RECENZE: UMAX VisionBook 3300TX - kladivo na Centrino

15. 3. 2006 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Viktor Péder

UMAX se na českém trhu snaží zaujmout zákazníky netradičními konfiguracemi notebooků a stává se tak jakýmsi průkopníkem v oboru. Další zajímavý model z jejich produkce je založen na procesoru AMD a integrované grafické kartě nVidia s výkonem podobným poslednímu integrovanému řešení Intel. V ceně do 20 tis. Kč bez DPH je příjemných i 512 MB operační paměti a především SATA rozhraní pro pevný disk.

UMAX VisionBook 3300TX - kladivo na Centrino

(Pravidelní/é čtenáři/ky našeho serveru NOTEBOOK.cz si pravděpodobně podle obrázku všimli/y, že dnes testovaný model vychází ze stejného šasi, jako dříve testovaný model UMAX VisionBook 3100VX.)

Základní popis
Celý notebook je proveden v líbivé kombinaci černé a stříbrné barvy. Fyzické proporce jsou 333 x 276 x 24 - 33 mm (směrem dozadu se jeho tloušťka zvětšuje) při celkem přívětivé hmotnosti 2,6 kg. Jedná se tedy o přístroj určený i uživatelům, kteří potřebují svůj notebook denně převážet mezi prací/školou a domovem.

Víko je pevně uchyceno na dvou krajních kloubech a jeho stabilita je dobrá. Při častějším otevírání však lze postřehnout slabší vrzání kloubů víka, které by se mohlo postupem času zhoršovat. Otevírá se klasicky při stisku středové pojistky na těle přístroje. V zavřené poloze má však zpočátku trochu silnější odpor, a je tedy potřeba při otevírání přidržet tělo notebooku, abyste jej nezvedali spolu s víkem.

Co se týče výbavy portů, nabídka je opravdu jen základní. Vzadu se našlo místo pro konektor externího monitoru D-SUB a sériový COM port, který je dnes spíše raritou, ale mnoho uživatelů jej ještě stále ocení a notebook s takovým portem bude dokonce vyhledávat.

Napravo lze odzadu najít konektor napájení následovaný optickou mechanikou, přípojku pro telefonní linku (RJ-11), jedním z celkově tří USB 2.0 portů a k dispozici jsou zde ještě dva konektory Jack pro externí mikrofon a sluchátka. Vlevo se nachází nezbytný konektor pro LAN (RJ-45) a zbylé dva USB 2.0 porty. Potěší přítomnost dvou konektorů Jack pro S/PDIF a Line-IN. Nesmí také chybět slot PCMCIA typu II opatřený záslepkou, pod kterým je umístěna čtečka paměťových karet formátů MMC/MS/MS Pro/SD. Při používání karty ve slotu PCMCIA se čtečka paměťových karet stává jen obtížně přístupnou, jelikož je zpravidla celá zakryta hlavou PCMCIA karty.

Klávesnice a ovládací prvky
Klávesnice je provedena v tradičně černé barvě, což ji v kombinaci s bílými popisky (modrými pro klávesu Fn) činí dobře čitelnou i při horším světle. Rozložení kláves je typické pro tuto kategorii notebooků a sympatické je, že je maximálně využito veškerého nabízeného prostoru. Klávesy tedy jsou dostatečně velké. Přes klávesu Fn, která je umístěna mezi levým Ctrl a klávesou Windows, jsou pak dostupné všechny jejich sekundární funkce jako ovládání zvuku, přepínání video výstupu, seřizování jasu displeje a konečně aktivace Wi-Fi (pokud je instalována). Klávesy Home, PgUp, PgDn a End jsou umístěny zcela vpravo ve sloupku nad sebou, a tak jsou lehce přístupné ze směrových šipek. Kolmo k nim jsou pak usazeny klávesy Pause, Print Screen, Ins a Del (příjemně v pravém rohu). Snad jedině Enter by mohl být větší (na výšku dvou řádků, pro pohotovější nahmátnutí).

S přehledností je na tom klávesnice tedy poměrně dobře, to samé ale nelze říci o jejím konstrukčním zpracování. Jednotlivé klávesy mají tendenci vydávat občas podivné zvuky a vůbec celkový dojem z bytelnosti klávesnice je slabší. Při silnějším stisku má tendenci se na určitých místech prohýbat a asi nejvíce bolestivé je místo v okolí směrových šipek (tedy oblast často používaná).

Z ostatních ovládacích prvků musím také zmínit klasická tři tlačítka umístěná nad klávesnicí, provedená v imitaci kovu. Obsluhují rychlé spuštění textového editoru, emailového klienta a webového prohlížeče. Zcela vpravo je pak tlačítko POWER vyvedeno do čtverce a v tradici UMAXu líbivě modře podsvíceno.

Pod klávesnicí nenajdeme nic jiného než touchpad s vyznačenou rolovací oblastí a klasicky dvěma tlačítky provedenými v imitaci hliníku. Celý touchpad je ergonomicky posunut lehce doleva, což by mělo ulehčovat práci pravákům. U touchpadu jsem bohužel zaznamenal menší citlivost a zbytečně tuhá tlačítka (na stisk) pod ním.

Všechny indikační LED jsou soustředěny do levé části čela přístroje počínaje Power ON, nabíjením, notifikací emailu, HDD a činností Wi-Fi konče (karta Wi-Fi není v základní konfiguraci obsažena, lze ji však do notebooku dokoupit, v našem případě Wi-Fi modul instalován byl) Umístění těchto indikačních prvků příliš neprospívá jejich viditelnosti, jelikož při běžné práci na notebooku jsou téměř stále zakryty levou rukou. To samé platí i o popiscích k těmto LED, které jsou umístěny vespod čela přístroje a k jejich přečtení je třeba se všelijak shýbat nebo nadzvedávat samotný notebook. Další tři LED jsou naopak viditelné velmi dobře, protože se nacházejí nad klávesnicí. Zobrazují stav kláves Caps Lock, Num Lock a Scroll Lock.

Hlavní HW parametry
Notebook je postaven na zbrusu novém čipsetu nVidia C51, který je určen pro kategorii levnějších notebooků s procesory AMD. Jeho výhodou je podpora SATA rozhraní pro pevný disk, které se u AMD teprve "zabydluje".

V testované konfiguraci byl osazen procesor Mobile AMD Sempron 3100+ s pracovní frekvencí 1.8 GHz a podporou AMD PowerNOW! (obdoba Intel SpeedStep). AMD procesory mají tradičně dobré výsledku v CPU a FPU benchmarku a UMAX se díky nim dostal do první desítky námi testovaných notebooků. Za příplatek (2.000 Kč bez DPH) lze osadit i procesor Mobile AMD Turion 64 ML30 (1.6GHz), který oproti Sempronu disponuje větší L2 cache (1MB oproti 256KB).

Procesoru sekunduje 512 MB DDR SDRAM o frekvenci 400 MHz. Do systému lze instalovat maximálně 2 GB operační paměti, maximální nabízená kapacita v ČR je 1GB (2x512MB). Sympatické je, že UMAX použil jeden modul, takže případné pozdější rozšíření bude v tomto ohledu bezproblémové. Naměřená rychlost paměťového subsystému dosáhla hodnoty 1285 MB/s, což je opravdu pěkná hodnota, kterou se vyrovná i notebookům s čipsetem Intel 915 (Sonoma - používaný v předposlední, stále prodávané generaci sady Centrino).

Co se týče síťových rozhraní, k dispozici je integrovaný LAN adaptér nVidia nForce s maximální rychlostí 1Gbps. V testované konfiguraci byl přítomen i Wi-Fi modul Intel Pro 2200 BG s podporou standardů 802.11 b/g. Integrován je i neodmyslitelný, i když stále méně používaný, 56kbps modem. Bluetooth lze dokoupit pouze jako externí zařízení.

Testovaný kus byl vybaven 80 GB pevným diskem Hitachi Travelstar 5K100 (HTS541080G9SA00) s rozhraním SATA, 5400 ot./min a 8MB bufferem. V testu dosáhl velmi pěkných výsledků (107 MB/s, 16.4 ms) a UMAX se tak díky němu opět dostal do první desítky mezi testovanými notebooky. Další nabízené varianty disku mají kapacitu 40, 60 nebo i 100 GB - všechny s rozhraním SATA, což je u této cenové kategorie notebooku velmi sympatické.

Optická mechanika MATSHITA UJ-840D zvládá čtení a zápis všech nejpoužívanějších formátů: CD-R (rychlostí 24x) -RW (10x), DVD+/-R (8x a 4x), +/-RW (4x/2x), a to včetně DVD DL ( rychlost zápisu maximálně 2.4x). Mechanika mě potěšila poměrně dobrou korekcí chyb, kdy neměla problém přečíst ani letitá CD s opravdu hodně opotřebovanou datovou stranou.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika
Displej notebooku má velkost 15" a klasické XGA rozlišení 1024 x 768 bodů. Ve své kategorii patří spíše k lepšímu průměru. Podsvícení je homogenní a kvalitní, neškodil by ovšem větší rozsah nastavení jeho intenzity. Pozorovací úhly jsou taktéž dobré. Displej má dobu odezvy dostačující pro nerušené přehrávání běžného videa.

Grafická karta nVidia GeForce Go 6100 je součástí čipsetu notebooku. Jedná se o integrované grafické jádro z GeForce 6200, které je přiškrceno stejným způsobem, jako je tomu u konkurenčního ATI Radeon Xpress 200M pocházejícího z Radeonu X300. Jádro tedy disponuje pouze dvojicí pixel pipelines oproti čtyřem u plnohodnotné Go6200. Další technologie - jako podpora Shader Model 3.0 - již v jádru nechybí. Grafika používá sdílenou operační paměť RAM, z níž si dokáže "ukousnout" 64 nebo 128 MB (nastavitelné v BIOSu). Svými výkony překoná především v novějších testech integrované grafické řešení Intel GMA 900 (Centrino/Sonoma) a vyrovná se i novějšímu GMA 950 (Centrino/Napa). Naměřené hodnoty jsou 3599 bodů pro 3Dmark 2001, ale především pak 942 bodů pro 3Dmark 03, 511 u 3Dmark 05 a 222 u 3Dmark 06. Hodnoty to ve srovnání se špičkou na poli mobilních grafik nejsou nijak oslnivé, ale v oblasti tzv. integrovaných řešení je to výsledek patřící k tomu nejlepšímu. S notebookem je určen především na běžnou práci s dokumenty a internetem, zvládne práci s videem i fotografiemi a zahrajete si na něm i méně náročnou hru s ucházející 3D grafikou.

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimédia
VisionBook 3300TX je svým zaměřením určen především mobilním pracovníkům pro kancelářskou práci. Tomu odpovídá i jeho multimediální výbava, která obsahuje v podstatě jen ty nejzákladnější prvky. Za mírný nadstandard se v této třídě se dá považovat integrovaná čtečka paměťových karet 4v1 (MMC/MS/MS Pro/SD) pro snadné přenášení dat například z digitálního fotoaparátu stejně tak jako přítomnost výstupu S/PDIF a line-IN pro nahrávání audia z externích zdrojů. Nechybí samo sebou ani dva klasické Jacky pro externí mikrofon a sluchátka. Pokud externí mikrofon nemáte, je zde i jeho integrovaná varianta, která se nachází v levé spodní části klávesnice.

Stereofonní reproduktory jsou umístěny ve přední spodní části notebooku, což jim na kvalitě přednesu moc nepřidává. Pro kvalitní poslech hudby z CD se doporučit nedají a nejspíše bude třeba sáhnout k reproduktorům externím, ale pro základní zvukový projev s Windows XP nebo oddechové hraní her to ale stačí.

Nakonec zde máme optickou mechaniku MATSHITA UJ-840D, která je vzhledem k ceně notebooku opravdu schopná. S přehledem si poradí s médii všech formátů včetně zápisu dvouvrstvých DVD, snad jen s výjimkou DVD-RAM. Přehrávání video DVD je pak opravdu nerušené, jelikož mechanika dokáže sama snížit rychlost otáček na požadovanou úroveň. K tomu všemu je zde také již zmíněná velice dobrá korekce chyb u starších médií.

Chlazení a provozní hluk
Výdech teplého vzduchu je vyveden na levý bok notebooku, takže nijak nevadí pravákům pracujícím s externí myší, i když vzadu by to bylo ještě lepší. Přívod vzduchu k chlazení je řešen zespodu přístroje, což může působit problémy při práci na klíně nebo měkké podložce (v posteli atp.), proto pozor aby nedošlo k jeho zakrytí.

Větráček s instalovaným procesorem Mobile AMD Sempron 3100+ pracoval i při nenáročném zatížení neustále, ale na přijatelné hlukové hladině. Pracovní plocha se zahřívala rovnoměrně. Více tepla bylo cítit na ploše pod klávesnicí a na touchpadu (34 C), ale ještě to bylo snesitelné. Při výkonovém zatížení teplota na pracovní ploše stoupla až na 39 C, a to už chvílemi bylo nepříjemné. Také větráček již běžel o poznání hlasitěji.. Na spodku notebooku jsem při plné zátěži naměřili nejvíce 48 C.

Baterie
Li-Ion baterie má udanou kapacitu 4400 mAh a dává napětí 11.1 V. Ve standardním* redakčním testu dosáhla výdrže 2h 17m, což není příliš dobrá hodnota, a baterii tak lze vnímat spíše jako záložní zdroj energie. Akumulátor se nachází v zadní části přístroje a lze jej vyjmout posunem jediné pojistky, takže její případná výměna nečiní problém.

Příslušenství
UMAX standardně notebook dodává bez OS. U výrobce si ale lze za příplatek vybrat ze systémů Windows XP Home a Professional. Testovaný kus byl vybaven verzí Home. Mezi další softwarovou výbavu v ceně patří software pro přehrávání a nahrávání DVD a sada kancelářských programů StarOffice. Dokoupit lze například replikátor portů (pouze společně s Wi-Fi) za 3000 Kč.

Závěr
UMAX VisionBook 3300TX nabízí především zajímavou cenu v nejnižší konfiguraci. Nízká hmotnost dává notebooku dobrou šanci uplatnit se i na cestách. Výkon (i testované konfigurace s procesorem Mobile AMD Sempron 3100+) postačí pro běžné zpracování dokumentů a práci s internetem. Prohlédnete si bez problému i fotografie z digitálního fotoaparátu a potíže nečiní ani přehrávání videa. Rozhraní jsou jen základní (3x USB, PCMCIA, externí monitor, audio, navíc i sériový COM port), ale překvapivě je zde i čtečka paměťových karet. Cena testované konfigurace (AMD Semp 3100+, 512MB DDR, 80GB SATA, DVD+/-RW, WiFi, XP Home) je stanovena na 24.990 Kč bez DPH (29.738,- Kč s DPH). Základní konfigurace (AMD Semp 3100+, 512MB DDR, 40GB SATA, DVD+/-RW, bez WiFi, bez OS) vyjde na 19.990 Kč bez DPH (23.788 s DPH). UMAX nabízí v ceně 2 roky záruky i pro firmy a podnikatele (připlatit lze i na 3 roky).

Klady a zápory:
+ SATA pevný disk
+ celkově dobrý výkon
+ příjemné rozměry a hmotnost v této cenové kategorii

- malá výdrž baterie

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.


Foto galerie UMAX VisionBook 3300TX

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: UMAX VisionBook 3300TX
 • Instalovaný procesor: AMD Mobile Sempron LV 3100+ (1.8GHz, 256 KB L2)
 • RAM (MB): 512 DDR-400 (1x 512)
 • HDD (GB): 80 (HTS541080G9SA00, SATA 150, 5400 rpm, 8 MB cache)
 • DVD: DVD+/-RW DL ( MATSHITA UJ-840D)
 • LCD: 15" TFT
 • LCD rozlišení: XGA (1024 x 768)
 • Video: nVidia GeForce Go 6100, sdílená do 128MB
 • Modem: 56k interní
 • LAN: 10/100/1000, Wi-Fi b/g
 • Zvuková karta: nVIDIA MCP51 - High Definition Audio
 • Polohovací zařízení: touchpad
 • Software: Windows XP Home Edition
 • Baterie/výdrž: Li-Ion 4400 mAh / 2h 17m
 • Rozhraní: 1x COM, 1x externí monitor, 1x IEEE 1394 FireWire, 1x Modem, 1x PCMCIA, 1x SPDIF, 3x USB 2.0, 1x video out, 1x (MS) Memory Stick, 1x (MS Pro) Memory Stick Pro, 1x (MMC) MultiMedia Card, 1x (SD) Secure Digital
 • Rozměry: 333 x 276 x 24 - 33 mm
 • Hmotnost (kg): 2,6

| Diskuse | Recenze