RECENZE: Acer Aspire 5680 - komplexní multimédia

25. 1. 2007 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Jiří Zahrádka

Acer Aspire řady 5680 je multimediální notebook určený do domácností a soukromým uživatelům, kteří hledají výkon a široké možnosti zábavy. Přispět k tomu má dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo, 1 GB paměti a veliký pevný disk spolu s grafickou kartou NVIDIA GeForce Go 7600. Kromě širokoúhlého 15,4'' displeje nabízí při ceně od 36 000 Kč bez DPH i velké množství portů a především vestavěný hybridní TV tuner s dálkovým ovládáním.

Acer Aspire 5680 - komplexní multimédia

Základní popis

Již při prvním pohledu je jasné, s jakým notebookem máme tu čest; typický tvar šasi s nízkým profilem a stříbrnou barvou jasně ukazuje na notebook firmy Acer, řadu Aspire pak prozrazují designové doplňky z černého plastu včetně černých tlačítek touchpadu. Podlouhlé černé lišty najdeme i na stříbrném víku notebooku, které zdobí decentní logo výrobce a otočná integrovaná kamera.

Po namáhavějším odklopení displeje, jenž je k tělu jištěný dvěma zámky a jehož klouby mají poměrně tuhý chod, se odkryje pohled na klávesnici s množstvím multimediálních tlačítek. První čtyři (email, webový prohlížeč, programové tlačítko a Acer Empowering - všechna lze předefinovat) se nacházejí hned pod displejem vedle tří zelených kontrolek (disk, NumLock, CapsLock) a tlačítka pro zapnutí notebooku, další pro ovládání Media Centra resp. Windows Media Playeru se nacházejí podél levé strany.

Celkově je počet jednotlivých konektorů opravdu rozsáhlý - na levé straně nalezneme jeden slot PC Card II a jeden Express Card/34 (oba dva se záslepkami), opodál se nachází FireWire, čtečka karet 5 v 1 (SD, MMC, xD, MS a MS Pro) společně s IrDa portem (FIR) a konečně dva ze čtyř USB 2.0 portů a RJ-45 pro gigabitový ethernet (s kovovým rámečkem a dvojicí LED). Kromě zámku Kensington a první části chladiče zde již nic nenajdeme, většina zbylých konektorů se tedy nachází na zadní straně. Zde najdeme druhou část chladiče, digitální výstup pro externí monitory DVI-D, analogový VGA výstup, dvojici konektorů S-Video - jeden jako TV výstup a druhý pro vstup AV signálu, vstup pro externí anténu, poslední dva USB 2.0 konektory a konečně konektor pro analogový modem. Trochu nešťastně se na zadní straně nachází také vstup pro síťové napájení umístěný mezi dvojicí S-Video konektorů, jeho zapojení nebylo příliš komfortní.

Pravý bok ukrývá efektní slot-in mechaniku DVD Super Multi Double Layer, která je v těle notebooku pochopitelně umístěna napevno. Přední panel obsahuje (u značky Acer tradičně) všechny audio konektory (Line IN, Mic IN, S/PDIF out) a dvojici stereo reproduktorků ukrývajících se za stříbrnou plastovou mřížkou. U tohoto modelu také najdeme dva přepínače pro zapnutí/vypnutí rádiové části (Wi-Fi, Bluetooth) a elegantně integrovaný Consumer IR (CIR).

Rozměry 358 x 265 x 29 mm a hmotnost 2,92 kg umožňují častější přenášení, mobilitě nebrání ani slušná výdrž na baterie (viz příslušná pasáž) stejně tak jako rozměry dodávaného síťového adaptéru 125 x 50 x 30 mm.

Celkově je kvalita zpracování na relativně dobré úrovni, bohužel pro dosažení co nejnižšího profilu utrpěla tuhost šasi - i při běžné manipulaci se notebook prohýbá, při podélném ohnutí se šasi deformuje a vydává různé zvuky. Kvalita použitých plastů i jejich povrchová úprava je dobrá, nakolik vydrží nástřik stříbrné barvy v čase si ale netroufám odhadovat - nastříkané plasty notebooků různých značek se často v místech častého dotyku nepěkně ošoupají.

Klávesnice a ovládací prvky

Na rozdíl od šasi je klávesnice pevná a prohýbá se pouze minimálně, má nízký zdvih a tichý chod. Její rozložení je standardní, klávesy Del, Home, PgUp, PgDn a End jsou umístěny podél levé strany, klávesy F1 až F12 jsou rozmístěny do skupinek po čtyřech, klávesa Fn je napravo od Ctrl v levém rohu a Enter, podobně jako Backspace, je dostatečně veliký. Popisky kláves jsou dělány v běžné bílé barvě, dobře viditelná je i jejich druhá funkce provedená světle modrou barvou. Kromě Win kláves Start a Kontextové menu na ní nalezneme i méně obvyklé klávesy pro psaní dolarovek a eur (umístěny poněkud nešťastně u kurzorových kláves).

Jak již bylo napsáno, multimediální notebook se nenechává počtem tlačítek rychlého spuštění zahanbit - čtveřice tlačítek obsahujících rychlé spuštění emailového klienta, webového prohlížeče, libovolné aplikace a utility Acer Empowering (tlačítka lze pomocí aplikace Lunch Manager libovolně předefinovat) je umístěna hned pod displejem, další jsou umístěna po levé straně klávesnice. Jimi lze spouštět aplikaci Media Center (pouze spouštět, aplikaci nevypíná) pro sledování televize, zbylé klávesy slouží pro posun, přehrávání / pauzu a úplné zastavení přehrávání. Jejich funkci nelze předefinovat a dorozumí se pouze s Media Centrem nebo Windows Media Playerem. Poslední dvě klávesy sloužící k regulaci hlasitosti ovládají master volume a fungují tak ve všech aplikacích (hlasitost lze též regulovat pomocí druhé funkce kurzorových kláves Up/Down).

Aktivace rádiové části probíhá malými přepínači na přední straně notebooku, jsou hladce tvarovány a jejich chod je jištěn pružinou, která přepínače vždy vrací do jejich původní polohy. O zapnutí/vypnutí Bluetooth popř. Wi-Fi tak informují pouze dvě dobře viditelné diody umístěné hned vedle, samotné sepnutí přepínačů však díky jejich tvarování není ideální a posun jde poměrně ztuha. Díky tomu je však zase minimalizována možnost nechtěného sepnutí.

Polohování probíhá pomocí velkého touchpadu lemovaného černým rámečkem, osobně mi toto zpracování příliš elegantní nepřišlo. Možnosti jeho nastavení jsou díky jeho ovladači široké, lze nastavit rolovací část i celkovou citlivost. Pro rolování slouží i stříbrné čtyřsměrné kurzorové tlačítko vyrobené z plastu, které je umístěné uprostřed pod samotným touchpadem. Obě dvě možnosti pohybu se dokázaly domluvit se všemi nejčastějšími prohlížeči (Explorer, Firefox i Opera), stříbrné polohovací tlačítko nefungovalo pouze při pohybu do stran v Opeře. Opěrky pod ruce jsou při práci díky většímu rozměru šasi dostatečně velké.

Hlavní HW parametry

Základní deska s čipsetem Intel 945PM je osazena dvoujádrovým procesorem Intel Core 2 Duo T5600, který je taktován na 1,83 GHz, má 2MB L2 cache (čímž se liší od řady T7x00) a podporuje rychlost datové sběrnice až 667 MHz. Přepínání frekvencí procesoru (SpeedStep) pro šetření baterie a snížení nároků na chlazení je již samozřejmostí. Nutno podotknout, že jiným procesorem Acer tuto modelovou řadu neosazuje. Notebook byl překvapivě osazen pouze jedním modulem DDR2 paměti, takže funkce Dual Channel nebyla využita.

Naměřené hodnoty odpovídaly pověsti nových procesorů Intel a potvrzuje se, že jsou v současnosti to nejlepší, čím lze notebook osadit:

Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 21 962
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 13 635

Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 44 280
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 27 435

Procesor dostál očekáváním a ve všech testech se umisťoval do desátého místa, v testu s pevnou řádovou čárkou při zatížení obou jader skončil dokonce pátý. V praxi pak procesor určení notebooku - tedy být rychlým multimediálním notebookem - plně dostačoval.
Osazen je jedním modulem 1GB paměti typu DDR2-SDRAM taktované na 533 MHz (PC4200). Programem HWiNFO byla naměřena datová propustnost paměti 1733 MB/s, což je pro domácí počítač velice dobrá hodnota a Acer se tak vešel do první dvacítky našeho žebříčku. Další rozšíření je možné až do vynikající velikosti 4 GB, notebook má celkově dva sloty.

Použitý disk Hitachi HTS541612J9SA00 o kapacitě 120 GB má slušných 5400 otáček za minutu a 8MB cache, připojen je přes rozhraní SATA 150. Hitachi použila vlastní technologii kolmého zápisu, díky které dokáže na stejnou plochu zapsat více dat - pro uživatele to nemá praktický dopad, ještě před rokem byl ale v notebooku 120GB disk spíše raritou.

 • HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 108,97 MB/s
 • HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 30,9 MB/s
 • Průměrná přístupová doba: 16,75 ms

Na multimediální počítač jsou naměřené hodnoty slušné, pouze průměrná přenosová rychlost naměřená programem HD Tach patří k nižším. Práce se soubory byla ale rychlá a disk byl příjemně tichý.

Notebook byl osazen mechanikou Matshita DVD-RAM UJ-85JS, což je dvouvrstvá mechanika typu Super Multi, takže čte i vypaluje většinu dostupných formátů datových médií. Jednotlivé rychlosti jsou pro čtení CD/DVD 24x/8x, pro zápis pak CD-R 24x, CD-RW 16x, DVD+-R 8x, DVD+-R DL 4x, DVD+RW 8x a DVD-RW 6x. O kvalitách mechaniky hovoří už to, že je použita i v nejvyšším modelu Aceru - Aceru Ferrari. Kromě efektního Slot-in ("bezdvířkového") provedení potěšila i tichostí, kterou dokázala přehrávat DVD nebo Audio CD, při počátečních otáčkách je ale samozřejmě hlučná.

O spojení se světem se stará Bluetooth modul a bezdrátový adaptér 802.11 a/b/g s průměrným příjmem signálu. Nejlepší možnou konektivitu, kterou si lze v současnosti představit, doplňuje ještě gigabitový ethernet.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika

Širokoúhlý displej o úhlopříčce 15,4“ a rozlišením 1280 x 800 svým obrazem příliš nenadchnul. Odezva byla dobrá (Acer udává 16 ms), náhledové úhly však byly příliš malé a pro dobré zobrazení bylo nutné displej dosti zaklonit. Po nastavení vyššího kontrastu byl obraz o poznání lepší, podsvícení je ovšem slabší a celkově se tak zařazuje k průměru.

O zobrazení se stará na notebook velmi výkonná grafická karta NVIDIA GeForce Go 7600SE se 128/256 MB GDDR2 VRAM (128 MB vlastní, dalších 128 MB si bere z operační paměti pomocí funkce TurboCache) s podporou DirectX 9.0c. Slušné parametry jako 8 pixel pipelines / 5 vertex shader a vysoko taktované jádro (450 MHz) kazí šířka sběrnice, která u verze 7600SE disponuje pouze 64 bity. Výsledky testů hovoří za sebe, Go7600 jsme zvyklí vídat v jiných výkonnostních sférách (s o 50 - 60% lepšími výsledky - konkrétně 16 500 / 8200 / 3400 / 2100) a zde naměřené skóre odpovídá dedikovanému lowendu namísto střední třídy:

 • 3DMark 2001: 13 696
 • 3DMark 03: 4836
 • 3DMark 05: 2018
 • 3DMark 06: 1314

Výkon lze přesto hodnotit pozitivně, na multimediální notebook je velmi dobrý a není problém si díky němu zahrát i novější hry na nižší detaily (zkoušeny Call of Duty 1 a 2, CS S). V našem žebříčku se výkon karty zařadil mezi první patnáctku. O tom, že se jedná o SE verzi, se dočteme pouze v technické specifikaci notebooku, v drtivé většině popisů je uváděna Go7600.

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimedia

Multimedia jsou oborem přesně pro tento Acer - obsahuje hybridní TV tuner, 1,3Mpix kameru, nechybí integrovaný mikrofon ani stereo reproduktory se slušným zvukem. Na rozdíl od provedení reproduktorků, které jsou hodně hlasité a nerezonují, byl mikrofon zklamáním, jeho umístění v pravé části notebooku u klávesnice není příliš šťastné pro přenos zvuků při psaní a ani při aktivním MicBoosteru nebyl příliš hlasitý. Hlasitost zvukového výstupu, který kromě reproduktorů zajišťuje i digitální výstup S/PDIF, lze regulovat jak pomocí druhé funkce kurzorových kláves Up/Down, tak i přes speciální tlačítka podél levého boku. Ta jsou umístěna mezi ostatními multimediálními tlačítky pro ovládání Media Centra a Windows Media Playeru (s jinými programy se nedomluví). Hojný počet tlačítek doplňují ještě klávesy rychlého spuštění pod displejem.

K hybridnímu TV tuneru Acer dodává pasivní externí teleskopickou anténu pro lepší signál, ve svém pouzdře má i vysunovací háček pro připevnění k vnější straně displeje. Hybridní TV tuner naladil po vybrání výchozí země Německo všechny dostupné digitální programy, podporuje časované nahrávání a TV program. Analogová část, obsahující i teletext, již tak dobrý signál neměla, přesto se daly programy při zapojené dodávané pasivní anténě sledovat.

Dostaneme k němu také malé dálkové ovládání se všemi potřebnými tlačítky (chybí pouze číselná část), ta jsou přitom vyrobena z fosforeskujícího materiálu, takže lze ovladač po tmě dobře najít. Ovládání spolupracuje pouze s externím přijímačem, jenž se zapojuje do USB portu, ten má navíc dva konektory jack pro zapojení dalších dvou mini přijímačů, které lze rozmístit v místnosti a zlepšit tak příjem DO. Samotné přehrávání bylo díky Media Centru a dálkovému ovládání příjemné, při více povelech ovšem program přestal odpovídat a vysílání bylo nutné restartovat.

Otočná (225°)1,3Mpix kamera, ovládající se přes utilitu Acer OrbiCam, patřila svými výkony k těm horším, její podání barev je zkreslené a měla v některých okamžicích problémy s vyrovnáním bílé barvy. Zmíněný program nenabízí kromě samotného zapnutí a základních nastavení (rozlišení, úprava barev, vyvážení bílé) příliš mnoho funkcí. Z těch stávajících jsem ocenil funkci Visage, která zdůrazňuje kontury a barvu tváře při videokonferencích, další vlastností je pořizování snímků až do velikosti 4 Mpix.

foto
pro plnou velikost klikněte na obrázek

Chlazení a provozní hluk

Chlazení se konstruktéři již kvůli grafické kartě, která produkuje skutečně hodně tepla, snažili nepodcenit. Výsledkem je rozměrný chladič, jehož výdechy jsou hned na dvou stranách (levý bok a zadní strana) a který si dokázal s přebytkem tepla dobře poradit. Bohužel se tak dělo na úkor hluku, při vyšší zátěži byl dosti slyšet a při delším provozu nepomáhalo ani přepnutí do spořivějšího napájecího profilu. Větráček se vypínal sporadicky a většinou pouze na pár minut, při zapojení do sítě běžel prakticky nepřetržitě. Situace se zlepšila při běhu na baterky, četnost spínání se pak snížila na přibližně 5ti minutové intervaly.

Hezký tenký design si vybral svou daň v podobě teplejší klávesnice a touchpadu, naměřené hodnoty nepatří sice k vyšším, subjektivně ale byla vyšší teplota cítit. Práce na klíně není překážkou, spodní část se sice zahřívá (především v oblasti pevného disku), ale nikterak dramaticky.

hodina provozu - mírná zátěž

 • touchpad = 38,5
 • levá strana pod klávesnicí = 43,0
 • pravá strana pod klávesnicí = 34,5
 • klávesnice vlevo = 35,6
 • klávesnice vpravo = 32,5
 • spodek maximum = 42,8 (kryt disku)
 • výdech chlazení = 38,4

hodina provozu - vysoká zátěž

 • touchpad = 38,5
 • levá strana pod klávesnicí = 43,2
 • pravá strana pod klávesnicí = 36,5
 • klávesnice vlevo = 35,9
 • klávesnice vpravo = 34,8
 • spodek maximum = 43,1 (kryt disku)
 • výdech chlazení = 40,4

Teplota HDD dle NHC: 49-50

Teplota adaptéru: 52,3

teplota okolí při měření: 23,7

Celkově je teplota přijatelná, negativně hodnotím vysokou teplotu disku získanou z SMART programem Hardware Info Control, která mu na životnosti nepřidá.

Baterie

Baterie o kapacitě 4800 mAh při 14,8 V má téměř čtvercový tvar a je umístěna v přední části notebooku (jištěna jedním zámkem). Její tvar i umístění dávají tušit, že baterie o větší kapacitě k tomuto modelu nebudou dostupné. V našem standardním redakčním testu výdrže dosáhla slušného výsledku 3 hodiny a 9 minut, což při dedikované grafické kartě a velkému displeji považuji za průměr.

BIOS a zabezpečení

Do BIOSu se přistupuje pomocí klávesy F2 při startu počítače, přístup z prostředí OS není k dispozici. Možnosti nastavení jsou ryze standardní, vedle nastavení bootovací sekvence (včetně bootování z LAN) a nastavení systémového data a času lze vyzdvihnout již jen nastavení dvou druhů hesel, čímž se dostáváme k zabezpečení. Kromě zámku Kensington a právě nastavení Supervisor password včetně praktického HDD hesla (neboli Drive Lock) nenabízí notebook jiné možnosti zabezpečení. Užitečnou utilitou v prostředí OS je pak šifrování souborů, u kterého můžeme nastavit typ šifrování a sílu klíče. Protože se nejedná o firemní počítač, nepřítomnost TPM modulu popř. čtečky otisků prstů lze prominout.

Příslušenství

Díky určení notebooku a přítomnosti hybridního TV tuneru je předinstalovaným operačním systémem Windows XP Media Center Edition 2005, dalšími dodávanými programy jsou utility od Aceru sloužící pro upravení napájecích profilů, zabezpečení pomocí šifrování, nastavení funkce multimediálních kláves atp. Pro zálohu a vytváření CD/DVD slouží program NTI Backup Now! 4.5 resp. NTI CD & DVD-Maker 7. Další výbava jako náhradní baterie, externí USB disketovou mechaniku popř. Acer Bluetooth VoIP telefon si musí uživatel dokoupit sám.

Závěr

Komplexně vybavený Acer Aspire 5684WLMi určený do domácností a multimediálně založeným uživatelům v testech nezklamal. Nabízí pěkný design, rychlý procesor, velký disk a široké možnosti konektivity společně s mnoha porty. K jeho nevýhodám patří ořezaná verze grafické karty a hlučnější chlazení. Výdrž na baterie podobně jako některé funkce, např. hybridní TV tuner s dálkovým ovládáním nebo integrovaná webová kamerka, udělají svému majiteli určitě radost.

Na trhu jsou pouze dvě variace tohoto notebooku lišící se jenom osazením operační paměti - námi testovaný model Acer Aspire 5684WLMi 1GB (doporučená koncová cena 36 490 Kč bez DPH / 43 423 Kč s DPH) byl vybaven jedním modulem 1GB paměti, druhý model Aspire 5684WLMi (DKC 35 990Kč bez DPH / 42 828 Kč s DPH) obsahuje 2x512MB paměti. Uživatel tak sice ušetří, ztěžuje si tím ovšem budoucí rozšíření systému.

Klady a zápory

+ rozsáhlá výbava
+ hybridní TV tuner

- "ořezaná" grafická karta

Pod čarou

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.

Foto galerie Acer Aspire 5684WLMi 1GB

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: Acer Aspire 5684WLMi
 • Instalovaný procesor: Intel 2 Core Duo T5600 (1.83 GHz, 2 MB L2)
 • RAM (MB): 1024 DDR2-533MHz (1x 1024)
 • HDD (GB): 120 (Hitachi HTS541612J9SA00, SATA 150, 5400 rpm, 8 MB cache)
 • DVD: MATSHITA DVD-RAM UJ-85JS
 • LCD: 15,4" TFT
 • LCD rozlišení: WXGA (1280 x 800)
 • Video: NVIDIA GeForce Go 7600 SE (128MB/512MB Turbocache)
 • Modem: 56k
 • LAN: 10/100/1000
 • Zvuková karta: Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio
 • Polohovací zařízení: touchpad
 • Software: Windows XP Media Center Edition 2005
 • Baterie/výdrž: Li-Ion 4800 mAh / 3h 09min
 • Rozhraní: 3x audio Mic/S/PDIF OUT/Line-IN, 1x SD, 1x MMC, 1x xD, 1x MS/Pro, 1x FireWire, 4xUSB, 1x Express Card/34, 1x PC Card slot II, 1x FIR, DVI-D, VGA, TV-out, AV-IN, RF-IN
 • Rozměry: 358 x 265 x 30 mm
 • Hmotnost (kg): 2.92

| Diskuse | Recenze