RECENZE: Umax VisionBook 2600Sims - ''Simík'' pro nenáročné
15. 3. 2007 07:00 Rubrika: Recenze Autor: Jakub Janeček
Základní notebook s Windows Vista, určený pro domácí multimédia a navrch ještě v edici s populární hrou. Tak by se dal shrnout VisionBook 2600Sims. Za necelých 18 000 Kč bez DPH lze v jeho podobě pořídit 15,4'' widescreen s Celeronem M, 1 GB RAM a integrovanou grafickou kartou, verze s Core Duo a Vista Home Premium stojí od 21 000 Kč bez DPH.
Šasi testovaného notebooku je shodné s námi testovaným Umax VisionBook 2500WXN. Zcela odlišný je vnitřek notebooku, z čehož plynou i drobné rozdíly u portů, které byly u 2500WXN zaslepené. VisionBook 2600Sims tak navíc disponuje na zadní straně sérovým portem a FireWire, na pravém boku potom je TV out. Posledním rozdílem je pokročilejší rozhraní ExpressCard/54 oproti PC Card u staršího modelu. Podrobný popis ostatních portů, materiálu a design najdete v původní recenzi.
Hlavní HW parametry
Do základní desky Intel s čipsetem 945GM (písmeno G značí integrovanou grafickou kartu) je vsazen procesor Intel Celeron M 420 s taktovací frekvencí 1,6 GHz, 1MB L2 cache a 533MHz FSB. Notebook lze pořídit i s dvoujádrovým procesorem Core Duo T2050 s velmi podobnými parametry - taktéž 1,6GHz frekvence, 533MHz FSB, ale dvě jádra s celkovými 2MB L2 cache. Hlavním rozdílem (krom počtu jader) je tak absence technologie SpeedStep u Celeronu M, který tak běží stále "na plno", což je na výdrži baterie i zátěži chlazení notebooku obecně znát.
Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)
- Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 16 989
- Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 12 565
Bodový zisk Celeronu M je na úrovni Pentia M o stejné frekvenci. Tento procesor umožňuje běžnou kancelářskou práci, surfování na internetu, psaní e-mailů a správu fotografií, ale rozhodně není určen pro náročné uživatele. V náročném OS Windows Vista byla občas znát horší odezva systému.
Notebook je osazen 1GB modulem DDR2 RAM běžící na efektivní frekvenci 533 MHz, instalovatelné maximum jsou klasicky 2 GB. Velikost RAM odpovídá zacílení a ceně stroje. V testu výkonu tak notebook s přenosem 1589 MB/s odpovídá současnému lehčímu podprůměru.
Veškerá data jsou ukládána na 80GB SATA disk od Toshiby (MK8034GSX) s 8MB cache, který svými plotnami otáčí rychlostí 5 400 otáček za minutu. Harddisk dosáhl běžných rychlostí čtení, ale výborné přístupové doby.
- HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 82,68 MB/s
- HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 29,6 MB/s
- Průměrná přístupová doba: 16,9 ms
Čtení optických disků zajišťuje Super Multi DVD mechanika od konsorcia TSSTCorp. Dle specifikací podporuje všechny běžné formáty pro čtení i zápis - CD-R/RW, DVD-R/RW DL, DVD+R/RW DL.
Pro komunikaci s okolím slouží adaptér pro gigabit ethernet, poněkud překvapivě bezdrátový adaptér Wi-Fi ve specifikacích b i g od Realteku a standardní 56 kbps faxmodem.
Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Displej a grafika
Notebook je osazen 15,4" lesklým TFT panelem s rozlišením 1280 x 800 pixelů. Vzhledem k určení notebooku je lesklá varianta dobrou volbou, video a fotografie vypadají mnohem lépe, pozor je třeba si však dát např. při práci na slunci. Displej má velmi dobré pozorovací úhly (zejména ze stran), jev v této cenové kategorii nevídaný. Na testovaném panelu nebyly žádné "mrtvé" body, podsvícení bylo subjektivně rovnoměrné.
Obraz na displeji vytváří integrovaná grafická karta Intel GMA 950 s až 224 MB sdílené paměti. Jedná se o řešení typické pro levné a kancelářské počítače. Bez problémů zvládá prohlížení fotografií a sledování videa a starší nebo méně náročné hry. Hlavní tahák notebooku, dodaná hra The Sims, běží bez technických problémů, bohužel pohyb kamery není úplně plynulý.
- 3DMark 2001: 4351
- 3DMark 03: 1188
- 3DMark 05: 392
- 3DMark 06: 192
Více o grafických kartách viz Grafické karty pro notebooky
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Multimédia
Na notebooku naleznete standardní sadu konektorů. Tři vysokorychlostní USB konektory, 4 zvukové vstupy/výstupy včetně digitálního S/PDIF výstupu, S-Video (výstup na televizi) a D-Sub (výstup na externí monitor) konektory a dnes již mnoho nepoužívaný sériový port. Dále po stranách naleznete 4v1 čtečku paměťových karet a ExpressCard slot. Všechny konektory jsou dobře přístupné, obzvláště USB porty jsou dostatečně daleko od sebe. Nad klávesnicí se nachází dva malé reproduktory s typicky "plochým" zvukem a napravo od touchpadu je integrovaný mikrofon. Nad displejem se potom ještě nachází integrovaná webkamera s rozlišením 1,3 Mpixelu.
Notebook nedisponuje přehršlemi přídavných multimediálních tlačítek, na většinu funkcí se dají pouze použít funkce namapované s použitím klávesy Fn. Po stranách klávesnice nalezneme 6 tlačítek sloužících pro spuštění e-mailového klienta, prohlížeče a aplikace spolupracující s webkamerou, dvě tlačítka pro zoom kamery a speciální tlačítko pro nahrávání zvuku.
Chlazení a provozní hluk
Hladový Celeron M se projevuje i neustále běžícím ventilátorem procesoru, který poněkud ruší při práci.
Vzduch je do notebooku nasáván dvěma vstupy zespodu a vyháněn jedním, dosti malým výdechem na zadní hraně. Horký vzduch není vydechován směrem k uživateli, což je příjemné. Práci na klíně bych u tohoto přístroje nedoporučoval, nejteplejší místo se nachází právě na spodku notebooku (v místě CPU a RAM).
hodina provozu - mírná zátěž
- touchpad = 29,2
- levá strana pod klávesnicí = 28
- pravá strana pod klávesnicí = 27,2
- klávesnice vlevo = 32,1
- klávesnice vpravo = 33,1
- spodek maximum = 36,5 (kryt CPU a RAM)
- výdech chlazení = 41,7
hodina provozu - vysoká zátěž
- touchpad = 31,3
- levá strana pod klávesnicí = 28,1
- pravá strana pod klávesnicí = 30,1
- klávesnice vlevo = 34,6
- klávesnice vpravo = 36,5
- spodek maximum = 42,2 (kryt CPU a RAM)
- výdech chlazení = 46,8
teplota okolí při měření: 22,5
Baterie
K notebooku je dodávána Li-Ion baterie o kapacitě 4000 mAh. V testu výdrže baterie dokázala udržet počítač v chodu 1 hodinu a 48 minut, což stroj předurčuje k velké závislosti na adaptéru. Výrobce udává výdrž až 3 hodiny v kancelářských aplikacích. Baterii je samozřejmě možno vyměnit, ale nelze zakoupit kus s větší kapacitou.
BIOS
Při startu počítače se do BIOS dostanete pomocí klávesy F2. BIOS nabízí pouze běžné možnosti nastavení - čas počítače, pořadí bootování, velikost sdílené RAM pro integrovanou grafickou kartu a heslo pro přístup do počítače i BIOS.
Příslušenství
Umax VisionBook 2600Sims se dodává s jednoduchou brašnou přes rameno a bohatou softwarovou výbavou, která zahrnuje vypalovací balík Nero, softwarový DVD přehrávač PowerDVD, bezpečnostní balík TrustPort Phoenix Rebel na 6 měsíců zdarma a především hru The Sims - Životní příběhy. Ve vybavení také naleznete CD s ovladači i se softwarem pro ovládání integrované webkamery (BisonCap). Jako operační systém je předinstalován Microsoft Windows Vista ve verzi Home Basic.
Ceny a záruka
Testovaná konfigurace s procesorem Intel Celeron M 420, 1 GB DDR2 RAM, 80GB SATA diskem, Super Multi DVD vypalovačkou a OS Windows Vista Home Basic stojí 17 990 Kč bez DPH (21 408 Kč s DPH). Výkonnější konfigurace s procesorem Core Duo T2050 a OS Windows Vista Home Premium stojí 20 990 Kč bez DPH (24 987 Kč s DPH). Na oba stroje je od výrobce poskytována záruka 2 roky.
Závěr
Umax VisionBook 2600Sims je jednoznačně určen do domácností, případně domácích kanceláří. Nabízí dostatečný výkon pro běžnou práci na počítači (internet, e-mail, správa fotografií, sledování videa atd.) a můžete ho také vzít sebou k přátelům ukázat své fotografie. Jeho výbava proto zahrnuje vše potřebné. Milým dárkem je předinstalovaná hra The Sims, která zabaví třeba vaše děti.
Klady a zápory
+ hmotnost
+ na svou třídu kvalitní displej (pozorovací úhly)
+ rozmístění konektorů
- zahřívání a hlučnost ventilátoru
- občas horší odezva operačního systému
* Test výdrže baterie se provádí krátkým zápisem na HDD každých 30sec. Po celou dobu činnosti je zapnutý displej notebooku. Takováto zátěž přibližně odpovídá souvislé práci s běžnými dokumenty (čtení a tvorba dopisů, tabulek atp.). Test je vždy ukončen při 3% energie baterie, kdy dojde k bezpečnému vypnutí notebooku. Stejný způsob zátěže je používán na všechny notebooky testované v redakci NOTEBOOK.cz.
Foto galerie Umax VisionBook 2600Sims
autor: Martin Šrámek
Naměřené výkony a grafy jsou dostupné ve výkonových testech.
Podrobnější parametry pořízené programem HWiNFO32 naleznete v souboru HWiNFO32.zip
Technická data
- Testovaná konfigurace: Umax VisionBook 2006Sims
- Instalovaný procesor: Intel Celeron M 420 (533 MHz, 1,6 GHz, 1 MB L2 cache)
- RAM (MB): 1 GB DDR2
- HDD (GB): 80 (Toshiba MK8034GSX SATA, 5 400 rpm)
- DVD: Super Multi (TS-L632D, DVD+/-RW, DVD-RAM)
- LCD: 15,4" TFT Glare
- LCD rozlišení: WXGA (1280 x 800)
- Video: Intel GMA 950, až 224MB sdílené paměti
- Modem: 56k
- LAN: 10/100
- Zvuková karta: Realtek High Definition Audio
- Polohovací zařízení: touchpad
- Software: Windows Vista Home Basic
- Baterie/výdrž: Li-Ion 4000 mAh / 1h 48min
- Rozhraní: 3x audio IN/OUT, 1x S/PDIF, 3x USB 2.0, 4in1 Card Reader (SD, MMC, MS/MS Pro), 1x Express Card, 1x FireWire, S-Video, D-Sub
- Rozměry: 360 x 267 x 25,4 mm
- Hmotnost (kg): 2.6