karty MS, MS pro, MMC, SD, xD.

Za nadstandard se jistě dá považovat integrovaná kamera umístěná v horním rámu tenkého displeje. Nejedná se sice o žádný 1,3 Mpix zázrak – snímač disponuje jen 0,37 Mpixely a maximální rozlišení snímaného obrazu je VGA (640 x 480 bodů). Na pořádání videokonferencí však bohatě stačí. Hned vedle, taktéž v rámu displeje, je umístěn i integrovaný mikrofon.

Chlazení a provozní hluk
Nasávání vzduchu probíhá vespod přístroje a výdech je soustředěn na zadní stranu. Toto řešení má tu výhodu, že uživatel není teplým vzduchem obtěžován, jak by tomu mohlo být, pokud by byl výdech vzduchu situován na bok notebooku.

Chlazení je velice účinné a šasi notebooku nejeví ani po dlouhém provozu a vysoké zátěži známky přehřívání. Ani klávesnice, ani touchpad nemají na žádném místě svého povrchu znatelně vyšší teplotu snižující komfort práce. Více se již zahřívá spodek přístroje, nejde však o žádné nepříjemné teploty a s notebookem tak lze v klidu pracovat i na klíně.

Hlučnost je taktéž na velice nízké úrovni. Práci chlazení je slyšet jen v tiché místnosti a při běžném používání notebooku doma nebo v kanceláři jej prakticky nemáte šanci slyšet. Chlazení dá o sobě hlasitěji vědět hlavně v případech vysokého zatížení a současného používání dedikované grafické karty Geforce Go 7400. Zvýšení hladiny hluku je však jen nárazové a ihned po skočení zátěže se vrací na původní úroveň.

Baterie
Akumulátor je umístěn v zadní části přístroje. Na místě jej drží dva posuvníky, z nichž jeden plní funkci zámku a druhý funkci pojistky. Akumulátor lze tedy velice snadno vyjmout. Zamrzí ovšem již výše popsané nedokonalé slícování, které způsobuje, že se má tendenci na svém místě viklat. Typově jde o Li-Ion akumulátor s napětím11,1 V a udanou kapacitou 5200 mAh. Při použití integrované grafické karty GMA 950 vydržel notebook pracovat v našem standardním* redakčním testu 5h 44 min, s Go 7400 potom 4h 10min. Oproti dříve testované variantě SZ1XP jsou to lepší výsledky i přesto, že varianta XP s LED podsvícením LCD by měla být na tom lépe. 6ekl bych, že předchozí testovaný kus neměl pravděpodobně plně funkční baterii, protože výhoda LED podsvícení se již projevila u jiných testovaných notebooků. I tak lze říci, že výsledky dosažené u varianty HP s klasickým podsvícením jsou nadstandardní.

Závěr
Sony Vaio VGN-SZ1HP je plně vybavený, vysoce přenosný a výkonný notebook určený pro nasazení u flexibilních pracovníků a manažerů. Menší pihou na kráse jsou drobné konstrukční nedostatky, naštěstí se nejedná o žádné fatální problémy. Tohoto 1,8 kg vážícího drobečka si můžete do své mobilní výbavy pořídit za doporučenou koncovou cenu 48 730 Kč bez DPH (57 990 Kč s DPH). Sony poskytuje na notebook záruku 2 roky.

Klady a zápory:
+ hmotnost pouhých 1,8 Kg s baterií a optickou mechanikou
+ vysoký výkon
+ kvalitní LCD

- místy drobné konstrukční nedostatky

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.


Fotogalerie Sony Vaio VGN-SZ1XP/C

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: Sony Vaio VGN-SZ1HP
 • Instalovaný procesor: Intel Core Duo Processor T3400 (1,66 GHz, 667 MHz FSB, 2 MB L2)
 • RAM (MB): 512 DDR2-533 (1x 512)
 • HDD (GB): 80 (Seagate Momentus 5400.2 - ST98823AS, serial ATA, 5400 rpm, 8 MB cache)
 • DVD: DVD+/-RW DL (MATSHITAUJ-832D)
 • LCD: 13.3" LCD X-black LCD
 • LCD rozliąení: WXGA (širokoúhlé, 1280 x 800)
 • Video: NVIDIA GeForce Go 7400 s TurboCache aľ 128MB SDRAM / Intel GMA 950
 • Modem: 56k interní
 • LAN: 10/100, Wi-Fi a/b/g
 • Zvuková karta: Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio
 • Polohovací zařízení: touchpad
 • Software: Windows XP Professional SP2
 • Baterie/výdrľ: Li-Ion 5200 mAh / 5:44 (GMA950), 4:10 (GeForce Go 7400)
 • Rozhraní: 2x audio IN/OUT, 1x externí monitor, 1x Modem, 1x LAN, 1x PCMCIA II, 2x USB 2.0, 1x Fire-Wire, 1x Memory Stick DUO, 1x Express card 34, 1x card reader (MS,MS pro,MMC,SD,xD), 1x dokovací konektor
 • Rozměry: 317,5 x 236,2 x 25,4-38,1 mm
 • Hmotnost (kg): 1,8

| Diskuse | Recenze