RECENZE: Sony Vaio VGN-SZ1XP/C - 2 grafiky v malém notebooku

30. 3. 2006 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Jiří Pomazal

1,69 kg vážící VAIO nové řady SZ se vyznačuje spojením nejnovějších technologií a mobility. Je vybaveno 13,3" X-Black displejem s LED podsvícením, procesorem Intel Core Duo a 1 GB rychlé DDR2 paměti. K dispozici je biometrický snímač otisků prstů v kooperaci s bezpečnostním čipem TPM. Nejzajímavější je přítomnost dvou grafických karet, mezi nimiž lze přepínat.

Sony Vaio VGN-SZ1XP/C - 2 grafiky v malém notebooku

Základní popis
Srdce mobilního nadšence zaplesá, když se k němu dostane podobný přístroj. V ruce jej téměř necítíte. S optickou mechanikou a baterií váží totiž pouhých 1,69 kg! Šasi je velice tenké (což díky použitým materiálům nijak neubírá přístroji na bytelnosti), a především díky 13,3“ širokoúhlému displeji se notebook může pochlubit rozměry 317,5 x 236,2 x 25,4-38,1 mm (snad jenom napájecí zdroj je na Centrino notebook až nezvykle veliký). S těmito fyzickými parametry není tedy problém VAIO SZ mít s sebou neustále na blízku po celý den. Jednoduše jde o ultra výkonný a ultra přenosný notebook určený převážně cestujícím managerům nebo vysoce náročným uživatelům, kteří jsou ochotni si za luxus připlatit.

Výběr materiálu na šasi notebooku je taktéž podřízen prvotnímu cíli – maximální mobilitě. Schránka přístroje je tedy vyrobena z karbonových vláken a kompozitních materiálů, které zajišťují vysokou odolnost při zachování co nejnižší hmotnosti. Barevné provedení šasi je elegantní a spojuje kombinaci černé a kovově šedé barvy. Konstrukčně je přístroj na velmi dobré úrovni, dá se však najít několik nepřesností u slícování.

Při testování se projevilo poněkud slabší místo nad optickou mechanikou, které lze za použití většího tlaku až příliš snadno promáčknout. Další neduh se projevil v klávesnici - při poklepání na touchpad vydává zřetelné chrastění. Poslední výtku mám k uchycení baterie. Slícování zde také není tak přesné a baterie má vůli, což je navíc při manipulaci s notebookem doprovázeno specifickým klapavým zvukem, v provozu to však ničemu nevadí.

Berte ovšem výčet těchto neduhů spíše jako mou profesní deformaci a snahu přinést vám co nejobjektivnější pohled. Skvělý dojem, který ve mně notebook svým celkovým zpracováním zanechal, tyto nedostatky převážit nemohou.

Bez zajímavosti není ani konstrukční provedení displeje přístroje. K tělu jej uchycují dva široké klouby. Minimální tloušťka není nikterak na obtíž, ba naopak. V nastavené poloze drží pevně. Překvapivě nemá žádnou pojistku zavírání, díky přiměřenému odporu kloubů ale víko drží pevně zavřené a jeho náhodné či nechtěné otevření nehrozí. Při nepatrném pootevření má víko tendenci se zavírat. Během testování jsem v tomto řešení nenašel žádný problém. Naopak, při otevírání krytu se nemusíte obtěžovat mačkáním obvyklých posuvníků a víko tak jednoduše otevřete jen jedním prstem ruky.

Pojďme se podívat na rozhraní, která nám konstruktéři dávají v případě tohoto notebooku k dispozici. Na levém boku bráno odzadu najdeme standardní dvojici audio konektorů, tedy line OUT a vstup pro externí mikrofon. Následuje rozhraní FireWire, D-SUB pro připojení externího monitoru, PCMCIA II (kryto bohužel jen záslepkou) a čtečka karet Memory Stick DUO.

Pravý bok přístroje postupně odzadu nabízí konektory RJ-45 a RJ-11. Oba jsou zakryty výklopnou krytkou, která potencionálně chrání nepoužívané konektory před znečištěním. Následují bohužel jediné dva USB 2.0 konektory. Nad nimi našlo své místo rozhraní Express Card v úzkém formátu 34 mm. Nejvíce místa zde zabírá optická mechanika.

Na spodku přístroje se dále nachází ještě konektor pro připojení dokovací stanice. Je taktéž již tradičně chráněn posuvným krytem.

Veškeré diody indikující stav a práci počítače jsou přehledně umístěny na jednom místě ihned pod víkem displeje, a jsou tak za každých okolností viditelné – dokonce i při zavřeném displeji. Jedná se o kontrolky Power ON, Baterie, HDD, aktivace Blueooth a Wi-Fi. Diody Caps Lock, Num Lock, a Scroll Lock se nachází ihned nad klávesnicí, a tudíž jsou také vždy viditelné. Lehce netradičně jsou umístěny pod děrovaným krytem reproduktorů, který se táhne nad klávesnicí po celé šířce notebooku. Jejich viditelnosti to ovšem nikterak neubírá.

Klávesnice a ovládací prvky
Stává se již tradicí, že klávesnice notebooků SONY patří ke špičce. Ani zde tomu není jinak. Sympatické je, že ani vzhledem k malým rozměrům celého notebooku se na klávesnici nešetřilo a dostupného místa bylo využito takřka na 100%. Konstrukční zpracování je taktéž na vysoké úrovni. Škoda jen již výše popsaného drnčení při poklepání na touchpad.

Klávesy jsou příjemně veliké a mají velice ladný chod. Je téměř potěšením si na takovéto klávesnici něco napsat. Samozřejmostí je zde velký dvouřádkový Enter. Co do velikosti se nešetřilo ani na ostatních klávesách. Ctrl má svou pozici zcela vlevo a ovládání veškerých nejběžnějších akcích ve Windows je tedy naprosto intuitivní.

Funkční klávesy F1 až F12 jsou dokonce rozděleny pro snazší přístupnost do segmentů po čtyřech. Již tradičně jsou jim přiřazeny specifické sekundární funkce přes klávesu Fn jako například kontrola zvuku, jasu displeje, přepínání video výstupu, rychlé uspání atd.

Klávesy Num Lock, Prt Sc, Insert a Delete jsou standardně seřazené za blokem funkčních kláves. Z úsporných důvodů jsou na nich jako sekundární klávesy přes klávesu Fn namapovány Scroll Lock, Pause a Break. Takovéto uspořádání je ovšem intuitivní a lze jej nalézt i u jiných výrobců. Home, Page UP, Page Down a End mají svou pozici tradičně kolmo na kurzorový kříž. Kolem kurzorového kříže nejsou žádná prázdná místa. Klávesy jsou ale tak veliké, že přehmátnutí prakticky nehrozí.

Barevné zpracování je tradičně černé s bílými popiskami. Popisky sekundárních funkcí jsou (taktéž tradičně) modré, popisky při aktivaci Num Lock jsou červené. Čitelnost veškerých popisek je dobrá i za horšího osvětlení.

Dodatečné ovládací prvky jsou zastoupeny dvěma klasickými programovatelnými tlačítky (S1 a S2), tlačítkem Power ON a dvěma posuvníky. První z posuvníků ovládá aktivaci Wi-Fi a druhý se stará o již avizovanou speciální featurku přepínání grafických karet, kterou si podrobně rozebereme v sekci „Displej a grafika“. Trochu jsem postrádal možnost ovládat aktivaci/deaktivaci rozhraní Bluetooth pomocí speciálního tlačítka nebo alespoň kombinací přes klávesu Fn. Takto si musí uživatel vystačit jen se softwarovým ovládáním.

Jako polohovací zařízení je použit touchpad s rolovacími zónami vespod, vpravo i nahoře. Další možnosti touchpadu jako nadefinování akce po poklepání do příslušného rohu lze nastavit pomocí dodávaného software. Touchpad je ergonomicky posunut doleva (bude tak více vyhovovat pravákům) a doplněn o klasická dvě tlačítka. Mezi těmito tlačítky je umístěn biometrický snímač otisků prstů.

Hlavní HW parametry
Hardwarové vybavení tohoto kousku nabízí momentálně ty nejnovější technologie na poli s mobilní technikou. Základem je poslední čipová sada od Intelu, Centrino – Napa. Základní desce vévodí čipset Intel 945GM s integrovaným grafickým jádrem a podporou DDR2-667 MHz. Procesorem je Intel Core Duo T2400 o nominální frekvenci 1,83 GHz, systémovou sběrnicí o rychlosti 667 MHz a pamětí cache L2 o velikosti 2 MB. V redakčním testu dosáhl procesor opravdu úctyhodných výsledků (a to přitom v 1.64 kg lehkém notebooku!). Jeho skutečná síla se projevila především v testech optimalizovaných pro multithreading - tedy běh úlohy na obou jádrech procesoru, kdy naměřené výsledky dosáhly očekávaných dvojnásobných hodnot oproti singlethreadovým testům.

Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou - 38615 (multi-thread)
Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou - 19266 (single-thread)

Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou (FPU) - 28889 (multi-thread)
Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou (FPU) - 14420 (single-thread)

Co se týče multi-thread výkonu, obsadil osazený procesor v testu s pevnou řádovou čárkou druhé nejvyšší místo v naší srovnávací tabulce. Jeho pokořitelem se stal rychleji taktovaný kolega, tedy Core Duo T2600 s efektivní frekvencí 2,16 GHz.

V testu FPU se již testovaný kousek křemíku propadl na šestou pozici, když byl poražen krom výše taktovaného kolegy také konkurencí ze stáje AMD v podobě Athlon XP-M 3000+, Athlon 64 3400+, či dokonce AMD Turion64 ML-37. Všechny tyto procesory se v daném testu přehouply přes hranici 31 000 bodů.

Pokud se blíže podíváme na výsledky v single-thread části, zjistíme, že se procesor prakticky rovná výkonům, které podává stejně taktované Pentium M. O nedostatek výkonu se tedy bát v žádném případě nemusíte. Procesor hravě zvládne veškeré nároky, které na něj budete při každodenní práci klást. Problémy nebude mít ani s multimédii či náročnými hrami (ve spolupráci s příslušně výkonným grafickým adaptérem). Do budoucna budete těžit z jeho výkonu ještě více s příchodem optimalizovaných multi-thread aplikací.

Instalovaná paměť má velice pěknou kapacitu 1024 MB. Jedná se o typ DDR2 o efektivní frekvenci 533 MHz. Z hlediska budoucího upgrade je velmi sympatické, že se jedná o jediný modul s kapacitou 1GB; k dispozici je tedy ještě jeden volný slot, který dovoluje rozšířit kapacitu paměti až na maximální 2 GB.
Datová propustnost pamětí je dle očekávání velice dobrá (paměťový řadič je v této sadě Centrino značně vylepšen) a s hodnotou 1782 MB/s se paměťový subsystém umístil na šestém místě naší srovnávací tabulky. Při zapojení do režimu DualChannel lze očekávat výkony vysoko nad 2 GB/s.

Jako pevný disk je osazen 100 GB FUJITSU MHV2100BH. Rychlost otáček činí 5400 za minutu, je vybaven 8 MB cache a připojen přes rozhraní SATA s podporou technologie NCQ. Ukázal se jako svižný pracant. V redakčním testu dosáhl přenosové rychlosti až 99.36 MB/s a vyhoupl se tak mezi elitu pěti nejrychlejších disků v našem redakčním testu. Průměrná přístupová doba disku se pak pohybuje na hodnotě 17.96 ms což jej řadí přibližně do středu naší srovnávací tabulky. Při běžné práci tedy nedostatek výkonu nepocítíte. Vyšší přístupová doba si však může vybrat svou daň při kopírování většího množství souborů. Data na disku jsou chráněna systémem HDD shock protection, který monitoruje otřesy či nárazy notebooku a automaticky vystavuje hlavy mimo plotny disku.

Optická mechanika MATSHITAUJ-832D je typu DVD+/-RW DL a zvládne tedy číst i zapisovat většinu dnes používaných formátů médií včetně čtení DVD-RAM. Pro informaci uvádím výrobcem udávané rychlosti čtení a zápisu:

Zápis: CD-R x24, CD-RW x10, DVD-R x4, DVD-RW x2, DVD+R DL x2.4, DVD+R x4, DVD+RW x2.4
Čtení: CD x24, CD-R x24, CD-RW x12, DVD x8, DVD-R DL x4, DVD-R x4, DVD-RW x4, DVD+R DL x4, DVD+R x4, DVD+RW x4, DVD-RAM x2

Konektivita notebooku splňuje očekávání náročného uživatele. K naprosté kompletnosti však bohužel schází infračervený port. Jinak zde najdeme vše od Wi-Fi standardu a/b/g, LAN 10/100/1000, integrovaného 56k modemu až po rozhraní Bluetooth.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika
Na displeji se novinkami nešetřilo. Jedná se o 13,3“ displej s rozlišením WXGA (1280 x 800) s glare povrchem (technologie X-Black), nadto disponuje LED podsvícením. Podsvícení pomocí LED nejenže zaručuje displeji ještě lepší podání barev, zároveň se tímto také dramaticky snižuje spotřeba. Tato technologie také zároveň umožňuje udělat displej mnohem tenčí než by bylo možné za použití standardního katodového podsvícení, a tím dále ještě přispět ke snížení celkové hmotnosti notebooku. Nelze napsat nic jiného, než že tyto technologie fungují a použitý displej nabídne opravdu výtečnou podívanou. Pozorovací úhly i odezva jsou taktéž na vysoké úrovni. Jednoznačně se jedná o jeden z nejlepších displejů na trhu.

To stále není vše z výčtu "vychytávek" tohoto notebooku. V SONY se rozhodli nás obdařit u tohoto modelu hned dvěma grafickými kartami! Důvod je však čistě pragmatický a spočívá v co možná největší úspoře energie a maximálním prodloužení chodu na baterii. Pokud momentálně pracujete s dokumenty, surfujete internetem nebo upravujete fotky z dovolené, bohatě si vystačíte s integrovaným grafickým čipem v podobě Intel GMA 950. Naopak, pokud se právě chystáte hrát svou oblíbenou hru, renderovat 3D objekty či provádět jiné výpočetně náročné operace, je pro vás připravena karta Geforce Go 7400 s technologií Turbo Cache a pamětí až 128 MB VRAM, kterou si uzme ze systémové paměti přes sběrnici PCI-Express. Mezi těmito dvěma grafikami lze snadno přepínat pouhým přepnutím posuvného spínače. Jakmile změníte polohu přepínače, systém vás okamžitě informuje o změně a nabídne restart OS. Po rebootu je již systém připraven zvolenou grafickou kartu použít. Automaticky dojde k nahrání ovladačů a změně potřebných ovládacích panelů. Aktuální kartu lze měnit i při vypnutém notebooku. Jednoduše přepnete posuvník na požadovanou hodnotu – Stamina (GMA 950) nebo Speed (Geforce Go 7400) a systém naskočí s požadovaným nastavením.

Grafické karty si v oblíbeném syntetickém testu 3D Mark vedly následovně:

3D Mark GMA 950 Geforce Go 7400
2001
4876
12648
2003
1239
4161
2005
407
1815
2006
99
765

Výkonový benefit Geforce Go 7400 oproti Intel GMA je z těchto výsledku naprosto jasný. Vykoupen je samo sebou daleko větší spotřebou a i větším celkovým zahříváním notebooku (viz níže). Ačkoli se jedná o low end v nastupující řadě akcelerátorů od nVidie, nabízí velice slušný výkon i v náročných DirectX 9.0 hrách a aplikacích. Na našem serveru jsme vám již přinesly obsáhlý článek o těchto grafických čipech.

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve Výkonových testech

Multimedia
Notebook je zamýšlen především jako vysoce mobilní profesionální pracovní stanice, i tak ale nabídne velice slušný multimediální standard. Hlavní předností je především kvalitní širokoúhlý 13,3“ X-Black displej na kterém je shlédnutí DVD filmu jedna radost. Optická mechanika neměla při testech problémy s žádnými médii a dobře si poradila i s letitými kotoučky. Přehrávání DVD video probíhá standardně základní rychlostí, takže produkce nebude rušena.

Reprodukce zvuku probíhá ze dvou malých stereofonních reproduktorů umístěných nad klávesnicí. Za svůj výkon se nemusí ovšem vůbec stydět a v kvalitě reprodukce v klidu dorovnají i notebooky s mnohonásobně větším šasi. O generování a míchání zvuku se již tradičně stará čip Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio s podporou prostorových efektů.

Z další výbavy nesmí chybět konektory Jack pro Line Out a vstup externího mikrofonu. Nechybí rozhraní FireWire ani analogový výstup na externí monitor. Přítomna je i čtečka paměťových karet Memory Stick Duo. Pro kompletnost a větší podporu formátů je doplněna o další externí čtečku umístěnou ve slotu Express Card formátu 34 mm, která podporuje karty MS, MS pro, MMC, SD, xD.

Za nadstandard se jistě dá považovat integrovaná kamera umístěná v horním rámu tenkého displeje. Nejedná se sice o žádný 1,3 Mpix zázrak – snímač disponuje jen 0,37 Mpixely a maximální rozlišení snímaného obrazu je VGA (640 x 480 bodů). Na pořádání videokonferencí však bohatě stačí. Hned vedle, taktéž v rámu displeje, je umístěn i integrovaný mikrofon.

Chlazení a provozní hluk
Nasávání vzduchu probíhá vespod přístroje a výdech je soustředěn na zadní stranu. Toto řešení má tu výhodu, že uživatel není teplým vzduchem obtěžován, jak by tomu mohlo být, pokud by byl výdech vzduchu situován na bok notebooku.

Chlazení je velice účinné a šasi notebooku nejeví ani po dlouhém provozu a vysoké zátěži známky přehřívání. Ani klávesnice, ani touchpad nemají na žádném místě svého povrchu znatelně vyšší teplotu snižující komfort práce. Více se již zahřívá spodek přístroje, nejde však o žádné nepříjemné teploty a s notebookem tak lze v klidu pracovat i na klíně.

Hlučnost je taktéž na velice nízké úrovni. Práci chlazení je slyšet jen v tiché místnosti a při běžném používání notebooku doma nebo v kanceláři jej prakticky nemáte šanci slyšet. Chlazení dá o sobě hlasitěji vědět hlavně v případech vysokého zatížení a současného používání dedikované grafické karty Geforce Go 7400. Zvýšení hladiny hluku je však jen nárazové a ihned po skočení zátěže se vrací na původní úroveň.

Baterie
Akumulátor je umístěn v zadní části přístroje. Na místě jej drží dva posuvníky, z nichž jeden plní funkci zámku a druhý funkci pojistky. Akumulátor lze tedy velice snadno vyjmout. Zamrzí ovšem již výše popsané nedokonalé slícování, které způsobuje, že se má tendenci na svém místě viklat. Typově jde o Li-Ion akumulátor s kapacitou 5200 mAh. Při použití integrované grafické karty GMA 950 vydrží notebook pracovat na baterii 3h 57 min, s Go 7400 pouze 3h 10min. Rozdíl tedy činí zhruba 20% času.

BIOS
V nastavení biosu stojí za zmínku možnost zaheslovat přístup na pevný disk a především možnost povolit funkci TPM (Trusted Platform Module), zajišťovanou čipem Infenion.Tato technologie dokáže detekovat rozličné neautorizované změny HW a SW, přidělovat unikátní ID připojeným sítím a tím chránit data ve vašem notebooku před zcizením, nebo softwarovými i hardwarovými útoky.

Příslušenství
Notebook je, jak už je u Sony zvykem dodáván s tunou nejrůznějšího software pro správu, zabezpečení a obsluhu multimediálních funkcí. Zde je uveden jeho seznam:

Audio:
SonicStage 3.3, SonicStage Mastering Studio 2.1, DSD Direct

Video a TV:
Adobe® Premiere® Elements 2.0, DVgate Plus 2.2, VAIO Edit Components 6.0, WinDVD 6.0 for VAIO

Fotografie:
Adobe® Photoshop® Elements 4.0

Vypalování CD a DVD:
Roxio DigitalMedia SE 7, Click to DVD® 2.5

Kancelářské aplikace:
Adobe® Acrobat® Professional (Try & Buy) 7.0, Adobe® Acrobat® Elements 7.0, Adobe® Reader® 7.0, Microsoft® Works 8.0, Microsoft® Office 2003 SBE (Try & Buy)

Zabezpečení a ostaní:
Utimaco Privatedisk easy (Try & Buy) 1.0, Norton Internet Security 2005 AntiSpyware Edition, Norton Ghost 10 (try & buy), VAIO Recovery Utility 2.6 - HDD recovery (hidden partition); Skype 1.4

Závěr
Sony Vaio VGN-SZ1XP/C je plně vybavený, vysoce přenosný a extrémně výkonný notebook určený pro nasazení u flexibilních pracovníků a manažerů. Poskytne veškerý komfort při používání, nejnovější technologie i zabezpečení dat. Menší pihou na kráse jsou drobné konstrukční nedostatky, naštěstí se nejedná o žádné fatální problémy. Tohoto 1,69 kg vážícího drobečka si můžete do své mobilní výbavy pořídit za koncovou doporučenou cenu 63 857 Kč bez DPH (75 990 Kč s DPH). Sony poskytuje na notebook záruku 2 roky.

Klady a zápory:
+hmotnost pouhých 1,69 Kg s baterií a optickou mechanikou
+vysoký výkon
+velice kvalitní a tenké X-Black LCD s LED podsvícením

-místy drobné konstrukční nedostatky

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.


Fotogalerie Sony Vaio VGN-SZ1XP/C

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: Sony Vaio VGN-SZ1XP/C
 • Instalovaný procesor: Intel Core Duo Processor T2400 (1,83 GHz, 667 MHz FSB, 2 MB L2)
 • RAM (MB): 1024 DDR2-533 (1x 1024)
 • HDD (GB): 100 (FUJITSU MHV2100BH, serial ATA, 5400 rpm, 8 MB cache)
 • DVD: DVD+/-RW DL (MATSHITAUJ-832D)
 • LCD: 13.3" LCD X-black LCD s LED technology
 • LCD rozlišení: WXGA (širokoúhlé, 1280 x 800)
 • Video: NVIDIA GeForce Go 7400 s TurboCache až 128MB SDRAM / Intel GMA 950
 • Modem: 56k interní
 • LAN: 10/100, Wi-Fi a/b/g
 • Zvuková karta: Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio
 • Polohovací zařízení: touchpad
 • Software: Windows XP Professional SP2
 • Baterie/výdrž: Li-Ion 5200 mAh / 3h 57min
 • Rozhraní: 2x audio IN/OUT, 1x externí monitor, 1x Modem, 1x LAN, 1x PCMCIA II, 2x USB 2.0, 1x Fire-Wire, 1x Memory Stick DUO, 1x Express card 34, 1x card reader (MS,MS pro,MMC,SD,xD), 1x dokovací konektor
 • Rozměry: 317,5 x 236,2 x 25,4-38,1 mm
 • Hmotnost (kg): 1,69


| Diskuse | Recenze
Sdílej: