RECENZE: Acer TravelMate 6292 - Santa Rosa v novém designu

6. 6. 2007 07:00    Rubrika: Recenze    Autor: Jakub Janeček

Subnotebooku Acer TravelMate 6292 se vyznačuje především novým firemním designem ProFile s šasi s použitím hořčíku a novou sadou Centrino Santa Rosa. V dvoukilovém widescreen notebooku s cenou mírně převyšující 30 000 Kč bez DPH najdeme 12,1'' displej, novou revizi procesoru Intel Core 2 Duo, spoustu operační paměti a integrovanou DVD vypalovačku.

Acer TravelMate 6292 - Santa Rosa v novém designu

Základní popis

TravelMate 6292 je první notebook testovaný u nás, který má již nový design Acer, v případě řady TravelMate nazývaný ProFile. Slovy Aceru má v lidech evokovat solidnost a spolehlivost a zvyšovat ergonomii vnějšího (zaoblení hran, optimalizované umístění portů) i vnitřního (tvar klávesnice, vyšší kvalita) provedení. Myslím, že se to v celku Aceru podařilo a design notebooku hodnotím velmi kladně (původní a poměrně dlouho používaný design Folio byl již trochu fádní). Šasi je vyvedeno v elegantní antracitové (černé) barvě a namísto standardních plastů (u 12" předchůdců TM6292 hliníku) byla na určitých místech použita slitina hořčíku (dle Aceru až 20x pevnější než plasty). Subjektivně je kryt displeje opravdu pevnější, což je u tak malého a často přenášeného notebooku výhodou. Při otevření krytu displeje se před vámi objeví černý vnitřek s hezkou chromovanou lištou nad klávesnicí a dost širokým rámečkem displeje. Místo pod klávesnicí, kde se opírají ruce, bylo také vyztuženo hořčíkovou slitinou.

Optimalizované rozmístění portů se také Aceru vydařilo. Na přední hraně naleznete audio konektory, infraport a FireWire, na levé hraně PCMCIA slot, jeden USB port a konektor síťového adaptéru, na zadní hraně VGA a S-Video konektory a na pravé hraně konektor modemu, další dva USB porty, čtečku paměťových karet a optickou mechaniku. Rozmístění konektorů je logické, např. síťová připojení po levé a pravé hraně jsou přístupnější nežli vzadu, audio konektory vepředu (vhodné při použití sluchátek, nevhodné naopak pro reproduktory), naopak zase grafické výstupy vzadu tak, aby kabely zbytečně nepřekážely. Jedinou výtku bych měl k umístění infraportu a FireWire, nevidím jediný důvod umisťovat FireWire port na přední hranu (zbytečně bude překážet připojený kabel) a v případě použití infraportu budete muset počítač umístit dále od kraje stolu a mobilní telefon dát před něj. Mnohem ekonomičtější by bylo umístit infraport po straně. Zajímavým prvkem jsou ikony USB portů a čtečky paměťových karet rozmístěných po krajích šasi kolem klávesnice, takže přesně víte, kde máte hledat (tuto navigaci nejen pro USB úspěšně používá delší dobu i řada jiných značek, zaměřený především do firemní sféry). Úplně posledním je dokovací konektor, který Acer konečně umístil na spodek notebooku, a lze tak jednoduše notebook pouze zasadit do dokovací stanice (např. Acer ezDock II+), o které si můžete něco přečíst v recenzi na Acer TravelMate 6460. Společně s dokovací stanicí notebook na stole zabere cca 42 cm do hloubky.

Co se týče indikačních LED, tak dvě informující o nabíjení a zapnutí počítače jsou na přední hraně a jsou dobře viditelné i v zavřeném stavu. Další tři se pak nacházejí nad klávesnicí a indikují činnost pevného disku a stav NumLock a CapsLock. Jejich barva je zelená (LED napájení je při nabíjení oranžová) a intenzita přiměřená. Víko displeje se otáčí na dvou pantech a na přední hraně není aretováno žádnou západkou, takže ho lze jednoduše otevřít jednou rukou, nicméně než se panty trochu ochodí, bude se vám zvedat i samotný notebook. Trochu zvláštní je velikost víka, které má menší plochu než spodní díl notebooku. Vepředu to umožňuje výbornou viditelnost LED a do budoucna se to může stát poznávacím znakem notebooků Acer. Proč ale nejsou panty víka umístěny až úplně na kraji v zadní části, mi jasné není.

Rozměry notebooku jsou 306 x 227 x 27,5/34,5 mm při hmotnosti 2 kg, rozměry cca 200 g vážícího zdroje jsou 103 x 44 x 27 mm. Evidentně se jedná o stroj patřící do kategorie malých a lehkých notebooků (subnotebooků), který lze každodenně nosit do práce či do školy.

Klávesnice a ovládací prvky

Klávesnice má černou a její popisky bílou barvu (světle modrou pro speciální funkce). Vzhledem k velikosti notebooku musely být udělány určité ústupky i u velikosti klávesnice a jejích tlačítek, takže každému zabere určitý čas se naučit na ní psát. Možná by bylo lepší, kdyby se výrobce pokusil využít celý vnitřní prostor a zbytečně neponechával místo po krajích. Jinak se jedná o standardní českou klávesnici, která má dvouřádkový Enter (ale velmi úzký!), klávesu Fn mezi levým Ctrl a klávesou Win, klávesy Esc a Del v levém a pravém rohu oddělené od funkčních kláves, které jsou ve skupinkách po pěti (F11 a F12 jsou ve skupince s PrtSc, Pause a Ins). Levý shift je úzký a klávesy PgUp, Home, End a PgDn jsou spojeny na dvou klávesách doplňujících kurzorové šipky.

Pod klávesnicí se nachází černý touchpad s elegantním stříbrným okrajem, který není nijak zapuštěn (tvoří jednolitou plochu s místem pro podepření rukou). Pod touchpadem jsou pak dvě tlačítka a místo prostředního se zde nachází čtečka otisků prstů.

Mezi další ovládací prvky patří dvě tlačítka nacházející se nad klávesnicí (Power, Acer Empowering Technology) a dalších pět napravo od klávesnice. Zde lze ovládat Wi-Fi, Bluetooth (mají na sobě indikační diodu) a zbylé tři naprogramovat na spouštění programů (běžně prohlížeč, e-mailový klient a jeden volitelný).

Hlavní HW parametry

Tím se dostáváme k hardwarovým parametrům tohoto stroje, které vycházejí z použití nejnovější platformy Centrino Duo (Santa Rosa). Jako čipset byl použit Intel GM965 Express, hlavním mozkem počítače je procesor Intel Core 2 Duo T7100, který již běží na rychlejší 800MHz sběrnici FSB. Každé z jader běží na frekvenci 1,8 GHz a dohromady mají k dispozici 2 MB cache (jádro Merom-2M). Toto je v současnosti jediný procesor, se kterým lze TravelMate 6290 zakoupit.

Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 24 113
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 14 988

Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)

 • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 44 065
 • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 27 128

Windows Vista – CPU

 • Index dle počtu operací za vteřinu: 4,8

Výkon procesoru je odpovídající procesoru Intel Core 2 Duo T5600 (1,8 GHz), který ale běží na nižší frekvenci FSB. Bohužel se zde tedy žádné zvýšení výkonu nekonalo, alespoň ne poznatelné syntetickými benchmarky. Pro běžnou kancelářskou práci a pro náročnější úlohy výkon procesoru bude plně stačit.

Acer dal procesoru k dispozici 2 GB DDR2 RAM o efektivní frekvenci 667 MHz. Paměť pracuje v dvoukanálovém režimu díky použití dvou modulů o kapacitě 1 GB. Operační paměť lze rozšířit až na 4 GB ve dvou modulech. Program HWiNFO32 změřil propustnost 2598 MB/s, což ji staví na první místo v našem žebříčku. Zde se tedy zvýšená frekvence FSB a samotné RAM spolu s novým paměťovým řadičem silně projevila.

Pevný disk od Hitachi (Travelstar 5K160) má kapacitu úctyhodných 160 GB. Je připojen přes novější rozhraní SATA a jeho plotny rotují rychlostí 5400 ot./min. Buffer má kapacitu 8 MB. Změřený výkon disku se ukázal být také výborný. Přenosová rychlost 40,9 MB/s je výtečná a řadí ho na druhou pozici našich tabulek. Celkový dojem z disku ještě podtrhla nadprůměrná přístupová doba 16,6 ms a ochrana dat pomocí technologie DASP (Disc Anti-Shock Protection).

 • HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 81,58 MB/s
 • HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 40,9 MB/s
 • Průměrná přístupová doba: 16,6 ms
 • Windows Vista – Index přenosové rychlosti: 5

Jako optická mechanika byla použita DVD Super Multi MatshitaDVD-RAM UJ-850S, která vám umožní vypalovat všechny typy DVD médií včetně DVD-RAM. Konkrétně u testovaného modelu byl problém s jejím zavíráním, bylo třeba být opravdu důrazný, ale měli jsme k dispozici ještě jiný model, u kterého bylo vše v naprostém pořádku.

Spojení s okolním světem zajišťuje standardní 56 kb/s modem, gigabitová síťová karta Broadcom, Bluetooth modul a Wi-Fi adaptér Intel 4965AGN s podporou návrhu standardu 802.11n, který teoreticky dosahuje rychlosti až 300 Mbit/s pomocí vyspělých modulačních technik a antény MIMO (Multiple Input Multiple Output).

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Displej a grafika

Nyní se pojďme podívat na zobrazovací a grafický subsystém počítače. Jako zobrazovací zařízení byl zvolen 12,1" širokoúhlý LCD panel s rozlišením 1280 x 800 bodů. V testované konfiguraci byla zvolena matná varianta. Kvalita displeje nezklamala, jeho pozorovací úhly jsou velmi dobré, podsvícení a ostrost standardní.

Již písmeno G v označení čipsetu napovídá, že byl použit integrovaný grafický čip. Tentokrát jde ale o novinku, se kterou jsme se v redakci ještě mnohokrát nesetkali a která přišla s platformou Santa Rosa. Jedná se o integrovanou grafickou kartu Intel GMA X3100 s podporou DirectX 9, která si může nasdílet až 334 MB paměti.

Testy 3D Mark

 • 3DMark 2001: 5375
 • 3DMark 03: 1657
 • 3DMark 05: 858
 • 3DMark 06: 541

Windows Vista – grafika

 • Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 3,5
 • Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 3,5

Přestože oproti původním očekáváním se nakonec GMA X3100 příliš nevytáhla (doufalo se v podporu DirectX 10 a hardwarovou akceleraci T&L), rozdíl oproti starší generaci tu je. Vyšší výkon nového čipu od Intelu se projevuje především v novějších a náročnějších benchmarcích. V testu 3DMark 2001 se výkon neliší od podstatně staršího čipu GMA 950, ale v testu 3DMark 06 je již výkon nové karty dvakrát vyšší, přibližně na úrovni starší dedikované karty NVIDIA GeForce Go 7300. Tak jako tak je grafický výkon více než dostatečný pro všechny běžné úkony jako prohlížení internetových stránek, psaní e-mailů a dokumentů, prohlížení fotek a sledování videa. U přístroje tohoto zaměření by dedikovaná grafika zbytečně zvyšovala cenu (a snižovala výdrž na baterie).

Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.

Multimedia

V tomto především pracovním nástroji najdete i relativně slušnou multimediální výbavu. Stereoreproduktory nacházející se na přední hraně sice nepřekvapí a jejich podání je klasicky nevalné kvality, která ale pro běžné účely postačí. Zvuk je dodáván zvukovou kartou Intel High Definition Audio s čipem Realtek, jejíž tři vstupy/výstupy se nachází na přední hraně, a nechybí zde ani digitální S/PDIF. Hlasitost lze ovládat klávesovou zkratkou Fn + šipka nahoru/dolu.

Mezi další multimediální zařízení patří čtečka paměťových karet 5v1 podporující tyto typy karet: SD, MMC, MS/MS Pro, xD. Dále to je 0,3 MP webkamera Crystal Eye integrovaná na horní hraně víka displeje, která dokáže vyfotit fotografii o rozlišení až 640 x 480 pixelů, případně nahrát videosekvenci (s podstatně vyšším framerate než u předchůdců). U tohoto modelu Acer upustil od možnosti otáčet kamerku o 270°, což přispívá k čistotě designu, ale někomu by tato vlastnost mohla chybět. Kvalita vytvářených fotek je výborná a videa jsou plynulá, ale pouze v interiéru. Bohužel webkameru nelze použít ve venkovním prostředí, protože fotografie jsou přesvícené i při nastavení nejnižšího jasu.

foto
pro plnou velikost klikněte na obrázek

Malou specialitou tohoto stoje je integrovaný mikrofon nebo lépe mikrofony. Jsou umístěny nalevo od webkamery a dokážou tak zachytit stereozvuk, který je dále vylepšován technologií Acer PureZone (anuluje šum a tlumí hluk).

Zabezpečení

I na zabezpečení bylo u tohoto notebooku myšleno, a tak Acer umístil mezi tlačítka touchpadu snímač otisků prstů. Trochu škoda, že k tomu nepřidal i šifrovací čip TPM. Nicméně pomocí dodaných aplikací lze jednoduše systém nastavit a zabezpečit tak, že se do operačního systému přihlásíte jednoduchým a rychlým přejezdem prstu po snímači. Z tohoto hlediska bych řekl, že umístění snímače je ideální. Pro ještě větší zvýšení bezpečnosti lze aktivovat PBA (Pre-Boot Authentication), což znamená, že před zavedením operačního systému se nejdříve budete muset autentizovat vaším otiskem. Ale podotýkám, že se nejedná o hardwarové řešení.

V případě problémů je možno jednoduše (přibližně za půl hodiny) vrátit operační systém do původního stavu (továrního nastavení), a to pomocí recovery aplikace od Aceru. Obraz operačního systému je uložen ve skryté partition na disku.

Z ostatních bezpečnostních funkcí bych zmínil už jenom zámek Kensington Lock a možnost zaheslovat BIOS (i pomocí aplikace ve Windows).

Chlazení a provozní hluk

Systém chlazení je řešen několika vstupy vzduchu na spodu notebooku a jedním větším výstupem na levé hraně. Větrák procesoru byl příjemně tichý a neprojevoval se ani při zátěžovém testování. Malé rozměry notebooku přímo vybízí k použití na klíně a naměřené teploty toto bez problému umožní. Nejteplejší místo na spodku bylo uprostřed a poblíž umístění pevného disku.

hodina provozu - mírná zátěž

 • touchpad = 32,8
 • levá strana pod klávesnicí = 31,5
 • pravá strana pod klávesnicí = 31,3
 • klávesnice vlevo = 29,6
 • klávesnice vpravo = 29,4
 • spodek maximum = 35,4 (uprostřed poblíž HDD)
 • výdech chlazení = 32,7
 • napájecí adaptér = 39,7

hodina provozu - vysoká zátěž

 • touchpad = 38,7
 • levá strana pod klávesnicí = 37,5
 • pravá strana pod klávesnicí = 35,6
 • klávesnice vlevo = 36,5
 • klávesnice vpravo = 34,1
 • spodek maximum = 40,7 (uprostřed poblíž HDD)
 • výdech chlazení = 45,1
 • napájecí adaptér = 53

teplota okolí při měření: 24,5

Baterie

Použitá šestičlánková baterie typu Li-Ion o kapacitě 4800 mAh při našem standardním testu* výdrže udržela notebook v chodu 4 hodiny a 23 minut. To je velmi dobrý výsledek odpovídající použitým technologií a baterii. V našich tabulkách to tento stroj řadí rozhodně do horní poloviny.

Acer nabízí zakoupení devítičlánkové baterie, která by ještě zvýšila dobu výdrže.

BIOS

BIOS přístupný přes klávesu F2 je od společnosti Phoenix. Nabízí standardní možnosti nastavení jako čas a datum, pořadí bootování, uživatelské a správcovské heslo, aktivace Wake-Up on LAN atd. Pokud to povolíte, můžete při startu použít klávesu F12 pro jednorázové zvolení bootovacího média. Některá z nastavení jsou přístupná přímo z operačního systému.

Příslušenství

Softwarové příslušenství počítače je poměrně obsáhlé. Zahrnuje běžné aplikace jako Adobe Reader 7, bezpečnostní balík Norton Internet Security 2007 v trial verzi, softwarový DVD přehrávač CyberLink PowerDVD 7.3 v edici Acer, vypalovací balík NTI CD & DVD-Maker 7, zálohovací software NTI Backup NOW! 4.7 a Microsoft Office 2007 také v trial verzi a dále utility přímo od Aceru souhrnně zvané Acer Empowering Technology (Acer eData Security Management, Acer eLock Management, Acer eNet Management, Acer ePower Management, Acer ePresentation Management, Acer eRecovery Management a Acer eSettings Management). Jejich název je celkem výmluvný. Nakonec bych se zmínil ještě o aplikacích Acer GridVista, která umožňuje inteligentní zobrazení více oken, Acer Crystal Eye pro spolupráci s webkamerou a Acer Tour, která pouze prezentuje možnosti notebooku TravelMate 6292.

Jako operační systém byl zvolen Windows Vista Business, ale Acer na svých stránkách nabízí i Windows XP Professional nebo Home.

Ceny a záruka

Informace o dostupných konfiguracích a cenách budou velmi strohé. Acer TravelMate 6292 je absolutní novinka na trhu a prozatím je k dispozici pouze v jedné (testované) konfiguraci, označené 12G16n, která má doporučenou koncovou cenu 34 190 Kč bez DPH (40 686 Kč s DPH). Za tyto peníze je Intel Core 2 Duo T7100, 2 GB RAM, 160 GB pevný disk, grafiku GMA X3100, Wi-Fi a/b/g/n, gigabit Ethernet, Bluetooth a Windows Vista Business.

Acer na svůj produkt poskytuje záruku 2 roky jak pro soukromé osoby, tak pro firemní zákazníky. Tuto záruku lze prodloužit programem Acer Advantage o další 2 nebo 3 roky systémem carry-in. Vrcholem záruky u Aceru je Acer Advantage prodloužení záruky na 3 roky carry-in ITW (mezinárodní) s pojištěním náhodného poškození, které stojí 3490 Kč bez DPH (4153 Kč s DPH).

Závěr

Acer TravelMate 6292 je subnotebook, který se vyznačuje především novým designem ProFile, ničím neochuzenou hardwarovou výbavou a použitím nové platformy Santa Rosa. Nabízí dostatečný výkon a dlouhou výdrž na baterie. Vzhledem k velikosti a ceně se bude hodit zejména pro mobilní pracovníky.

Klady a zápory

+ design a zpracování

- absence TPM

* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.

Foto galerie Acer TravelMate 6292

Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip

Technická data

 • Testovaná konfigurace: Acer TravelMate 6292-12G16n
 • Instalovaný procesor: Intel Core 2 Duo T7100 (1,8 GHz, 800 MHz, 2 MB L2 cache)
 • RAM (MB): 2 GB DDR2
 • HDD (GB): 160 (Hitachi Travelstar 5K160 HTS541616J9SA00 SB40C70P, SATA, 5 400 rpm, 8 MB cache)
 • DVD: DVD Super Multi (MatshitaDVD-RAM UJ-850S, DVD+/-RW, DVD-RAM)
 • LCD: 12,1"
 • LCD rozlišení: WXGA (1280 x 800)
 • Video: Intel GMA X3100, až 358 MB sdílené paměti
 • Modem: 56k
 • LAN: 10/100/1000
 • Zvuková karta: Realtek High Definition Audio
 • Polohovací zařízení: touchpad
 • Software: Windows Vista Business
 • Baterie/výdrž: Li-Ion 4 800 mAh / 4h 23min
 • Rozhraní: 2x audio IN/OUT, S/PDIF, 3x USB 2.0, 5in1 Card Reader (SD, MMC, MS/MS Pro, xD), PC Card Type II, FireWire, Infraport, S-Video, VGA
 • Rozměry: 306 x 227 x 27,5/34,5 mm
 • Hmotnost (kg): 2

| Diskuse | Recenze