RECENZE: SONY VAIO N19VP-B - vajíčko pro studenty

9. 11. 2006 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Vladimír Dutka

SONY se rozhodlo atakovat cenu 30 tisíc Kč (včetně DPH) a oslovit více zákazníků. Vznikl tak notebook s plastovým tělem a menším počtem USB portů, ale i přes snahu uspořit nabízí kvalitní X-black LCD, Centrino Duo sadu s Core Duo procesorem, DDR2 RAM a SATA disk. Mezi hlavní přednosti tohoto středně velkého notebooku patří kvalitní klávesnice a především uhlazený design, který podtrhuje image značky SONY.

SONY VAIO N19VP-B - vajíčko pro studenty

Základní popis

Design je vskutku jedinečný, jak je u SONY zvykem. Při pohledu na šasi notebooku se přímo nabízí slova jednoduše-jednoduchý. Linie jsou naprosto čisté a ostré a nenajdete tu žádný designový prvek, který by byl "navíc". Kromě nezbytného vytlačeného loga VAIO samozřejmě. Na strohosti, která z něj čiší, je však cosi přitažlivého. Co se designu týče, bude mít zřejmě zapřísáhlé odpůrce stejně jako obdivovatele, kteří na něj nedají dopustit. Přiznám se, že u mě se prvotní zdrženlivý přístup změnil po čase ve velmi kladné hodnocení.

Celé tělo je z ekonomických důvodů plastové, spodní díl je stříbrné barvy, víko zase černé. Panty jsou umístěny na samé hraně spodního dílu a kryt displeje se tedy odklápí nezvykle až za něj. Notebook při pokusu o ohýbání zlehka vrže, což může být způsobeno použitím plastů v kombinaci se snahou o nižší cenu, ale dost možná je to vlastnost jen zapůjčeného předprodejního vzorku, to bohužel momentálně nemůžeme ověřit.

Výdech horkého vzduchu je umístěn na pravé straně, což osobně považuji za nešťastné řešení, především vzhledem k používání externí myši. Optickou mechaniku tedy najdeme na opačné straně, kde najdeme taktéž slot na Kensington zámeček. Na zadní straně je pouze LAN a modem, tedy konektory RJ-45 a RJ-11, zbytek prostoru vyplňuje baterie. Ostatní rozhraní najdeme na pravé straně. Jde o dva (pouze!) USB porty, slot na ExpressCard (se sklopnými dvířky), jacky na mikrofon a sluchátka, VGA konektor, FireWire a vypínač bezdrátového adaptéru. Čtečky Memory Stick a SD/MMC najdeme na přední straně notebooku. Schválně říkám čtečky, protože oba typy karet mají samostatné sloty. Co je opravdu škoda, jsou jen dva USB porty, oba ještě k tomu na pravé straně, což je docela nešikovné například pro připojení externí myši. Pro tu neznám lepší místo než na zadní straně.

Informační LED jsou rozděleny do dvou skupin. Jedna je vpravo nad klávesnicí hned vedle hlavního vypínače (všechny tři zámky klávesnice), druhá je na čelním panelu pod touchpadem a informuje o statusu, baterii/napájení, práci HDD a bezdrátové sítě. Díky své pozici je tato skupina však při práci těžko viditelná a uživatel se musí od počítače lehce odklonit, aby na tyto diody viděl. Jejich svit je dostačující, ale mohly by svítit trochu jasněji.

Panty jsou umístěny na samém kraji spodní části notebooku a víko se tak vyklápí jakoby za okraj těla. Jde o věc, která je mezi notebook poměrně neokoukaná a asi dělá dojem, je však štěstí, že na zadní straně jsou pouze dva konektory, protože se k nim špatně dostává.

Zatímco rozměry 364 x 265 x 38,4 mm jsou v této třídě standardní, hmotnost 3,1 kg je o trošku větší, než by bylo příjemné pro každodenní nošení. Jde však nejspíš o jeden z aspektů, který musel ustoupit požadavkům na "nízkou" cenu.

Klávesnice a ovládací prvky

Klávesnice je zcela jistě jednou z nejlepších, které jsem kdy vyzkoušel. Má sice malinkatý prohyb, ale psaní na ní je velmi pohodlné a působí vyloženě precizním dojmem. Najdeme tu klávesy Enter, Backspace, Tab a Caps Lock v plné velikosti (Enter přes dva řádky na výšku) a musím ocenit klávesu Ctrl zpátky na svém místě v levém dolním rohu klávesnice. Bohužel však najdeme i stinné stránky, ale jde jen o maličkost. Klávesy v pravém sloupci vedle Enteru nejsou odděleny od šipek a nelze tak mačkat ani šipky ani End po hmatu... určitě ne ze začátku používání.

Touchpad je uzpůsoben poměru stran displeje a je tedy taktéž širokoúhlý, navíc má na pravém a dolním okraji rolovací oblasti a je z materiálu, po kterém prst klouže naprosto hladce.

Jediné další ovládací prvky jsou zde vypínač a posuvník ovládající bezdrátový adaptér. Žádné přímé ovládání hlasitosti ani multimediální tlačítka.

Hlavní HW parametry

Platforma Centrino Duo už dnes nikoho nepřekvapí, je ale dobře, že Sony se rozhodlo použít ve svém low-endovém modelu T2050E a ne například Celeron, jak je tomu u některých jiných výrobců. Procesor tak má dvě jádra, běží na maximální frekvenci 1,66 GHz, má 2 MB vyrovnávací L2 cache a FSB tiká na 533 MHz. Kromě nesporných výhod dvou jader je oproti zmíněnému levnějšímu procesoru navíc vybaven (mimo jiné) technologií SpeedStep. Ta se zásadní měrou zasazuje o životnost na baterie tím, že v době nečinnosti snižuje frekvenci procesoru a vypíná nepotřebné výpočetní jednotky. Usazen je do čipsetu Intel Express 945GM, tedy verze s integrovanou grafickou kartou GMA 950. Program HWiNFO32 naměřil tyto hodnoty:

Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 16 784
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 12 559

Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 33 643
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 25 178

Výkonově tedy nijak neexceluje, řadí se spíše mezi nejslabší Core Duo procesory. Samozřejmě ale u notebooku tohoto zacílení není na výkon kladen takový důraz.

RAM paměť je typu DDR2, a to na efektivní frekvenci 533 MHz, přítomen je jeden 512MB modul od firmy Hyundai. Propustnost paměťové sběrnice naměřená stejným programem je 1649 MB/s, tedy spíše průměrná hodnota. Velikost celkové paměti lze rozšířit až na 2 GB.

Dodavatelem pevného disku je firma Toshiba a nese označení MK8032GSX. Jeho kapacita je 80 GB, je připojen přes SATA-150 rozhraní a jeho plotny se otáčejí rychlostí 5400ot./min. Standardní je taktéž 8MB buffer. Pojďme se podívat, jak si vedl v testech:

 • HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 79,67 MB/s
 • HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 27,3 MB/s
 • Průměrná přístupová doba: 16,8 ms

Přenosová rychlost je tedy na pomezí horšího průměru a podprůměru, přístupová doba je ještě v rozmezí nejčastějších hodnot.

Optická mechanika je typu DVD+/-R DL, tedy zvládající všechny běžné formáty včetně dvouvrstvých DVD+/-R. Vypalovala spolehlivě a hlučnost byla v normě, i když se roztočila naplno. Se čtením také neměla problémy, takže žádná zrada se v této oblasti nekoná.

K okolním sítím se můžete připojit buď klasicky přes Wi-Fi (802.11 a/b/g), LAN (maximálně však 100 Mbps) nebo FireWire, jež se zde skrývá pod označením S400, nikoliv klasickým IEEE 1394. Bluetooth zde narozdíl od cenové konkurence bohužel není a chybí tu víc, než třeba infraport.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika

15,4 palcový displej má leštěný povrch (X-black) pro lepší podání kontrastu barev. Celkově je displej dobrý, má relativně dobré horizontální pozorovací úhly a barvy jsou syté. Jako největší výhodu vidím fakt, že černá barva je opravdu černá i při maximálním jasu displeje, avšak jen při pohledu z přímého úhlu. Mezi jeho neduhy patří především viditelný světlý pruh při spodním okraji LCD. Rozsah jasu podsvícení je normální, rozdělen do devíti stupňů, jen mi tu trochu chybí možnost displej úplně vypnout funkční klávesou.

Grafická karta je integrovaná na základní desce a jak již jsem uvedl, jde o GMA 950. Jde tedy o řešení cenově i energeticky úsporné. Tomu také odpovídají hodnoty 3D Marků

 • 3DMark 2001: 4 709
 • 3DMark 03: 889
 • 3DMark 05: test neproběhl
 • 3DMark 06: test neproběhl

Testy 3DMark 05 a 06 se nepodařilo spustit kvůli nedostatku video paměti. Ta se bohužel nedá nastavit v BIOSu a maximálně dosahuje hodnoty 64 MB. Je jasné, že tyto hodnoty stačí pouze na 3D graficky nenáročné aplikace či kancelářskou práci. Pokud rádi hrajete, zapomeňte na nové náročné 3D hry, alespoň velikou většinu z nich. Méně náročné a starší si samozřejmě zahrajete, a to i ve vyšších detailech. Bez problému pak grafika zvládá práci s kancelářskými aplikacemi, internetem, přehraje video a umožní úpravy foto z digitálního fotoaparátu.

grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimedia

Po vizuální stránce je vše v pořádku, na širokoúhlý displej je pěkný pohled a například filmy jsou na něm moc hezké. Problém je ovšem se zvukem, a to jak s jeho kvalitou, tak hlasitostí. Kvalita spadá do šedého průměru levných repráčků bez výraznějších basů a chrastících při vysoké hlasitosti. Ta je v tomto případě dokonce nižší, než bývá obvyklé, a to i přes sluchátka, což je problém, pokud chcete například sledovat filmy nebo hrát hry ve vlaku či na jiných rušnějších místech.

Optimální není ani ovládání hlasitosti, které je řešeno pomocí kombinace funkční klávesy a F3/F4 a které se při vysoké zátěži lehce zpožďuje.

Externí monitor lze připojit pouze přes VGA D-Sub konektor, který se na první pohled svou neobvyklou bílou barvou podobá DVI rozhraní.

Pravé "multimedialitě" jistě napomáhá i čtečka karet či FireWire rozhraní, které usnadní například spolupráci s digitální kamerou či fotoaparátem. Co je naopak docela škoda, jsou pouze dva USB 2.0 porty a absence integrovaného mikrofonu, případně webkamery.

Zabezpečení

Překvapení se nekoná a v modelu určeném především studentům a malým podnikatelům není otázce zabezpečení dat věnováno mnoho péče. Do této kategorie notebooků věci jako TPM čip nebo čtečka otisků prostě nepatří, a tak se tu spokojíme s klasickou nadílkou hesel do systému a při spuštění počítače.

Chlazení a provozní hluk

Hlasitost je taková, jakou bychom si asi u notebooky Sony s integrovanou grafickou kartou představovali, tzn. velmi příjemně nízká. Když čidla naměří vyšší teplotu, větráček se samozřejmě roztočí víc, ale stále je hlasitost naprosto v pořádku. Dokonce hned po startu neběží naplno jako u některých jiných počítačů.

hodina provozu - mírná zátěž

 • touchpad = 31 °C
 • levá strana pod klávesnicí = 29 °C
 • pravá strana pod klávesnicí = 31 °C
 • klávesnice vlevo = 29 °C
 • klávesnice vpravo = 31 °C
 • spodek maximum = 35 °C (+vpravo u výdechu)
 • výdech chlazení = 33 °C

hodina provozu - vysoká zátěž

 • touchpad = 31 °C
 • levá strana pod klávesnicí = 28 °C
 • pravá strana pod klávesnicí = 29 °C
 • klávesnice vlevo = 29 °C
 • klávesnice vpravo = 30,8
 • spodek maximum = 36 °C (+vpravo u výdechu)
 • výdech chlazení = 38 °C

teplota okolí při měření: 23 °C

Na výsledných teplotách se kromě dobře řešeného chlazení podepsala i přítomnost integrované grafické karty a procesoru s technologií SpeedStep.

Otvor pro nasávání chladného vzduchu je umístěn v přední a levé části spodní strany. Při práci na klíně tedy je část přikryta nohou, ale teploty se zvyšují jen lehce.

Baterie

Dnes je samozřejmostí typ Li-Ion, v tomto případě má kapacitu 4400 mAh a dodává napětí 11,1 V. Energeticky šetrná konfigurace se samozřejmě projevila na životnosti při chodu na baterie, v našem standardním* redakčním testu dosáhla času 4 hodiny a 3 minuty, což je v této velikostní kategorii poměrně slušný výsledek. Na svém místě se ale zlehka viklá a nelícuje dokonale s notebookem, což je však podle slov Sony opatření proti jejímu přehřívání. Pro její vyjmutí je třeba odjistit zámeček, který zůstane zajištěn, a se stlačením druhé pojistky lze baterii snadno vytáhnout. Lze tak učinit i jednou rukou.

BIOS

BIOS je velmi strohý a možností nastavení mnoho nenabízí. Kromě zmiňovaných hesel jde v podstatě jen o nastavení času a datumu, možnosti bootovat z externích zdrojů, vypnout uvítací animaci a klasické pořadí zařízení pro bootování. Docela mi tu chybí možnost nastavit ono maximální využití systémové paměti grafickým subsystémem.

Příslušenství

Spolu s OS dostanete do vínku i kopu softwaru, který alespoň ze začátku usnadní používání nového počítače. Jde o SonicStage® CP 4.0, DVgate™ Plus 2.2, WinDVD® 5.0, Google Picasa, Roxio DigitalMedia SE 7, Click to DVD™® 2.5, Adobe® Reader® 7.0, Microsoft® Works 8.5, Microsoft® Office 2003 SBE – 60-ti denní trial verze.

Ceny a záruka

V ČR se zatím prodává pouze jedna konfigurace, a to VGN-N19VP/B tedy s T2050E / 512 MB RAM / GMA 950 / 80GB HDD a DVD+-R DL mechanikou. Její doporučená koncová cena je necelých 25 200,- Kč bez DPH, tedy magických 29 990,- Kč s DPH. U SONY se stále platí za image. Záruka je standardně dvouletá, nechá se však rozšířit o další jeden nebo dva roky, případně lze zakoupit balíček záruky platící rok mezinárodně.

Závěr

Cílem nového produktu je stlačit cenu s DPH pod třicet tisíc a nabídnout tak kvalitu a design notebooků SONY VAIO širší klientele. Je určen těm, kteří nevyžadují maximální výkon, ocení dobrou životnost na baterie a chtějí značkový notebook. V této kategorii má VAIO N19VP co nabídnout a v předvánočním honu na výpočetní techniku zcela jistě uhrane své nové majitele. Více než cenou to bude značkou a designem.

Klady a zápory

+ design
+ na kategorii notebooku velmi dobrá výdrž na baterie

- pouze 2 USB porty, navíc v těsné blízkosti

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.

Foto galerie Sony VAIO N19VP/B

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" :
 • "http: //www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
 • : </body>
 • <!-- ci_full_content $Revision: 1.12 $ -->
 • <!-- iso-date-content-generated: 2009-04-20 13:23:49 -->
 • <!-- CMS: DP::Publisher - ver. 1.20 (rev. 1.3 2007-10-30 15:48:47+01) -->
 • <!-- notebook.cz Content-Management-System production, supervision & copyright (C) 2004 - $Date: 2007-09-24 02:14:32+02 $, Daniel.Peder@Infoset.COM -->
 • <html lang="cs">:
 • <link rel="alternate" title="NOTEBOOK.cz RSS" href="http: //notebook.cz/aktuality/notebook_cz.xml" type="application/rss+xml">
 • NOTEBOOK.cz - Notebooky Příslušenství - Myšky BenQ - pár netradičních hlodavců:
 • %%C_180x80:
 • <table id="zone-top-head" border="0" width="1000" cellpadding="0" cellspacing="0">:
 • <tr>:
 • <td class="alias-logo" align="left" width="20%"> :
 • <a href="http: //notebook.cz/"
 • </td>:
 • <td class="alias-promo" align="center" width="50%"> </td>:
 • <td class="alias-shortcuts" align="right" width="30%"> :
 • <div class="item"><a href="/clanky/redakce/2005/kontakt/index.html">Redakce</a></div> :
 • <div class="item"><a href="/mailing.html" title="e-mail - novinky, news">Zprávy e-mailem</a></div> :
 • <div class="item"><a title="RSS 0.91 - novinky, news" href="http: //notebook.cz/aktuality/notebook_cz.xml">RSS</a></div>
 • </tr>:
 • </table>:
 • <!-- /zone-top-head -->:
 • <div id="zone-top-menu" class="main-div">:
 • [menu_v3]:
 • </div>:
 • <!-- /zone-top-menu -->:
 • </div>:
 • %%_banner_clanek_300:
 • <div id="ad-link-bottom-odkazy">:
 • %%_odkazy:
 • <div class="column-right-right" id="column-right-right">:
 • <!-- right BB banner .beg -->:
 • <!-- right BB banner .end -->:
 • <div class="column-master">:
 • <!--FULLTEXTSTART-->:
 • Myšky BenQ - pár netradičních hlodavců:
 • V dnešní recenzi si představíme dvojici netradičních myšek firmy BenQ. První je díky malým rozměrům vhodná především na cesty a zaujme svou neobvyklou konstrukcí, u druhé jde praktické použití lehce stranou a hlavním cílem je pobavení - myška umí obživnout.:
 • <P>První myškou, na kterou se podíváme, je <B>BenQ Wireless Optical Card Mouse</B>.</P>:
 • <P>Tento bezdrátový optický hlodavec je určen především pro použití s notebooky a tomu odpovídá i jeho nezvyklá konstrukce. Tělo, vyrobené ze stříbrného a šedého plastu, není nijak ergonomicky tvarováno, naopak myška je poměrně hranatá, plochá, na první pohled ani nevypadá, že ji je možné rozumně používat. Výrobce ale vymyslel vyklápěcí systém, který umožní myšku normálně používat a zároveň zachová její tvar vhodný i pro přenášení v malé kapsičce. Horní polovina šedo-stříbrného krytu není ke zbývající části myšky připevněna úplně napevno, při zatlačení prsty proti sobě na přední a zadní část se horní polovina krytu &#8222;zlomí&#8220; a vyklopí nahoru. Uprostřed krytu se nachází kloub, vyklápění je proto jednoduché. Na pohled vypadá mechanismus spolehlivě, otázkou může být, jak se bude chovat při dlouhodobém používání. Po ukončení práce stačí na kloub uprostřed myšky silněji zatlačit a ta se opět složí do tenčí transportní polohy. Kloub disponuje dostatečně silnou aretací, nehrozí tak, že by se myška při běžném používání sama od sebe sklopila. Ostatní části jsou už stejné jako u ostatních současných myšek, na horní straně se nachází dvojice tlačítek doplněná zmenšenou verzí kolečka, které je navzdory malému provedení dobře použitelné. Na spodní straně pak naleznete prostor pro uschování bezdrátového přijímače, optický senzor, párovací tlačítko a místo pro 2 AAA baterie, které slouží k napájení myšky.</P>:
 • <P>Instalace je bezproblémová, stačí zasunout přijímač do USB portu počítače, vložit do myšky baterie a uvést ji do pohotovostní polohy vyklopením vrchní části krytu. V některých případech může být nutné spárovat snímač s myškou pomocí speciálních tlačítek.</P>:
 • <P>USB přijímač této myšky se řadí mezi ty větší a po připojení k počítači dost vyčnívá, je škoda, že se výrobce u notebookové myšky nepřizpůsobil současnému trendu miniaturních přijímačů. Přenos mezi přijímačem a myškou probíhá rádiově, není proto nezbytně nutná přímá viditelnost, přesto je dosah poměrně omezený, výrobce uvádí 1 metr, v reálu je s novými bateriemi mírně větší.</P>:
 • <P>Protože je myška napájena bateriemi, disponuje také úspornými technologiemi, při dlouhodobější nečinnosti se uspí, do tohoto režimu ji lze uvést i stisknutím obou tlačítek a kolečka zároveň. K probuzení stačí stisknout libovolné tlačítko. Myška navíc umí signalizovat vybité baterie blikáním kolečka a upozornit na nezbytnou výměnu, uživatel si však slabých baterií pravděpodobně všimne ještě dřív, protože při slabých bateriích začne vypadávat přenos i na krátkou vzdálenost od přijímače.</P>:
 • <P>Při používání vynikne kompromisní řešení konstrukce myšky, zejména uživatelům s větší rukou se nebude pracovat příliš pohodlně, to je ovšem daň za netradiční sklápěcí systém. Stisk tlačítek a ovládání kolečka jsou bezproblémové a pokud chcete používat myšku jen na cestách, nemusí vám její horší ergonomie vadit.</P>:
 • <P><span style="display: block;text-align:center"><img alt="Benq MD300 Sense Mouse" title="Benq MD300 Sense Mouse" src="/clanky/prislusenstvi/2009/mysky-benq-s700-a-md300/benq-md300-sense-mouse.jpg"></span></P>
 • <P>Druhým hlodavcem, kterého si dnes představíme, je <B>Benq MD300 Sense Mouse</B>. </P>:
 • <P>Myška je na první pohled celkem nevýrazná, zajímavý je pouze zaoblený design a lesklý povrch. U tohoto hlodavce zachoval výrobce klasickou konstrukci, k dispozici jsou dvě tlačítka doplněná o nezbytné kolečko, snímání pohybu pak zajišťuje optický senzor a propojení tenký USB kabel.</P>:
 • <P>Nevýrazný dojem se ovšem změní v okamžiku, kdy připojíte myšku k počítači, nenápadný tvor v tu chvíli doslova obživne, myška je totiž vybavena blikajícími diodami, vibruje a vydává nejrůznější zvuky. Horní část myšky je vyrobena z průsvitného černého plastu, pod kterým se nachází seskupené červené LED diody. Hlodavec ožívá ale nejen po připojení, ale snaží se také reagovat na některé pohyby a napodobit svůj živý vzor. Pokud s ní budete třást ze strany na stranu nebo držet všechna tlačítka, nebude se tvářit zrovna spokojeně a projeví své negativní emoce odpovídajícím pípáním a blikáním : -) Naopak pokud ji pohladíte opakovaným otáčením kolečka nahoru a dolů, nebo lechtáte prstem po světelných senzorech, které výrobce umístil na horní stranu, zavrní si myška spokojeně.</P>
 • <P>Pro lehce praktičtější využití interaktivních schopností tohoto hlodavce dodává výrobce v balení i cd s ovládacím softwarem. Ten umožňuje schopnosti myšky lehce upravit, vibrace a blikání lze vypnout stejně jako zvukové efekty, u kterých jde navíc ovládat i hlasitost. Vylekat neznalého uživatele můžete aktivací nahodilého módu, kdy se mu bude myška ozývat čas od času nezávisle na typu činnosti. Asi nejužitečnější funkcí je možnost oznamování příchozích emailů a zpráv. Do ovládací aplikace si lze importovat kontakty z emailového klienta MS Outlook nebo komunikačního programu Skype, myška vás pak upozorní na příchozí email nebo zprávu. Vložené kontakty lze navíc rozdělit do dvou skupin, každá se pak ohlašuje odlišným efektem. Je trochu škoda, že výrobce podporuje pouze tyto dva programy, zejména v našich končinách s dominancí uživatelů používajících ICQ je použití celkem omezené. Rezervy jsou i ve spolupráci se Skypem, oznamování funguje pouze u textových zpráv, příchozí hlasový hovor vám myška neoznámí.</P>:
 • <H2>Závěr</H2>:
 • <P>Když si vše shrneme, BenQ S700 Wireless Optical Card Mouse je neobvyklou myškou, vhodnou pro ty, kterým na cestách nevyhovuje práce s touchpadem a hledají myšku, která zabere v brašně co nejméně místa a bez problémů ji lze schovat i do kapsy. Malou vadou na kráse je kromě horší ergonomie i její krátký dosah, ten však u notebooků většinou není problémem.</P>:
 • <P>Druhá myška Benq MD300 Sense Mouse nedisponuje přílišnými pracovními vymoženostmi, ovšem to vůbec nevadí. Jako myš funguje bez potíží a navíc s ní určitě vzbudíte pozornost. Je trochu škoda, že užitečnější funkce oznamování zpráv je omezena jen použitím dvou programů a také je třeba dát si pozor, aby tuto živou myšku náhodou neulovila vaše kočka ;-)</P>:
 • <P>BenQ S700 se prodává za cenu okolo 250 Kč bez DPH (297 Kč s DPH), MD300 Sense Mouse potom za 350 Kč bez DPH (416 Kč s DPH) a vztahuje se na ně standardní dvouletá záruční lhůta.</P>:
 • <P>:
 • Jaroslav Šíma:
 • <H2>Foto galerie BenQ S700 a BenQ MD300</H2>:
 • <P></p><!-- para end forced ci_gallery.htmt -->:
 • <p><!-- para beg forced ci_gallery.htmt -->:
 • <BR>:
 • </P>:
 • <!--FULLTEXTSTOP-->:
 • <br clear="all">:
 • <a target="_blank" href="http: //notebooky-forum.notebook.cz/viewforum.php?f=21" title="Notebooky forum">
 • Diskuse k článkům (notebooky forum):
 • </a>:
 • <p><center><div id="hp-banner">%%C_komerce_dole</div></center>:
 • </div><!-- main-div -->:
 • :
 • <!-- bottom ad .beg -->:
 • <!-- bottom ad .end -->:
 • <!-- page footer .beg -->:
 • <!-- page footer .end -->:
 • </html>:


| Diskuse | Recenze